101 kunstbeurs Kunst, kunst en nog eens kunst. Dat is de Tefaf, de belangrijkste kunst- en antiekbeurs van de wereld die van daag in het MECC in Maastricht begint. Een korte introductiecursus voor wie er niks van weet. vrijdag 12 maart 2010 reageren? ieuwsredactie@wegener.nl Bezoekers van de Tefaf bekijken de kunstwer ken die ze er kunnen kopen. Links het topstuk van Paul Gauguin Deux Femmes. Rechts bekijkt een liefhebster oude mees ters. Midden boven de 18 wandsculpturen van Niki de Saint Phalle, genaamd Last night I had a dream Midden onder de topper van Damien Hirst This little piggy went to market, this little piggy stayed at home foto s Harry Heuts en Marcel van Hoorn Tefaf voor beginners door Adri Gorissen Wat is de Tefaf? The European Fine Art Fair is een kunst- en antiekbeurs die al sinds 1988 in het Maas trichts Evenementen en Congres Centrum wordt gehouden. Ze had in 1975 al een voor loper, Pictura genaamd. Het is de belangrijk ste kunstbeurs ter wereld. Wie zijn de verkopers op de Tefaf? Kunsthandelaren en antiquairs uit de hele wereld, van Latijns-Amerika tot Korea. Veel van hen zijn gespecialiseerd, de een in mid deleeuwse meesters, de ander in oude boe ken en weer een ander in Japanse prenten. De meesten van hen hebben een vaste klan tenkring die tijdens de beurs extra in de wat ten wordt gelegd. Meestal zijn de verkopers oudere, grijze heren in maatpakken, geassis teerd door langharige, hoogbenige, kortge rokte jongedames. Wat is er te koop? De hoofdmoot bestaat uit klassieke en mo derne schilderkunst, maar er zijn onder meer ook foto's, antieke kaarten, manuscrip ten, oude tapijten, sieraden, zilverwerk, oude Chinese kunst, antieke wapens, vazen, kabinetten en klokken uit een ver verleden te koop. Wat zijn dit jaar de toppers? Het schilderij Deux Femmes van de Frans man Paul Gauguin uit 1902, waarvan de vraagprijs rond de 18 miljoen ligt. Verder het doek Jeune Fille Assise, Les Cheveux Dé- noués van de Italiaan Amadeo Modigliani (12,7 miljoen), het portret Seated Young Wo men van de Noor Edvar Munch (9,5 mil joen) en een in tweeën gesneden en formal dehyde opgeborgen varken van de Brit Da mien Hirst, getiteld This Little Piggy Went to Market. This Little Piggy Went Home (8,8 miljoen). Waf kost een kunstwerk op de beurs? De prijzen variëren tussen de 18 miljoen en de 10.000 euro. Wie kopen op de Tefaf? Allereerst musea uit de hele wereld, maar vooral rijke verzamelaars die van heinde en verre naar Maastricht komen. Velen van hen landen in privéjets op Maastricht Aachen Airport of reizen aan in Jaguars en andere dure auto's. Verzamelaars voldoen vaak aan stereotypen en zijn gestoken in du re pakken. Velen van hen zien er ook 'nor maal' uit en zouden zo maar de buurman kunnen zijn. Anderen zijn heel excentriek en in paradijsvogeloutfit gestoken. Hoe wordt een verkoop gesloten? Zodra duidelijk is dat iemand daadwerkelijk in een kunstwerk of object is geïnteres seerd, wordt die discreet naar een afgeschei den deel van de stand geloodst. Daar wordt de verkoop gesloten of voorbereid om later in de eigen zaak te worden afgerond. Waf betekent de beurs voor de handelaren? De Tefaf is van enorme betekenis voor de handelaren. Velen van hen halen er de helft van hun jaaromzet. Ze zijn er daarom op ge brand elk jaar terug te komen. Een stand op de Tefaf is in de kunst- en antiekwereld zeer gewild. Er wordt jaarlijks voor honderden miljoenen euro's verkocht. Hoe groot is de beurs? Dit jaar nemen 263 handelaren deel aan de Tefaf Ze hebben alle hallen van het MECC en een bovendeel in beslag genomen en bie den daar 50.000 kunstwerken te koop aan. Waar in voorgaande jaren nog een deel van het congrescentrum als opslagruimte diende, is dat dit jaar voorbij. Voor de op slag zijn nu een paar tenten bij het MECC gezet. Hoeveel bezoekers trekt de Tefaf jaarlijks? Het bezoekersaantal varieert tussen de 70.000 en 80.000. De organisatie remt de be zoekersstroom af, omdat ze anders niet meer te verwerken is. De meeste van hen komen op de eerste vier dagen en het laat ste weekeinde van de beurs. Kan de beurs nog verder groeien? De beurs kan niet meer handelaren herber gen. Er is simpelweg geen ruimte meer in het MECC. Waf is de betekenis van de beurs voor Maas tricht? De Tefaf is enorm belangrijk voor Maas tricht en omgeving. De kassa's rinkelen bij hotels, taxi's, beveiligingsbedrijven, restau rants, bloemisterijen, drukkerijen en Maas tricht Aachen Airport. De bezoekers beste den zeker 20 miljoen euro in de anderhalve week dat de beurs duurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10