241 zeeland Geest blijft in de fles Sportrolstoelen om echt mee te kunnen Drukke tijden voor Vosmeerse wandelclub Bravo sleept stuurloos jacht uit vaarwater Vincent leest het mooiste voor donderdag 11 maart 2010 B Aron (links) en Joël Beurkens in hun nieuwe sportrolstoelen, gewapend met lichtgewicht hockeystick. foto Robert van den Berge/het fotoburo door Florence Imandt SCHERPENISSE - Joël is verdediger, zijn broer Aron aanvaller. Een ide aal koppel voor het derde team van BISÖ '65, de Bredase Invaliden Sport Organisatie. Daar zijn de broertjes Beurkens uit Scherpenis- se sinds anderhalf jaar lid van. Ze spelen er e-hockey, dat is hockey voor elektrische rolstoelers. Maar e-hockeyen met gewone elektri sche wagens, da's verrekt lastig. Die trekken maar sloom op, wen den langzaam en je zit er met je voeten niet stevig in. Om een beet je mee te kunnen, moet je echte sportrolstoelen hebben. Sinds kort hebben de broers die. Dankzij ac ties van de scholen waar ze op zit ten. Joël (13) zit op het Calvijncolle- ge in Tholen, dat onder meer een 24-uurs lesmarathon hield. Aron (12) zit in groep acht van de Groen van Prinstererschool in zijn eigen dorp Scherpenisse. Die school zette een klusjes- en ver koopactie op touw. De vader van een vriendje organiseerde een fiets dag en zo werd dertienduizend eu ro bij elkaar gebracht. Niet genoeg voor twee elektrische sportrolstoelen, want die kosten wel vijftien mille per stuk. Maar gaande de acties, kwam de ge meente Tholen over de brug met het geld voor de sportrolstoelen. Het actiegeld wordt nu besteed aan aanpassingen en onderhoud van de stoelen. „Er zitten geen elektrisch verstelba re rugleuningen op de sportstoe len", legt Joël uit. „Die heb ik no dig, want anders kan ik er niet zo lang op zitten." Joël en Aron hebben de ziekte van Duchenne. Een ernstige aandoe ning die de spieren steeds verder verzwakt en waarvoor geen gene zende behandeling bestaat. Ze le ven bij de dag, zeggen ze. „We we ten niet wat er zal gebeuren en proberen zoveel mogelijk te genie ten van allerlei dingen die we wél kunnen. En zo weinig mogelijk af hankelijk te zijn. Want da's verve lend." Tegelijkertijd weten ze goed dat een leven zonder hulp er niet in zit. Moeder Lenny helpt de jon gens elke dag in en uit bed en bad. Met behulp van de tillift en andere elektrische hulpmiddelen. Op school heeft Joël een paar buddy's die helpen met tassen en boeken en zo. In het dorp kennen ze de jongens allemaal en steken buurt genoten als vanzelfsprekend een handje bij, als ze eens met de rol stoel in de modder blijven steken. „En anders hebben we onze mond wel bij hoor", zeggen ze optimis tisch. „Jawel, ruzie hebben we ook wel eens. Net als iedereen." Morgen is een bijzondere dag voor de familie want dan vertonen ze in het Holland Huis in Scherpenis se een powerpoint-presentatie van alle acties die er voor hun sport stoelen op touw zijn gezet. Ieder is welkom van 19 tot 21 uur. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Alsof het organi seren van de Zevendorpentocht nog niet genoeg is, houdt de wan delclub Oud-Vossemeer dit jaar nog een groot evenement: op za terdag 10 april wordt de Vosmeer 6oo-wandeltocht gelopen. De stichting Oud-Vossemeer 600 jaar bestaat uit diverse commissies. Eén ervan gaat over sport. „Daarin zitten wij ook", zegt Leen Pland- soen van de wandelclub. „De com missie organiseert onder meer de Tholympics en daarnaast geven de verschillende verenigingen ook cli nics. Maar ja, wat moet je als wan delclub nou voor clinic geven? Daarom hebben we besloten een wandelevenement te houden." Dat evenement doet nauwelijks onder voor de Zevendorpentocht, alleen kan er geen vijftig kilometer worden gelopen. Deelnemers kun nen kiezen uit 5,10,15, 25 en 40 ki lometer. „De route die we lopen is ook compleet anders dan tijdens de Zevendorpentocht", stelt Pland- soen. „We zitten een beetje in de hoek Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse." Op zaterdag 10 april kan vanaf 08.00 uur worden gestart bij het dorpshuis aan de Bou Kooimanstraat. www.zevendorpentocht.tk GADGET Dankzij vondst van Terneuzense uitvinder Cors Ephraïm is door Frank van Cooten De ideeën van de Ter neuzense uitvinder en huisarts Cors Ephraïm ontstaan meestal uit ergernis. „Waarom moet je toch altijd het laatste plasje frisdrank weggooien omdat er geen prik meer in zit." Ephraïm presenteert de FizzBoy, zijn nieuwste bedenksel om een einde te maken aan deze ergernis. Dankzij deze gadget blijft de fris drank bruisend tot op de bodem. Na de allereerste draai aan de dop van een fles priklimonade is de geest al vrij snel uit de fles. Dat de hoeveelheid prik dan al een stuk minder is, komt omdat het kool zuur ontsnapt en gewone lucht de fles vult. „Met de FizzBoy is dat verleden tijd", zegt de Terneuzense uitvin der. „Die vervangt de gewone draaidop en fungeert als tap die op de fles blijft zitten. De fles gaat slechts eenmalig open en daardoor blijft de prik in de frisdrank krach tig tot op de bodem." Ephraïm noemt nog een leuke bij komstigheid. „Met de FizzBoy tap je frisdrank in plaats van het uit te schenken en hij past op alle fris drankflessen van anderhalf en twee liter." HANSWEERT - De sleepboot Bravo van de firma Polderman uit Hans- weert heeft gisteravond nabij Hansweert een stuurloos Belgisch jacht uit de vaargeul in de Wester- schelde gesleept. Het jacht Jit Nie was om ongeveer kwart over acht over de strekdam van Ossenisse gelopen en had daar bij schade aan het roer opgelopen. Het gevolg was dat het stuurloos tussen de zeeschepen in het vaar water dreef Aan boord bevond zich alleen de schipper. De sleepboot Bravo heeft het jacht naar Hansweert gebracht. Het zal vandaag naar de jachthaven van Wemeldinge worden gesleept voor onderzoek en reparatie. THOLEN - Femke Goesegebuure (foto) uit Oud-Vossemeer las gisteren vol passie voor tijdens de voorronde van de provinciale voorleeswedstrijd in het Westerpoort College in Tholen. Vincent van Dienst uit Tholen deed het echter nog net iets beter. Hij won en mag naar de provinciale finale in Mid delburg. De winnaar daarvan mag naar het NK. foto Willem Mieras De Terneuzense uitvinder Cors Ephraïm demonstreert de FizzBoy, om de prik lang in de frisdrank te houden. „Slappe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82