'Meetnet luchtkwaliteit rond Sloe' Zeeuwse Oranjesteden op Duitse beurs voor toerisme 22 en 23 X MJ\J 21 26 en 27 INDUSTRIEGEBIED Omliggende dorpen willen dat provincie uitstoot stoffen in Vlissingen-Oost in de gaten houdt Zoeken naar de oudste Middelburgers Schroebrug gaat avond en nacht dicht almanak Stress Liefde voor de natuur blijft branden bij Henk Mandemaker Vrijdag 12 maart 2010 Meelstreep in Eede staat symbool voor bevrijding Tip? walcheren@pzc.nl door Raymond de Fret RITTHEM - In het Sloegebied moet een permanent meetnet komen dat de luchtkwaliteit registreert. Daar dringen zes dorpen die aan de rand van het industriegebied zijn gesitueerd, bij de provincie Zeeland op aan. Het dorpscomité Ritthem, de dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland, wijkbeheergroep Arne- muiden en de dorpsraden van Nieuwdorp, Borssele en 's-Heeren- hoek vinden dat de provincie ver plicht is om de luchtkwaliteit rond deze 'provinciale rokersruimte' in zichtelijk te maken. De overlast van uitstoot van stoffen is de laat ste jaren toegenomen. Met mogelij ke uitbreidingen van bestaande en komst van nieuwe centrales in het vooruitzicht vrezen de dorpen nog meer overlast. „Er is vorig jaar wel al een meetstation ingericht dat continu fijnstof meet. Maar er zweeft nog meer in de lucht rond, waarvan wij geen weet hebben. Of wellicht helemaal niet. De veron derstelling dat er in het Sloegebied altijd wel iets rondzweeft, gaat bij veel mensen in ieder geval steeds meer tussen de oren zitten", zegt secretaris Hans van Dam van de dorpsraad in Nieuwdorp. De dorpsvertegenwoordigers vin den het vreemd dat fosforprodu- cent Thermphos zelf periodiek me tingen uitvoert en deze als bewijs stukken kan gebruiken. „Daarmee kan de schijn worden gewekt dat Thermphos en de provincie onder een hoedje spelen. Dat is volgens ons onzin. Maar het Sloegebied is door de overheid aangewezen als gebied voor zware industrie. Dan is het toch ook logisch dat de pro vincie de luchtkwaliteit bewaakt? Het is niet meer van deze tijd dat er op basis van incidenten wordt gehandeld. Dan is meer dan eens de overlast niet meer te achterha len. Met een meetnet kun je met een zien of er iets aan de hand is." Overigens heeft Thermphos nog niet achterhaald wat de oorzaak is van het toegenomen aantal klach ten over geuroverlast. De fabriek zou voor maart een actieplan op stellen. Van Dam: „Er worden wel metingen uitgevoerd, maar die zijn erg afhankelijk van weersom standigheden. We hebben afge sproken dat Thermphos op korte termijn contact met de bewoners rondom het Sloegebied opneemt. Waarschijnlijk wordt er een klank bordgroep opgericht en een infor matielijn geopend." MIDDELBURG - De bouw van een winkel- en ap partementencomplex op de hoek van de Mid delburgse Markt biedt voor archeologen een buitenkans voor onderzoek naar de vroegste Middelburgers. Omdat onder het nieuwe ge bouw een kelder komt, moet er metersdiep gegraven worden. Daarbij zijn buitenmuren van de middeleeuwse Westmonsterkerk bloot gelegd. Naast die muur was de begraafplaats. Daar wordt de komende dagen naar gegraven. Een eerste steekproef bracht aan het licht dat er zelfs nog gave middeleeuwse grafkisten in de grond zitten. Op de stoffelijke resten zal DNA-onderzoek worden uitgevoerd. Dat moet meer duidelijkheid verschaffen over de her komst van de vroegste inwoners van Middel burg. Het onderzoek past in een groter ge heel. Eerder werd al DNA-onderzoek gedaan op skeletten die zijn gevonden op het Schelde- terrein in Vlissingen. foto Lex de Meester DOMBURG De Zeeuwse plaatsen die een band hebben met het koningshuis en deel uitmaken van de internationa le Oranjeroute presenteren zich van ïo tot 14 maart op de reisbeurs ITB in Berlijn, één van de belang rijkste reisbeurzen ter wereld. De Veerse burgemeester Rob van der Zwaag presenteert Middelburg, Tholen, Veere en Vlissingen op 12 maart. Hij gaat daar met name in op de historische band van Zee land met het Huis van Oranje en zal op die manier Zeeland aanprij zen als vakantiebestemming. Ook de Duitse Oranjesteden zijn op de beurs aanwezig. Bovendien begint het Duitse verkeersbureau in april met een internetcampagne over Ko ninginnedag. Q www.pzc.nl/oranjeboven MIDDELBURG De Schroebrug in Middelburg is van komende maandagavond 20.00 uur tot de volgende dinsdagoch tend 6.00 uur gesloten voor ver keer. Die avond en nacht worden met een hoogwerker de bovenla- gers van de hameistijlen (de rode staande pylonen waar het brugge- deelte zich tussen beweegt) geïn specteerd. Auto's worden omgeleid via de Stationsbrug. De brug voor voetgangers en fietsers blijft ge woon open. Tip? redactie@pzc.nl Ze mag niet klagen - die Schouwse - over wat moeder natuur haar heeft toebedeeld. Doet ze ook niet, en de haar omringende mannen evenmin. Qua uiterlijk heeft ze eigenlijk maar één wens: ze zou boven de gordel wel wat weelderiger rondingen wil len. Voor een cosmetische ingreep ontbreekt echter het budget. Toen haar chef stressballetjes - schuimrubber ballen ter grootte van een sinaasappel - uitdeelde aarzelde ze dan ook geen seconde. Ze griste een collega die wat glazig naar de nieuw verworven schat staarde het stressballetje uit de hand en stopte vervolgens bij zichzelf een balletje rechts en een balletje links in de blou se. En voila, zonder dure chirurgische ingreep beschikte zij ineens over een droomdecolleté. Hetgeen haar collega zo in verwar ring bracht dat hij het stressballetje meteen nodig had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23