Verbond CDA en PvdA wekt verbazing 'We stonden voor de 221 zeeland Goes prolongeert Fair Trade-predikaat COALITIE Winnaars LPB en VVD zijn boos CDA, SGP-ChristenUnie en PvdA zijn het snel eens over coalitie KUNSTUITLEEN Kunstuitleen De Bevelanden wil uit het dal klimmen: marktge richt werken, leden werven, collectie opfrissen. De voorwaar den zijn er. Een nieuwe coördinator en straks een nieuw pand. 50,- korting Powerpeak Elliptical donderdag 11 maart 2010 MM MMMHM door Raymond de Frel heinkenszand - De coalitie tussen CDA, SGP-Christenunie en PvdA in de gemeente Borsele is allesbe halve in goede aarde gevallen bij de gepasseerde verkiezingswin naars WD en Lokale Partij Borse le (LPB). WD-voorman Roel Boekholt nam gisteren zichzelf in bescher ming. „Ik wil volgende week pas een reactie geven. Ik ben nogal di rect en impulsief Voor ik het weet ga ik nu dingen zeggen, waarvan ik later spijt krijg", zei hij. De libe ralen regeerden de afgelopen vier jaar samen met de twee christelij ke partijen en waren ook graag be reid verder te besturen. Alleen als de beoogde coalitiepartijen er niet zouden uitkomen, zou de WD weer in beeld komen. Lijsttrekker Berry Kooiker van de LPB is vooral verontwaardigd over de vrijage tussen het CDA en de PvdA. „Beide partijen hebben ze tels verloren (CDA één, PvdA twee). Dan heb je toch het signaal van de kiezers niet opgevangen? Ik vind het raar dat wij geen partij door Raymond de Frel heinkenszand - Het CDA, SGP-ChristenUnie en PvdA in de gemeente Borsele zijn dinsdag avond laat al tot een coalitie-ak koord gekomen. De drie spraken vooral over stand punten over bezuinigingen en de komst van een tweede kerncentra le. „In het eerste geval hebben we afgesproken dat we in elk geval niet bezuinigen op het minima-be- leid. De PvdA blijft tegen een twee de kerncentrale, maar schikt zich als een meerderheid van het colle- door Frank Balkenende waren, maar aan de andere kant ook weer niet helemaal. Ik ver moed dat niet de kiezers, maar de ambtenaren hebben gekozen. Ze waren vast bang dat als Kooiker aan de macht zou komen, er een reorganisatie zou volgen. Er moet- overigens inderdaad vooral op het financiële vlak iets veranderen. Op dat vlak schort het in Borsele aan deskundigheid." Met de keuze voor de PvdA lijkt de strijdbijl tussen het CDA en de sociaal-democraten begraven. TWaalf jaar geleden wipte de PvdA het CDA, acht jaar terug gebeurde dat andersom en ook vier jaar te rug liet het CDA de PvdA (toen winnaar van de verkiezingen) links liggen. Beoogd PvdA-wethou- der Conny Miermans is verheugd dat de twee nu weer nader tot el kaar lijken te komen. „Wij doen ons stinkende best om weer mee te kunnen doen in een coalitie. Na tuurlijk blijven wij bijvoorbeeld te gen een tweede kerncentrale in Borssele. Maar het is geven en ne men in een coalitie. Gelukkig wordt uiteindelijk in Den Haag be slist over deze kwestie." Kunstuitleen De Bevelan den zet dit jaar alles op alles om andere geldbron nen aan te boren. Nu drijft de uitleen vooral op subsi dies van de vijf Bevelandse ge meenten. Daarmee redt de instel ling het nauwelijks. Ook de wer ving van nieuwe leden krijgt top prioriteit. „We moeten de schou ders er onder zetten." De kunstuitleen zat jarenlang aan de Vlasmarkt, in de loop van het winkelende publiek. Het draaide lekker. In 2003- bundelde de ge meente Kunstuitleen de Bevelan den en Galerie Van den Berge in het Cultuurhuis, onder hetzelfde dak als van theater De Mythe. Toen begon de neergang. „We zitten nu excentrisch aan de Westwal en ook nog eens verscho len op de eerste etage. Het is nogal een drempel om binnen te ko men", zegt de nieuwe coördinator en beeldend kunstenaar Karlijn Haars. Het ledental is gekelderd van 400 naar 210. Het reservepotje van 9000 euro, dat tot 2003 was opge bouwd, is opgesoupeerd om de huur en servicekosten te kunnen betalen. De subsidie bedraagt al ja ren zo'n 28.000 euro. Daarnaast is de collectie verouderd. Een flink deel van de werken is in de jaren