diepe rouw >ort 129 John Vermeule moest en zou de Zwinstedenloop in 1998 winnen Groen en goud zijn de kleuren op Old Trafford -ar yReal-coach Manuel Pellegrini donderdag 11 maart 2010 John Vermeule (links met muts) in de kopgroep van de Zwinstedenloop in 1999. De Middelburger zou als derde finishen. De Belg Marnix Goegebuer (4) won dat jaar voor derde keer in Sluis. archieffoto Camile Schelstraete door Leon ten Voorde den haag - Als straks op 22 mei het feestje van de finale van de Champions League wordt gevierd, is de gastheer niet eens welkom in het eigen stadion. Real Madrid - het dure, grote, protserige Real Ma drid - wist gisteravond voor de zes de keer op rij niet de barrière van de achtste finales te slechten. De club, die het Europese voetbal weer voor jaren moest gaan rege ren, struikelde in Madrid over zijn eigen gouden schoentjes. En over Olympique Lyon natuurlijk. Na de 1-0 van drie weken geleden, werd het nu 1-1 en dat betekende dat de duurste ploeg van de wereld al is uitgeschakeld voordat het serieuze werk begint. En dat zal in de rest van de voetbalwereld ongetwijfeld tot cynische reacties leiden. Er waren gisteravond 75 minuten gespeeld toen er een schokgolf door het Estadio Bernabeu rolde. De gelijkmaker van de nog maar negentienjarige Bosniër Miralem Pjanic dompelde de 70.000 toe schouwers in dat majestueuze sta dion in rouw. Geen finale en zelfs geen kwartfinale dus voor Ronal do, Kaka, Benzema, Van der Vaart en al die andere sterren die de Ko ninklijke weer die magische status van weleer hadden moeten bezor gen. De ontluisterende uitschakeling Zal ongetwijfeld ook gevolgen gaan krijgen voor trainer Manuel Pellegrini. De Chileen leek de ploeg aardig op koers te hebben, maar dit gezichtsverlies zal hem zwaar worden aangerekend. In Ma drid zien ze het doemscenario al voor zich dat aartsrivaal Barcelona straks op hun grond de beker gaat pakken die ze bij Real in hun droom al hadden gereserveerd. En het begon allemaal nog wel zo manchester - Manchester United heeft zich gisteravond ten koste van AC Milan geplaatst voor de kwartfinales in de Champions Lea gue. Na de 3-2 zege in Milaan, won United in Manchester met 4-0 door goals van Wayne Rooney (2x), Ji-sung Park en Darren Fletcher. Het moet voor David Beckham een vreemde gewaarwording zijn geweest. Hij speelde, als invaller bij AC Milan, zijn eerste wedstrijd op Old Trafford sinds zijn vertrek in 2003 bij Manchester United. Bij zijn terugkeer gisteravond waren de tribunes niet rood-wit maar goud-groen gekleurd. De schare United-supporters met de goudgroene sjaaltjes wordt met de week groter en opvallender. De ze fans geven met dit visuele pro test hun onvrede met het finan ciële beleid van de Amerikaanse in- mooi voor Real, dat al na zeven mi nuten de achterstand uit de eerste wedstrijd had weggepoetst toen aanvoerder Guti Ronaldo aan het werk zette. De man van negentig miljoen, dit keer gedragen door ge le schoentjes, schoot de bal door de benen van doelman Lloris, die blijkbaar even bedwelmd was door de parfum van de topscorer van de Champions League: 1-0. Hoewel het sterrenensemble nooit fonkelde (vooral Kaka stelde hevig teleur), was Real voor rust wel veel sterker dan Lyon. De thuis ploeg had het duel in de eerste helft ook moeten beslissen, maar met name spits Gonzalo Higuain vergat zijn marktwaarde nog even wat op te vijzelen. De Argentijn behoort met zijn sala ris van 2.5 miljoen euro tot de ar moedzaaiers van de selectie en hij ziet dat bedrag graag opgetrokken worden tot 8.5 miljoen. Aan die wens wenst het bestuur voorals nog niet te voldoen en gisteravond verstevigde de clubtopscorer zijn onderhandelingspositie niet met zijn egoïstische spel. Na de pauze schudde Lyon de ne derigheid eindelijk van zich af en meteen werd duidelijk dat het ge raamte van Real heel wat minder sterk is dan het van de buitenkant lijkt. Pellegrini zag de terugval een kwartier lang aan en bracht toen onder luid applaus van de zeven tigduizend fans Rafael van der Vaart. Maar ook de Nederlander kreeg het elftal, dat in de tweede helft vooral uit de bv Ronaldo bestond, niet meer aan de praat. Het team van 300 miljoen viel volledig uit el kaar en een kwartier voor tijd ge beurde het onvermijdelijke toen Lyon verdiend op 1-1 kwam. En dus bleef de rijkste ploeg van de wereld gisteravond verbijsterd, beschaamd en berooid achter. vesteerder Malcolm