u vbuter en Camiel II 'Een politieke carrière doe je met zijn tweeën. Mijn vrouw heeft er een enorme prijs voor betaald' Vrouw van Bos sms'te Eurlings Trend of niet Voorzitter van de Eerste Kamer en oud-staatssecretaris René van der Linden zaterdag 13 maart 2010 oortaan thuis i werk en gezin moeten kunnen combineren." Het terugtreden van Bos en Eur- lings opent een geheel nieuw per spectief voor het Centraal Planbu reau (CPB). „We hebben wel altijd onderzoek gedaan naar arbeidspar ticipatie van vrouwen, maar de mannen zijn daarbij altijd buiten beschouwing gebleven", vertelt Rob Euwals, programmaleider ar beidsmarkt bij het CPB. „Terwijl het toch een interessante vraag is: Als vrouwen meer gaan werken, wat betekent dat dan voor man nen?" Tot nu toe was de arbeidsparticipa tie van mannen een heel stabiele factor, maar dat kan dus verande ren als de houding van Bos en Eur- lings duidt op een trend. „Mis schien moeten we onze ramingen over de arbeidsparticipatie in de toekomst wel herzien; zeker als Eurlings en Bos als rolmodel blij ken te worden gevolgd", zegt Euwals. „Qua emancipatie is dat prima, dan worden de taken eerlij ker verdeeld. Maar het is niet uitge sloten dat dit lastig uitpakt voor het kabinetsbeleid. Dat stimuleert vrouwen om meer aan het werk te gaan, vanuit de gedachte dat zij op de arbeidsmarkt hard nodig zijn. Het idee is dat zij als arbeidskrach ten erbij komen, niet dat mannen vervolgens minder gaan werken." Een andere trend zal dat trouwens wel deels kunnen compenseren. „Waar vrouwen die parttime wer ken daarna bijna nooit weer meer gaan werken, is bekend dat man nen echt slechts 'tijdelijk' parttime werken. Zodra de gezinssituatie het toelaat, gaan mannen bijna al tijd weer meer uren draaien", weet Euwals. Nog deze week publi ceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek waar uit blijkt dat van de mensen die parttime werken, mannen twee maal zo vaak meer uren willen gaan werken als vrouwen. Bovendien slagen mannen er ook veel beter in dat voor elkaar te krij gen. Groot Wassink van Papa Plus heeft goede hoop voor de toe komst. Jongeren vinden volgens hem een goede balans tussen werk en privé steeds belangrijker. „Door de vergrijzing ontstaat er krapte op de arbeidsmarkt. Werk gevers zullen dan onder meer gaan concurreren met goede se cundaire arbeidsvoorwaarden. Maar dat is later. Ik hoop dat de stap van Eurlings en Bos de discus sie nu al een zet geeft." Voor Camiel Eurlings had het donderdag een voor teken kunnen zijn: hij kreeg een lange sms van de vrouw van PvdA-leider Wouter Bos. Daarin sprak zij haar begrip uit voor Eurlings keuze om uit de politiek te stappen. Eurlings had haar al vaker gesproken over de moeilijke combinatie van politiek met privéle- ven. Eurlings zei gisteren in de minister raad van alle kanten veel begrip te hebben gekregen voor zijn besluit. Ook premier Jan Peter Balkenende stond er lang bij stil. „Dat tekent hem als mens", zei Eurlings na afloop van de wekelijkse vergadering. Op het besluit van Bos om ermee te stoppen, dat tijdens de ministerraad bekend werd, werd niet met een zucht van verlichting gerea geerd, zei Eurlings. Volgens hem was iedereen ver rast, maar ook begripvol. „Het is mooi dat in deze tijden van politieke verschillen de menselijke en persoonlijke aspecten naar boven komen." Wouter en Barba ra Bos Job en Lidie Cohen Het is niet voor het eerst dat politici vanwege hun privéleven afzien van een hoge politieke positie. Ed Nijpels nam in mei 2008 ontslag als commissa ris van de koningin in Friesland omdat zijn vrouw een baan kreeg in Maleisië. Job Cohen, de opvolger van Wouter Bos, stapte januari 2001 op als staatssecretaris van Justitie vanwege zijn ernstig zieke vrouw. Een baan als burgemeester van Amsterdam kon hij beter combineren met de zorg voor zijn partner. Cohens vrouw heeft multiple sclerose, maar nu steunt ze zijn besluit om zich te kandideren volkomen. „Ze be grijpt dit heel goed en ze staat er achter." Jacqueline Cramer, voormalig minister van Vrom, werd in 1998 gepolst voor het ministerschap. Ze zou het destijds niet hebben gedaan omdat haar kinderen nog op de lagere school zaten. Privéredenen worden regelmatig opgevoerd als re den voor vertrek, zegt Rudy Andeweg, hoogleraar politicologie. Maar in de meeste gevallen gebeurt dit diskreet. „Wouter Bos is misschien wel de eerste die expli ciet zegt dat zijn kinderen de reden zijn." met medewerking van Miriam van den Brand, Chris Halkes, Floor Ligtvoet, Niek Opten en Stefan Vermeulen foto's Robert Vos/ANP, Edwin Janssen/ Brunopress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11