Scenario van spectrum 2 Zaterdag 13 maart 2010 Recherche-onderzoek en gedeeld verdriet kleurden de afgelopen week het straatbeeld in de Oesterstraat en bij het condoleanceregister in het gemeentehuis. Zierikzee rouwt om de moord op twee kinde ren uit een van oorsprong Irakees gezin. Na een periode van zeker zeven jaar mishandeling, ontucht, verkrachting en geestelijke terreur door vqder Abdel kwam vorige week zaterdaga vond met pistoolschoten een einde aan het le ven van de negentienjarige Zainab en haar tien jaar jongere broertje Ali. De schreeuw om hulp die moeder Amira en Zainab bij herhaling aan de instanties hadden laten horen, was tever geefs geweest. door Marcel Modde en Ali Pankow Alleen Amira zelf en haar andere zoon Haydar (14) ontsprongen de dans. De man sloeg daarna naar alle waarschijn lijkheid de hand aan zichzelf Hij werd nog geen twee uur later met een kogelwond in het hoofd gevonden in een parkje vlakbij. - Openbaar Ministerie, de rechtbank en de gemeente buitelen over elkaar heen om vooral toch te bena drukken dat ze gehandeld hebben volgens de ruim te die de Nederlandse wet biedt in dit soort situa ties. Een reconstructie van de opmaat naar een nieuwe toekomst, die uitmondt in een verschrikke lijke nachtmerrie. 1999: Amira, Abdel, Zainab en Haydar Z. vluchten uit Irak voor het regime van Saddam Hoessein en arriveren na omzwervingen in het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede. Ali wordt daar geboren. De dan achtjarige Zainab komt in groep 3 van basis school De Kirreweie bij juffrouw Mientje Bliek. „Zainab was wat oud voor die groep, maar ze sprak slechts een beetje Nederlands en moest nog leren lezen." Ze herinnert haar als 'een leuk meisje, dat aardig meedraaide'. Bliek sprak wel eens met Ami ra, maar door de taalbarrière bleef dat contact op pervlakkig. „Vader zag ik nooit." Wel wist ze dat de man aan depressiviteit leed. „Dat werd verteld door de kinderen." Van mogelijk huiselijk geweld bleek op dat moment echter nog niets, zegt de on derwijzeres. „Het is ook heel moeilijk om dat soort signalen te herkennen. Dat is het al bij Nederland se kinderen, laat staan bij kinderen met een vluch- telingverleden, waarvan je de achtergrond eigenlijk niet kent." September 2003: In het bezit van een verblijfsver gunning verhuist de familie Z. naar een huurhuis in de Oesterstraat in Zierikzee. Zainab, Haydar en Ali komen op basisschool 't Kofschip, aan de ande re kant van de nieuwbouwwijk. Toenmalig directri ce Joke van Anraad: „Als dertienjarige in groep zes probeerde Zainab er van te maken wat ze kon. Een hartstikke positieve meid, heel sprankelend, heel open in de groep. Het was een mooi mens!" Maar in dat jaar laat Zainab ook de donkere kant van haar leven zien. Ze vertelt aan een juf dat ze seksueel wordt misbruikt door haar vader en de school komt in actie. De juf trekt de stoute schoe nen aan en zoekt het gezin thuis op. „Op dat mo ment wilde Amira helemaal niet geloven dat het waar was wat haar dochter vertelde. Die vader lag toen ziek op de bank met rugpijn. Ik ben in die tijd ook best bang geweest. Hij leek me agressief Zai nab bleef meestal tot 5 uur 's middags bij mij op school, zodat ze niet met haar vader alleen thuis zou zijn. Op een avond belde Zainab me om de twee minuten op. Toen heb ik een heel impulsief besluit genomen, ben in de auto gestapt en haar gaan halen en die avond mee naar huis genomen." De dagen dat Zainab bij haar onderwijzeres ver blijft, belt Amira vaak en in tranen dat Zainab weer naar huis moet komen. Achterafkan worden vast gesteld dat ze die telefoontjes zeer vermoedelijk pleegt onder druk van haar echtgenoot. In overleg met de hulpinstanties wordt voor Zainab een plek je gevonden in een opvanghuis in Middelburg. Drie maanden later lijkt de situatie thuis 'gerepa reerd' en trekt Zainab weer bij haar ouders en broers in. Dat blijkt uiterlijke schijn, zo valt nu op te maken uit verslagen van de rechtbank. In de navolgende zes jaar gaat vader Abdel door met het schoppen en slaan van zijn vrouw en dreigt haar ook neer te steken. Maar dan buiten' het zicht van de instanties. Juli 2009 escaleert de situatie. De man grijpt Zai nab vast en dreigt haar met een mes de keel door te snijden. Moeder en kinderen besluiten dat het zo niet langer kan en slaan alarm. Pas vanaf dat mo ment is er (weer) aandacht voor de problemen, die dan in een stroomversnelling belanden en eindi gen in een tragische ontknoping. 8 sept. 2009: Burgemeester Gerard Rabelink legt Abdel Z. een tijdelijk huisverbod op. Hij doet dat op basis van een proces verbaal van de politie. De man wordt op dezelfde dag aangehouden, nadat zijn vrouw aangifte had gedaan van huiselijk ge weld. Pal na het begin van het nieuwe schooljaar laat dochter Zainab het ROC Zeeland in Goes we- ten dat ze stopt met haar opleiding sociaal maat schappelijke dienstverlening. Volgens teamleider Harry Neger was het besluit ingegeven door haar thuissituatie en wilde ze met haar moeder en broer tjes verhuizen. Op 18 september wordt dat verbod verlengd. 13 okt. 2009: Rabelink voert een persoonlijk ge sprek met Amira en dochter Zainab. Hij adviseert hen naar een blijf van mijn lijfhuis te gaan. 29 okt. 2009: Amira belt met de burgemeester en vertelt hoe bang zij is voor de bedreigingen van haar man vanuit de gevangenis. Rabelink dringt er weer op aan naar een 'Blijf-huis' te gaan. 2 nov. 2009: De echtgenote vraagt en krijgt van Ra belink een urgentieverklaring voor een ander huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82