81 buitenland Kritiek op bouwplan van Israël 'Controle banaan beter Met stip stipreizen.nl naar Italië! Helft hulp Somalië verhandeld Toscane-Umbrië-Rome donderdag 11 maart 2010 NEDERZETTINGEN Vrees voor vredesoverleg WAPENWET Aangescherpte regels in Duitsland werken onvoldoende De kritiek op het plan om 1600 extra woningen te bouwen in be zet Oost-Jeruzalem neemt toe. De VN, de VS en de EU hebben Israël veroordeeld. De Palestijn se autoriteiten willen een hervat ting van het vredesproces toch niet dwarsbomen. Jeruzalem - De Israëlische nieuw- bouwplannen in het bezette Pales tijnse Oost-Jeruzalem stuiten op steeds meer internationale kritiek, zelfs van de trouwe Amerikaanse bondgenoten. Volgens de Amerikaanse vice-presi dent Joe Biden schaadt de bouw van de 1600 woningen voor Jood se kolonisten het vertrouwen dat noodzakelijk is om het vredespro ces nieuw leven in te blazen. Hij zei dat gisteren tijdens een pers conferentie met de Palestijnse pre sident Mahmoud Abbas in de stad Ramallah op de Westelijke )or- daanoever. Het vredesproces ligt al ruim een jaar stil. Biden had dinsdag tijdens zijn be zoek aan Israël al kritiek geuit op het nederzettingenbeleid. De Ame rikanen uitten de vrees dat hun streven naar hervatting van vredes overleg zou worden gefrustreerd door de nieuwbouwplannen. De Palestijnen zeggen toch door te willen gaan met onderhandelen, vooralsnog uitsluitend 'indirect' via Amerikaanse bemiddeling. Namens de Europese Unie kwam EU-buitenlandchef Ashton met een negatieve reactie. Secretaris-ge neraal Ban Ki-moon van de Vere nigde Naties herinnerde eraan dat de nederzettingen illegaal zijn, want kolonisatie van bezet gebied is naar internationaal recht niet toegestaan. De relatie tussen Israël en de EU is op scherp gezet, om dat het Europees Parlement het VN-rapport steunt waarin zowel Israël als de Palestijnen beschul digd worden van "het plegen van oorlogsmisdaden in de Gaza-oor- log begin vorig jaar. Israël stelt dat het overwegend Ara bische Oost-Jeruzalem sinds de in ternationaal niet erkende annexa tie van 1980 geen bezet gebied meer is. De regering beschouwt het als onderdeel van de Israëli sche gemeente Jeruzalem waar dus geen bouwverbod geldt. Onder Amerikaanse druk had Is raël in november nog aangekon digd de bouw van nieuwe wonin gen voor kolonisten tien maanden stil te leggen. Palestijnen willen van Oost-Jeruzalem de hoofdstad maken van hun toekomstige land. Sinds Israël in 1967 de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem bezette, vestigden zich een half miljoen loden in honderd neder zettingen in deze gebieden. door onze correspondent Oene van der Wal Op 11 maart 2009 deed de geestelijke verwar de 17-jarige Tim Kret- schmer een greep in de wapen- en munitievoorraad van zijn vader, een sportschutter, en richtte een bloedbad aan op en rond zijn school in Winnenden. 15 mensen werden gedood. Uiteindelijk schoot de jongen ook zichzelf dood. Vandaag worden duizenden men sen verwacht bij de herdenking van het drama in het Zuid-Duitse dorp. Ook bondspresident Horst Kohier is aanwezig. Het drama leid de afgelopen jaar tot een aanpas sing van de wapenwet. Ook na de schietpartij met 18 doden op een gymnasium in Erfurt in 2002 was die wet aangescherpt. De nieuwste wetswijziging moet vooral de opslag en toegang tot vuurwapens veiliger maken. De politie mag de opslag van wapens in privé-woningen sindsdien zon der verdenking vooraf controleren. Tot eind vorig jaar gold bovendien een amnestieregeling voor mensen die vrijwillig hun vuurwapen inle verden. Schattingen over het wa penbezit in Duitsland lopen uit een van zeven miljoen tot elf mil joen stuks, met daaronder veel sport-, jacht-, en antieke wapens. Maar volgens de politievakbond werkt de wet, de strengste van Eu- Een Duitse politieman doet onderzoek na de schietpartij in Winnenden, ropa, van geen kanten. „Het is een schandaal dat we van iedere ba naan die in het land wordt inge voerd meer weten dan over de le gale vuurwapens die in omloop zijn", zegt voorzitter Konrad Frei berg (58). Volgens hem is er onvol doende personeel om de controles uit te voeren. Ook ontbreekt een centraal wapenregister. En de 600 overheidsinstanties die zich met het wapenrecht bezighouden, zijn niet met elkaar verbonden. Vandaag besluit het parlement van de deelstaat Baden-Württemberg over zo'n vijftig maatregelen die een commissie voorstelde om de kans op een nieuw schoolbloed- bad te verkleinen. Met een jaarbud get van 30 miljoen euro wil de Een jaar na het bloedbad in Winnenden heeft een scherpere wapenwet nog weinig effect. Kinderen kun nen nog altijd makkelijk bij wapens komen. NEW YORK - Veel van de voedsel hulp die bedoeld is voor de Somali sche bevolking komt in handen van corrupte handelaren en radica le islamitische opstandelingen. Dat heeft de New York Times gisteren gemeld. De krant legde de hand op een rap port van de VN-Veiligheidsraad dat nog niet openbaar is gemaakt. Volgens een bron bij de VN ver dwijnt voedsel dat door het We reldvoedselprogramma van de VN wordt geleverd richting kartels die de hulpgoederen illegaal verkopen. In het rapport staat dat de oorzaak van het probleem ligt bij de moei lijkheden die optreden bij het transport. Daarnaast kunnen in specteurs van de VN door geweld en onveiligheid niet gemakkelijk naar het land reizen om toezicht te houden. Bovendien, zo staat in het rapport, werken de plaatselijke Somalische autoriteiten samen met piraten. In het rapport wordt de VN geadviseerd een onafhanke lijk onderzoek in te stellen. complete 8-daagse rondreis Vertrek apr. t/m okt Inclusief: vliegreis Rotterdam-Genua v.v. per eigen k charter van transavia.com, transfers, hotels inclusief ontbijt, rondreis i per bus. Ned.spr. reisleiding en lokale gidsen. Boek voordelig het excursiepakket bij en bezoek o.a. het Trasimeense Meer, Rome, Siena. San Gimignano, Pisa en Florence. 'rondreisi toorieligs» „edeite"4;. Zie stipreizen.nl/ittur öJJiïïgfc sV\. RlJ» ULï. 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer exd. Calamiteltenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. boek online of bel 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8