hockeyers Machtsgreep van Contador sport 131 Oude krijger troeft jonge Tarzan af Van der Klooster draagt vlag bij sluiting Spelen vrijdag 12 maart 2010 'We hebben Australië niet in het eigen spel laten komen. In de eindfase hadden wij de overhand. Helaas wilde de gelijkmaker niet vallen.' Teun de Nooijer, aanvoerder Oranje door Noor Tonkens NEW DELHI - Keeper Guus Vogels kon na de nederlaag zijn tranen niet bedwingen. Hij werd voor de tweede keer uitgeroepen tot Man of Steel, de prijs die dit WK door een staalbedrijf in het leven is ge roepen ter ere van de beste verde diger van de wedstrijd. Vogels mocht een cheque van omgere kend 800 euro en een spuuglelijk beeldje ophalen. Daar zal de schei dend doelman van Oranje het mee moeten doen. De scheidend international wordt ook bij zijn laatste poging geen wereldkampi oen. Hij verloor met Oranje giste ren in de halve finale met 1-2 van Australië. Aan de statistieken afgemeten haal de Nederland een onvoldoende op het WK. Tegen de sterke tegenstan ders die het pad van Nederland in New Delhi kruisten werd uit drie wedstrijden maar één punt ge haald. Een gelijkspel tegen Duits land, verlies tegen Zuid-Korea en Australië. Een dikke onvoldoende dus, maar toch leverde Nederland gisteren naar vermogen een goede prestatie. Australië is simpelweg een maatje te groot. Het strijdplan om in de openings fase met hoge, lange ballen in de hoeken het spel van de Australiërs te ontregelen, werkte maar voor de helft. De vroege goal waar de Australiërs altijd naar zoeken bleef uit, maar Nederland ontnam zich zelf tegelijkertijd de mogelijkheid om kansen te creëren op de ma nier die ze gewend zijn: met crea tieve, snelle combinaties. Na een klein half uur maakte Luke Doerner, die in de hoofdklasse hockeyt bij Laren, de openingstref fer voor Australië uit een strafcor- ner. Twintig minuten na rust gaf Glenn Turner Oranje het nek schot: 2-0. Desondanks vocht Ne derland door en maakte Taeke Tae- kema drie minuten later uit een strafbal 2-1, meer dan dat zat er niet in. Met een tactisch verstandig eerste kwartier en een strijdlustige twee de helft kwam Oranje beter voor de dag dan de laatste twee keer dat tegen Australië werd gespeeld. Na zware nederlagen in de verliezersfi nale op de Spelen van Peking (6-2) en op de afgelopen Champions Trophy in Melbourne (7-2) had Ne derland zijn lesje geleerd. „Je kan wel blij met ze mee gaan hock eyen", zei Taekema gisteravond, „maar in Melbourne hebben we op die manier heel naïef van ze verloren." Alleen een echte wereld topper kan het zich ook tegen Au stralië veroorloven om van zijn ei gen kracht uit te gaan, maar een echte wereldtopper is Nederland al lang niet meer. De laatste grote titel van Oranje was het goud van de Olympische Spelen van Syd ney, tien jaar geleden. Taekema erkende dat de Neder landse hockeyers op dit moment niet thuis horen in het rijtje van toplanden als Duitsland en Austra lië. „We kunnen wel hopen en denken dat we de allerbeste van de wereld zijn, maar je moet eer lijk blijven. We zijn niet de aller beste, maar we zitten er ook niet ver vanaf." Dat valt te bezien. Als de ploeg qua mentaliteit en met de toevoe ging van vier nieuwe, jonge spe lers één stap vooruit heeft ge maakt, is het de vraag of met het afzwaaien van de uitstekende Vo gels en waarschijnlijk nog twee oudgedienden het verlies van hun ervaring de ploeg niet weer twee stappen terugzet. De finale gaat morgen tussen de enige echte we reldtoppers van dit moment: Au stralië en Duitsland. door Roel Wiche HAMBURG - Met schoenmaat 49, de machtige torso