'Eerst praten met grootste partijen' 'Liefde voor de natuur 221 zeeland Tien bekende gezichten en negen nieuwelingen Vrijwilligerswerk onder de aandacht 'Doe het zorgvuldig, zodat iedereen na afloop tevreden kan zijn' MIDDELBURG Nieuwe ronde collegevorming INTERVIEW Henk Mandemaker (83) is al meer dan vijftig jaar vrijwilliger bij de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Zijn liefde voor de natuur blijft onverminderd groot. vrijdag 12 maart 2010 W nriiHwnMWffl—f door Carta van de Merbet middelburg - Het duurt naar ver wachting nog ruim twee weken voor de gemeente Middelburg een nieuw college heeft. Die termijn sprak PvdA-raadslid Peter de Doel- der uit toen hij zijn partijgenoot Saskia Szarafinski voorstelde als nieuwe informateur. Zij volgt Aty Harwijne op, omdat die met vakan tie gaat. Szarafinski vervolgt de informatie door eerst verder te praten met PvdA, CDA en LPM, de drie par tijen die vorige week bij de verkie zingen de meeste zetels wonnen (respectievelijk vijf vier en vier). Als er tussen deze partijen voldoen de vertrouwen is voor samenwer king, wordt verder gepraat met de vier partijen die uitkwamen op drie zetels (WD, SGP, CU en GL). Tijdens het debat over de college vorming, gisteravond na de drukbe zochte installatie van de 29-koppi- ge nieuwe raad, sprak SGP-fractie- voorzitter Chris Dekker zijn twijfel uit over de stabiliteit van een colle ge met de LPM. Dekker zei een sta biele coalitie en deskundige wet houders belangrijk te vinden in de ze tijd van crisis. „Dat vertrouwen hebben we niet in alle partijen." De SGP vindt het ook ongeloof waardig dat de LPM bereid blijkt te zijn 'een aantal punten terug te ne men'. Maar volgens Piet Kraan van de LPM Teven we in een coalitie- land' en is het onvermijdelijk dat er onderhandeld moet worden. Zo blijkt de LPM nu bereid zich 'loyaal op te stellen' ten aanzien van de Kwaliteitsatlas, een toekomstvisie waar de partij eerder tegen stemde. GroenLinks is niet bereid water bij de wijn te doen als het gaat om het nieuwe theater, waarover de vorige raad een besluit heeft genomen. Fractievoorzitter Luc VandeZande zei dat zijn partij vasthoudt aan haar standpunt 'geen theater in het Molenwatergebied'. De nieuwe raad komt voor het eerst weer bijeen op 29 maart. Nieuw zijn: Mehmet Kavsitli (Pv dA), Ed de Graaf (LPM) Carla Doorn-Roosenburg (LPM), Luc VandeZande (GL), Henriëtte Mine- kus (SP), Rob van Eijkelenburg (D66), Anja Bareman (D66), Jolyn Delissen (WD) en Willemien Treurniet-Klapwijk (CU). De nieuwe (beoogde) wethouders van Veere: (vinr) René Molenaar (CDA), Jaap Melse (SCP/CU) en Chris Maas (PvdA/GL). foto Izaak Verkeste domburg - Tien bekende gezich ten, negen nieuwe. De gemeente raad van Veere begint flink ver verst aan een nieuwe regeerperio de. Met ook nog eens twee nieuwe wethouders, al zijn die nog niet of ficieel benoemd. De raadsleden zijn gisteren al geïnstalleerd. Acht maal klonk het 'dat verklaar en be loof ik' door de bomvolle raadzaal in Domburg, elf keer het 'zo waar lijk helpe mij God almachtig'. Drie van de net aangetreden raads leden zullen promoveren naar het college van burgemeester en wet houders: Jaap Melse (SGP/CU), René Molenaar (CDA) en Chris Maas (PvdA/GL). Molenaar volgt Wim van Tatenhove op, Maas door Jens Pauw De pracht van de na tuur leerde Henk Mandemaker (83) uit Middelburg al op jonge leeftijd ken nen. „Ik ging met mijn vriendjes salamanders vangen