met de FizzBoy Het recht kan moord niet voorkomen zeeland 125 Zorgen zeevaartschool volgens HZ onnodig frisdrank bruisend tot op de bodem jaap Bout neemt afscheid met een lintje Dubieuze schoonmakers op Schouwen donderdag 11 maart 2010 Toch is het oppassen geblazen met de FizzBoy. Als je het apparaat van de fles wilt halen als er nog fris- drank in zit, moet je dat zeer voor zichtig doen. Er zit immers druk in de fles, ondervond de uitvinder zelf toen hij de FizzBoy iets te en- thousiast van een fles cola draaide. De cola spoot er uit. „Als het met t beleid gaat, is er niets aan de hand. Het is uiteraard de bedoeling dat je de FizzBoy pas van de fles haalt, als er geen frisdrank meer in zit. Dan is het apparaat gemakkelijk schoon te maken onder de kraan of in de vaatvasser." Ephraïm bedacht eerst de Bubble Locker. Dit ding werkt met kool- zuurpatronen. „Maar dit apparaat was te duur en te ingewikkeld om op de markt te brengen. In de Verenigde Staten stuitte Ephraïm op iets dat leek op de frisdrank is een grote ergenis voor de frisdrankliefhebber." foto Peter Nicolai !s2ë&K«KtX8E£S£g83G! THOLEN - Jaap Bout (63) uit Tholen heeft gisteravond tijdens een bijeen komst van de oude gemeenteraad van Tholen een koninklijke onderschei ding gekregen. Bout heeft twaalf jaar namens het CDA in de gemeenteraad gezeten. Sinds 2002 was hij ook fractievoorzitter namens die partij. Verder is hij lid van de cliëntenraad van de Stichting Regionale Zorgverlening (SVRZ) Tholen. foto Edmund Messerschmidt FizzBoy. „In de Verenigde Staten is de vormgeving van de flessen ech ter anders. Ik ben daarom op het idee gekomen het apparaat aan te passen voor de Europese markt. Er bleken wel wat patenten voor te zijn verleend, maar die zijn nooit uitgewerkt. Dus ik ben de eerste. De productie van de FizzBoy ge beurt in China. Hoe de Chinezen zaken doen, bevalt me wel. Zo worden alle e-mails binnen een paar uur beantwoord." Het uitvinden zit de Ter- neuzense huisarts in het bloed. „De uitda ging is dingen op te los sen waar je tegenaan loopt. Het is een grote puzzel. Dat fascineert me." Van zijn eerdere uitvinding, de Ear Scratcher, zijn inmiddels 150.000 exemplaren op de markt gebracht. „Daar ben ik nog de slim ste Zeeuw mee geworden. Ik stuit te in Frankrijk op een artikel over de Ear Scratcher in de krant. Dat was best een kick, hoor." Er bestaan nu plannen om de Ear Scratcher ook in de Verenigde Sta ten op de markt te brengen. Niet al zijn uitvindingen zijn even suc cesvol. De Smokelocker, een me thode om van het roken af te ko men, werd niet het daverende suc ces waar hij op had gehoopt. Via een aantal pijpjes kreeg de roker steeds minder nicotine binnen dat het stoppen een stuk makkelijker zou moeten maken. „Het werkte wel bij mijn patiënten, maar het is nooit een groot succes geworden." De FizzBoy wordt niet in grote hoeveelheden op de markt ge bracht. „Het blijft een gadget. Een leuk cadeautje bijvoorbeeld voor het personeel als blijk van waarde ring voor het feit dat het bedrijf weer een bruisend jaar heeft ge had. Het product is verkrijgbaar via gadgetbedrijven en mond-tot-mond-reclame." De FizzBoy kost 6,90 euro en is ook verkrijgbaar op www.fizz- boy.nl. „Ik word niet rijk van mijn uitvindingen, maar daar is het mij niet om te doen. Ik doe de dingen die ik leuk vind. Mijn echte droom is nog het perfectioneren van een door lucht aangedreven motor. Dan doe je echt iets aan de vermin dering van de C02-uitstoot." nieuwerkerk - Een groepje man nen is op Schouwen-Duiveland ac tief met het aanbod tegen contan te betaling daken en terrassen schoon te maken. Diverse mensen laten weten gedu peerd te zijn. Een bewoner van Nieuwerkerk gaf gisterochtend te kennen niet tevreden te zijn met de wijze waarop zijn dak en terras waren schoongemaakt. „De man nen gingen dreigend om mij heen staan en eisten contante betaling van de 1100 euro", zegt de man. Hij heeft uit angst voor geweld het bedrag betaald. Volgens hem werd zijn oudere overbuurvrouw min of meer gedwongen het schoon maakwerk te laten verrichten. Formeel-juridisch regels, ei gen aan een rechtsstaat, voorkwamen dat de Zierik- zeese