van Tarzan en de kracht van de jeugd wacht Romelu Lukaku ongetwijfeld een grootse toekomst. Heel België is lyrisch over de zestienjarige wonder boy van Anderlecht, die in zijn land nu al op weg lijkt naar de Gouden Schoen. Maar gisteravond moest hij in Hamburg een diepe buiging maken voor een oude krijger. Ruud van Nistelrooij leidde HSV naar een 3-1-zege in de Europa Lea gue en solliciteerde zonder woor den naar een plek in de WK-selec- tie van Oranje. In de schaduw van het geweld van de Champions League was de Duits-Belgische clash een interes sant affiche, zeker voor de Neder landse bondscoaches Bert van Mar wijk (Oranje) en Dick Advocaat (Rode Duivels). De eerste zal onge twijfeld met een brede glimlach, zo niet glunderend, hebben toege keken hoe kandidaat-herintreder Van Nistelrooij zijn oude vorm ge staag nadert. De 33-jarige aanvalsleider startte voor het eerst in de basis van HSV en was direct vlijmscherp. Nog voor het einde van de eerste helft liet hij de Nordbank Arena explo deren, met een goal (2-0) die on miskenbaar zijn signatuur droeg: in een bijna onmogelijke hoek wist hij toch nog de poort naar het doel open te breken. Het wachten is nu op het moment dat hij zich fit en sterk genoeg acht om de bondscoach te melden dat hij klaar is voor een WK-mis- sie. Benfïca (Por)-Olympique Marseil le (Fra) 1-1 (0-0). 76. Maximiliano Pereira 1-0, 90. Ben Arfa 1-1. Juventus (Ita)-Fulham (Eng) 3-1 (3-1). 9. Legrottaglie 1-0, 25. Zebi- na 2-0, 36. Etuhu 2-1, 45+3. Trézé- guet 3-1. Valencia CF (Spa)-Werder Bre men (Dui) 1-1 (0-1). 24. Frings 0-1 (strafschop), 57. Mata 1-1. Ro de kaart: 55. Banega (Valencia). Ruud van Nistelrooy Van Marwijk, die international Mathijsen de eerste treffer van HSV zag scoren, staat ongetwijfeld open voor een rentree. Met een re gelmatige bankzitter (Huntelaar), een halve middenvelder (Kuijt) en een revalidatiepatiënt (Van Persie) als kandidaten voor de spits, is een alternatief meer dan welkom. Collega Advocaat richt zich op een andere generatie, in het besef dat Panathinaikos (Gri)-Standard (Bel) 1-3 (0-2). 8. Witsel 0-1, 16. Jovanovic 0-2, 47. Vintra 1-2, 74. De Camargo 1-3. Rode kaart: 90+4. Simao (Panathinaikos, 2x geel). Hamburger SV (Dui)-Anderlecht (Bel) 3-1 (2-1). 23. Mathijsen 1-0, 40. Van Nistelrooij 2-0, 45+1. Lege- ar 2-1, 76. Jarolim 3-1. Lille OSC (Fra)-Liverpool (Eng) ook hij mogelijk goud in handen heeft. Romelu Lukaku had het gis teren moeilijk tegen het Duitse ver- dedigingsblok, maar is al interna tional op een leeftijd dat Van Nis telrooij nog bij de Ai van FC Den Bosch speelde. De zoon van de Congolese ex-prof Roger Lukaku maakte vorige week zijn debuut voor de Rode Duivels in het oefen duel met Kroatië. De Afrikaanse turbotiener staat symbool voor de renaissance van Anderlecht, de recordkampioen van België die zo snakt naar de glo riedagen van weleer. Coach Ariël Jacobs heeft in het altijd veeleisen de Brussel een hechte eenheid ge smeed, die tot nog toe Europa ver baast met klinkende resultaten. Crux van de paars-witte brigade is de combinatie van fysieke kracht (ex-Ajacied Jelle van Damme), techniek (Mbark Boussoufa, gebo ren in Amsterdam) en buitenspo rig veel talent (Lukaku). Samen met Standard Luik moet Anderlecht het Belgische interna tionale voetbal nieuwe impulsen geven, na een inktzwarte periode van schandalen en magere jaren. Vlamingen en Walen maken over alles ruzie, maar zijn in één ding eensgezind: het trekken van een lange neus naar de kaaskoppen uit Holland, die op de Europese büh ne geen enkele rol meer spelen. Het nieuwe kanon van HSV, Ruud van Nistelrooij, kan de pijn van het leedvermaak nog wat ver zachten, als hij bij de return in het Astridpark opnieuw een stap zet richting Zuid-Afrika. Bondscoach Van Marwijk is de laatste die hem zal tegenhouden. 