en we liepen door de weilanden naar de boer." Later werd zijn grote passie het groene vrijwilligerswerk, waar voor hij zich al meer dan vijftig jaar inzet. Daarmee is Mandema ker hoogstwaarschijnlijk de langst actieve vrijwilliger op Walcheren. „Mijn liefde voor de natuur zit in het bloed", vertelt Henk Mande maker. „Zo word je nu eenmaal ge boren." Toch kreeg hij die passie niet van thuis mee. „Mijn ouders zeiden altijd: 'We begrijpen niet van wie jij het hebt. Er is niemand in de familie die om de natuur geeft'." Al vijftig jaar is de Middelburger actief binnen de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vere niging (KNNV). TWintig jaar was hij voorzitter. Na zijn pensione ring in 1986 stopte hij met het voorzitterschap. „Het was een prachtige tijd waarin ik samen met de vrijwilligers veel heb kun nen bereiken", vertelt hij. Mande maker kwam destijds veel op land goed Ter Hooge bij Middelburg. „De graaf onderhield het jonge bos met een boer en diens twee zo nen, maar zij konden het eigenlijk niet bijhouden. Toen zijn we daar met de leden jarenlang iedere win ter in het weekend de bomen gaan dunnen." Mandemaker werd regelmatig om advies gevraagd. „Dan scheef ik een rapport over natuurbescher ming. Soms lukte het dan een ge bied beschermd te krijgen, zoals bij de Vier Hoogten in Oostkapel- le. Het vrijwilligerswerk vind ik erg nuttig, maar het liefst trek ik er Promotiedag MicMec MicMec Walcheren organiseert za terdag een promotiedag om men sen warm te maken voor vrijwilli gerswerk bij natuurorganisaties. In het MilieuEducatieCentrum aan de Korenbloemlaan 5 in Vlissingen wordt tussen 10.00 uur en 16.00 uur een informatiemarkt gehou den. Hierbij zijn onder meer Stich ting Landschapbeheer Zeeland en Staatsbosbeheer aanwezig. Ook worden er meerdere excur sies georganiseerd, onder meer door het Nollebos. Verplicht aan melden kan via de website. www.micmec.nl op uit." Hij laat foto's zien van een kolonie ganzen die hij deze week spotte aan de Zandvoortweg, ten noorden van de stad. „Vijftienhon derd ganzen", verduidelijkt hij. „We hebben ze namelijk geteld. De natuur is dichterbij dan veel mensen denken." Mandemaker betreurt het dat er na de Tweede Wereldoorlog veel natuur verloren is gegaan. „Vroe ger noemde men Walcheren de tuin van Zeeland. Ik heb prachtige gebieden gekend die helemaal zijn opgegaan in bouwland. Ook ruil verkaveling heeft het landschap flink veranderd. We hebben geluk kig nog enkele mooie plekjes over, zoals natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. Natuurcompensa tie zie ik wel als een positieve ont wikkeling." Veel natuurorganisaties hebben moeite met het vinden van vrijwil ligers. „De maatschappij veran dert", vindt hij. „Het is geen desin teresse, de mensen hebben het ge woon te druk. Ook het aantrekken van jonge mensen blijft lastig." Toch roept hij alle natuurliefheb bers op om zaterdag eens een kijk je te komen nemen bij de promo tiedag voor groen vrijwilligers werk in Vlissingen. „Natuur en mi lieu staan momenteel enorm in de belangstelling. En je weet: alle handjes helpen." vlissingen - „Vrijwilligerswerk bij een natuurorgani satie is leuk en gezond", benadrukt Els van de Kerk hof Ze is coördinator bij MicMec Walcheren, een na tuur- en milieuorganisatie die zaterdag een promotie dag organiseert in Vlissingen. Het doel van deze dag is vrijwilligers voor de verschillende natuurorganisa ties in Zeeland te