341 psychologie het schuldgevoel Kinderen, begin er niet aan! OPVOEDEN De les van Kemkers: geef je fout gewoon toe vrijdag 12 maart 2010 door Annie de Vreugd Weg met Al vanaf onze jeugd worden we overladen met schuldgevoel. Dat kan nuttig zijn om fouten te corrigeren en sociaal ongewenst gedrag te veranderen. Maar je kunt er ook veel last van hebben, waardoor je verkeerde keuzes maakt. Soms kan het je leven zelfs verpesten. Maar hoe kom je ervan af? door Anne Salomons illustratie Saskia van der Linden TT e moet je oude moeder naar I het bejaardenhuis brengen, je I komt te laat op je werk, je ver- I geet een zieke vriendin te be- zoeken: je kunt je overal schul dig over voelen. Vooral vrouwen, zo blijkt uit een enquête van Psy chologie Magazine, hebben regel matig last van schuldgevoel: van hen geeft 18 procent aan het dage lijks te ervaren, 30 procent een paar keer per week en 30 procent een paar keer per maand. Bij man nen is dit respectievelijk 10, 24 en 32 procent. „Als vrouwen, die over het alge meen iets empathischer zijn, zich sneller verantwoordelijk voelen voor een ander, zullen ze meer schuldgevoelens hebben", zegt dr. Seger Breugelmans, psycholoog aan de Universiteit van Tilburg. „Mensen zonder empathie voelen geen schuld." Schuldgevoel is een negatieve emotie. „Maar wél een sociale emotie", benadrukt Breu gelmans. „De functie van schuldge- Gerard Kemkers, de schaatscoach die zijn pupil Sven Kramer tijdens de olym pische 10 kilometer de verkeerde baan in stuurde, waardoor de Fries een ze kere gouden medaille misliep, zal waarschijnlijk nog vaak wakker schrikken en door schuldgevoel achtervolgd worden. Het was immers zijn schuld, hij had een fout gemaakt. Lijnse: „Als zijn ideaalbeeld van een coach is dat die nooit fouten maakt, zal hij daar inderdaad veel last van hebben. Hij moet zich dan ook afvragen 'of het wel zijn intentie was Sven Kramer te laten diskwalifice ren'. Gelukkig heeft hij meteen zijn fout publiekelijk toegegeven, daarmee geeft hij anderen en zichzelf de kans hem te vergeven." Wat Marian Lijnse betreft, zouden meer mensen een gemaakte fout moeten toegeven. „Nog al te vaak laten mensen zich leiden door angst en schaamte, daar worden ze zelf niet beter van en anderen ook niet." voel is: beschermen van jouw rela tie met de ander. Als je iets hebt gedaan wat een relatie schaadt, maakt het schuldgevoel je erop at tent dat je er iets aan moet doen om dit te repareren." Schuldgevoel is dus goed, mits op losbaar. Maar wat als je schuldge voelens hebt waar je niets mee kunt, die blijven dooretteren en je leven vergallen? Psychosociaal the rapeut Marian Lijnse geeft lezin gen en trainingen in omgaan met schuldgevoel. Lijnse: „We krijgen allemaal vanaf onze vroege jeugd normen en waarden mee. Als je met je handjes een flinke graai uit de koektrommel neemt en door je moeder betrapt wordt, krijg je een standje. Zoiets is heel bedreigend voor een kind omdat het afhanke lijk is van de moeder en wil vol doen aan haar ideaalbeeld. Het schaamt zich voor zijn gedrag en krijgt een schuldgevoel uit angst de liefde van zijn moeder kwijt te raken. Een constructief schuldge voel, want voortaan zal het kind zich twee keer bedenken voordat het in de koektrommel graait." Niets mee mis, maar het wordt on zinnig en destructief als we er in blijven hangen. Lijnse: „Dat heeft alles te maken met hoe we naar ons zelf kijken. Als je stevig in de wereld staat, blijf je minder snel in schuldgevoel steken. Dan denk je: 'ach, het kan een keer gebeuren dat ik een verjaardag vergeet'. „Mensen met een minder positief zelfbeeld blijven eerder schuldge voelens koesteren, ze voldoen niet aan het ideaalbeeld dat ze hebben van zichzelf Daarom is het ook zo effectief op iemands schuldgevoel Beetje alcohol stimuleert flashback na een trauma Wie enkele glazen alcoholhouden de drank op heeft alvorens een dramatische gebeurtenis mee te maken, krijgt in de periode erna gemiddeld vaker flashbacks van die gebeurtenis dan mensen die voor de gebeurtenis geen of juist veel (7 glazen of meer) alcohol op hadden. Dit constateert J. Bisby in Biological Psychiatry op grond van onderzoek bij vrijwilligers. http://snipurl.com/uped7 Geluksgevoelens leiden tot meer zinvolle gesprekken Mensen die zich gelukkig voelen, praten meer en over zinvollere za ken dan mensen die zich ongeluk kig voelen. De ongelukkigen zijn meer teruggetrokken en als zij praten, is dat meer over koetjes en kalfjes dan de gelukkigen. Dit destilleert M. Mehl uit gesprekken die hij 79 proefpersonen liet opne men en gegevens die hij daarbij uit persoonlijkheidstesten