1-0 (0-0). 84. Hazard 1-0. Rubin Kazan (Rus)-VfL Wolfs burg (Dui) 1-1 (1-0). 29. Noboa 1-0, 67. Misimovic 1-1. Atlético Madrid (Spa)-Sporting CP (Por) 0-0. Scheidsrechter: Vink (Ned). Rode kaart: 31. Grimi (Spor ting, 2x geel), 90. Tonel (Sporting). De returns van deze acht wed strijden worden volgende week donderdag gespeeld. Europa League, achtste finales, heenwedstrijden door Peter van Leeuwen VANCOUVER - Kees-Jan van der Klooster draagt de Nederlandse vlag op 21 maart tijdens de slui tingsceremonie van de Paralympi sche Spelen in Vancouver. De zitskiër uit Vlissingen, de enige Nederlandse deelnemer aan de Pa ralympics, laat de openingsceremo nie van vannacht aan zich voorbij gaan omdat hij morgen al in actie Kees-Jan van der Klooster moet komen. „We hebben één deelnemer aan deze Spelen en nor maal gesproken is hij de enige die in aanmerking komt voor deze ere- baan", aldus chef de mission André Cats. „Maar zaterdag staat al de afdaling op het programma en we hebben met elkaar afgesproken dat deelne men aan deze opening dan niet aan de orde is." Van der Klooster verschijnt op drie disciplines aan de start: de af daling (morgen), super-G (maan dag) en reuzenslalom (volgende week vrijdag). Bondscoach Falco Teitsma draagt vannacht de Nederlandse vlag tij dens de openingsceremonie. In Spectrum, de zaterdagbijlage van deze krant, verschijnt mor gen een uitgebreid interview met Kees-Jan van der Klooster. MENDE - Alberto Contador oogde in de slotklim op weg naar Mende sterk, maar de ritwinnaar en nieu we leider in Parijs-Nice waakte gis teren voor grootspraak. „Ik was nog niet super, dit heeft heel veel kracht gekost", zei de Spanjaard die de leiderstrui na de vierde etap pe overnam van de Duitser Jens Voigt. Vorig jaar nog won Conta dor de koninginnenrit in de Fran se etappekoers, maar verloor hij het zicht op de eindzege in de op één na laatste etappe door een zo genoemde hongerklop. Johnny Hoogerland, met de nodi ge ambitie naar Frankrijk afge reisd, kon in de beklimming niet volgen en verloor 1 minuut en 41 seconden. De renner van Vacanso- leil hoopte voorafgaand op een toptiennotering maar staat voorlo pig 31e. Contador heeft in de alge mene rangschikking nu 24 secon- Alberto Contador den voorsprong op Valverde. „Het wordt alleen nog maar moeilijker voor me nu ik de leiderstrui heb", meende de tweevoudig Tour-win naar die Parijs-Nice in 2007 al eens won. „Mijn ploeg is sterk maar dit is een moeilijke koers om te con troleren. Er staan een hoop ren ners in mijn buurt. Het is nog hele maal open." De Tsjech Roman Kreuziger staat derde op 25 seconden, de Span jaard Luis-Leon Sanchez volgt daar drie tellen achter. Lars Boom ver dween definitief uit de kop van het klassement. De Raborenner, die drie dagen in de gele trui reed, verloor meer dan tien minuten. Tom Boonen heeft gisteren de tweede etappe van de Italiaanse rit tenkoers Tirreno-Adriatico gewon nen. De Belgische wielrenner klop te na 165 kilometer met start en fi nish in Montecatini Terme de Duitser Paul Martens van Rabo bank in de sprint. De Italiaan Dan- iele Bennati werd derde. De leider strui bleef in handen van de Duit ser Linus Gerdemann, de winnaar van de eerste rit. Omdat Oscar Freire nog verre van fit is, mocht Paul Martens voor zijn eigen kans gaan in de sprint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33