21 zeeland Zonder goed onderwijs glijdt Zeeland af Engels aan kleuters PZC zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! Er zijn grote veranderingen nodig om het Zeeuwse onderwijs op peil te houden. De scholen krijgen niet alleen geld, ze moeten ook veel beter samenwerken. VE zaterdag 13 maart 2010 door Maikel Harte D66-leider Alexander Pechtold vindt dat alle kinderen als kleuter al in contact moeten wor den gebracht met de Engelse taal. Hij wil dat op alle basisscholen vanaf de kleutertijd aandacht is voor het Engels. Dat zei Pechtold woensdag ter gelegenheid van het verschijnen van een digitale les methode Engels voor kinderen van vier tot acht jaar. Nu geven 'nog maar' driehonderd scholen Engels vanaf de komst van de leer ling, terwijl in China en omliggen de landen dat aantal veel hoger ligt. Pechtold ziet zich gesteund door de Onderwijsraad die het ka binet al in 2008 adviseerde om vanaf groep 1 kinderen speelsge wijs en door middel van kinder liedjes Engels te leren. Volgens taalwetenschappers is dat niet al leen goed omdat kinderen daar door beter Engels zullen kunnen, maar vooral omdat het de algeme ne ontwikkeling stimuleert. Het hoeft niet per se Engels te zijn, maar kinderen die tweetalig zijn opgevoed blijken sneller te den ken, beter informatie te kunnen verwerken en beter te zijn in reke nen. Koren op de molen van deze va der die zijn dochter van twee tweetalig opvoedt: Nederlands en Zeeuws. Een dialect als tweede taal is namelijk ook goed, als het maar niet bij een tongval blijft, maar er ook werkelijk andere woorden worden gesproken. Geen probleem, het spelender wijs leren evenmin. Bij ons is Nijntje Nientje, Plons de Gekke Kikker is Plons de Zotte Pute en in de boekjes van Max Velthuijs zijn niet Eend en Varkentje de hel den, maar Piele en Vèrkentje. En Lieve zingt al uit volle borst 'Sla- op kindje slaop dao buut'n loopt un schaop' en 'Ik zag twee beren stuten smeren'. De tranen bigge len soms over mijn wangen. En laat dat Engels maar komen als ze straks naar groep 1 van de basis school gaat. Mijn dochter heeft al een flinke voorsprong op kinde ren met wie tot dan toe alleen Ne derlands is gesproken. Lieve zal bij de Engelse les al weten dat jou 'joe' is en mij 'mie' en ze denkt zelfs al in Engels: Ikke tienk. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar - €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon treft u nadere infoimatie ONDERWIJS door Cornelleke Blok Zeeland dreigt af te glij den naar de status van achterstandsge bied, als het Zeeuwse onderwijs niet snel een impuls krijgt. Het beeld dat de Taskforce Zee land schetst in het rapport Kerend Tij is niet rooskleurig. De bevol- kingskrimp gaat weliswaar pas na 2025 spelen, maar Zeeland onder vindt daar nu al nadelen van. De Zeeuwse beroepsbevolking heeft gemiddeld een laag opleidingsni veau en is er een dreigend tekort aan gekwalificeerde arbeidskrach ten. Als gevolg daarvan dreigen grote bedrijven te verdwijnen. Zonde, vindt commissieleider Ed d'Hondt, want Zeeland heeft veel potentie, vanwege de gunstige lig ging tussen Rotterdam en Antwer pen. Maar de provincie worstelt met een slecht imago. De lands grens tussen Zeeland en Vlaande ren is bovendien een belemme ring voor Zeeuws-Vlaanderen. „Als er geen grens zou zijn, zou er van Zeeuws-Vlaamse krimp hele maal geen sprake zijn." Er zijn goede en voldoende scho len nodig om de economie op peil te houden, is de stelling van de tas kforce. De Zeeuwse onderwijsin stellingen, bedrijven en overheden zien die noodzaak ook, maar zijn vooral bezig met hun eigen belan gen. „Iedereen beseft dat er wat moet gebeuren, maar men komt er zelf niet uit. Zo ontstaat een pat stelling." Die kan alleen op een 'on orthodoxe' manier opgelost wor den, vindt de taskforce. D'Hondt pleit voor een Zeeuwse onderwijsautoriteit die de be