zeventig en tachtig aangekocht via de BKR-regeling. Bovendien heeft de kunstuitleen geringe invloed op de keuze van uit te lenen doe ken. Dat is vooral voorbehouden aan de selectiecommissie van het Centrum Beeldende Kunst Zee land. „Kortom, er moest wat gebeuren", zegt voorzitter Ben Witte van de Bevelandse kunstuitleen. „We ston den voor de keuze: deur dicht of het roer om." Het wordt het laat ste. Eind dit jaar betrekt het uit leencentrum een nieuw gebouw aan het Bleekveld, samen met gale rie Van den Berge. Goes wil name lijk culturele voorzieningen rónd dat plein samenballen. „Dat is een veel betere plek. We krijgen er ook een etalage. Beneden wordt het ga lerie én winkel, waar we ook kunstzinnig design willen verko pen. Boven komt de uitleen." Verkoop - 'we moeten marktge richter werken' - is één speerpunt. Haars en Witte hebben er nog een aantal. „Doel is de galeriefunctie te versterken, zodat we meer kunnen verdienen. We denken eraan om werk van kunstenaars in consigna tie te verkopen, waarbij ze ver plicht zijn twee kunstwerken voor uitleen beschikbaar te stellen." Daarnaast heeft Witte contact met de uitleen in Rotterdam. „We kun nen werken laten rouleren om de collecties te verversen." Ook met Biblioosterschelde, Historisch Mu seum De Bevelanden en het ROC wordt gesproken over samenwer king. Haars wil de kunstuitleen vaker in zetten voor cultuureducatie, waar mee subsidies zijn te oogsten. Le denwerving (Reimerswaal spant de kroon met vijf) is bittere nood zaak, evenals een eigen website. „Daarnaast kan de uitleen een plat form worden voor beeldende kunst op de Bevelanden." ge van B en W voorstander is", al dus formateur Marga Vermue (CDA). De partijen zouden eigen lijk vandaag verder praten, maar dat bleek dus niet meer nodig. Vermue krijgt als wethouder on der meer de portefeuilles ruimtelij ke ordening, financiën, onderwijs en sport. ]an Zandee (SGP- ChristenUnie) houdt zich onder meer bezig met bouwen en wo nen, volkshuisvesting en verkeer. Conny Miermans (PvdA) krijgt welzijn, cultuur, toerisme, jeugd- en ouderenbeleid en milieu in haar takenpakket. 'De gezworenen' van Giel Louws, gemengde techniek op Een titelloos, bloemrijk vierluik van Wilma Kuil, textiel- acryl. Aanschafprijs: 922 euro. en druktechniek. Aanschafprijs: 424 euro. door Frank Balkenende goes - Goes blijft Fair Trade-ge- meente. De titel moet ze elk jaar opnieuw verdienen. Goes en Gro ningen werden in februari vorig jaar de eerste Fair Trade-gemeen- ten van Nederland. Goes heeft voldoende gedaan om de titel te prolongeren, zo werd dinsdag bekend tijdens de landelij ke Fair Trade-dag in Meppel. De Drentse gemeente is de zesde Fair Trade-gemeente van Nederland. De Goese burgemeester Dick van der Zaag feliciteerde zijn ambtge noot via de webcam. Voor de Fair Trade-titel moeten onder meer lokaal afspraken wor den gemaakt over eerlijke handel en armoedebestrijding. In Goes hebben enkele organisaties en on dernemers de handen ineengesla gen, zodat in een aantal winkels, cafés en restaurants 'eerlijke' pro ducten worden aangeboden. Ook de gemeente serveert alleen nog eerlijke koffie en thee. Daarnaast hield Goes in 2009 een Afrikajaar, waarin het thema verweven was. Ook lanceerde ze een website. Goes is sinds 2008 ook Millen niumgemeente en won dit jaar de nationale Millenniumbokaal. Fair Trade is één van de millennium doelen van de Verenigde Naties. www.fairtradegemeentegoes.nl 1 GEZONDHEIDSWINKEL 'INKEL^ Wilt u op conditie komen, gewichtsverlies realiseren of gewoon lekker bewegen om de gezondheid te ver beteren? Train in huis met de Elliptical trainer! Uitgerust met computer met scanfunctie om o.a. de tijd, afstand en hartslag te meten, handpulse en de mogelijkheid te trainen met swing-of vaste armfunctie. Belastbaar tot 100 kg Eenvoudig zelf te monteren Normaal 170,05 Lezersprijs 129,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 900-1700 www.pzc.nl/gezondheidswinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80