China start stoelendans macht buitenland 19 - W Chili weer getroffen door twee bevingen Premiers willen lidstaten EU harder aanpakken Terreurdreiging is in Indonesië niet geweken POLITBUREAU Over twee jaar gaan zeven van de negen bestuurders met pensioen Beschuldigd van aanranding na slechte cijfers Protestmars Griekenland loopt uit op rellen vrijdag 12 maart 2010 SANTIAGO - Kort voor de installatie van de nieuwe president Sebastian Pinera is Chili gisteren getroffen door een reeks aardbevingen. De zwaarste beving had een kracht van ongeveer 7,2 op de schaal van Richter en heeft aanzienlijke scha de veroorzaakt in de stad Ranca- gua dichtbij het epicentrum. Er zijn nog geen meldingen over slachtoffers. Het internationale Tsunamiwaarschuwingscentrum vaardigde geen tsunami-alarm uit, de Chileense marine deed dat wel. Bij de beving op 27 februari had den de autoriteiten dat nagelaten. In kustplaatsen zaaiden vloedgol ven vervolgens dood en verderf De bevingen zorgden voor zenuw achtige reacties onder hoogwaar digheidsbekleders die in Valparai so waren voor de installatie van Pinera. De Boliviaanse president Morales leek even gedesoriën teerd, de Peruaanse president Gar cia grapte dat ze even 'een mo ment om te dansen' hadden. Krachtige aardschok Chili Chili is gisteren opnieuw getroffen door twee krachtige aardschokken met een kracht van 5,1 en 7,2 op de schaal van Richter. CHIU l— z ui O ATHENE - Demonstranten raken in het centrum van Athene slaags met de politie. De betogers maakten deel uit van tienduizenden demonstran ten die een mars door de Griekse hoofdstad hiel den. De mars vormde onderdeel van een algeme ne 24-uursstaking. Ziekenhuizen en scholen wa ren gisteren gesloten en vrijwel het gehele open baar vervoer kwam stil te liggen. Ook agenten de monstreerden. Het was de tweede grote staking in een week. Onder zware druk van de Europese Unie kondigde de Griekse regering extra bezuini gingsmaatregelen aan. foto Nikolas Giakoumidis/AP Openvallende plaatsen in het dagelijks bestuur van China doen een campagne losbarsten die bijna westers aandoet: populisme viert hoogtij. door onze correspondent Remko Tanis 300 km J y ie in China een plekje in de hoogste regionen van de macht ambieert, DEN HAAG - Nederland en Duits land pleiten voor scherpere maat regelen om in de toekomst Europe se landen aan te pakken die hun begrotingen te veel overschrijden. Ze zullen zich daar in Brussel tij dens de komende EU-top samen sterk voor maken. Dat zeiden de Duitse bondskanselier Merkel en premier Balkenende gisteren na overleg met elkaar in het Catshuis in Den Haag. Het stabiliteitspact van de Europe se Unie schrijft voor dat een lid staat een tekort van hooguit 3 pro cent mag hebben. De EU-lidstaat Griekenland zit in grote proble men, omdat het tekort daar meer dan vier keer zo hoog is. Balkenen de opperde om voor dit land de mogelijkheden van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) te be nutten. Volgens Merkel is het allerbelang rijkste van het pact dat alle EU-lan- den zich eraan houden. Balkenen de beaamde dat en zei dat er meer nodig is om landen echt aan de re gels te laten voldoen. Door de eco nomische crisis zijn veel landen in diepe schulden geraakt. Beide rege ringsleiders bepleitten dat alle EU-landen snel weer binnen de re gels van het pact komén. Over de instelling van een Euro pees Monetair Fonds (EMF), een soort noodfonds voor armlastige eurolanden, lieten Merkel en Bal kenende zich niet duidelijk uit. De Europese Commissie werkt aan een voorstel. Het Europees Parle ment is verdeeld over het idee, zo bleek eerder deze week. Volgens Balkenende is hierover nog veel discussie nodig. In ieder geval heeft zo'n fonds volgens de pre mier niets te maken met de situa tie in Griekenland. moet vanaf zondag aan de bak. Dan eindigt het Volkscongres, de jaarlijkse vergadering van het parle ment. Het is dé plek voor wie ho gerop wil in de