Sloopfonds nodig voor verouderde woningen In La Solitude o 241 zeeland 'Straks kunnen we met cijfers aantonen wat we gevoelsmatig al weten' Straf voor ntoof geweld KRIMPCEBIEDEN Lokale NVM-makelaars zien ook kansen Lezing over kust La Solitude vrijdag 12 maart 2010 s^/^^^^s^^^éixissssasBs^mis^sxxzss^sgiamaB^tii door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Voor de sloop van verouderde, onverkoopbare parti culiere woningen in Zeeuws-Vlaan- deren moet een fonds komen. En op nieuwbouw in Sluis, Hulst en Terneuzen moet een rem worden gezet. Deze ingrepen zijn nodig als antwoord op de daling van de be volking, volgens Zeeuws-Vlaamse leden van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). De NVM presenteerde gisteren in alle krimpregio's van Nederland - van zuid-Limburg, noordoost-Gro ningen tot Zeeuws-Vlaanderen - een visie op bevolkingskrimp. Hopeloos is de situatie zeker nog niet, zo oordeelt de makelaarsvere niging. Vandaar dat deze organisa tie de visie de positieve titel Krimp- gebied Kansgebied heeft meegege ven. Er is nu wel actie nodig, zo luidt de dringende oproep aan gemeen ten, provincies en rijksoverheid. Zo moet er snel geld komen voor een sloopfonds voor particuliere woningen. „Woningcorporaties halen al huur huizen uit de markt", aldus make laars Eric Spuesens, Ingmar Ver meulen en Hendrik van Hoeve. Maar een particulier zal niet zijn eigen huis afbreken, terwijl het wel nodig is dat het aantal verou derde huizen wordt verminderd. Voor de leefbaarheid en ook om dat die huizen zorgen voor een neerwaartse druk op de woning markt." Gemeenten moeten ook veel meer samenwerken, stelt de NVM, zeker als het gaat om nieuwbouw. Hulst In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier nieuwe Vlissingse wijka genten. Om beurten vertellen ze over hun werk. door Miriam van den Broek Cindy Bijsterveld heeft deze week wat e-mail- berichtjes onbeant woord moeten laten. Dinsdag hadden de wijkagenten namelijk de eerste echte dag van hun tweejarige oplei ding. Zij moesten een presentatie geven van het meerjarenplan van de Politie Zeeland. „Ik heb er dik twee dagen voorbereiding voor no- Cindy Bijsterveld dig gehad", zegt Cindy. „En dat ter wijl we het huiswerk nog wel in vieren hadden gedeeld." Ook de rest van de opleiding gaat veel tijd kosten. „We moeten als huiswerk voor 1 juni een gebieds- scan maken van een deel van onze wijk. Daarin komt te staan hoeveel mensen er wonen, hoeveel straten er zijn, uit welke landen de bewo ners oorspronkelijk komen, hoe veel bewoners werken, hoeveel een uitkering krijgen, hoeveel men- blauw sen er in de schuldsanering zit ten... dat soort zaken." Zulke uitvoerige scans bestaan in Zeeland nog niet. „We weten na tuurlijk al veel en maken ook elk jaar een criminaliteitsbeeld, maar met deze gedetailleerde scans kun nen we straks met cijfers aantonen wat we nu gevoelsmatig al weten. En dat hoort precies bij de wijka gent nieuwe stijl", zegt Cindy. „Het worden hele waardevolle do cumenten voor ons als wijkagent. We kunnen eruit aflezen wat er speelt in een wijk en we gaan straks ook echt met die scans wer ken." Om de scans op te stellen, moeten de wijkagenten de komende tijd in tal van archieven en bestanden duiken. „Natuurlijk beginnen we hier bij de politie, maar er zijn ook gegevens die we bij de gemeente en andere partners boven water moeten krijgen." En daar kruipt best veel tijd in. „We wisten van te voren dat de op leiding een groot deel van onze tijd zou opslokken. Maar ik vind het leuk om te doen én het is heel belangrijk. Al het wijkagentwerk dat we al doen, moet je zien als een extraatje. Pas als we de oplei ding hebben volbracht, zijn we he lemaal inzetbaar. We willen nu ook al zo veel mogelijk doen voor de mensen in de wijk, maar het kan best eens voorkomen dat ik van de twee weken, maar één dag inzetbaar ben voor de wijk. Maar eigenlijk is voor ons de keuze heel simpel: het behalen van het diplo ma heeft prioriteit. Daar heeft ie deréén baat bij." lange vorststraat goes door Raymond de Frel H en Terneuzen hebben de laatste ja ren te veel laten bouwen, vinden de makelaars. Zij pleiten verder voor het weer toelaten van tweede woningbezit in kernen. „Beter een halftijd bewoonde wo ning dan een permanent lege", stel de makelaar Vermeulen. Jan Lonink, burgemeester van Ter neuzen, nam de NVM-visie