261 zeeland Gondels in het Middelburgse Meelstreep is symbool brievenbrieven De herdenking van Wilhelmina's eerste stap wb - wnheimina die de op vaderlandse bodem in Eede wordt morgen op het herdenkingspleintje op de exacte, historische plek nagespeeld. vrijdag 12 maart 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Arm Nederland We wilden zo graag gidsland zijn op tal van terreinen. Na de strijd der Haagse ego's is daar weinig van over. We zijn de risee geworden binnen Europa, de Navo en een grote groep weldenkende, beschaaf de landen. Men zal meewarig glim lachend kijken naar dat kleine land je aan de zee. De rede is weg en de onbeschoftheid in de politiek neemt toe. Schreeuwers zoeken hun geluk op het wenkende plu che. Echte oplossingen voor de pro blemen binnen zorg, onderwijs, economie hoeft men niet zo snel te verwachten. Eerst maar eens de zetels en poppetjes veiligstellen. Dit zal allemaal gevolgen hebben voor onze economische positie en aanzien in de wereld. Met een bocht om Nederland heen zal voor veel landen een keuze zijn. Ge meenteraden van Nederland: sterk te met jullie werk bij binnenkomst van de gelukzoekers daar waar dat aan de orde is. Laten we op 9 juni weer gewoon doen met zijn allen. Henk van Cilst Grote Sternstr. 8, Middelburg Kiezersbedrog 3 De verkeerde wissel van Sven Kra mer heeft de WD in Goes wel licht geïnspireerd tot het rijden van een scheve schaats. Wat moe ten immers alle mensen die bij de verkiezing voor de gemeenteraad trouw op de heer P. Pellegrino stemden wel denken nu hij, met voorkeurstemmen gekozen, geen zitting in de raad neemt? Lijstdu wer of niet, als je op de kandidaten lijst staat loop je het risico gekozen te worden. Als dat gebeurt, is er- maar één weg: in de raad zitten! E. van Dissel Kleine Kade 47, Goes Kiezersbedrog 4 Met stomme verbazing las ik in de krant van 6 maart dat Peter Pelle grino zijn met voorkeurstemmen behaalde zetel afstaat. Als je met voorkeurstemmen wordt gekozen, moet je ook je plaats in de gemeen teraad kunnen innemen. Waarom hebben we dan kiesrecht (dus recht om te kiezen) op iemand die op de lijst staat en die er vervol gens niet komt te zitten? Of is dit een sterk staaltje van de partijle den die zeggen: wij willen het zo en we hebben maling aan de kie zer. De kiezers gaan er dan bijna over denken om de volgende keer als ze naar de stembus mogen te zeggen: bekijk het maar als we toch niet krijgen wat we kiezen. Corrie de Jongh Watertorenstraat 52, Goes Opening ROC-gebouw Hoe zet je een domper op een fees telijk gebeuren? Maandag mocht ik als gast aanwezig zijn bij de ope ning van het ROC-gebouw in de- Mortiere. Een feestelijk moment ge zien de prachtige en moderne ac commodatie van het nieuwe ge bouw: schitterende keukens, een prachtig restaurant, smaakvolle in terieurs en moderne techniek. Wat moet het voor al die honderden studenten en docenten een klap in het gezicht zijn om dan de volgen de dag een artikel te lezen in je ei gen krant met als kop 'Studenten en docenten balen van ROC-ge bouw'. Natuurlijk is het goed om de me ning van de studenten en docen ten te peilen, maar realiseer je als journalist dat je maar enkele stu denten en een enkele docent kunt spreken. Het is toch begrijpelijk dat ieder in dat nieuwe gebouw zijn weg nog moet vinden, vertrouwd moet raken met ruimtes en moet wennen? De eenzijdigheid van Cornelleke Bloks berichtgeving bla meert het ROC Zeeland. John Louws Noordsingel 156, Middelburg Tenniskampioen Ik ben zondag Zeeuws Indoor Ten nis Kampioen geworden in de cate gorie Heren Enkel 35+. Op zich een puike prestatie. Toch denk ik dat organisaties van toernooien daar al tijd anders over denken. Want al les wat vermeld wordt bij Uitsla gen gaat tot en met categorie 4. Ik vind dat ook de kampioenen vanaf de categorie 5 t/m 8 genoemd mo gen worden in de krant. Want juist deze mensen maken een toernooi mogelijk door deelnamegeld! Bij deze: alle Zeeuwse kampioenen van harte gefeliciteerd. Edwin Bongaerts Seisweg 70, Middelburg Grensdorp Eede viert morgen dat het 65 jaar geleden is dat koningin Wilhelmina, na bijna vijfjaar bal lingschap in Londen, voet zette op Nederlandse bodem. Eede doet dat met het korte schouwspel 'Over de meelstreep', waarin de hoofdrol - net als bij het toneelstuk van vijf jaar terug - voor Lucy van Graefschepe is. Van Graefschepe stapt als koningin Wilhelmina omstreeks kwart over twee over de meelstreep. Gedeputeerde Harry van Waveren 'vervangt' 65 jaar na dato jonkheer Quarles van Ufford, de toenmalige commissaris van de koningin van Zeeland. 