schutter, ondanks het risico van eerwraak, langer is vastgehouden. Het gezinsdrama in Zie- rikzee maakt duidelijk dat het Nederlands rechtssysteem niet inge richt is om een aangekondigde moord te voorkomen. In het geval van de Zierikzeese schutter pro beerde het Openbaar Ministerie de man op te laten sluiten, door te wijzen op het risico van eerwraak. Het besefte wel degelijk dat de man een gevaar vormde voor de samenleving. Tegelijkertijd ging het tot tweemaal toe akkoord met schorsing van het voorarrest van de in Irak geboren man. De eerste keer was op 25 novem ber, toen de politierechter de straf zaak tegen de man te gecompli ceerd vond en staande de zitting doorverwees naar de Meervoudige Kamer. De man zat op dat mo ment al 77 dagen vast. De volgen de dag mocht hij zonder bezwaren van het OM de gevangenis verla ten. Wel kreeg hij een contact- en straatverbod opgelegd. Drie weken later, tijdens de behan deling van de zaak door die Meer voudige Kamer, vroeg het OM wel om aanhouding. Op dat moment wist het dat de man op zoek was naar een wapen om te gebruiken tegen zijn familie. Het OM wilde dat een psychiater zou kijken hoe serieus die moordplannen waren. De rechtbank wees dat verzoek tot aanhouding af, omdat er volgens haar voldoende informatie was over de psyche van de man. De drie rechters van de Meervoudige door Emile Calon Kamer veroordeelden hem op 30 december tot een celstraf van zes maanden waarvan twee voorwaar delijk. Die straf was één maand ho ger dan de eis van de officier. Daar mee liet de rechtbank wel zien dat ze deze zaak zeer serieus nam. Ook legde de rechtbank een straat- en contactverbod op. Aangezien de man in hoger beroep ging, wa ren die verboden niet van kracht. Na zijn vrijlating op 17 januari werd de man op 10 februari weer opgepakt wegens misbruik - in het verleden - van 'zijn dochter. Ook was toen duidelijk geworden dat hij het serieuze plan had om in België een wapen te kopen. En er zou sprake zijn van het inschake len van een huurmoordenaar. De rechter-commissaris vond, net als het OM, dat er voldoende redenen waren de man langer vast te hou den. De Raadkamer van de recht bank schorste een week later het voorarrest ondanks de waarschu wing van de officier voor het risi co van eerwraak. Volgens de recht bank kan een Raadkamer alleen een besluit nemen op basis van rapporten. Een rapport waarin die eerwraak was uitgewerkt, ontbrak. Het OM verzette zich wel tegen de schorsing maar ging niet in beroep uit vrees dat een hogere rechter het straat- en contactverbod, opge legd door die Raadkamer, terzijde zou schuiven. Het vond dat ver bod zo belangrijk dat het koos voor deze nauwelijks te controle ren maatregel. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Al die zorgen van de gemeente om de panden van de Zeevaartschool, op de boulevard van Vlissingen, zijn volgens het HZ-bestuur overbodig. Zij had al lang toegezegd de gebouwen, bij eventuele verkoop, de gemeente aan te bieden. Bovendien: ze wil de locatie niet kwijt. Toch handhaaft de gemeente haar 'vestiging van voorkeursrecht' op Boulevard Bankert 130, 154 en 156. Ze wil namelijk regie blijven hou den over deze 'belangrijke beeldbe palende panden'. „Zodat als er wat mee gebeurt", zegt voorlichter Mir jam Jongejan, „wij de zaak kunnen sturen. We willen gewoon op safe spelen. De panden mogen niet in handen komen van elke willekeuri ge marktpartij."Daar was de ge meente Vlissingen wel bang voor, nadat zij een gerucht had opgevan gen dat de Hogeschool Zeeland en het ROC hebben overlegd met een potentiële koper. Het zou gaan om Mondriaan Vast goed, die ook zegt te willen inves teren -in de Vlissingse cruisetermi nal. Dat klopt, laat directeur Ar nold Joosten desgevraagd weten, al zegt hij verder niet op vragen te kunnen ingaan. De HZ weet van niets. „Wij hebben met geen ko per overlegd", zegt directeur Adrie de Buck. „Al begrijp ik heel goed dat de gemeente de regie wil hou den. Daarom hebben we jaren gele den al gezegd dat de gemeente Vlissingen onze eerste gespreks partner zal zijn, mochten we de ge bouwen willen verkopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83