61 binnenland Onderzoek naleven regels bij stemmen Criteria hulp aangescherpt 4 Tk wilde nog even mijn Jaarbudget van UWV al bijna op ONTDEK.. CS ITALIË lot>e TT SPANJE VERKIEZINGEN Ronselen moeilijk te bewijzen Abortusartsen boycotten ziekenhuis Christelijke scholen hekelen bemoeizucht Celstraf voor misbruik terminaal zieke vrouw ONTDEK., vrijdag 12 maart 2010 autovakanties REIZEN Umbrië Appartement Torre Burchio Prachtig, heuvelachtig landgoed temidden van de indrukwekkende natuur van Umbrië. Verspreid over het landgoed vindt u diverse faciliteiten. Geniet bijvoorbeeld van het heerlijke eten in het restaurant of rust lekker uit aan het rustig gelegen zwembad. 1-kamerappartement o.b.v. logies Reisnummer: ITEZ63-21 Vertrek in april Costa Brava Aparthotel Evenia Olympic Suites Met het hele gezin naar de Spaanse zon! Het hotel beschikt over familiekamers/ appartementen, een tropisch zwembad, groot animatie- en sportaanbod en voor de kids een kinderbad, animatie- en minidub. 2 persoonskamer o.b.v. halfpension Reisnummer: 72055 Diverse vertrekdata t/m okt. gaat nét ever verder 0900 8482 www.globereisburo.nl AMSTERDAM Het Slotervaartziekenhuis in Am sterdam zegt dat het geen artsen kan vinden voor de nieuwe abor tuskliniek, omdat het Nederlands Genootschap van Abortusartsen de vacatures besmet heeft verklaard. Voorlopig gaat de kliniek niet open, want het ziekenhuis krijgt pas een vergunning wanneer er voldoende artsen in dienst zijn. VOORBURG Christelijke schoolleiders geven massaal aan dat zij in hun dagelijks werk worden belemmerd door wantrouwen vanuit de politiek. Dat blijkt uit een peiling onder honderd leden die de Besturen- raad, de belangenorganisatie voor het christelijk onderwijs, gisteren heeft bekendgemaakt. De scholen klagen onder meer over bemoei zucht en nadruk op het negatieve. DEN BOSCH Een 44-jarige man uit Nuenen is veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voor waardelijk, voor het seksueel mis bruiken van zijn terminaal zieke vrouw, het plegen van ontucht met een meisje en het bezit van kinder porno. autovakantie lot>e gaat nét even verder www.globereisburo.nl Ministerie zou duidelijk in structies hebben gegeven over de inrichting van stemlokaal en stemprocedure. Leefbaar Rotterdam wordt er van verdacht kandidaat-raadsle den te hebben aangezet tot het werven van volmachten. DEN HAAG - Staatssecretaris Ank Bijleveld van Binnenlandse Zaken zal onderzoeken of bij de gemeen teraadsverkiezingen grootschalige onregelmatigheden zijn voorgeko men. Zij wil onder meer weten of er niemand kon meekijken bij het stemmen. „Het is één van de din gen die we gaan bekijken", zei ze gisteren voor de radio. Volgens Bijleveld heeft haar minis terie de stembureaus duidelijke in structies gegeven over de inrich ting van het stemlokaal en de stemprocedure. „Er mogen bijvoor beeld nooit twee mensen in een stemhokje staan." Het Openbaar Ministerie kondig de gisteren een oriënterend onder zoek aan naar het mogelijk ronse len van stemmen in Rotterdam. Leefbaar Rotterdam heeft kandi daat-raadsleden aangezet tot het werven van volmachten. Dat is in strijd met de Kieswet, stelt de Kies raad. Daarop staat een celstraf van één maand of een boete van 7600 euro. Als kandidaat-raadsleden meer vol- DEN HAAG - Uitkeringsinstantie UWV heeft het jaarbudget van 126 miljoen euro voor de bemiddeling van werklozen naar een nieuwe baan, er in de eerste maanden van 2010 al grotendeels doorheen ge jaagd. Dit meiden welingelichte bronnen op het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Kamerleden zijn verbijsterd. Ze vermoeden dat de UWV veel tijd en geld verspilt aan werklozen die kansrijk genoeg zijn om zelf een nieuwe baan te vinden. Het UWV wil niet inhoudelijk rea geren. Volgens een woordvoerder gaan trainingen en workshops voor werklozen gewoon door. Het ministerie is onlangs door de UWV-top in grote lijnen op de hoogte gesteld van de gang van za ken. „Het UWV heeft opdracht ge kregen om precies uit te zoeken hoe de vlag er in financiële zin bij hangt en wat de precieze reden is van de hoge uitgaven", aldus een woordvoerder van het ministerie. machten kregen dan de twee die zijn toegestaan, konden ze die via raadslid Ronald Buijt inleveren. Hij had vrijwilligers klaar staan die ze konden overnemen. Had ie mand er te weinig - ondanks de tips die Buijt rondmailde - dan kon die zich ook bij hem melden om volmachten te krijgen. Het OM in Rotterdam gaat de kwestie op eigen initiatief onder zoeken. „Er is nog geen aangifte ge daan", stelt persofficier Ernst Pols. „Maar er zijn hele concrete berich ten dat er door één partij