President Abbas zal niet praten Het ging eventjes goed met de lynx 81 buitenland Acties Vlaamse douane leggen grensverkeer lam De vriendjespolitiek van minister Westerwelle 'Leger Israël gebruikte jongen als bomschild' Gevluchte Belgische lottoverkoper terug Ook misbruik bij Wiener Sangerknaben 'Zuidpoolgebied was ook subtropisch' Escortdames in ruil voor bouwvergunning Weer op hol geslagen Toyota in Amerika VREDESBESPREKINGEN 'Geen indirecte besprekingen als bouwplannen overeind blijven' vrijdag 12 maart 2010 JERUZALEM Israël klaagt twee van zijn militai ren aan, omdat ze in de Gaza-oor- log ruim een jaar geleden een Pales tijns jongetje zouden hebben ge dwongen verdachte pakketten te openen. Volgens de legerwoord- voerder dwongen de twee sergean ten het 9-jarige jongetje om tassen open te maken waarin mogelijk ex plosieven zaten. De inhoud van de tassen bleek onschadelijk. OOSTENDE De verdwenen Belgische kranten- boer die maandag de benen nam nadat hij zich gerealiseerd had dat hij een lottobiljet niet had geregis treerd, is terecht. Dat meldden de Vlaamse kranten De Standaard en Het Nieuwsblad gisteren. Door de fout van Martin Daemen (62) zagen enkele spelers uit Oos tende 73.000 euro aan hun neus voorbij gaan. WENEN Ook bij het wereldberoemde Ween- se koor Wiener Sangerknaben zijn jongens misbruikt. Dat meldt de krant Der Standard vandaag. Twee oud-leden verklaren respectievelijk in de jaren zestig en tachtig te ma ken te hebben gehad met seksuele intimidatie en geweld. Het bisdom Linz gaat beschuldigingen van mis bruik door drie inmiddels gepen- sioneerde priesters onderzoeken. UTRECHT In Antarctica heerste 50 miljoen jaar geleden een subtropisch kli maat. Dat hebben Utrechtse onder zoekers ontdekt aan de hand van bodemmonsters. Eerder hadden zij al aangetoond dat het in die tijd ook op de Noordpool veel warmer was dan nu. De vondst is nieuw be wijs voor het vermoeden dat de ge hele aarde rond vijftig miljoen jaar geleden een 'broeikaswereld' was. ROME Ondernemers in Italië blijken hon derden escortdames te hebben ge regeld en betaald voor hoge over heidsfunctionarissen, in ruil voor bouwvergunningen. Dat heeft een grootschalig onderzoek naar frau de rond de voorbereidingen van de G8-top vorig jaar naar buiten ge bracht. Het zou gaan om 350 prosti tuees, die gemiddeld 600 euro re kenden voor een ontmoeting. NEW YORK Voor de tweede keer deze week ko men er berichten uit de VS binnen over een op hol geslagen Toyota Prius. In New York versnelde een auto van het Japanse merk opeens uit zichzelf en botste tegen een muur. De 56-jarige bestuurster raak te licht gewond. Maandag sloeg in Californië een Toyota op hol. Toyo ta heeft ruim 8 miljoen auto's te ruggeroepen voor controle. Arabische Liga trekt steun voor indirecte dialoog in. Aankondiging bouwplannen in Oost-Jeruzalem valt ook ver keerd in kabinet Israël. Volgens Isrtaëlische krant Haaretz zijn 50.000 woningen gepland of in aanbouw. CAÏRO/JERUZALEM/RAMALLAH - De Palestijnse president Mahmoud Abbas treedt niet zoals gepland in indirecte onderhandelingen met de Israëli's wanneer die niet eerst de plannen opgeven om meer wo ningen te bouwen in Oost-Jeruza- lem. Dat heeft de Palestijnse topdiplo maat Saeb Erekat gisteren beklem toond. De Arabische Liga heeft be gin deze maand de Amerikaanse diplomatie in het Midden-Oosten aangemoedigd door uitdrukkelijk indirecte onderhandelingen tus sen de Israëli's en Palestijnen te steunen. De Liga is daar na de recente Israë lische aankondiging van de bouw van nieuwe woningen voor ortho doxe joden in bezet Oost-Jeruza- lem ook op teruggekomen. Wat voor onderhandelingen dan ook, direct of indirect, ze beginnen niet zonder de stop van de bouw van nieuwe Israëlische woningen op Palestijnse grond, liet de organisa tie vanuit Cairo weten. Het nieuwe plan om zestienhon derd extra woningen neer te zet ten in Oost-Jeruzalem ondermijnt de huidige Amerikaanse pogingen een nieuwe start met onderhande lingen te maken. De aankondiging viel dinsdag sa men met het bezoek van de Ameri kaanse vicepresident Joe Biden aan Israël, tot grote irritatie van de VS, de belangrijkste diplomatieke, militaire en economische steunpi laar van Israël. Een Israëlische kabinetssecretaris Zvi Hauser beklemtoonde gisteren voor de radio dat de aankondiging van de bouw tijdens Bidens be zoek 'een vergissing was die niet meer mag voorkomen'. Ook binnen de regeringsploeg be staat ergernis over de aanpak. De Israëlische minister van Land bouw, Shalom Simhon, waar schuwde dat de Arbeidspartij de regeringscoalitie overweegt te ver laten. Zijn partij heeft volgens hem juist deelgenomen aan de re gering om nieuwe vredesonder handelingen van de grond te krij gen. De kolonisatie van bezet gebied is naar internationaal recht illegaal. Het is volgens waarnemers het grootste obstakel voor vrede tus sen Israëli's en Palestijnen op basis van het principe land-voor-vrede. Dat betekent vrede in ruil voor de teruggave door Israël van de in 1967 bezette gebieden, inclusief Arabisch Oost-Jeruzalem. Het Israëlische dagblad Haaretz schreef dat in Oost-Jeruzalem 50.000 nieuwe woningen gepland of in aanbouw zijn. