ii 'Ik wil beurs relevant houden' 'Handel in kunst zal aantrekken' vrijdag 12 maart 2010 Kunsthandelaren op de internationale kunst- en antiekbeurs Tefaf hebben er alle vertrouwen in dat de wereldwijde kunst markt weer zal aantrekken. Ze verwachten goede zaken te doen, zo klonk het gisteren in het MECC in Maastricht, waar de 'fine fleur' van de internationale kunsthandel tot en met 21 maart samenkomt „We hebben het slechtste gehad", zegt James Roundell van de Londense galerie Dickinson. „Verzamelaars hebben de smaak weer te pakken." Hij heeft een schilderij van de Franse kunste naar Paul Cauguin te koop. Met een prijskaartje van 18 mil joen euro is dit het duurste werk op de Tefaf. Een koper zal hij wel vinden, denkt Roundell. „Dit soort schilderijen komen zel den op de markt." Met de ontwikkelingen op de financiële beurzen op de achter grond heerst er optimisme, aldus Daniel Boulakia van de Pa ri/se galerie Fabien Boulakia. „Het afgelopen jaar was het erg moeilijk. Mensen waren bang en traag met kopen." Uit recent onderzoek bleek dat de verkoop van kunst en antiek in 2009 flink is ingezakt. De internationale kunstmarkt merkt nog altijd de gevolgen van de economische crisis. In 2007 be droeg de totale verkoop nog 48,1 miljard euro; in 2008 was dat nog maar 42,2 miljard. Vorig jaar zakte de totale verkoop naar het zich nu laat aanzien zelfs tot 31,3 miljard euro. Het onderzoek werd gedaan in opdracht van The European Fi ne Art Foundation, de organisatie achter de kunst- en antiek beurs Tefaf. Hedendaagse kunst heeft het meest te lijden gehad onder de re cessie. De verkoop daalde in 2009 met ongeveer 60 procent tot 378 miljoen euro. De gemiddelde prijs van een kunstwerk op veilingen zakte van 36.000 naar 14.000 euro. Tefaf-bestuursvoorzitter Ben Janssens (52) is vol gens 'wie is wie in de kunstwereld' een van de invloedrijkste mensen in de Nederlandse culturele sector. Hij is vereerd. Sinds zijn aantreden in 2007 heeft hij al het nodi ge veranderd bij de toon aangevende Tefaf. Er zijn secties voor beginnende handel aren, voor design en voor werken op papier bij gekomen. Ook heeft bestuursvoorzitter Ben Janssens ge probeerd de bezoekersstroom enigszins in te dammen. ,-,Ik zie het als mijn taak om de Te faf relevant te houden", verklaart hij, „mijn grootste vrees is dat we door zelfingenomenheid ophou den ons verder te ontwikkelen. Een beurs als Tefaf moet om zich heen blijven kijken. Bovendien mikken we op kwalitatief betere bezoekers. Daarom zijn we Tefaf actiever aan het aanprijzen bij een breder, hoogwaardiger publiek." Bij die verbreding wordt vooral naar China, Rusland, India en de len van Latijns-Amerika gekeken, opkomende economieën. „We wa ren er ons bijvoorbeeld van be wust dat de Latijns-Amerikaanse schilderkunst niet op de Tefaf was Voorzitter Ben Janssens keurt een kunstwerk. foto Loraine Bodewes vertegenwoordigd en hebben daar om Galeria Sur uit Uruguay, een specialist, dit jaar uitgenodigd." De topman is zelf ook kunsthandelaar en bezit een zaak in Londen gespe cialiseerd in oude Chinese kunst. De in Brabant geboren Janssens kwam via een bevriend echtpaar in de kunsthandel terecht. In 1980 vertrok hij naar Londen en sinds 1996 heeft hij daar zijn eigen zaak: Ben Janssens Oriental Art. Die be hoort tot de top tien van de we reld op dat gebied. De Chinese kunst - vooral sculptu ren, bronzen en terracotta's - fasci neert hem. Waarom kan hij niet goed verklaren, wel dat hij er nog steeds weg van is. Desondanks heeft hij geen moeite met de ver koop van stukken. „Als je iets koopt, weet je vanaf het begin dat je het zult verkopen. Veel van mijn klanten huldigen het getzelf- de principe." In 1988 kwam hij voor het eerst op de Tefaf Negen jaar later had hij zijn eigen stand en door zijn onbezoldigde werk voor de beurs schoof die stand steeds meer op naar een mooie plek bij de ingang. Opgeschoven is hij ook in aanzien. Hij was volgens velen op minister Ronald Plasterk van Cultuur na de invloedrijkste man in de Neder landse kunstwereld. Nu die weg is, staat hij dus aan de top. Het doet hem niet zoveel. „Ik ben vereerd dat de voorzitter van de belangrijk ste beurs als invloedrijk wordt ge zien." Belangrijker is voor hem dat een internationale beurs als tefaf in Nederland wordt gehouden. „Daar mogen we trots op zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11