'De ultieme jongensdroom' Bloed en tl zweet in Spartacus kijktip kijken luisteren Vanaf vandaag vroemvroemt de Formule 1 weer voorbij op RTL 7, met als seizoens opener de Grand Prix van Bahrein. De mannenzender heeft de tv-rechten van het autospektakel voor de komende drie jaar vernieuwd. Monique Brandt sprak met coureur en commentator Allard Kalff. Mi zondag, 22.00 uur r»|5| m zaterdag 13 maart 2010 Het werd nog even spannend voordat het pleit was be slecht De onderhan delingen rondom de tv-rechten van de Formule 1 in Nederland namen tijd in beslag vanwege de vele ka pers op de kust. Programmadirec teur Peter Lubbers van RTL 7 kon pas eind februari opgelucht adem halen. „De concurrentie is begrij pelijk. Formule 1 is een ijzersterk merk. Het is een primair mannen- ding en een echte tv-sport. Het heeft dynamiek, spanning, gla mour, strategie, techniek, strijd." Voor de profilering van een man nenzender als RTL 7 is de sport van groot belang. De zender heeft de laatste jaren niet voor niets flink gebouwd aan een RTL GP-platform met een internetsite, het tijdschrift RTL GP Magazine en een kledinglijn. Op tv is Formu le 1 als kijkcijferkanon de aanjager voor andere motorsporten als de WTCC, de 24 uur van Le Mans, Pa rijs-Dakar en WK Superbikes. Coureur en Formule i-commenta- tor Allard Kalfïj die sinds jaar en dag met Olav Mol de programma's rondom het prestigieuze 'rondjes rijden' verzorgt, kijkt net als Lub bers reikhalzend uit naar het nieu we seizoen, dat dit weekeinde offi cieel van start gaat met de Grand Prix van Bahrein. Een nieuw regle ment en de veelbesproken terug keer van zevenvoudig wereldkam pioen Michael 'Schumi' Schuma cher belooft veel spektakel. Kalff: „Het heeft alles in zich om een klassiek seizoen te worden. Als ik een prognose moet maken, doe ik het met mijn hart. Rationeel valt dit seizoen geen voorspelling te maken. Je hebt acht rijders die in principe allemaal kunnen winnen. Het gaat straks om de details. Maar dan moet ik ook weer zeg gen: als het om de details gaat, is het altijd weer die rare Schuma cher die boven komt drijven. Hij was altijd nietsontziend. Als hij dat terugkrijgt, wordt hij wereld kampioen." Kalff verwacht in ieder geval wél een fikse impuls voor de kijkcijfers van de Formule 1, juist doordat er zoveel over gesproken wordt. „Dat geldt wereldwijd, want er gebeurt zoveel op dit moment! Het zal me niet verbazen als er morgenmid dag in Nederland alleen al 700.000 mensen kijken, misschien nog wel meer. Je houdt van Schumacher of je haat hem, maar in ieder geval wil je zien hoe hij het doet. Hij is, ook voor de Nederlandse kijkers, een icoon in de autosport. Daarbij mag tanken niet meer, dus we gaan races zien waarbij coureurs beginnen met 200 kilo brandstof aan boord en eindigen met nul. Dat verschil in gewicht heeft enorm veel invloed op de race, op de acceleratie, op het remmen, op het bochten nemen. Alles veran dert in die race. En niemand weet hoe dat zich ontwikkelt." Kalff die tevens RTL Autowereld presenteert, wist als klein jongetje al dat hij wilde gaan racen. Dit jaar is het precies dertig jaar geleden dat hij voor het eerst op Zand- voort reed. Hij vindt Formule 1 de ideale televisiesport. Het is ook de sport met de meeste camera's aan wezig. „Op de meeste auto's zitten twee tot drie camera's, ze staan langs de baan, in de pits bevinden zich camera's, op de helmen van coureurs. Alles wordt geregis treerd. De kijker wordt zo hele maal in de race getrokken. Begin ja ren negentig kwamen Olav en ik bij toeval op het idee een boordra- dio in de uitzending te gebruiken. We werkten met portofoons en op een bepaald moment zat er in Allard Kalff foto Cynthia Boti/GPD Formule 1 is de hoogste klasse in de autosport. De Formule 1-wagens bereiken snelheden tot 360 kilometer per uur. Het seizoen bestaat uit een serie Grand Prixs op speciale circuits, en soms op afgesloten straten, zoals in Monaco. Elk jaar zijn er twee wereldtitels te verdelen, een voor de beste coureur en een voor de beste constructeur. Volgens de Formula One Group, de bezitter van de rechten, kij ken er wereldwijd 55 miljoen mensen live naar de races op tv. Dit seizoen gaan er twaalf teams van start voor de in totaal negen tien races. De grootste kandida ten voor de titel zijn naast Mi chael Schumacher (Mercedes GP Patronas) ook Lewis Ha milton en regerend wereldkampi oen Jenson Button (beiden team McLaren Mercedes), Felipe Mas sa en Fernando'Alonso (beiden team Ferrari) en Sebastian Vettel (Red Bull Racing). eens een team op onze frequentie. We dachten, dat kunnen we na tuurlijk gewoon doorzetten, de uit zending in. Dat werd niet door al le teams gewaardeerd. Wij zijn er mee opgehouden en toen begon de organisatie met het uitzenden van radioberichten van de teams naar de rijders en omgekeerd." Kalff verwacht dat de mogelijkhe den voor de kijkers alleen nog maar enorm zullen toenemen met de digitalisering. „Het is in princi pe al jaren mogelijk om bijvoor beeld een race vanuit de wagen van Schumacher te volgen. Dat de kijker als het ware op de bijrijders- stoel zit. Door al die nieuwe moge lijkheden zal Formule als tv- sport nog veel groter worden." Een ding blijft lastig: het in beeld brengen van de enorme snelheden waarmee de rijders de baan over vliegen. „Bij het schaatsen zie je ook pas hoe hard een schaatser écht gaat als hij valt. Of, in het ge val van de autosport, als ze tegen elkaar aan rijden. Maar het blijft een gave tv-sport. Neem de Grand Prix van Monaco, de hele wereld komt er, grote boten, helikopters. Hoe kun je dat niet leuk vinden?!" Volgens de commentator zijn het dan ook zeker niet alleen mannen die kijken. Zelf schat hij dat zo'n 30 tot 40 procent van de kijkers vrouw is. „Vaak kijken ze in eerste instantie passief mee met hun vriend of man en vinden dan hun eigen helden. Mannen zijn fan van Ferrari of McLaren en letten op het rijden. Vrouwen letten op de rijders. Maar Formule 1 blijft de ul tieme jongensdroom. Het hoogst haalbare wat je in de autosport kunt bereiken, als coureur, als con structeur, als autosportverslagge ver. Het hoogste en het leukste." GP: Formule 1 - Bahrein, RTL 7, vandaag, vanaf 10.55 uur, morgen (zondag), 12.20 uur RTL Autowereld, elke zondag, RTL 7,17.30 uur Reageren? redactie.media@wegener.nl ~tJ,^ampioen Michael Schumacher keert dit seizoen te rug in de Formule 1. In februari trainde hij in Spanje voor zijn nieuwe team Mercedes GP Patronas. foto Kai Foersterling/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109