en door één raadslid volmachten zijn ge worven." Volgens Melle Bakker van de Kiesraad dient een kiezer die niet kan gaan stemmen zelf het initiatief te nemen om iemand anders te machtigen. Men mag geen stemkaarten verzamelen zon der naam van de gemachtigde. „De kiezer moet weten wie er voor hem gaat stemmen." Buijt zegt geen kwaad in de zin te heb ben gehad. Volgens juristen van zijn partij zou er niets mis zijn met de e-mail. Een kiezer mag voor twee anderen gaan stemmen. Het OM betwijfelt of de e-mail van Buijt zo onschuldig is. Om te beslissen of de volmachten op een onfatsoenlijke maniet zijn verkre gen of dat er strafrechtelijk iets fout is gegaan, zegt persofficier Pols vooral te kijken naar artikel Z8 uit de Kieswet, dat het ronse len van stemmen verbiedt. „Maar de grens tussen campagnevoeren en ronselen is vaag." Jan des Bouvrie laat een tekening van zijn cel zien aan journalisten tijdens Als u maar niet denkt dat u een speciale be handeling krijgt'. Dat waren volgens ontwerper en ondernemer Jan des Bouvrie de eerste woorden die hij in 'de gevangenis' in Ede te horen kreeg nadat hij door Fiod-recher- cheurs was opgepakt op verden king van valsheid in geschrifte. „Maar ik wilde ook helemaal geen speciale behandeling", voegt Des Bouvrie er gistermiddag aan toe tij dens zijn persconferentie in Het Arsenaal in Naarden. Hij is weer thuis, verhoord door de Fiod over de btw van een vier jaar oude factuur van tachtigdui zend euro die het bedrijf heeft ver stuurd naar vastgoedondernemer Evert Kroon uit Zeist. Kroon is de hoofdverdachte in een fraudeon- door Hans Gertsen Krijgen werkzoekenden die zich de rest van het jaar melden geen hulp meer, nu het UWV het jaarbudget voor de re-integratie voor langdurig werklo zen al bijna geheel heeft uitgege ven? Daar is volgens het UWV geen sprake van. Maar de criteria voor een duur re-integratietraject wor den wel flink aangescherpt. - Wat is er aan de hand bij het UWV? De uitkeringsinstantie heeft veel meer geld uitgegeven aan dure re-integratietrajecten voor mensen in de WW dan was begroot. De 126 miljoen euro die voor 2010 be schikbaar was, is als sneeuw voor de zon gesmolten, omdat het UWV sinds vorig jaar te maken kreeg met een grote golf nieuwe werklozen. Een deel van hen heeft op kosten van het UWV cursussen en opleidingen mogen doen die hen sneller weer aan werk moeten helpen, hoewel ze formeel niet aan alle criteria voldeden. De 126 mil joen was bedoeld om 'mensen met een grote afstand tot de arbeids markt' weer aan de slag te helpen. Dat zijn doorgaans mensen die al meer dan een jaar werk vergeefs zoeken. - Wat behelst zo'n re-integratietra ject? „Dat hangt af van de persoonlijke omstandigheden en behoeften van de werkzoekende. Iemand die een baan zoekt als magazijnmedewer ker, kan door het diploma heftruck chauffeur te halen zijn kansen fors vergroten. En in andere gevallen kan een sollicitatietraining de kan sen op werk vergroten", zo legt di recteur André Timmermans van het UWV Werkbedrijf uit. - Wie verzorgt die trajecten? Dat doen particuliere re-integratie- bedrijven. Die ontwikkelen trainin gen en leerwerktrajecten, in som mige gevallen met een baangaran tie erbij, als het traject succesvol wordt doorlopen. Volgens brancheorganisatie BoaBorea is het geld voor dit soort projecten niet weggegooid, maar wordt het goed besteed. „Bedrijven in de branche die veel omzet maken, helpen ook veel mensen aan het werk", zegt di rectrice Carmen de Jonge. - Betekent de geldnood bij het UWV nu dat werklozen helemaal niet meer geholpen kunnen worden? Nee, beweert het UWV stellig. Nieuwe werkzoekenden die zich melden, kunnen een beroep doen op een van de 4500 werkcoaches van het UWV zelf Die zijn niet al leen beschikbaar voor werkzoeken den, maar ook voor werkgevers die overtollig personeel 'van werk naar werk' willen begeleiden. - Zijn er dan geen problemen? Jawel. Het UWV kan door de geld nood bijna geen re-integratietrajec- ten meer aanbieden. Die kosten al gauw een paar duizend euro per persoon. Het UWV zal de criteria fors moeten verscherpen. Volgens Carmen de Jonge is dat slecht nieuws omdat dit soort tra jecten vaak succesvol is. „Als daar bijna geen geld meer voor is, zal het aantal langdurig werklozen en uiteindelijk het aantal mensen in de bijstand toenemen. Uiteindelijk kost dat ons allemaal veel meer geld", zo waarschuwt ze. Mensen belanden in de bijstand als hun WW-rechten zijn opgesou peerd. Vanaf dat moment is niet langer het UWV, maar de gemeen telijke sociale dienst verantwoorde lijk voor hun re-integratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6