341 sport Lichaam Groenewold Sagan is favorieten weer te slim af Boonman en Perdaen sporters van het jaar in Terneuzen Zeges voor La Porte D'or en M.D. Meeusen Renate Groenewold schaatst haar beste wedstrijd van het seizoen. Met een vijfde plaats op de drie kilometer neemt ze afscheid in Heerenveen. WB-finale Zaman Sport verrassend onderuit zaterdag 13 maart 2010 aix-en-provence - De Slowaakse wielrenner Peter Sagan heeft giste ren de vijfde etappe van Parijs-Ni- ce op zijn naam gebracht. De 20-ja- rige renner van Liquigas reed solo naar de zege in de 157 kilometer lange rit van Pemes-les-Fontaines naar Aix-en-Provence. Sagan won ook al de derde etappe van de Franse etappekoers. De Slowaak ontsnapte kort voor de finish uit het peloton. Hij wist op de licht stijgende weg naar de meet het spurtende peloton voor te blijven. De Italiaan Mirco Loren- zetto finishte als tweede voor de Spanjaard Alejandro Valverde. Lars Boom was de enige Nederlander in het voorste peloton van 25 man. De coureur van Rabobank, die en kele dagen de leiderstrui droeg, kwam als zestiende over de streep. De Spanjaard Alberto Contador behield de leiderstrui. Hij heeft twintig seconden voorsprong op Valverde. De Tsjech Roman Kreuzi- ger staat op 25 seconden derde. Jo hnny Hoogerland maakte een dui keling in het klassement. De ren ner van Vacansoleil kwam gisteren als één na laatste over de streep, op bijna zeventien minuten van Sagan. Hoogerland zakte van de 31e naar de 96e plek in de algeme ne rangschikking. Eerder deze week kwam hij hard ten val. Bram Tankink is op de 42e plek nu de hoogst geklasseerde Nederlander, op 5.42 van Contador. Daniele Bennati heeft gisteren de derde etappe van de Tirre- no-Adriatico gewonnen. De 29-jari- ge Italiaanse wielrenner van Liqui gas was na een rit over 159 kilome ter van San Miniato naar Monsum- mano Terme de snelste in de mas sasprint. Hij bleef zijn landgenoot Alessandro Petacchi en de Oosten rijker Bernhard Eisel voor. Bennati nam tevens de blauwe lei derstrui over van Linus Gerde- mann, die op kleine achterstand in de grote groep binnenkwam. In het algemeen klassement heeft hij vier seconden voorsprong op de Duitser. De Belg Tom Boonen be zet de derde plaats. Liquigas en Bennati deden alles goed om de dagprijs te kunnen opeisen. Met hulp van zijn ploegmaats reed de Italiaanse sprinter in de slotkilome- ter op een ideale plek voorin. Hij hoefde geen trap te veel te doen en kon mede daardoor de ultieme aanval van Petacchi en Eisel gemak kelijk pareren. Fabian Wegmann haalde de finish niet. De helper van Gerdemann heeft vermoedelijk een sleutel been gebroken. OOSTBURG In de eerste klasse van het Ore- vo-zaalvoetbal is het ontzettend spannend in de race om het kam pioenschap. La Porte D'or had alle moeite met De Blauwe Tulp, maar won wel met 3-1. M.D. Meeusen ver sloeg hekkensluiter Gaos met 9-1. M.D. Meeusen voert nog steeds de ranglijst aan, maar La Porte D'or volgt op twee punten met één wed strijd minder gespeeld. WORLD CUPFINALE door Eric de Jager heerenveen - De laatste vier minu ten en 9,74 seconden van de impo sante schaatsloopbaan van Renate Groenewold waren ingebed in een staande ovatie. Bij de 33-jarige Gro ningse rolden de tranen over het gezicht. Nog één keer vergde ze tij dens de World Cupfinale in Hee renveen het uiterste van haar afge matte lichaam. „Ik wil niet afgaan tijdens mijn afscheid." Die laatste gedachte speelde al een week door het hoofd van Groene wold. „Ik denk nogal veel", zei ze met een lach. Ondertussen veegde ze haar ogen nog maar eens droog. Coach Gerard Kemkers had zich in de laatste dagen zowaar nog ze nuwachtig gemaakt om zijn erva ren rijdster. „Ze twijfelde eraan of ze wel een goede race kon rijden. Ze had moeite te genieten van haar laatste week." Eenmaal op HULST In de eerste klasse vrouwen van de bedrijfsvolleybalcompetitie in Hulst ging Zaman Sport verras send onderuit in het duel met Van Waterschoot: 1-2. Notaris Stolker, dat geen kind had aan SC Morres 1 (3-0), mag zich de nieuwe lijstaan voerder noemen. In de eerste klasse mannen ver grootte Party Max zijn voorsprong op Outokumpu tot twaalf punten. Jan Smeekens heeft voor een uni cum gezorgd in het Nederlandse schaatsen. De 23-jarige Sallander boekte zijn derde wereldbekerze ge op de 500 nieter op rij. Kjeld Nuis zorgde voor een