241 zeeland Verdronken dorp Schouwen is Amador nieuwe eigenaar De Ossehut Niet onder water maar onder het zand Man ongedeerd na botsing goederentrein Kinderen bestolen van friet en frikandellen Formateur praat met WD, SCP/CU, LSD Vrouw gewond bij verkeersongeval Werkstraf voor bedreigen politie Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schouwen-Duiveland verstopt. In een serie belicht de PZC de bodemschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. Bodemschatten Dertien dorpen www.bezorgers.nl i j zu i NIEUWDORP Een 22-jarige automobilist uit de ge meente Reimerswaal is gisteren om 12.30 uur ongedeerd gebleven bij een aanrijding met een goede rentrein in het havengebied van Vlissingen-Oost De man reed op het terrein om een stroomstoring te verhelpen. Hij stak een aantal spoorstaven over en werd gegre pen door de locomotief van een goederentrein. Collega's van de man zorgden ervoor dat hij onge deerd zijn zwaar gehavende voer tuig kon verlaten. VLISSINGEN Twee jongens van 10 en 12 jaar oud zijn gistermiddag rond 12.15 uur bij een supermarkt aan de Van Hogen- dorpweg in Vlissingen bestolen van enkele boodschappen. De jon gens hadden friet, frikandellen en broodjes gekocht. Bij het wegfiet sen vielen die op de grond. Een man raapte de boodschappen op, maar hij liep weg met de friet en frikandellen. De politie zoekt getui gen. De man is 40 tot 45 jaar oud, heeft grijs haar en droeg een bril en een bruine leren jas. ZIERIKZEE Formateur Ad Verseput praat maan dag in beslotenheid verder met de WD, SGP/CU en Leefbaar Schou wen-Duiveland over een nieuw te vormen college van burgemeester en wethouders. Dat heeft hij giste ren bekend gemaakt. „Maar dat wil niet zeggen dat dit de definitieve samenstelling is, dat kan nog veran deren", aldus Verseput. Hij praat met de drie partijen afzonderlijk en dan moeten alle kaarten op tafel komen, waaronder het standpunt over het aantal wethouders. ELLEMEET Door nog onbekende oorzaak raak te een 65-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duiveland gisteren rond 14.00 uur gewond bij een eenzijdig ongeval op de Kuijer- damseweg in Ellemeet. Zij is met armletsel naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. den haag - Een 39-jarige Vlissin- ger is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof op nieuw tot een werkstraf veroor deeld voor het bedreigen van poli tiemensen in Renesse door wie hij later in zijn been werd geschoten. De Middelburgse rechtbank had hem maart vorig jaar een werk straf van 150 uur opgelegd. Dat is nu in hoger beroep 150 uur waar van 50 uur voorwaardelijk gewor den. In juli 2008 kreeg de Vlissin- ger hevige ruzie met zijn broer in de keuken van zijn toenmalige Griekse restaurant Afrodite in Ren esse. Toen politiemensen arriveer den, zagen zij de verdachte zoda nig met een mes zwaaien dat een van hen zich gedwongen voelde hem in diens been te schieten. ARCHEOLOGIE door Inge Heuff Zeeland kent vele ver dronken dorpen. In het boek 'Sluimerend in Slik: Verdronken dorpen en verdron ken land in zuidwest Nederland' is een kaartje opgenomen, waarop 117 verdronken dorpen zijn terug te vinden. Achter hun naam staat het jaartal van ondergang; soms twee omdat het dorp na de eerste overstroming is heropgebouwd. Ook Schouwen heeft zijn verdron ken dorpen. Op de kaart staan er dertien ingetekend. Deze liggen zonder uitzondering nog steeds in het water. Waar op veel plaatsen in Zeeland dorpen weer binnen dijks zijn komen te liggen, en dus te onderzoeken zijn, is dat op Schouwen nauwelijks mogelijk. Drs. Robert van Dierendonck, ar cheoloog bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland: „De dorpen aan de zuidkant van Schouwen zijn echt verdwenen. De sterke stro ming in de Oosterschelde heeft al les verwoest en was ook de reden dat deze dorpen werden verlaten. Om het achterland te redden, wer den ze buitengedijkt." Clauskinderen, Koudekerke, Zuid- kerke, Brieskerke, Westkerke, Oudekerke, St.