buitenland 19 dan vuurwapen' Nobelprijs voor vrede populairder dan ooit Pinera van Chili wil man van wederopbouw zijn Indonesië bevestigt dood terrorist van Bali-aanslag 'Bondgenoten door VS misleid over marteling' Vader bezwangerde dochters achttien keer Lottoverkoper op de vlucht voor klanten Doel wordt definitief van de kaart geveegd Geloof in Berlusconi zakt tot dieptepunt Slovenië opent jacht op beren en wolven Verkeerschaos door sneeuw Zuid-Europa donderdag 11 maart 2010 vandaag precies een jaar geleden. commissie onder meer tientallen schoolpsychologen aanstellen en sociaal-pedagogische programma's in scholen bevorderen. Tot ontzet ting van de ouders die hun kinde ren bij de schietpartij verloren, wil de commissie ook de sport biat- lon, een combinatie van langlau fen en met een geweer schieten, stimuleren. De sport zou 'bijzon foto Boris Roessler/EPA der geschikt zijn' voor geweldspre- ventie. „Onvoorstelbaar", zegt Har dy Schrober (50) woordvoerder van de vereniging van doodgescho ten kinderen. Hij verloor door Kretschmer zijn 15-jarige dochter Jana. „Dit laat zien hoe diepgewor teld de wapenlobby in onze parle menten is. De politiek verliest zijn geloofwaardigheid." door onze correspondent Windy Kester OSLO - Het Obama-effect straalt ook af op de Nobelprijs voor de Vrede, denken ze in Oslo. Het Noorse Nobelcomité heeft dit jaar namelijk een recordaantal van 237 genomineerden, waaronder 38 or ganisaties, binnengekregen. Het oude record van vorig jaar stond op 205. Het comité maakt niet officieel be kend wie er meedingen naar de prestigieuze onderscheiding. Maar elk jaar lekken er weer namen uit. De Amerikaanse president was vo rig jaar een onverwachte en contro versiële winnaar en ook dit jaar buigt het Nobelcomité zich over verrassende namen. De meest op vallende zijn de uitvinders van het internet, de Amerikanen Larry Roberts en Vint Cerf Het wereld wijde web zou baanbrekend zijn op het gebied van vrije informatie verspreiding waardoor totalitaire regimes hun burgers lastiger kun nen controleren. Een voorbeeld hiervan is het gebruik van Twitter tijdens het oproer in Iran. Ook genomineerd is de Cluster Munition Coalition, een organisa tie tegen clusterbommen en ver schillende activisten, advocaten en religieuze leiders. En ook Memo rial, die schending van de mensen rechten in Rusland aan de kaak stelt, dingt mee naar de prijs. Professoren, parlementariërs, mi nisters en oud-winnaars mogen elk jaar tot 1 februari nomineren. Het vijfkoppige comité is aangewe zen door het Noorse parlement en heeft tot de bekendmaking op 4 oktober tijd een keuze te bepalen. LONDEN Britse zorginstellingen hebben gis teren hun excuses aangeboden aan twee vrouwen die in totaal acht tien keer werden bezwangerd door hun vader. De instanties voor kinderbescher ming die toezicht hielden op het gezin, erkennen dat ze hebben ge faald. De vrouwen baarden in een kwart eeuw zeven kinderen van hun vader. De 56-jarige dader uit Sheffield zit sinds 2008 een levenslange celstraf uit wegens het verkrachten van zijn dochters. OOSTENDE Een lottowinkelier in het Vlaamse Oostende is op de vlucht voor tien van zijn klanten. De man had een lottobiljet voor de groep van tien klanten niet doorgestuürd. Op de ingevulde cijfers bleek afgelopen weekeinde echter een prijs van 73.000 euro te zijn gevallen. Lotto verkoper Martin Daemen (62) heeft zijn winkel maandag hals overkop verlaten. Papieren en gsm liet hij achter. De politie heeft een opsporingsbericht uitgestuurd. BRUSSEL Het Vlaamse dorpje Doel, onder de rook van Antwerpen, wordt defini tief afgebroken. Het Vlaamse parle ment verwierp gisteren een ver zoekschrift van actiegroepen die het dorp willen laten voortbestaan als kunstenaarsgebied. Het dorp is nu praktisch een spook- dorp. Van de leegstaande huizen en winkels zijn ruiten ingegooid. De meeste bewoners zijn al ver trokken. Nog slechts twintig perso nen blijven er hardnekkig wonen, ondanks het besluit om Doel af te breken voor een nieuwe haven. ROME Het vertrouwen in de Italiaanse premier Silvio Berlusconi en zijn rechtse regering is tot een diepte punt gezakt. Niet eerder in de afge lopen vijf jaar was het vertrouwen in Berlusconi's partij zo laag. Uit een maandelijkse peiling van de krant La Repubblica is gebleken dat nog maar 38 procent van de Ita lianen zijn regering steunt. Zijn po pulariteit daalt mede vanwege de chaos die is ontstaan rond kieslijs ten voor de regionale verkiezingen. door onze correspondent Robert-Jan Friele Twaalf dagen na de aardbe ving in Chili draagt Mi chelle Bachelet vandaag de macht over aan Sebas tian Pinera. Zowel de inkomende als vertrekkende president had zich die dag heel anders voorge steld. De rechtse Sebastian Pinera zag zichzelf als de man die van Chili een land zou maken met Europese standaarden. De steenrijke onder nemer, wiens vermogen op negen honderd miljoen euro wordt ge schat, zou de economie 6 procent per jaar laten groeien en één mil joen banen creëren. Maar toen kwam de beving van 27 februari, om 3.34 uur. Binnen twee minu ten lag een groot deel van de Chi leense economie in puin. Pinera heeft 'snel geschakeld', zo als dat in ondernemerstaai heet, en zal vandaag na zijn inauguratie als president een andere bood schap laten horen dan tijdens zijn verkiezingscampagne. Hij wil de man van de wederopbouw wor den, degene die de lintjes door knipt bij de opening van gerestau reerde of zelfs compleet nieuwe wegen, ziekenhuizen, viaducten. 