9 De burgemeesters van Sluis, Malde- gem en Terneuzen - Jaap Sala, Jo- han de Roo en Jan Lonink - zijn, in legerjeep, present bij de ceremo nies bij de monumenten. Na uitreiking van Zeeuwse herinne ringsmedailles worden in Hof van Eede vanaf 16.05 uur de films Slag om de Schelde en De tocht van Konin gin Wilhelmina vertoond. Zendamateurs, in de oorlog vaak de enige nieuwsbron, geven daarna tot 17.00 uur demonstraties. De dag erna, zondag 14 maart, zijn er vanaf 8.00 uur de traditionele Wilhelmina wandel- en fietstoch ten en is er om 16.00 uur in de RK kerk een concert van de fanfare. Over 59 dagen ligt de eindstreep van de derde etappe van de Ronde van Italië in Middelburg. We tellen elke week met betrokkenen af tot 10 mei. Vandaag met Lina Tidili over gon dels in het dok. door Theo Ciele Hier gaan we een feestje van maken, wist Lina Tidi li van ristorante La Piccola Italia al meteen toen ze in oktober hoorde dat de finishlijn van de Gi ro-etappe op de Dam wordt ge trokken. Italiaans topsportspekta kel praktisch voor de deur, mooier kan het niet voor een uitbaatster van een Italiaans restaurant. „Het feestje is inmiddels uitgegroeid tot een iets groter feestje. We gaan het Damplein en het Emmaparkje om bouwen tot een Klein-Italië." Op 7 en 8 mei zijn er tal van optre dens - we bouwen het podium van de Scala in Milaan na - er kan Italiaans gegeten en gedronken worden én, heel bijzonder op vrij dagavond, is er een concert in het Prins Hendrikdok door een opera zangeres. Bij het concert is ook een rol weg gelegd voor Venetiaanse gondels. Wie een voorproefje wil zien kan 'I Capri' in tikken op YouTube. In Venetië geschoolde al dan niet Ita liaanse Nederlanders varen op 7 en 8 mei over de Middelburgse wa teren. „Het varen met een gondel ORGANISATOREN SCHOUWSPEL Het tafereel op de foto grens passeert - is straks r in Eede te bewonderen. door René Hoonhorst En weer stapt koningin Wilhelmina 'over de meelstreep' Lucy van Graefschepe is morgen weer even ko ningin Wilhelmina. Ge kleed in dikke bontman tel schrijdt zij over een provisorisch met meel getrokken streep, die de grens tussen Eede en Maldegem symboliseert. Precies datzelfde deed koningin Wilhelmina 65 jaar eerder op 13 maart 1945. Zij zette om 12.29 uur voet op Nederlandse bodem, voor het eerst sinds bijna vijfjaar. Een simpele stap voor een mens, maar door Hare Koninklijke Hoogheid ervaren als een sprong naar de to tale bevrijding van het vaderland. Eede vierde de terugkeer van de vorstin vijfjaar geleden met de uit voering van een historisch toneel spel. Een herhaling van dat spekta kel wilde de Dorpsraad Eede niet. Maar de 'bevrijdingsdag' - want zo voelde het echt, vertellen mensen die er bij waren nog steeds - mag niet zo maar voorbijgaan, vindt Ronald de Croock, lid van de dorpsraad en één van de organisa toren. „We kozen niet voor een be scheidener opzet om ons minder werk op de hals te halen. We wil den het nu spelen op de exacte plek waar Wilhelmina de grens overstak. Vijfjaar geleden kon dat niet, omdat er te weinig plaats was voor tientallen figuranten." Het schouwspel 'Over de meel streep' is bij het briljanten jubi leum iets kleinschaliger van opzet, maar de organisatoren hechten aan historische juistheid. Zo zal Harold van Parijs - zoon van Louis van Parijs, de man die destijds het meel beschikbaar stelde - de streep schuin over de rijksweg strooien. „De grens loopt nou eenmaal schuin. Dat is goed te zien aan de loop van een slootje aan de ene kant en de positie van de gren spaal aan de andere kant van de weg", betoogt Wilfried Staelens, die als oud-hoofd van de school bij het script van het schouwspel is betrokken. Net als vijf jaar gele den heeft René Martens de regie van het schouwspel. „Als regisseur van het Eedese toneel kan dat na tuurlijk ook niet anders", verklaart De Croock. Staelens (69) was 65 jaar geleden niet ter plekke toen de koningin haar historische stap Een speciale bijlage met aandacht voor nieuwe trends in woning en tuininrichting. Adverteren? Neem contact op met Verkoopteam Zeeland tel. (0118) 43 40 70 e-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70