haalde. http://snipurl.com/upg91 Kind van alleenstaande moeder doet het prima De geestelijke en sociale ontwik keling van kinderen die in een ge zin met alleen een moeder op groeien, verschilt niet wezenlijk van die bij kinderen met twee op voeders. Dit concludeert S. Golom- bok in het blad Human Reproduc tion. Hij onderzocht kinderen uit een kleine honderd families. Ze werden vanaf de geboorte tot jongvolwassenheid gevolgd. http://snipurl.com/upgf5 hun opvoedkennis kunnen toet sen. Op de vragen worden 'correc te antwoorden gegeven'. Bestaan correcte antwoorden? Staan de tijd en de wetenschap vanaf nu stil? Zijn alle kinderen, ouders en situaties identiek? Wie de opvoedingscanon door leest, kan zich in alle ernst afvra gen waarom mensen kinderen krijgen. Wat bezielt hen? Het ant woord: ouders krijgen kinderen omdat ze daaraan heel veel ple zier beleven. Ze kunnen zich zo blij en trots voelen bij wat hun kind allemaal al kan en wil. Ook al gaat niet altijd alles zoals ze voorafhadden bedacht. Ouders geloven in eigen kunnen en in eigen kracht. Ze weten dat ze met hun gezonde verstand en met heel hun warme hart prima kunnen opvoeden. Ze vertrouwen erop dat zij deels zullen worden gestuurd door hun intuïtie. Ouders weten dat ze niet dom zijn. Ze zijn bovendien ook zelf opgevoed en in die zin ervarings deskundigen. Uiteraard leven bij veel ouders vragen, het tegendeel zou pas vreemd zijn. Maar niet el ke vraag van een ouder is meteen een groot probleem. Niet elke ei genaardigheid van een kind een zorgwekkende afwijking. Sommi ge problemen lossen helemaal vanzelf op, veel dingen gaan zo maar goed. Niet elk kind leeft in een probleemgezin, uit onder zoek blijkt keer op keer dat het met het gros van de kinderen ge woon heel goed gaat. Als je kinderen hebt, is het uiter aard zinvol eens een boek te lezen over opvoeding. Maar je kunt het overdrijven. Het is de vraag of ouders met alledaagse opvoedings- vragen, zitten te wachten op deze stortvloed aan wetenschappelijke betogen. Al die boeken die in de kantlijn worden aanbevolen, hoe ven ouders heus niet te lezen. Die tijd kunnen ze beter vullen met voorlezen. Ze hoeven echt geen wetenschapper te zijn om hun kind te kunnen opvoeden. Opvoeden is geen klinische bezig heid, opvoeden doe je toch vooral vanuit een warm hart Hierover geen woord in dit boek. Het is eenrichtingverkeer: deskundigen vertellen ouders wat ze moeten doen. Er is veel kennis bijeenge bracht in een interessant boek, maar de ervaringskennis van ouders ontbreekt. Een gemiste kans. Kinderen, beste mensen, begin er niet aan. Het is vragen om moeilijkhe den. Neofobie, shaken baby syndrome, opgeblazen zelf beeld, nicotineverslaving, autis- mespectrumstoornissen, leerpro blemen door narcose. Je wilt niet weten wat een kind in zijn jonge leven allemaal kan overkomen. Ouders moeten hun kind daarom emotioneel coachen, constructief omgaan met conflicten, altruïs tisch gedrag bij hun kind stimule ren, emoties spiegelen en het ouderschapperspectief in acht ne men. Het opvoeden van een kind is voor ouders eigenlijk geen doen. Zonder wetenschappelijke kennis zijn ze incompetent om hun kind groot te brengen. Dat ga je althans bijna geloven als je de opvoedingscanon leest, die in opdracht van de gemeente Den Haag is geschreven. Aan dit boek werkten louter wetenschappelijke zwaargewichten mee. Mensen die over een grote vakkennis beschik ken en een uitgebreide werkerva ring hebben. In die zin is dit boek uniek te noemen. Er is geen ander boek met zoveel hedendaagse we tenschappelijke inzichten over de kinderlijke ontwikkeling. Dit sterke punt is meteen ook het zwakste punt van de canon. Het is een aaneenschakeling van ont wikkelingsschema's en onder zoeksresultaten. Een boek vol moeilijke woorden. Niet bepaald een boek dat je op een regenachti ge zondagmiddag eens even door neemt. Ook geen boek waar je als ouder vertrouwen door krijgt dat het allemaal wel goed komt met je spruit Integendeel, het is een heel zwaar boek geworden, waar ouders eerder door zullen gaan piekeren en tobben dan dat het hun vragen beantwoordt. Dat op voedingsonzekerheid eerder aan wakkert dan wegneemt. Het is een boek om het als ouder be nauwd van te krijgen, het onder mijnt hun zelfvertrouwen. Ouders doen het niet snel goed, maar gelukkig hebben we de ge zondheidszorg, het onderwijs en de kinderopvang. Plekken waar veel van de auteurs te vinden zijn. In de kantlijn van het boek wordt een lijst vra gen aan ouders opge- voerd, waarmee zij illustratie Eliane Duvekot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74