meningen 117 'Necrologieën liggen op de plank' Acties slaan aan om lezen te stimuleren 'De gedachte dat de ander van jou is, is fout' Even Edith Postvak In Cor &6KECHT mvveimpe pat viewwzó &eVANZUjKWXS HEB IK ECHTNER&EHf Kunnen LezeN! zaterdag 13 maart 2010 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Er zijn veel acties te beden ken om lezen te stimuleren. Bijvoorbeeld die van het Boekenweekgeschenk, waarbij een boek wordt geschonken bij de aan koop van een ander boek. Die logi sche formule hoort al 75 jaar bij de Boekenweek. Nog zo'n geslaagde actie is het dag je vrij reizen, waarvoor het Boe kenweekgeschenk de vrijbrief is. Zondag mag je daarmee door heel Nederland gratis met de trein rei zen. Dat kan een reden zijn om nog snel naar de boekhandel te gaan. Maar er zijn creatievere manieren om Nederland aan het lezen te krijgen. Geef een half boek weg. Bevalt het, dan moet je de andere helft wel kopen. Een aardig idee, dat afkomstig is van het Cultureel longeren Platform. Leden van het CJP kregen onlangs een half boek en kunnen de tweede helft voor 8,25 euro kopen. Het halve boek moet doen verlangen naar meer. Woensdag, bij de start van de Boe kenweek, legde Marco van Loenen van YouBeDo.com zijn bijzondere actie uit. Hij stond vanaf 4.00 uur 's ochtends op het station in Utrecht te vernikkelen van de kou. Hij was desondanks blijmoedig, want hij zag dat zijn ideële bood schap aansloeg. Hij wilde een bij drage leveren aan een betere we reld én aandacht geven aan lezen. Daarvoor had YouBeDo van twee dehands en nieuwe boeken een kunstwerk gemaakt van 80 vier- kante meter groot. Om half vijf werd het kunstwerk afgebroken en werden alle boeken uitgedeeld aan de treinreizigers. In elk boek zat een verrassing, een vredesboodschap, geschreven door vooral kinderen, die gereageerd hadden op de oproep van YouBe Do om hun ideale wereld te be schrijven. Sommigen boodschap pen waren verheven, andere zeer praktisch. Een goede wereld, is een wereld zonder geweld, schreef Rtjy, 8 jaar. Van Loenen pakte een willekeurig boek en las voor: 'De wereld wordt pas beter als nie mand meer luizen heeft.' Kranten hebben zeker veel necrologieën 'op de plank liggen'. Die opmerking hoor je vaak en dat is ook hele maal het geval. De necrologie van Prins Bernhard bijvoorbeeld was allang voor zijn dood geschreven. Het overlijdens bericht werd telkens aangepast, tot de dag van zijn sterven. Op dat mo ment hoefde de redactie alleen nog de datum aan te passen. Dat gold ook voor de necrologieën van Henk Vredeling, Bart Tromp, Relus ter Beek, Herman Kuiphof, Norbert Schmelzer, Henk van Ul- sen, Ton Lutz. Ze zijn allen in am per drie jaar tijd geschreven door Dick van Rietschoten, van de Geas socieerde Pers Diensten (GPD) en specialist in necrologieën. Ook de necrologie van de donderdag avond overleden Hans van Mierlo was al ruim voor zijn dood door Van Rietschoten geschreven. Donderdagavond, om twee minu ten over tien, werd bekendge maakt dat Van Mierlo op 78-jarige leeftijd was overleden. De redactie van de GPD stuurde drie minuten later zijn uitgebreide necrologie naar de kranten, die bij de pers dienst zijn aangesloten, waaronder de PZC. De volgende dag kon de PZC de levensbeschrijving van de charmismatische Hans van Mierlo publiceren. Het schrijven van een necrologie of overlijdensbericht vergt tijd, vooral als het om een publiek persoon gaat. De vermel de omstandigheden moeten cor rect zijn en omdat het stuk bij voorkeur de dag na het overlijden gepubliceerd moet worden, moet het wel 'op de plank liggen'. Met nog anderhalf uur te gaan voor de sluitingstijd van de vrijdag krant, had geen enkele journalist een doorwrochte necrologie over Van Mierlo kunnen schrijven. En dat is wel wat we aan Mr. D66 ver plicht waren, zoals Van Rietscho ten hem typeerde. Het was een mooie, waardige terugblik, met veel citaten van Van Mierlo in de loop der jaren. Het schrijven van een overlijdens bericht vraagt om uiterste zorgvul digheid. Alle vermelde omstandig heden moeten correct zijn en als zich nieuwe feiten voordoen, zal de tekst moeten worden aange past. Het lijkt een wat lugubere handelwijze, maar het is niet meer dan praktisch. Van Rietschoten zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar, omdat hij ziek was. Ook in dat geval is het zinvol dat necrologieën van publieke per sonen praktisch klaar voor publica ties zijn. Zierikzee, afgelopen weekend. Een man met een straatverbod schiet zijn dochter en zoon dood en pleegt daarna zelf moord. Hij laat een vrouw en zoon achter. Over deze rampzalige gebeurtenis heeft de krant veel artikelen gepubliceerd. Ook lezers wilden over deze onbegrijpelijke daad schrijven. Bijna tien mails werden naar de lezersredacteur gestuurd en legio reacties werden aan artikelen op inter net toegevoegd. De ruimte is te beperkt om vol ledige brieven te publiceren. De opvattingen overlapten elkaar, enkele zijn hierna samenge voegd: A. de Waele uit Koewacht: „Deze moord staat niet op zichzelf. In de zorg en bij de politie en ook in het onderwijs moet bezuinigd wor den, alleen waar ga je dat geld vandaan halen? Laten we in Nederland en Europa het aantal ka merleden halveren. Vervolgens laten we de hy potheekrenteaftrek vanaf 500.000 euro verval len. We verkopen diverse banken en brengen- meer blauw op straat, we verkleinen de school klassen en breiden de zorg uit." R W. L. de Rui- ter-van As: „Schrijnend vind ik, dat er nu een groot team rechercheurs op de zaak gezet is en er een uitgebreid sporenonderzoek heeft plaats gevonden. Na de moorden worden kosten noch moeite gespaard om alle bewijslast sluitend te krijgen en een compleet beeld van de gang van zaken te krijgen. Terwijl het een stuk efficiënter en misschien wel levensreddend was geweest, wanneer men Amira en haar kinderen een of twee man persoonlijke beveiliging aan huis had gegeven. Amira is een geëmancipeerde en ver standige vrouw, die niet zichzelf en haar kinde ren wilde opsluiten, terwijl haar (bijna) ex-man vrijuit kon gaan. Het is onterecht dat dit stand punt van haar, dat zeer te begrijpen is, nu tegen haar wordt gebruikt." F. Westerbeek uit Clinge: „Zwijgen, je onmachtig voelen, wetend dat de fa milie ontroostbaar leed draagt, is de eérste ge dachte. Dit drama vindt zijn wortels in de cul tuur, in overdracht van waarden. De jeugd moet geleerd worden dat liefde nooit tot bezit van de ander kan leiden. Het leidt anders tot grote ego's. Hier is een dader ook slachtoffer. Als ie mand een gevaar is voor zichzelf of zijn omge ving, dan kennen wij .inbewaringstelling. De ge dachte dat de ander van jou is, is fout."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17