werven. „Er zijn zoveel mogelijkheden", vertelt ze. „Ie kunt bijvoorbeeld wilgen knotten, maar ook kinderen op excursie meenemen in de natuur. Er zijn op Walche ren al zo'n honderd natuurouders, die de leraar hel pen bij natuur- en milieu-educatie. Met vrijwilligers werk maak je de wereld een beetje beter. Vaak werk je met andere mensen samen in een groep, dat is hart stikke gezellig. En leerzaam." Van de Kerkhof vindt het belangrijk groen vrijwilli gerswerk onder de aandacht te brengen. „Het is niet altijd duidelijk dat er vrijwilligers worden gezocht. Het zou leuk zijn als we voor het bestuurswerk wat jonge mensen kunnen vinden. Veel organisaties heb ben nu eenmaal te kampen met natuurlijk verloop en aan de onderkant komen er niet zoveel mensen meer bij. Maar ons belangrijkste motto blijft: hoe meer vrijwilligers er zijn, hoe meer er gedaan kan worden." Om bezoekers kennis te laten maken met de werk zaamheden, worden er allerlei activiteiten georgani seerd. „In en om onze tuin wordt een demo snoeien gehouden en je kunt ook op excursie door de stad, bijvoorbeeld naar het Nollebos." neemt het stokje over van Jan Bostelaar. Melse was al wethouder. De stoelen die de wethouders in de raad achterlaten, worden inge nomen door Arie Schot (SGP/CU), Leen Meijers (CDA) en Guido van Goethem (PvdA/GL). Burgemeester Rob van der Zwaag reikte de heren raadsleden zoals ge bruikelijk twee stropdassen van de gemeente Veere uit. Voor het eerst had hij ook voor de dames raadsle den iets tastbaars waarmee zij kun nen laten zien dat zij de gemeente vertegenwoordigen: een broche met het gemeentelogo (een golf met daardoorheen een paalhoofd), gemaakt door juwelier Minder- houd in Westkapelle. door Miriam van den Broek vlissingen - De collegeonderhan delingen in Vlissingen zijn nog in volle gang. Informateur Mark Weug van de Lokale Partij Vlissin gen liet gisteravond na afloop van de installatie van de nieuwe ge meenteraad niets los over de voort gang van de onderhandelingen. Vorige week zei Weug nog te ver wachten dat de partijen er begin deze week uit zouden zijn. Gistera vond nuanceerde hij dat. „Begin deze week hebben we de inventari serende gesprekken met alle par tijen afgerond. Verder verloopt het goed. We nemen de tijd die we no dig hebben." Dat was ook precies de boodschap die burgemeester Wim Dijkstra gisteravond had voor de informa teur. „De verkiezingsuitslag maakt dat de vorming van een coalitie geen uitgesproken duidelijke zaak is. Ik wil daarom adviseren: neem je tijd. Doe het zorgvuldig zodat ie dereen na afloop tevreden kan zijn over het proces." Maar meer nog dan de coalitiebe spreking stond de avond in het te ken van de installatie van de nieu we gemeenteraad. Zesentwintig mensen hebben daarvoor de eed of de belofte afgelegd. Het zeve nentwintigste, en daarmee laatste raadslid - Sem Stroosnijder van de SP - moest verstek laten gaan om dat hij net vader is geworden. Hij wordt op een ander moment geïn stalleerd. Verder zijn nieuw in de raad gekomen: Rens Reijnierse, Maryska Nastaly en Jan Koopman van de PvdA, Jan Casteleijn van de WD, Pim Kraan, Rob van Dooren en Harry van Hal van de LPV, Alex Soplantila van GroenLinks en Niek Peters en Josefien Elliott van D66. De samenstelling van de gemeente raad kan nog wat veranderen als na de coalitieonderhandelingen raadsleden doorschuiven naar een wethouderspost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24