41 binnenland CDA krijgt stevige TO©S Glossy 'Gerda' levert motie van treurnis op Bloedbank test donoren op Q-koortsbacterie Camiel Eurlings is niet de enige Paul Kusters wint Inktspotprijs met aflevering Toos Henk 'Armoede prio voor feministen' Minister van Verkeer en Waterstaat Camiel Eurlings houdt de politiek voor gezien. Hij komt na de verkiezingen in juni niet terug als Kamerlid en is niet beschikbaar als minister. vrijdag 12 maart 2010 den haag - De Tweede Kamer be treurt de uitgave van de glossy 'Gerda' door demissionair minis ter Gerda Verburg van Landbouw. Marianne Thieme (Partij voor de Dieren) diende een motie van treurnis in die kan rekenen op steun van een meerderheid van de Kamer. Verburg bood gisteren met premier Balkenende haar excuses aan en beaamde dat het anders had gemoeten. Maar haar veront schuldiging en de verzekering dat er geen tweede glossy volgt, gin gen de Kamer niet ver genoeg. „De minister heeft geen begin van een sorry gegeven in haar beant woording, terwijl een royaal ex cuus op zijn plaats was", aldus Ka merlid Ineke van Gent (Groen- Links). 'Gerda' verschijnt deze week in een oplage van 830.000 en wordt bezorgd met Margriet, Li- belle en Flair. Thieme en andere Kamerleden vinden het een verkie zingsstunt van CDA-minister Ver burg. Ze stellen dat het blad dat 405.000 euro heeft gekost niet uit gegeven had mogen worden op kosten van de belastingbetaler leiden - Feministen zouden zich minder om het glazen plafond en meer om de armoede onder vrou wen moeten bekommeren. Dat betoogde GroenLinks-leider Femke Halsema gisteren op de Universiteit van Leiden in de An nie Romein Verschoorlezing. Halsema wijst erop dat mannen ook in Nederland veel rijker en machtiger zijn dan vrouwen. Van de 10 procent mensen met de hoogste inkomens in Nederland is 85 procent man. De laagste inko- VERTREK EURLINGS mensgroepen in Nederland be staan voor twee derde uit vrou wen. Rijke mensen zijn veelal man en arme mensen zijn vaker vrouw, aldus Halsema. Zij consta teert dat de emancipatie 'verre van voltooid' is. Volgens haar moet de economi sche zelfstandigheid van vrouwen boven aan de agenda staan van zo wel de vrouwenbeweging als over heid. „Keuzevrijheid van vrouwen, bestaat pas werkelijk als alle keu zes mogelijk zijn." Het CDA doet het slecht in de peilingen en daarom was Camiel Eurlings een stem- mentrekker van jewelste ge weest. Wie die rol nu moet vervullen, is onduidelijk. De gedroomde kroon prins van het CDA za delt zijn partij op met een fiks probleem. Want wie moet de nummer twee worden nu Camiel Eurlings ver trekt? De joyeuze en slimme Lim burger wil meer tijd doorbrengen met zijn vriendin en verlaat de po litiek waarin hij bijna zijn halve le ven actief was. Bij het CDA is de klap stevig aange komen. Al is er volop begrip voor de jonge Eurlings (36) die zestien jaar de politieke zaak heeft ge diend. Een minister haalt met ge mak een werkweek van negentig ANALYSE door Lianne Sleutjes uur. En Eurlings is geen type dat half werk levert. Als er een spade de grond in moest, stond de minis ter van Verkeer glimmend voor aan. Zelden sliep hij doordeweeks thuis in Valkenburg (Limburg). In CDA-kring wordt bezworen dat aan zijn vertrek geen andere reden ten grondslag ligt dan persoonlijke omstandigheden. CDA'ers zeggen dat zij het al een tijdje zagen aan komen, Eurlings stond onder gro te druk van het thuisfront. Er was geen competitie met andere partij genoten om het leiderschap na het tijdperk Balkenende. Camiel zou de tweede man zijn geworden op de lijst, zeggen diverse CDA'ers, geen twijfel mogelijk. Nu Eurlings uit beeld is, moet het CDA op zoek naar een nieuwe op volger. En er is haast bij. Huidig partijleider Balkenende heeft het moeilijk. Zijn leiderschap is recen telijk betwist: was hij wel de man die de kar weer moest gaan trek ken? Er kwam een lange en emo tionele vergadering van het partij bestuur aan te pas om zijn lijsttrek kerschap te bevestigen. Balkenen de heeft ook gezegd dat hij na de verkiezingen van juni aanstaande alleen premier wil worden en niet in de Kamer gaat zitten. Omdat het CDA in de peilingen steeds meer verliest, slinken Balkenendes kansen op het premierschap en wordt vertrek aannemelijk. Eurlings als tweede was een gehei de stemmentrekker om de schade beperkt te houden. Andere reser ves die nu opdoemen, zoals minis ter Verhagen of staatssecretaris Bij- leveld, moeten nog maar zien of ze ook zo goed liggen bij de kiezer. Amsterdam - Bloed van donoren in risicogebieden wordt vanaf me dio maart getest op aanwezigheid van de Q.