rci n stijlvol uit de tuin 27 wonen m |S»*iSSi w4 fcw&J Ml iffaipl ÜÉii té# SS BB fc ii SI Tot de laatste druppel «MtNüfmw wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 13 maart 2010 ï-' Combinatie van open scherm met stenen muur. Getoogde en rechte schermen met trelly-deel. foto's PR JE gp| 7JJ maar door de buurvrouw kunt worden 'betrapt'. Het Nederlandse Alumierlo is ge specialiseerd in mat grijs afge werkte schermen van aluminium en heeft een variant op de markt die elektrisch is te bedienen. Bo vendien kunnen de pilaren ook nog eens van verlichting worden voorzien voor een echt luxe uit straling. Gezien de prijs zullen de meeste mensen echter kiezen voor een 'normale' houten schutting. Afge zien van de gewenste vorm, valt de keuze dan uiteen in hardhout of geïmpregneerd hout. Beide soorten hebben een lange levens duur, maar vormen een aardige belasting voor het milieu. Let daarom bij aanschaf van hard hout op het FSC-keurmerk. Overi gens kan ook best ander hout worden gekozen, maar de levens duur van het hout zonder behan deling is dan nooit langer dan tien jaar. Bij de aanschaf van een schutting van geïmpregneerd hout is het raadzaam op het KOMO-keur- merk te letten. De chemicaliën waarmee het hout duurzamer wordt gemaakt, zijn namelijk bij zonder schadelijk voor mens en natuur. Bovendien kan bewerkt hout deze stoffen in de loop der jaren 'loslaten'. Dit keurmerk geeft aan dat het hout nauwelijks van deze chemicaliën zal verlie zen. Wie geïmpregneerd hout gaat ver zagen, doet er verder verstandig aan een mondkapje en hand schoenen te dragen. Schuren is helemaal onverstandig en vooral ongezond. Restmateriaal moet bo vendien niet in de openhaard worden gestopt, maar naar het grofvuil worden gebracht. Daar wacht een aparte bak voor geïm pregneerd hout. Ondanks alle keurmerken verdie nen beide oplossingen niet de schoonheidsprijs als het gaat om millieuvriendelijkheid. Chinees imitatiehardhout verdient die prijs wél. Gemaakt van afvalplas- tic is van een afstandje nauwelijks verschil te ontdekken met echt hardhout en het assortiment is in middels net zo groot als in de bouwmarkt. Chiqo-deck uit het Friese plaatsje Tzum stelt boven dien dat hun materiaal niet ver kleurd en, in tegenstelling tot nor maal hout, nauwelijks werkt. Vergunningen Erf- en perceelafscheidingen als bij- voorbeeld schuttingen mogen in veel gevallen bouwvergunningsvrij worden geplaatst, zeker wanneer de schutting niet hoger is dan 2 meter. Op eigen erf of op of tegen de grens van het naburige erf of perceel mag vrijwel altijd vergun- ningsvrij een afscheiding worden geplaatst die lager is dan 1 meter. Overleg met buren wordt wel aan geraden, zeker als de schutting op de erfgrens komt te staan. Zie ook: www.vrom.nl/docs/wonen/folder_ Erf_en_perceelafscheidingen.doc www.hillhout.nl www.chiqo-deck.nl www.alumierlo.nl Reageren? Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een 'flessenuitdruipstandaard'. door Jan van Mullem Leuk lijkje. Maar is de identiteit te achterhalen? Die Baantjer-achtige zaak mag ik deze week op lossen. Drie lezers nomineerden apart van el kaar dit keukenlijk. De eerste noemt het een flessen- standaard, de tweede een flessenuitdruipring en de derde - heel ongecompliceerd - 'ding'. Ik houd het op flessenuitdruipstandaard. Een fraai compromis dat de lading dekt en een fijne is voor scrabble. Over de functie van dit lijk is geen twijfel: zet er een fles op z'n kop in, even wachten, en de laatste restjes druipen er uit. Schaal eronder en hupsakee, weer een bijdrage tegen de verspilling. En goed voor de porte monnee. Voor dat laatste beetje heb je ook betaald. Zou daar, in die laatste zin, het bestaansrecht van dit keukenlijk geworteld zijn? Is het een souvenir uit barre tijden? Hongerwinter? Lijkt onwaarschijnlijk. De drie in zenders van dit keukenhulpje (Angeline Aben, Willy van Mechelen en Vroukje Muntjewerff) zeggen allen dat het pas in de jaren zestig in hun gezin opdook: het tijdperk van love and peace, niet van oorlog (bij ons). Een aanknopingspunt is de informatie van Vroukje Muntjewerff dat het om een product van Tornado gaat. Dat bedrijf is in 1923 in Dordrecht gesticht. Een metalen afdruiprek, waarvoor opdracht was gegeven door de toen zeer gezaghebbende Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, was het eerste succes. Na de Tweede Wereldoor log bracht het be- y drijf keukengerei voor het moderne huishouden op de markt. 'Bijzonder was een standaard waarin een fles kon worden ge plaatst, zodat de zuinige huisvrouw de laatste druppels vla of yoghurt in een kom kon op vangen', meldt in- ternetencyclope- die Wikipedia. Bin go. Alleen staat de officiële naam er niet bij. In het pre-flessen- likkertijdperk - u weet wel, dat halve maantje aan een stokje waarmee je het bodempje uit een fles schraap te -was dit standaardje een hit, begrijp ik van de drie inzenders. „Een slasausfles kon zo bijna helemaal leeg gemaakt worden, als je de fles maar lang genoeg on dersteboven zette", zegt Angeline Aben. „Het dikke, trage goedje had enige tijd nodig om uit de fles te lo pen. Als er bijna niks meer uitkwam, de allerlaatste héél langzame drupjes, daar haalde ik mijn wijsvinger door om deze vervolgens af te likken. Hmmm." Doet me denken aan die absurde Heinzreclame, jaren geleden. Een jongen doet verwoede pogingen het rest je ketchup uit een fles te krijgen. Hij sjort, schudt en wringt net zo lang aan de hals, totdat die compleet ge draaid is en de finale druppel op het randje verschijnt. De uitdruipstandaard had hém niet geholpen: het wachten zou hem hebben opgebroken. Mij niet. Ten minste, als het in plaats van ketchup om vla of yog hurt zou gaan. Dat zou immers betekenen dat Campi- na co de zuivel weer in zo'n mooie fles met 'alumini- umfoliedopje' verkopen. Zeg nou zelf, die smaakte toch véél voller, romiger, puurder en echter dan die uit samengevouwen boerderijplaatjeskarton! Ach, laat ik erover ophouden. Case closed. Dan bespaar ik u een pleidooi voor terugkeer van de melkboer. Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 125