Houd wonen Sneeuwklokjes SS hebben?! Knoeikleed Zaterdag 13 maart 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 3 z O A Calanthus woronowii. foto Romke van de Kaa Misschien is het u opgevallen: als sneeuwklokjes uit de grond komen, staat hun bloemknop rechtop. Pas als de knoppen zich openen, gaan de bloe men hangen. Dat heeft te maken met hun vroege bloeisei- zoen. Vroege bloeiers, zoals narcissen en sneeuwklokjes, hebben vaak knikkende bloemen om tere delen als meeldra den en stampers tegen sneeuw en hagel te beschermen. Sneeuwklokjes zijn niet inheems in Nederland. Ze worden gerekend tot de stinzenplanten. Dat zijn planten die in par ken en op buitenplaatsen verwilderd zijn. Het sneeuwklok je is van oorsprong een Zuid-Europese plant. De grens van zijn natuurlijke verspreidingsgebied loopt ongeveer door het midden van Frankrijk. Sneeuwklokjes zijn in de mode en waar mode is, valt geld te verdienen. De bloemen tonen van natu re nogal wat variatie: je hebt grote, kleine, ronde en langwerpige. Ook het kleine, groene honing- merk op de binnenste bloemblaadjes kan van bloem tot bloem verschil len. Sneeuwklokjes die maar iets van de norm af wijken, krijgen een naam en worden voor flinke bedragen verkocht. Een veelgezochte afwijking is een sneeuwklokje met een defect gen dat bloemen met een geel honingmerk maakt. Deze 'gele' sneeuwklokjes gaan in Engeland op vei lingen weg voor meer dan too euro per bolletje. Niet gek voor een zieke plant. In Nederland telt de nationale collectie van sneeuw klokjes zo'n 1,200 variëteiten. Als je weet dat er maar 20 soorten bestaan, zijn er dus 1.180 sneeuw klokjes met een bloemblaadje meer of een honing- merkje minder. Van de twintig soorten sneeuwklokjes kom je er een stuk of vier in tuinen tegen: Galanthus nivalis, het gewone sneeuwklokje; Galanthus plicatus, het Krim sneeuwklokje; Galanthus elwesii, het Turkse sneeuwklokje en Galanthus woronowii, een sneeuw klokje dat tot nu toe geen naam heeft, maar dat je het breedbladigfsneeuwklokje zou kunnen dopen. Want Galanthus woronowii heeft breed, glimmend, knalgroen blad terwijl het blad van alle andere soor ten altijd min of meer grijzig is. Dit sneeuwklokje komt uit Turkije. Niet uit het warmste deel, maar uit het bergachtige noorden waar regenwolken re gelmatig het land binnenrollen. Dit sneeuwklokje houdt daarom van meer vocht dan de andere soorten. Alle sneeuwklokjes staan liefst 's winters in de zon en 's zo mers in de schaduw. Onder bladverliezende bomen en strui ken dus. Galanthus woronowii kan als enige soort zomer en winter in de schaduw staan. Heeft u een tuin op het noor den, plant dan deze breedbladige soort die zichzelf uitbun dig zaait. Plant er nu tien, over vijf jaar staan er honderd. Morsen is enorm vervelend. En gênant, vooral als het tijdens een dineetje bij een chique kennis ge beurt met een glas rode wijn op een klassiek, wit, damasten tafel kleed. Hoeft niet. Want de Noorse ont werpster Kristine Bjaadal heeft er iets op gevonden: Underfull, laten we zeggen een 'knoeikleed' van wit damast. Hoe het werkt? In ieder geval komt er geen zout aan te pas om over de vlek te strooien. Underfull verandert juist in iets prachtigs als je erop morst: dan wordt een geheim pa troon van vlinders zichtbaar. Eén die je nooit meer weg wilt schrobben, vindt Bjaadal. 'Zo geef je een positieve draai aan een vervelend ongelukje.' Ook na het wassen blijf je het pa troon zien. 'Hoe vaker je morst, des te beter.' Nieuwsgierig? Op Kristinebjaadal.wordpress.com staat meer informatie Shutterscherm, voor privacy Volledig gesloten plankenscherm. Ook een buurvrouw die altijd wil helpen, maar ook altijd verlegen zit om een praatje? Wie op mooie zomerdagen vooral rustig in de tuin wil zitten, heeft maar één mogelijkheid: de tuin omheinen met een heg of schutting. Die laatste is het meest onderhoudsarm en biedt de meeste keus. door Cor-Peter Pasma w e blijken in Ne derland gesteld te zijn op onze privacy. Van de ruim vijf mil joen tuinen is iets meer dan de helft omheind. Verreweg de mees te zijn voorzien van schuttingen uk de bouwmarkt of houthandel. Wie op zoek gaat naar een schut ting heeft volop keuze: van het standaardscherm met om en om geplaatste planken in het paneel tot aan systemen die de naam 'tuinwand' van hun bedenkers hebben meegekregen. De verschil len in prijs zijn navenant. Die enorme keuze danken we vooral aan-de opkomst van de woonpro- gramma's op televisie, eind jaren negentig. Sindsdien zijn consu menten zich veel bewuster gewor den van de uitstraling van hun tuin. Die is soms bijna letterlijk een aanbouw van de woonkamer geworden. Volgens Hillhout, een van de toonaangevende leveranciers van tuinschermen, wordt de bekende standaardschutting, die met in el kaar gevlochten planken, nauwe lijks meer verkocht. Wel is de va- riant waar de planken om en om zijn geplaatst, nog onverminderd populair. Het assortiment van het bedrijf is opgebouwd rond een be paalde stijl, zodat prieel, tuinhuis, pergola en schutting altijd goed bij elkaar passen. Een van de laatste trends is het combineren van materialen, zoals bijvoorbeeld palen van beton waar de houten schermen tussen worden geschoven. Ook worden materialen vaker in het scherm zelf met elkaar gecombineerd, zo als aluminium met hout. Er zijn ook volledig betonnen schermen op de markt en afscheidingen van gaas waarin stenen of een an der natuurlijk materiaal kan wor den gestapeld. Hoe mooi een schutting ook is vormgeven, één nadeel blijft al tijd overeind: de blik wordt be perkt en de tuin oogt een stuk kleiner. Het kan zelfs een overwe ging zijn de praatjes van de buur vrouw op de koop toe te nemen. Voor wie de ene keer wél zin heeft in een gesprekje, maar de andere keer juist zonder potten kijkers in de zon een boekje wil lezen, biedt een louvre-achtig scherm soelaas. De laatste jaren verschijnen Prijzen De prijzen van schuttingen zijn vooral afhankelijk van grootte, ma teriaal en ontwerp. De webshop Schuttingensite.nl biedt een breed gamma. Prijsvoorbeelden voor een standaardmaat (180 bij 180 centi meter): eenvoudig grenen vlecht- scherm vanaf 16,95 euro; geïm pregneerd hout vanaf 26,50 euro; hardhout vanaf 109 euro; weersbe- stendig webbingscherm vanaf 139,95 euro; wilgentenenscherm vanaf 70 euro; shutterscherm 179 euro (180 bij 90 centimeter); aluminiumscherm 230 euro per strekkende meter. Ook is er ruime keuze uit matten, bijvoorbeeld heidemat, wilgenmat en boom- schorsmat. steeds meer panelen op de markt met die zogenoemde shutters of jaloezieën erin verwerkt. Deze schermen kunnen geheel of ge deeltelijk worden gesloten. De goedkoopste variant is vrijwel he lemaal van hout gemaakt en moet met de hand worden be diend. Het enige nadeel van deze shutterschermen is dat je dan zo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 124