psychologie 135 T~ y Diabetes Fonds Help diabetes te stoppen en daarmee andere ziekten voorkomen. vrijdag 12 maart 2010 te werken, je kunt er iemand goed mee manipuleren." Onzinnige schuldgevoelens kun nen je leven verzieken omdat ze je gedachten dusdanig beheersen, dat je aan niets anders kunt denken. Het gezonde verstand raakt diep weggestopt, maar dat heb je juist nodig om de realiteit onder ogen te zien. Want dat schuldgevoel, is dat nu wel zo reëel? Voorbeeld: een vrouw komt thuis van boodschappen doen en ziet haar man op de grond liggen. Hij heeft een hartaanval gehad en het is te laat voor reanimeren. De man overlijdt en de vrouw denkt: 'Was ik maar thuisgebleven, als ik geen boodschappen had gedaan, had ik hem kunnen helpen en had hij nog geleefd. „Mensen die door die schuldgevoelens geplaagd worden, kom ik vaak tegen in de praktijk", vertelt Lijnse „Ze komen terecht in een had-ik-maar-denken. Had ik maar geen boodschappen gedaan, dan had mijn man nog geleefd. Ze blijven dit bij zichzelf herhalen, kunnen niet meer gezond kijken naar de realiteit. Ze houden de illu sie in stand dat je in de toekomst kunt kijken, dat je van tevoren al kunt zien dat jouw man een hart aanval gaat krijgen." Om er van af te komen, is het vol gens Lijnse een belangrijke eerste stap om je af te vragen: is het reëel wat ik denk, had ik in de toekomst kunnen kijken? Zo kun je je ook druk maken over minder aangrij pende en alledaagse schuldgevoe lens. Was ik maar iets eerder opge staan, dan was ik op tijd bij mijn afspraak geweest. Had ik maar tot tien geteld, dan was ik niet zo uit gevallen tegen mijn kind. Had ik maar... Lijnse: „Maar hier kan je vaak achteraf nog wel iets aan Bestrijd schuldgevoel Om schuldgevoelens te bestrijden, kun je je afvragen: Is het reëel wat ik denk? Zo niet, dan is het onzinnig zo te blijven denken. Wat kan ik er aan doen? Kan ik het goedmaken of voortaan anders doen? Wat was mijn intentie? Als mijn be doelingen goed waren, moet ik het mezelf kunnen vergeven. Wordt mijn schuldgevoel veroor zaakt door angst voor een negatief oordeel over mij? Praat er over en geef toe dat je een fout hebt ge maakt. Dat lucht op en je helpt an deren er vaak ook mee. doen. Je kunt ervan leren en voor komen dat het weer gebeurt." Schuldgevoelens zijn terug te voe ren op sociaal gedrag en opvoe ding, maar ook op het beeld dat mensen van zichzelf hebben over hoe ze zouden moeten zijn. Daar om zijn ouders en kinderen de grootste bron van schuldgevoelens. Wie voelt zich niet schuldig als hij zijn ouders naar het bejaardenhuis laat gaan? Welke moeder heeft zich niet eens schuldig gevoeld wanneer ze haar kind naar het kin derdagverblijf bracht? Lijnse: „Het ideaalplaatje dat onze generatie voor ogen heeft, is dat onze ouders nog lang oma en opa thuis konden verzorgen. Vrouwen werkten meestal niet en hadden de tijd boodschappen en klusjes voor ze te doen. Tijden zijn veranderd. Vrouwen werken vaak en hebben geen tijd voor hun hulpbehoeven de ouders. Dat ideaalbeeld waar aan ze niet kunnen voldoen, zit nog steeds in hun hoofd. Zo is het ook met de kinderen. Vroeger zat moeder thuis klaar met een kopje thee als ze uit school kwamen, dat is nu vaak niet meer zo." Omdat de nieuwe generatie op groeit met het beeld van beide ouders die werken en met een opa en oma die in het bejaardentehuis zitten, zullen vrouwen hier in de toekomst minder last van hebben. Maar dan blijft er vast genoeg over om zich schuldig over te voelen. Doe de zelftest op www.despiraal.net reageren? gezondheid@wegener.nl Diabetes heeft een domino-effect en kan leiden tot bijvoorbeeld een hartaanval, dementie en nierfalen. Uw donatie helpt niet alleen diabetes bestrijden. Weet wat diabetes doet, en hoe u diabetes type 2 kunt voorkomen. Doneer met een domino-effect. ka www.diabetesfonds.nl 0800-5766123 Diabetes, te groot om te negeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37