-Jacobskerke, Ren- gerskerke, Simonskerke en Borren- damme verdwenen in de Ooster schelde. Koudekerke is in dit rijtje het be kendst omdat de 14e eeuwse kerk toren gespaard werd; deze moest als baken dienen voor de schepen. De Plompe Toren is tegenwoordig een informatiecentrum van Staats bosbeheer. „In 1581 is dwars door het dorp en over het kerkhof een nieuwe inlaagdijk aangelegd die in 1682 zeewering werd met daarach ter een nieuwe inlaagdijk", vertelt Van Dierendonck. „De oude inlaag dijk uit 1581 is opgenomen in de Van de dertien bekende verdron ken dorpen op Schouwen liggen er tien aan de zuidkant, het Zuid- land. Aan de volgorde van het verdwij nen van de dorpen is de stroom- verandering van de Oosterschelde te volgen. Kennis over de Schouwse verdron ken dorpen komt vooral uit ar chiefonderzoek. Sommige Zeeuwse verdronken dor pen zijn weer binnendijks komen te liggen. Het vanuit archeologisch standpunt gezien bekendste ver dronken dorp is Valkenisse. huidige zeewering. Waarschijnlijk liggen zowel een deel van de be graafplaats als van het kerkschip onder deze dijk." Westenschouwen, en eerder Paal- voetsijde, is niet verdronken. Ver zanding van de haven en later het dorp, maakten wonen en werken onmogelijk. De kustafslag liet het dorp vervolgens in zee verdwij nen. De resten zijn soms zichtbaar op het strand. Het gaat dan om cul tuurgrond met palen en funda menten die bij laagwater te zien zijn. Zandsuppletie heeft momen teel alles weer bedekt. Er zijn ook veel vondsten gedaan. In 1996 hebben amateurarcheolo- gen gericht met metaaldetectoren gezocht naar metalen voorwerpen. Volgens Van Dierendonck zijn hier na het verdronken dorp Nieuwlande (Zuid-Beveland) de meeste loodtinnen insignes, zowel religieuze als profane, gevonden van Zeeland. Van Bommenede, officieel nooit een Zeeuws dorp want behorende bij Zuid-Holland, zijn onder water wel resten van de havendam ge vonden. Duikers hebben een be perkt onderzoek uitgevoerd. „De resten liggen in het Grevelingen- meer goed beschermd. Zolang daar geen getij en dus geen bedrei ging is, is onderzoek niet noodza kelijk." door Inge Heuff Niet alle dorpen die zijn verdwenen, zijn ook verdronken. De dorpskerk had een belangrij ke, bindende functie. Als deze verdween, bij voorbeeld door brand of oorlogsgeweld en niet meer werd opgebouwd, dan was meestal ook het dorp ten dode opgeschreven en verdween letterlijk van de aardbodem. Op de Kop van Schouwen speelde nog een andere factor een rol, namelijk verzanding. Ooit lag achter de Noordduinen de kapel van Onze Lieve Vrouwe op Zee met, waarschijnlijk, het gehucht De Duine. Dr. Frans Beekman besteedt een aparte paragraaf aan de ze kapel in zijn boek 'De Kop van Schouwen onder het zand'. Eerst in 1833 en later in 1907 zijn enkele funderingsresten van de kapel gevonden langs het Middenpad in de Verklikkerduinen. Dat versterkte het idee dat de middeleeuwse kapel verloren is ge gaan door zandverstuiving. Op een kaart uit 1655 staat de kapel ingetekend met de tekst 'Onser Vrou wen op Zee is oversant met Bergen'. Beekman maakt het echter aannemelijk dat de kapel eerst is verwoest door de Watergeuzen die in 1572 op rooftocht uit waren. En dat de kapel vervolgens - me de door de daaropvolgende Hervorming - nooit meer is herbouwd. De stenen waren kostbaar genoeg om te hergebruiken en de fundering raakte door zand be dekt. Wellicht als herinnering werd een duin in die omgeving nog lang de Lieve Vrouwe Hil genoemd. WGGGNGR NieuwsMedia Bij Westerschouwen zijn met laag PZC den osse - Restaurant De Ossehut in Den Osse is overgegaan in han den van Victor Amador en Carola de Vree. De Ossehut heeft zowel een lunch- als een dinerkaart. Amador en De Vree willen een ge varieerde kaart brengen, met zo veel mogelijk verse en seizoensge bonden producten. „Het is een laagdrempelig restaurant waar ie dereen voor een leuke prijs kan eten", zegt Carola de-Vree. Binnen kort wordt het nieuwe terras aan het Grevelingenmeer geopend. De Ossehut is nu nog vijf dagen in de week open. In het seizoen staat het team zeven dagen in de week klaar voor de gasten. Het tweetal heeft eerder gewerkt in hostellerie Schuddebeurs en res taurant De Waag in Serooskerke. Victor Amador (2de van rechts) en Carola de Vree (r.) hebben restaurant De Ossehut bij camping Den Osse overgenomen foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72