verras sing door het brons te veroveren op de 1500 meter. De 20-jarige schaatser van Control moest alleen de Amerikaan Shani Davis en de Ca nadees Denny Morrison voor zich dulden. Margot Boer eindigde op de 500 meter als tweede. De Duitse Jenny Wolf was net iets rapper. het ijs maakte ze nog een valse start ook. „Ik dacht: het zal toch niet gebeuren dat ik er word uitge schoten. Dat zou het meest memo rabele afscheid ooit zijn." Het ge beurde niet en Groenewold, ervan overtuigd dat de valse start haar onterecht was aangesmeerd, her vond haar strijdlust. Ze gleed naar de vijfde tijd, in wat coach en schaatsster als 'de beste race van het seizoen' bestempelden. De week vol twijfels weerspiegel den de carrière van Renate Groene wold. „Ik ben niet stabiel, ik heb het altijd van momenten moeten hebben. Hele hoge pieken, hele diepe dalen." Het jaar 2004 stond wat dat betreft in haar geheugen gegrift. In februari werd ze wereld kampioen allround, in juni over leed haar vader. „Daar hebben we het moeilijk mee gehad. Vandaag dacht ik ook weer: hier had pa bij moeten zijn." Haar moeder en broer waren er wel, op een deel van de tribune waar ook een groep vriendinnen steun bood tij dens de laatste drieduizend meters van Groenewolds schaatsleven. Ook 2009 en 2010 gaan de boeken in als jaren met de 'ups en downs' die bij Groenewold horen. Ze won op 12 maart, precies een jaar voor haar afscheid, goud op de drie kilo meter tijdens de WK afstanden in de Richmond Olympic Oval. Daar na vertroebelden twee operaties, in mei aan haar rug en in novem ber aan haar baarmoeder, haar blik op succes. Groenewold overwoog in januari zelfs om haar olympische start plaats op de drie kilometer te wei geren. „Ik rijd niet voor achtste plaatsen", zei ze bits. Toch ging ze, en ze is er blij om, ook al lukte het haar niet zich nog één keer op te richten. Ze werd tiende op de drie kilometer en na een misslag op de ploegenachter- volging met Oranje door Duits land uitgeschakeld in de eerste ron de. „Het is een moeilijk jaar ge weest. Maar het was goed om toch naar de Spelen te gaan." Net zoals den Exter (17) nam afgelopen zo mer deel aan de Koninkrijkspelen op Aruba, waar hij brons en zilver veroverde. Den Exter liep onlangs tijdens de aflossingsmarathon in Terneuzen het snelste rondje van alle 650 deelnemers en hoopt zich dit jaar te plaatsen voor het jeugd-EK. De beste sportploeg bij de jeugd was het straatvoetbalteam Freesty le Boys. Op het NK straatvoetbal in Amsterdam legden ze afgelopen zomer beslag op een bronzen me daille. Het Beach Soccer Team Zee land, dat onlangs al gekroond werd tot Zeeuws sportploeg van het jaar, legde zoals verwacht ook in de eigen gemeente beslag op die prijs. De strandvoetballers wer den afgelopen zomer in Schevenin- gen kampioen van de eredivisie. Naast een zestal gehandicapte spor ters, die verdienstelijke resultaten boekten in het ID-Cyding, zette de gemeente ook Cees Rijqhout in het zonnetje. De Terneuzenaar werd onlangs al koninklijk onder scheiden vanwege zijn verdiensten voor zwem- en polovereniging De Schelde. De gemeente liet nu zien eveneens trots te zijn op Rijnhout. axel - Tijdens het sportgala van de gemeente Terneuzen zijn Ange- lo Boonman en Cindy Perdaen gis teravond tot respectievelijk sport man en sportvrouw van het jaar gekozen. Internationaal assistent- scheidsrechter Boonman kreeg van de jury de voorkeur boven bankdrukker Orson Harms en zwemmer Kevin Hondsmerk. Amazone Perdaen, Zeeuws out- doorkampioene, liet zwemster Jos- je van Houwelingen en een andere amazone, Emmy Bouthoorn, ach ter zich. Angelo Boonman is geruime tijd actief inde eredivisie van het voet bal. Sinds januari mag de inwoner van Zandstraat zich ook internatio nal noemen. Aan het begin van de ze maand was hij nog assistent- scheidsrechter bij de vriendschap pelijke voetbalinterland tussen WK-deelnemer Slowakije en Noor wegen. Sportvrouw van het jaar Cindy Perdaen werd naast Zeeuws outdoorkampioene ook vice-kam- pioene in de klasse Z springen. De sporten waren gisteravond in sporthal 't Sportuus uitstekend ver deeld. Zo kwam het talent van het jaar uit de atletiek wereld. Niek Niek den Exter (rechts) werd gekozen tot talent van het jaar. Hij kreeg de bijbehorende prijs uit handen van Davy Dubbeldam. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66