voegdheid heeft om knopen door te hakken. Wie dat moet zijn, is nog niet duidelijk. „In elk geval een gezaghebbend persoon die er kend wordt in de provincie", zegt D'Hondt. Zeeland krijgt 16 mil joen euro om het onderwijs een impuls te geven. Maar in ruil daar voor moeten scholen samenwer ken. In het geval van het ROC Zee land en ROC Westerschelde is zelfs een fusie nodig. Gertjan van der Brugge, directeur van het ROC Westerschelde, vindt een fusie 'het overwegen waard'. „We bekijken hoe we kunnen sa menwerken." Bestuurslid Marijn Nelen van het ROC Zeeland vindt een fusie 'geen onlogische gedach te'. Alle schooldirecteuren zijn blij met de erkenning voor de proble men in Zeeland. Nelen: „Zonder deze maatregelen kan het beroeps onderwijs in Zeeland niet in stand gehouden worden." Directeur Ad- ri de Buck van de Hogeschool Zee land: „De claim die we nog moe ten betalen is nu zwaar bespreek baar geworden. Met dat geld kun nen we de noodzakelijke innova ties plegen die hoger onderwijs in Zeeland nodig heeft." Onderwijsgedeputeerde George van Heukelom reageert opgetogen. „Het is een schitterend aanbod. Aanvaarden we dit niet, dan valt het beroepsonderwijs in duigen, wordt de arbeidsmarkt verpest en krijgt de economie een dreun." Taskforce Zeeland wil grote veranderingen in het onderwijs O De Taskforce Zeeland wil een pilot waarin het Zeeuwse beroeps- en hoger onderwijs gedurende vijf jaar een impuls krijgt. Daarmee is 16 miljoen euro gemoeid. De Roosevelt Academy moet er kend worden als afzonderlijke, uni versitaire instelling. Vooruitlopend daarop moet de RA 600.000 euro per jaar krijgen, om financiële te korten weg te werken. De RA moet de Hogeschool Zee land helpen bij het ontwikkelen van masteropleidingen. ROC Zeeland en ROC Wester schelde moeten fuseren. De hbo-opleidingen energietransi tie, maintenance (onderhoud), vita- liteitsmanagement en toerisme en watermanagement krijgen een be schermde status. Deze opleidingen moeten boven dien elk één miljoen euro extra budget krijgen. Daarnaast komt er drie miljoen eu ro beschikbaar voor onder meer doorlopende leerlijnen tussen vmbo, mbo en hbo. Er moet een onderwijsautoriteit benoemd worden, die voldoende bevoegdheid krijgt om knopen door te hakken. De Taskforce Zeeland werd in juli vorig jaar ingesteld door toenmalig minister van Onderwijs Ronald Plasterk. GEMEENTE VLISSINGEN Openbare aanbesteding van het vervoer van leerlingen door de gemeenten Middelburg, Veere, Vlissingen Vervoersbedrijven worden uitgenodigd in te schrijven op het in opdracht van de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen te verrichten vervoer van leerlingen die scholen voor speciaal (basis)- onderwijs bezoeken. Op vrijdag 12 maart 2010 is de aanbesteding gepubliceerd. De publicatie heeft plaatsgevonden via de Aanbestedingskalender. De aanbestedingsdocumenten zijn te downloaden via www.aanbestedingskalender.nl. Ed d'Hondt werd benoemd als voorzitter. Hij is voormalig burge meester van Nijmegen en oud-voorzitter van de vereniging van universiteiten (VSNU). Naast voorzitter D'Hondt zitten ook Valerie Frissen (TNO, Erasmus Universiteit), Elies Lemkes-Straver (Brainport Eindhoven) en Hans de Goeij (voormalig directeur-gene raal van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport) in de taskforce. De commissie D'Hondt sprak met zestig vertegenwoordigers van on derwijsinstellingen, bedrijven en overheden uit Zeeland, Zuidwest Nederland en Vlaanderen. www.pzc.nl/blogs DE ZEEUWSE KELDER De belevenissen van verslaggevers Raymond en Martijn in de kelder van het Zeeuwse amateurvoetbal. EN VERDER Weblogs over politiek, voetbalcijfers, Indonesië, microkredieten, hardlo pen, wielrennen en koninginnedag. KIJK OP: WWW.PZC.NL/BLOGS Het laatste nieuws van de PZC op uw mobiel: www.pzc.mobi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2