Communistische Partij om zich te profileren bij het Politbureau, de club die beslist wat er in China gebeurt. Dat is dit jaar belangrijker dan ooit. Over twee jaar gaan zeven van de negen leden van het dage lijks bestuur van het Politbureau met pensioen. In de opvolging van president Hu lintao en premier Wen Jiabao is al voorzien, maar het pluche van de vijf andere ze tels die vrijkomen is nog niet gere serveerd. Opvolgingen binnen het BRUSSEL - Drie minderjarige leer lingen van een school in het Bel gische Gent hebben een leraar val selijk beschuldigd van aanranding als wraak voor hun slechte cijfers. De 49-jarige leerkracht werd door een rechter in Gent vrijgesproken van alle beschuldigingen. Dat heeft de Vlaamse krant Het Laat ste Nieuws gisteren gemeld. De leraar gaf les aan de Gentse Ho tel- 8c Bakkerijschool. Drie meisjes die bij hem les volgden, stapten in 2008 naar de directie omdat de le raar hen betast zou hebben in de klas. De man hield vol dat hij on schuldig is, maar werd toch op non-actief gezet. Justitie begon een onderzoek en bracht de zaak voor de rechter. Medeleerlingen vertelden de schooldirectie uiteindelijk dat de drie meisjes een complot hadden gesmeed omdat ze slechte punten kregen van de leraar. Politbureau worden meestal in vol strekte schimmigheid geregeld. Wie een kans wil maken, laat dat discreet weten bij een van de ne gen bazen. Maar dit keer gaat het anders, vooral door een titanen strijd tussen 'de twee kanonnen': Bo Xilai (60), partijsecretaris van de metropool Chongqing en Wang Yang (54), bestuurder van de rijke provincie Guangdong. Het is nog geen Bos versus Balkenen de, maar het komt dichter bij een politieke campagne dan China ooit heeft gezien. Bo gebruikt de media zoals geen enkele commu nistische bobo ooit heeft gedaan. Hij praat in talkshows met ontevre den onderwijzers en taxichauf feurs, zingt revolutionaire liederen op massabijeenkomsten en sms't met studenten. Maar tegenstander Wang laat zich niet kennen. Hij predikt versoepe ling van oude, communistische doctrines en kiest voor meer di rect contact met gewone burgers tijdens speciale bijeenkomsten; een zeldzame toegankelijkheid voor bestuurders van zijn niveau. Het is afwachten of deze oncon ventionele methoden inderdaad goed zijn voor een plek op het plu che. Het zijn tenslotte niet de Chi nezen die over twee jaar hun nieu we leiders kiezen. door onze correspondent Esther de Jong JAKARTA - Het terreurnetwerk in Indonesië is veel omvangrijker dan aanvankelijk werd gedacht. Tege lijk met de liquidatie van een van de meest gezochte terroristen van het land, bommenspecialist Dul- matin, in een internetcafé in een voorstad van Jakarta, is een trai ningskamp voor terroristen in de provincie Atjeh ontmanteld. De groep noemt zichzelf'de Atjeh- se arm van Al Qaeda voor Zuid- oost-Azië' en wordt gezien als een nieuwe splintergroepering van Jemaah Islamiah, het terroristische netwerk waar zowel de in septem ber geliquideerde Noordin Mo hammed Top als Dulmatin lid van waren. De nieuw gecreëerde groe pen zijn veel militanter dan jemaah Islamiah. In hoeverre de groep financiële banden onder houdt met Al Qaida is onduidelijk, maar ideologisch gezien is de 'Atjehse arm' wel duidelijk geli eerd aan Osama bin Ladens ter reurgroep. Ook is bekend dat Dul matin getraind is in een Al Qae- da-kamp in Afghanistan. De dood van Top, het brein achter alle zelfmoordaanslagen in Indone sië, werd door de regering ge bracht als een grote overwinning op het terrorisme. Niet juist, con cludeert terrorisme-expert Noor Huda Ismail: „Het doodschieten van topfiguren zal alleen maar zor gen voor meer terreurdaden en meer aanwas voor het netwerk." In het ontmantelde trainingskamp in Atjeh ziet hij een bewijs voor de toegenomen activiteiten van de terreurgroep. De archipel wordt al jarenlang geplaagd door terroris tische aanslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9