in ont vangst. Hij steunde die. Alleen voot een sloopfonds zijn echter al tientallen miljoenen euro's nodig. Dat kan niet alleen van de over heid komen, aldus Lonink. De NVM ziet overigens ook kan sen voor Zeeuws-Vlaanderen, in de (water)recreatie en het aantrek ken van Vlamingen via een betere grensarbeider-regeling. De makelaars willen zich ook ac tief inzetten voor de vestiging van bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. In het Polderhuis in Westkapelle wordt vanavond een lezing gege ven over de ontstaansgeschiedenis van de kust. Wat gebeurt er bij voorbeeld voor de kust? En hoe is de kustverdediging aangepakt? Tussen 19.30 uur en 22.00 uur wor den deze vragen beantwoord door experts Anke van der Geest en Piet Roelse. De toegang is gratis. op"merk"elijke collectie uitgebreide combinatiemode op kleur en merk gepresenteerd FRANKWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere Marije! Hoi Wirn, wat kom jij hier doen? Ik kom hier wonen, Marije! Waar is mijn kamer? Cliënt Wim Riemens (38) komt enthousiast het erf van La Solitu de in Nisse op rennen. Nog even tjes, een paar maandjes nog, dan mag hij hier elke nacht slapen. In een rustige, idyllische omgeving. Wim kan haast niet wachten. Ze ker niet als hij zijn toekomstige ap partement binnenstapt. „Zo hé, wat mooi! En wat een grote tuin! Daar kan ik 15 juli mooi mijn ver jaardag vieren." Wim is deze donderdagmiddag sa men met een aantal andere ver standelijk gehandicapte cliënten van de stichting Arduin naar La So litude gekomen om een symboli sche handeling te aanschouwen. Terwijl bouwvakkers zich nog in het zweet werken om de voormali ge schuur en het woonhuis om te bouwen tot een luxe appartemen tencomplex, rolt er buiten een traantje over de wang van Tanny de Winter. Voor het eerst is ze weer terug op 'haar' erf. Om op uitnodiging van serviceclub Kiwa- nis Goes-De Bevelanden als eerbe toon aan haar overleden man een linde te planten. Albert de Winter was mede-oprichter van de servi ceclub en groot stimulator van het Lindeboomproject. „Vroeger wer7 den lindes gebruikt om de gren zen van een ambachtsheerlijkheid aan te duiden. Dat gebruik probe- Stichting Arduin laat de historische boerderij La Solitude in Nisse om bouwen tot een complex met elf luxe appartementen. Op het dak van de vroegere schuur staat het jaartal 1931. Het vroege re huis van de familie De Winter is waarschijnlijk ouder. De elf cliënten hebben een ver standelijke beperking. Ze krijgen in La Solitude 24-uurs-zorg. Een aantal geniet elders dagbeste ding. Er is ook een aantal cliënten, dat de hele dag op de boerderij blijft. Mede daarom zijn de appar tementen luxe ingericht. www.pzc.nl Van Ztrïond ncarlrzhn INDONESIË Wendy van den Hurk gaat binnen kort voor de PZC naar Indonesië. Kijk op www.pzc.nl/amatoo. MEEST GELEZEN 1Archeologen spitten in Middelburg 2. Gek, een raad zonder Trix 3. Fietsers bekeurd in Middelburg STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ren wij weer op te pakken door elk nieuw Kiwanis-lid een linde te laten planten op een historisch ver antwoorde plaats. Vandaag plan ten naast mevrouw De Winter Phi lip Northolt en Frans Waldman hier een boom", vertelt Kiwa nis-lid Lauran de Winter, ver fami lielid van de vroegere bewoners van La Solitude. De boerderij is grotendeels ge stript Alleen de imposante hou ten spanten en buitenmuren zijn behouden, maar voor de rest herin nert niets meer aan de tijd dat hier Tanny de Winter plantte gistermidda; MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren een 26-jarige Vlissinger een voorwaardelijke cel straf van drie maanden en een taak straf van 200 uur opgelegd. Zijn even oude neef en plaatsgenoot kreeg een voorwaardelijke celstraf van drie maanden en een taakstraf van honderd uur. De twee kregen de straffen omdat ze in augustus vo rig jaar na een bijna-ongeval in Vlis- singen een 31-jarige Middelburger hadden mishandeld. Dat gebeurde in eerste instantie, vlak na het bijna-ongeluk, door de 26-jarige. La ter zocht hij de Middelburger thuis op en nam hij zijn neef mee. Ook daar vielen klappen. Blokhutten -Tuinhuizen Speeltoestellen Tuinmeubelen Dierenverblijven Torenstraat 33-35 - 4365 AD Mellskerke Telefoon (0118) 56 23 51 GSM 06-22 31 95 44 Fax (0118) 56 29 81 e-mail: info@rottetuinhout.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26