'Levantemos Chile' ('Help Chili overeind') gaat volgens lokale kran ten het programma heten waar mee Pinera de gigantische schade van de aardbeving wil herstellen. Waar een groot feest gepland was, wordt de machtsoverdracht nu een uiterst summier evenement. Bachelet zal niet vieren dat ze met steun van 84 procent van de bevol king de macht overdraagt. Na drie ambtstermijnen moet ze de sleutel overdragen. Pinera zal niet vieren dat hij de eer ste rechtse president van Chili wordt sinds de dictatuur van Au- gusto Pinochet (1973-1990). Daarom organiseert Pinera geen banket, maar een werklunch voor de bezoekende staatshoofden. Daar wil hij ze informeren over de gevolgen van de aardbeving, de plannen voor wederopbouw en de internationale hulp die het land nodig is. Het aantal genodigden is van honderd gereduceerd tot der tig- LJUBLJANA Jagers mogen dit jaar in Slovenië 75 bruine beren en twaalf wolven doodschieten. Dat heeft het minis terie voor Milieu in de EU-lidstaat gisteren bekendgemaakt. Er lopen tussen de 450 en 500 beren rond in Slovenië, dat ongeveer half zo groot is als Nederland. In het land aan de zuidelijke zijde van de Alpen lopen ook nog zeven tig tot honderd wolven. De roofdie ren lokken niet alleen toeristen, maar veroorzaken ook schade, bij voorbeeld voor veehouders en boe ren. ROME Zware sneeuwval heeft in Italië en Kroatië voor een verkeerschaos ge zorgd. Honderden auto's kwamen vast te zitten op de snelweg tussen Rome en de regio Abruzzen in het midden van Italië. In Noord-Italië sneeuwde het 24 uur onafgebro ken. In de Apennijnen is circa 60 centimeter gevallen. Ook in delen van Kroatië liep het verkeer vast. Vrachtverkeer en bussen mogen niet meer richting de Adriatische kust rijden. JAKARTA - De Indonesische politie heeft dinsdag op Java een van de meestgezochte terroristen van Zuidoost-Azië doodgeschoten. Het gaat om Dulmatin, een door Al-Qaida getrainde bommenma ker die volgens de Indonesische au toriteiten betrokken was bij de bloedige aanslagen In 2002 op het eiland Bali. Dit heeft de Indonesi sche president Susilo Bambang Yudhoyono gisteren bevestigd. De 39-jarige Dulmatin was de bommenmaker van de terreur groep Jemaah Islamiyah. Deze groep wordt verantwoordelijk ge houden voor de aanslagen op Bali, die aan 202 mensen het leven kost ten. De politie zei dinsdag dat bij twee gecoördineerde acties op Java drie terroristen waren doodgeschoten, onder wie vermoedelijk Dulmatin. Yudhono zei gisteren dat het inder daad om Dulmatin ging. Hij werd door de politie doodgeschoten in een internetcafé ten zuidwesten van Jakarta. De manager van het café, zei dat zijn klant nog maar vijf minuten achter een computer op de bovenverdieping zat, toen agenten in burger binnenkwamen en er een vuurgevecht uitbrak. Dulmatins dood vormt voor de In donesische veiligheidsdiensten een belangrijk wapenfeit in de aan loop naar het bezoek van de Ame rikaanse president Barack Obama van 20 tot 22 maart. De Verenigde Staten hadden voor zijn gevangen neming een beloning van tien mil joen dollar uitgeloofd. De invallen van dinsdag hielden verband met een politieoperatie te gen een cel van Jemaah Islamiyah die onlangs een paramilitair trai ningskamp vestigde in de westelij ke provincie Atjeh. LONDEN - De Amerikaanse inlich tingendiensten hebben hun be langrijkste bondgenoten, waaron der Groot-Brittannië, opzettelijk verkeerd geïnformeerd over de mishandeling van verdachte terro risten. Dat sommige verdachten ge marteld werden met de zogeheten 'waterboarding-methode' werd de bondgenoten niet verteld. Dat heeft Eliza Manningham-Buller, het voormalige hoofd van de Brit se spionagedienst MI5, gezegd. Manningham-Buller, die in 2007 aftrad als directeur van MI5, zei dat de VS expres details over de wrede behandeling van sommige gevangenen heeft achtergehouden. Het zou gaan om onder meer Kha- lid Sheikh Mohammed, het moge lijke brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Manning ham-Buller zou pas later te weten zijn gekomen dat Khalid 160 maal aan 'waterboarding' is onderwor pen. „De Amerikanen waren erop gebrand dat mensen zoals wij niet ontdekten waar ze mee bezig wa ren", aldus Manningham-Buller. Manningham-Buller werkte in to taal 33 jaar voor de Britse inlichtin gendiensten. Volgens haar was de Britse regering wel op de hoogte van het feit dat verdachten door de Verenigde Staten slecht werden behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9