io gezin en politiek Het 'statement' van Donderdag was het Camiel Eurlings (CDA), gisteren PvdA-leider Wouter Bos die zijn vertrek uit de politiek aankondigde. Hun gezin of partner krijgt nu voorrang en daar past geen Haagse politieke topfunctie bij. zaterdag 13 maart 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Papa eet Een mens kan niet alles in het le ven, verzucht Wouter Bos-. De Haagse hectiek en zijn glansrijke carrière moeten wijken voor zijn drie kinderen. „Je moet niet pro beren alles tegelijk te doen, want dan gaan dierbare dingen er onder lijden. Dat heb ik er niet voor over." Hij wil wel weer eens thuis eten 's avonds. Demissionair minister Camiel Eurlings koos afgelopen week eveneens voor zijn hart. Hij wil meer tijd voor zijn vriendin; in de hoop dat daar kleintjes van komen. Voorzitter van de Eerste Kamer en oud staatssecretaris René van der Linden (CDA) moet er even aan wennen. Bij een politieke carrière hoort nu eenmaal weinig tijd voor het gezin, stelt hij: „Dat weet iedereen die er aan begint." De doorgewinterde politicus van 66 jaar vindt het 'teleurstellend' dat jonge, talentvol le politici 'waarin hun partij zoveel heeft geïnvesteerd', nu afhaken; met hun gezin als reden. „Een politieke carrière doe je met zijn tweeën. Mijn vrouw heeft er een enorme prijs voor betaald. Ik was weinig thuis maar we accepteerden de consequenties en ston den er allebei achter." Zijn vrouw zat steevast in de zaal bij een schooluitvoering van de kinderen, maar Van der Linden zorgde er wel voor dat hij de schoolvakanties vrij had. „Die waren heilig en ik heb een fantastische gezinsband." Toch is die houding niet meer van deze tijd, zegt bedrijfssocioloog Rinus Feddes, verbon den aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Volgens Feddes hoort het bij de nieuwe gene ratie politici en werkne mers in het bedrijfsle ven om niet meer blind voor een carrière te kie zen. „Mensen als Den tegen de secretaresse: ik ga nu even wat an ders doen. Natuurlijk nam ik dan wel wat zwarte dikke tassen met werk mee." Hoe ging dat tijdens de ouderavonden van de kin deren? „Daar was ik gewoon bij." Ook sliep hij iedere avond thuis: „Al is het maar omdat ik een hekel heb aan hotelovernachtingen." Volgens André Rouvoet, demissionair minis ter voor Jeugd en Gezin, is het belangrijk scherpe keuzes te maken. Hij zit al zestien jaar in dq politiek, heeft vijf kinderen en een werkende vrouw. Hij zegt het vol te houden door duidelijk te kiezen en bijvoorbeeld zo veel mogelijk vrijhouden van de weekeinden voor zijn gezin. Het is ook geen taboe meer het gezin boven werk te stellen. „Enkele ja ren geleden werd nog schamper gereageerd toen toenmalig minister Hans Wijers van Economische Zaken niet bij een Tweede Ka merdebat was wegens de verjaardag van een dochter. Dat gaat nu wel anders." Carla van Baaien, hoogleraar parlementaire geschiedenis aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, was verbaasd toernze van de be slissingen van Eurlings en Bos hoorde. „Er zijn wel vaker politici gestopt vanwege pri- vé-omstandigheden, maar dit vond ik toch behoorlijk onverwacht. Het zijn beiden jon ge mensen die nog best een tijd door had den gekund." Toch snapt ze het wel. Het leven van een po liticus, en vooral van partijprominenten, is zwaar, zegt ze. Een van de redenen daarvoor is de toegenomen media-aandacht. „Eind ja ren zestig liepen er zestig journalisten op het Binnenhof, in 2000 waren het er al tweehon- derd. Politici worden continu gevolgd door 'We zullen zien of hij niet over een half jaar een n«- Een misstap kan grote gevolgen heb- anaere drukke baan heeft ben." Uyl werkten destijds in Met al die constante een mannenwereld. Ze wisten waaraan ze begonnen. Thuis wist men dat ze