-koortsbacterie. Dat heeft Sanquin, de organisatie die in Nederland de bloedvoorziening verzorgt, gisteren bekendgemaakt. Hoewel het risico op besmetting via donorbloed verwaarloosbaar klein is, zegt Sanquin het zekere voor het onzekere te nemen. De meeste mensen die besmet zijn met de Q-koortsbacterie, merken daar niets van. Sanquin maakt gebruik van een be trekkelijk nieuwe test, die door middel van DNA-technieken kan aantonen of iemand recent be smet is geweest met de Q-koorts bacterie. Als dat zo is, wordt de do nor ingelicht en wordt zijn bloed niet gebruikt voor transfusies. Een advies van de Gezondheids raad over bloeddonatie en Q_-koorts wordt volgens een woordvoerder van Sanquin in au gustus verwacht. De organisatie heeft besloten dat niet af te wach ten, omdat juist in het voorjaar de meeste besmettingen plaatsvin den. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) be paalt wat de risicogebieden zijn. De belangenvereniging voor men sen met Q^koorts wil dat het vac cin dat mensen beschermt tegen Q^koorts versneld in Nederland moet worden ingevoerd. Daar naast moet de overheid meer geld beschikbaar stellen voor de patiën ten. De belangenvereniging heeft dat gisteren in een brief aan minister Ab Klink van Volksgezondheid la ten weten. PAUL KUSTERS Camiel Martinus Petrus Stephanus Eurlings kreeg politiek met de pap lepel ingegoten. De achtjarige Ca miel ging al kijken bij de gemeente raad in Valkenburg aan de Geul, waar zijn vader nu burgemeester is. Na actief te zijn geweest in de ge meenteraad (1994-1998), de Twee de Kamer (1998-2004) en het Euro pees Parlement (2004-2007), ver trekt hij in 2010 dus als minister. Eurlings is niet de eerste jonge en opkomende CDA'er die de Haagse politieke arena plotseling de rug toekeert: In februari 2007 haakte Joop Wijn (toen 37) af Maar hij deed dat pas na de verkiezingen eind 2006, die hij als nummer zes op de CDA-lijst inging. Wijn was in de maanden er voor even minister van Economi sche Zaken en daarvoor staatssecre taris van Financiën en Tweede Ka merlid. Naar verluidt wilde Wijn weer terug in het kabinet maar had zijn partij hem op het oog als frac tievoorzitter in de Kamer. Wijn had daar echter geen trek in en hij keerde terug naar het bankwezen, waar hij eerder had gewerkt. De 34-jarige Karien van Gennip trad in 2003 als staatssecretaris van Economische Zaken aan in het ka binet Balkenende 11 en viel ook bui ten het volgende kabinet dat in het voorjaar van -2007 aantrad. Van Gennip, dochter van CDA-promi- nent los van Gennip, nam eind 2006 wel plaats in de Tweede Ka mer. Krap twee jaar later, in sep tember 2008, hield ze het voor ge zien en ging ze aan de slag bij ING. Voor haar politieke carrière was zij onder meer actiefin het bedrijfsle ven. mmemmm. amsterdam - Tekenaar Paul Kus ters heeft gisteren de Junior Inkt- spotprijs 2009 gewonnen. Hij kreeg de prijs voor zijn tekening van Toos 8c Henk die de jacht ope nen op pedoseksuelen. De prent werd gepubliceerd in diverse GPD-bladen op 9 februari vorig jaar. Ruim 800 leerlingen van mid delbare scholen brachten hun stem uit. Volgens de jury zet de tekening aan tot nadenken over de privacy- schending en de mogelijke gevol gen van het online publiceren van adressen van pedoseksuelen. „Het is precies wat er kan gebeuren als gegevens van deze personen online worden gezet", oordeelde een van de leerlingen. De scholieren beoor deelden van 27 tekenaars tekenin gen die deel uitmaken van de ten toonstelling Politiek in Prent 2009, die tot en met 2 mei in het Persmu seum in Amsterdam te zien is. PAUL KUSTERS MO<3 STEEDS MIMDER BEt>RUVl<3HEIt> bOOR CRISIS TOÖ5 EM HEM0 fNU- MENSEN WENSEN ELKAAR AL VANAF WOENSt>A<SMIOÖA<3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4