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - In het opvangcen trum voor de Iberische lynx in het Zuid-Spaanse natuurgebied Donana rinkelen alle alarmbellen, nu in twee maanden tijd drie lyn xen zijn gestorven aan een vreem de nierziekte. Bij nog eens 25 van de 72 exemplaren die hier in gevan genschap worden gefokt om later in de natuur te worden uitgezet, is dezelfde dodelijke kwaal geconsta teerd. Dierenartsen en oppassers staan machteloos zolang ze de oorzaak van de ziekte niet kennen. De zie ke dieren drogen uit en verzwak ken. In veel gevallen helpen medi cijnen niet en moeten ze worden afgemaakt. Het vreemde is dat de dieren die in de vrije natuur leven er geen last van hebben. Tien jaar geleden zag het er ook al naar uit dat de Iberische lynx, die alleen voorkwam in Spanje en Por tugal, zou uitsterven. In Portugal waren de laatste exemplaren in de jaren tachtig al verdwenen, maar in Spanje bracht een reddingsope ratie redding. De dieren leven uitsluitend van wilde konijnen. Door de jacht, een konijnenziekte en inperking van hun jachtgebied door de aanleg van nieuwe snelwegendreigde de lynx het loodje te leggen. Het We reld Natuur Fonds (WNF) wist daar samen met het Spaanse minis terie van Milieu en subsidie van de Europese Unie, de lynx letter lijk weer nieuw leven in te blazen. In twee opvangcentra in het zui den van Spanje worden de dieren nu gefokt om ze, als ze eenmaal volgroeid zijn, uit te zetten in de natuur. Door dit programma groei de de populatie de afgelopen jaren tot ruim driehonderd. vstss^essssss«ssssssssm!s^ door Wout Bareman cent - Stiptheidsacties van de 'vlie gende brigades' van de Belgische Douane en Accijnzen hebben giste ren tot grote vertragingen geleid op de Vlaamse wegen. Ook het ver keer van en naar de Nederlandse grens werd ernstig gehinderd. De acties werden onder meer ge houden op de Kennedylaan tus sen Gent en Zelzate, die aansluit op de Tractaatweg tussen Terneu- zen en de grens, bij de grensover gang in Lommei, in het Antwerp se havengebied, rond de haven van Zeebrugge en op de weg naar de vrachtafdeling van Brussels Air- port. De douanebeambten onderwier pen vrachtwagens zwaarder dan 3,5 ton aan strenge controles. Met de stiptheidsacties protesteerden de douaniers tegen de geplande Een geheimzinnige nierziekte dreigt de Spaanse kat met de spitse oren en lange bakkebaarden uit te roeien. foto GPD overplaatsing van 289 ambtenaren van de Belgische overheid naar de Vlaamse Gemeenschap. Dat is een direct gevolg van de overheveling van de verkeersbelasting en het Eu rovignet - tot nu toe een controle taak voor de douane - naar de Vlaamse overheidsdiensten. Eer der al werd daartegen een protest mars gehouden in Brussel. Op de Kennedylaan richting Zelza te en grens controleerden dou aniers urenlang de zware vracht wagens. Dat leidde tot een file van vele kilometers, waarin ook tiental len automobilisten gevangen za ten. De acties werden rond drie uur beëindigd. Ondanks felle pro testen van de Federatie van Bel gische Transporteurs, de Unie van Zelfstandige Ondernemers en mo biliteitsorganisatie Touring dreigen de bonden vandaag ook het auto verkeer te controleren. door onze correspondent Oene van der Wal berlijn - Opnieuw staat het beoor delingsvermogen van minister van Buitenlandse Zaken Guido Wester welle (48) ter discussie. Ditmaal vanwege zijn levenspartner Mi chael Mronz. De 43-jarige sport- marketingmanager duikt opval lend vaak op bij dienstreizen van de minister. Vooral het bezoek aan Brazilië wekt argwaan in Duits land. In 2016 zijn daar namelijk de Olympische Spelen. Is Mronz, die vooral actief is bij grote sportevene menten, daar misschien om zaken te doen? Later dit jaar gaat Wester welle naar Zuid-Affika, waar het WK Voetbal plaatsheeft en, toeval of niet, ook dan is Mronz weer van de partij. Mronz betaalt de reizen uit eigen zak, zo verklaarde Westerwelle, net als meereizende journalisten en managers uit het Duitse be drijfsleven. De minister doet alle kritiek dan ook af als 'ongegronde beweringen'. De ophef komt na de recente, har de aanval van Westerwelle op uit keringsontvangers, die hij in ver band bracht met 'decadentie'. Wie de sociale minima zo de maat neemt, dient zelf zuiver te zijn, re deneert de linkse oppositie. Wat dat betreft is de minister niet ge heel van smetten vrij. In februari werd bekend dat hij in 2007 voor 7.000 euro een lezing hield voor een bank uit Liechtenstein waar Duitse belastingontduikers hun zwarte geld onderbrachten. Wes terwelles FDP lag al onder vuur vanwege een btw-verlaging voor de hotelbranche die mogelijk door een grote financiële gift van de ho telketen Mövenpick is beïnvloed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8