vaak avonden weg zouden zijn, hun vrouw zorgde dan voor de kinderen." Tegenwoordig maken mensen met drukke banen, waarbij parttime werken geen optie is, hun carrièrekeuzes veel vaker in overleg met hun partner, zo legt Feddes uit. „Je hebt te maken met twee carrières en de zorg voor kinderen. Hoe gezinnen dat doen, bepalen ze tegenwoordig samen." Precies zoals Eurlings en Bos hun opties afge wogen hebben, dus. Een geëmancipeerde keuze lijkt het, al twijfelt oud-hoofdredactri ce van Opzij, Cisca Dresselhuys, aan de mo tieven van Bos. „Een paar jaar geleden, toen hij net vader was, vertelde hij mij dat maan dag altijd zijn papa-dag zou worden. Dat heeft hij een halfjaar volgehouden. De afge lopen jaren heb ik hem daarover niet meer gehoord." Zijn gezin zou wel eens een rook gordijn kunnen zijn. Volgens Dresselhuys kan de matige positie van de PvdA in de peilingen een grote rol hebben gespeeld bij zijn besluit. „We zullen zien of hij niet over een halfjaar een andere drukke baan heeft." Het ligt ook aan de persoon zelf, of de poli tiek als zwaar of zelfs te zwaar wordt erva ren, zegt WD-coryfee en oud-vicepremier Hans Wiegel. „Het is maar hoe je er mee om gaat. Ik zei om vier uur 's middags gewoon aandacht is het erg moeilijk tijd te maken voor het gezin, zegt Van Baaien. „Daar komt nog bij dat er niet al leen interesse is voor de politicus, maar ook voor de mens achter de politicus. De pers wil een inkijkje in dat privéleven. Het is ver moeiend continu in de aandacht te staan." De omloopsnelheid van politici is daardoor veel groter dan vroeger. „Kijk naar Agnes Kant, die al na twee jaar het bijltje erbij neer gooit als partijleider van de SP. Het afbreukri sico is groot. Vroeger kregen politici de kans te groeien in hun baan, in de luwte. Dat is er niet meer bij. Het komt ook niet vaak meer voor dat politici het twintig, dertig jaar vol houden." De politiek is de laatste jaren wel veel hyperi- ger geworden, moet ook Wiegel toegeven. „Maar de problemen van nu zijn niet groter dan die van toen. Je moet politiek gewoon ontspannen bedrijven. En niet iedere week in een televisieprogramma willen zitten. Het is volgens mij echt prima te combineren." Demissionair minister Piet Hein Donner' van Sociale Zaken waarschuwt juist wel voor de almaar toenemende druk op politici. „Ook als je er zelf tegen kan, is het nog de vraag of mensen achter je dat ook kunnen. Het ministerschap dreigt inmiddels zo zwaar te worden, dat straks alleen nog mensen die hun kinderen al hebben opgevoed, dit vak kunnen doen." Wouter Bos en Camiel Eurlings kiezen openlijk voor het gezin boven hun baan. Misschien worden zij nu rolmodellen. Ze kunnen zo lid worden van Papa Plus, grapt Rut- ger Groot Wassink. De beleidsmedewerker bij de FNV Vakcentrale was vorig jaar een van de initiatiefnemers van het manifest met die naam, om aandacht te vragen voor het pro bleem waar veel jonge vaders te genaan lopen: hoe moeten ze werk en zorg combineren? Mannen die minder willen wer ken lopen het risico dat hun car rièrekansen verdampen. „Ten on rechte, want ambitie en zorg zijn een schijntegenstelling. Er zijn tal loze instrumenten om beide goed te kunnen combineren, zoals tele werken en zelf je werk inrooste ren. Maar werkgevers hebben koudwatervrees en de overheid brengt te weinig haar beleid in de praktijk." Groot Wassink, zelf vader van twee jonge kinderen, heeft dan ook dubbele gevoelens over het te rugtreden van de twee vooraan staande politici. „Aan de ene kant is het moedig. Het zijn niet de minsten die hier een statement maken. Maar het laat tegelijkertijd zien dat de eman cipatie nog niet is afgerond. Het zijn weliswaar twee mannen in topfuncties, maar ook zij zouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10