PZC 2I Sloopfonds voor woningen noodzaak Geduld van Zaamslag rijkelijk beloond Nog steeds geen witte rook in Hulst ZEEUWS-VLAANDEREN 22 en 23 - 26 en 27 VISIE BEVOLKINCSDALINC Lokale NVM-makelaars zien ook kansen voor krimpgebieden Zorgen GroenLinks over Kerkstraat Sloop Lindenhof roept nostalgische verhalen op Vrijdag 12 maart 2010 Meelstreep in Eede staat symbool voor bevrijding Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harmen van der Werf terneuzen - Voor de sloop van verouderde, onverkoopbare parti culiere woningen in Zeeuws-Vlaan- deren moet een fonds komen. En op nieuwbouw in Sluis, Hulst en Terneuzen moet een rem worden gezet. Deze ingrepen zijn nodig als antwoord op de daling van de be volking, volgens Zeeuws-Vlaamse leden van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). De NVM presenteerde gisteren in alle krimpregio's van Nederland - van zuid-Limburg, noordoost-Gro- ningen tot Zeeuws-Vlaanderen - een visie op bevolkingskrimp. Ho peloos is de situatie zeker nog niet, oordeelt de makelaarsvereniging. Vandaar dat zij de visie de positie ve titel Krimpgebied Kansgebied heeft meegegeven. Er is nu wel actie nodig, luidt de oproep aan gemeenten, provincies en rijksoverheid. Zo moet er snel geld komen voor een sloopfonds voor particuliere woningen. „Wo ningcorporaties halen al huurhui zen uit de markt", aldus makelaars Eric Spuesens, Ingmar Vermeulen en Hendrik van Hoeve, „maar een particulier zal niet zijn eigen huis afbreken, terwijl het wel nodig is dat het aantal verouderde huizen wordt verminderd. Voor de leef baarheid en ook omdat die huizen zorgen voor een neerwaartse druk op de woningmarkt." Gemeenten moeten ook veel meer samenwerken, stelt de NVM, zeker als het gaat om nieuwbouw. Hulst en Terneuzen hebben de laatste ja ren te veel laten bouwen, vinden de makelaars. Zij pleiten verder voor het weer toelaten van tweede woningbezit in kernen. „Beter een halftijd bewoonde woning dan een permanent lege", stelde make laar Vermeulen. Jan Lonink, burgemeester van Ter neuzen, nam de NVM-visie in ont vangst. Hij steunde die. Alleen voor een sloopfonds zijn echter al tientallen miljoenen euro's nodig. Dat kan niet alleen van de over heid komen, aldus Lonink. De NVM ziet overigens ook kansen voor Zeeuws-Vlaanderen, in de (water) recreatie en het aantrekken van Vlamingen via een betere grensarbeider-regeling. De make laars willen zich ook actief inzet ten voor de vestiging van bedrij ven in Zeeuws-Vlaanderen. zaamslag - Zaamslag heeft een nieuw kloppend hart. Het heeft veel tijd gekost, maar het geduld is beloond. Een woonwijk is uit de grond gestampt met tal van voor zieningen voor een leefbare toe komst van Zaamslag. Vooral voor oudere bewoners biedt de wijk veel goeds, het woon complex Onder de Wieken met veertig huurappartementen (in U- vorm middenin de foto) en het zorgcentrum De Molenhof (boven in de foto) van zorginstelling SVRZ. Voor alle bewoners van Zaamslag is direct naast De Molen hof het gemeenschapscentrum Stropievat verrezen, met onder meer de bibliotheek. De gemeente Terneuzen legt dit voorjaar het groen aan. Vijf woningen op vrije kavels zijn in aanbouw. De wijk is praktisch klaar. Projectleider Serge Nothen van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen is tevreden over het eindresultaat. De huurappartementen- en hui zen doen het goed. Vijf van de acht patiowoningen zijn verkocht, wat niet slecht is. Alleen met de verkoop van tien twee-onder-één kappers wil het niet vlotten. Ze ven staan er nog te koop vanaf 242.000 euro vrij op naam. De cri sis legt de koopmarkt stil. Woon goed heeft geprobeerd de huizen te verhuren voor zo'n 850 euro per maand. Zonder succes. Voor de nieuwbouw zijn vijftig gedateerde bejaardenwoninkjes en de oude Molenhof afgebroken. door Eugène Verstraeten terneuzen - De fractie van Groen- Links in Terneuzen is er niet ge rust op dat een nieuwe bouwplan voor de Korte Kerkstraat straks zal aansluiten bij de bestaande gevels. Dat de gemeente en woonstich- ting Clavis 'voornemens' zijn dat te doen vindt raadslid Peter Clij- sen 'niet echt concreet'. Ook wil GroenLinks de garantie dat er nog steeds wordt gemikt op een 'kwaliteitsimpuls' voor de bin nenstad. De te bouwen woningen 1 moeten interessant zijn voor men sen uit alle inkomensgroepen, ook de hogere. Het oorspronkelijke herinrichtings plan wordt opnieuw bekeken, om dat ook de Nieuwstraat-Zuid erbij betrokken wordt. Dat er nu ineens een nieuwe haalbaarheidsstudie naar de herinrichting van het ge bied moet komen geeft volgens Clijsen te denken. GroenLinks wil dat ook de wijkraad Binnenstad nauw bij de plannen wordt betrok ken. „Wij hopen dat het minimaal overeen komt met wat beloofd is en dat de stem van de wijkraad nu zeker zwaar gaat tellen." door Sheila van Doorsselaer HULST - In totaal 21 keer nam de Hulster burgemeester Jan Frans Mulder gisteravond de nieuwe lich ting raadsleden de eed dan wel de belofte af bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad. De nieuwe Hulster gemeenteraad is er een van bekende gezichten. Hoewel René van Domburg en Francois Hoefnagels 'van kleur zijn verschoten,' is alleen Karei Martinet (CDA) een echte nieuw komer. De raad kent een eigenaardigheid- je; vader Fons (73) en zoon Ron nie (47) Roctus nemen beiden zit ting in de raad voor de fractie Alge meen Belang Groot Hulst. Hoewel opmerkelijk, het is niet uniek in Hulst. Na de vorige gemeenteraads verkiezingen zaten ook vader en zoon Jacques en Denis Steijaert sa men in de raad, namens het CDA. Ondertussen is er nog steeds geen college in Hulst. De voortrekker in de onderhandelingen, Frank van Driessche van Groot Hontenisse, meldde op de vraag wanneer er nou eindelijk eens witte rook komt, dat 'het eraan ligt of er goed hout is.' Fons Dobbelaer, met zijn partij Al gemeen Belang Groot Hulst verkie zingswinnaar, maar door Frank van Driessche gepasseerd in de rol van formateur, maant Van Dries sche de knoop snel door te hak ken. „Hulst moet weer bestuurd worden en wel zo snel mogelijk." De nieuwe woonwijk van Zaamslag met middenin wooncomplex Onder de Wieken en bovenin woonzorgcentrum De Molenhof, met rechts de laagbouw van gemeenschapscentrum Stropievat. Zeven van de tien twee-onder-één kappers (links in een rij) zijn nog niet verkocht. foto Peter Buteijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65