Glazer weer. Glazer kocht de aandelen van Man chester United in 2005 voor 800 miljoen pond. Hij financieerde de aankoop met leningen en zadelde de club op met torenhoge schul den. De schuld wan Manchester United is in de afgelopen vijfjaren opgelopen tot 840 miljoen euro. Voor zijn komst was de club zo goed als schuldenvrij. De fans van Man United hebben zich de laatste weken georgani seerd en hebben een fonds in het leven geroepen dat als doel heeft de club terug te kopen van Glazer. Het verzet heet 'The Green and Gold Revolution' (de groen-gou- den revolutie). Het groen en goud verwijzen naar oorspronkelijke kleuren van Newton Heath FC, een club van de spoorwegen die van 1878 tot 1902 de voorloper was van Manchester United. door René van Stee middelburg - John Vermeule greep in 1997 net naast de zege op de halve marathon in de Zwinste denloop. Hoewel de Middelburgse oud-atleet het meeste kopwerk deed, moest hij toch de Belg Ron- ny Ligneel voor laten gaan. „Na af loop dacht ik meteen: dit over komt me een volgende keer niet meer." Blakend van het zelfvertrouwen meldde de Walchenaar zich op zondag 15 maart 1998 bij de in schrijftafel in de raadzaal van het Sluise belfort. 'Het wordt tijd dat er eens een Nederlandse naam bo venaan de erelijst komt', gaf Ver meule te kennen na louter Vlaam se zeges sinds het begin van de Zwinstedenloop in 1994. En zo gebeurde het ook. Na zo'n tien kilometer liep de meervoudig Nederlands kampioen halve mara thon definitief weg bij de Belgen Marnix Goegebuer (drievoudig winnaar) en Ligneel, zijn rivaal van 1997. En passant pakte Ver meule het parkoersrecord van Lig neel af Hij scherpte het aan tot één uur vier minuten en 31 secon den. Die tijd staat nog steeds. Het was niet Vermeules allersnelste halve marathon. In 1993 klokte hij tij dens de City-Pier-City-loop in Den Haag een tijd van 1.01.56. „Toen was ik echt in de kracht van m'n leven. Die tijd in de Zwinste denloop is daarom best wel netjes. Anders was hij allang een keer ver beterd." De omstandigheden in de Zwinste denloop van 1998 waren ideaal. Niet te warm, niet te koud en nau welijks wind. „Ook het bijna vlak ke en bijna geheel geasfalteerde parkoers was niet al te lastig. Goe de omstandigheden dus om snel te lopen. Het was ook een lucratie ve dag. Ik kreeg geloof ik honderd gulden omdat ik won en nog eens tweehonderd gulden omdat ik het parkoersrecord had verbeterd." Dat Vermeule (48) eind jaren ne gentig in Sluis, waar volgende week zondag de 17e Zwinsteden loop op het programma staat, te rechtkwam was niet geheel toeval lig. De organisatoren wisten hem te strikken tijdens de Oos- tende-Brugge Ten Miles, een wed strijd die traditiegetrouw de eerste zondag van maart wordt gehou den en waar hij in 1997 en 1998 won. „Ik kende daar de organisa tor. Die jongens van de Zwinste denloop waren er ook. Mijn komst was toen snel beklonken." In 1998 voltooide Vermeule een tri logie, want hij won achtereenvol gens de Oostende-Brugge Ten Mi- les, de halve marathon van Tor hout en de Zwinstedenloop. „Die wedstrijden maakten toen deel uit van een regelmatigheidscircuit. Ik wilde daarop goed presteren. Het was ook een goede voorbereiding op de City-Pier-City-loop en de marathon van Rotterdam." Aan het eind van jaren negentig werd duidelijk dat een aflossing van de wacht in het Nederlandse langeafstandslopen aanstaande was. Vermeule, nog altijd de enige John Vermeule Nederlandse winnaar in Sluis, heeft daar nooit moeite mee ge had. Hoewel zijn overwinningen in Nederlandse klassiekers zoals de Bredase Singelloop (1988)', de 20 van Alphen (1988), de mara thon van Maassluis (1989, in een persoonlijk record van 2.12.22) en de marathon van Eindhoven (1990) diep in zijn geheugen ge grift staan, kijkt hij er niet met veel weemoed op terug. „Je weet dat het een keer over is. Het ging bij mij vrij geruisloos. Omdat ik het marathonlopen en in feite ook de echte topsport er aan had gege ven, hoefde ik niet per se meer de sterke tegenstanders op te zoeken in de grote wedstrijden. Dan kom je dus in een ander circuit te recht." En dat beviel Vermeule goed. De druk van de enorme trainingsar- beid voor de marathon was ver dwenen. „Wat mij ook aansprak was dat ik nu veel vaker vlak in de buurt kon meedoen. Voordien pas ten die wedstrijden niet in mijn schema. Het plezier was er zeker niet minder om. En ik wilde nog net zo graag winnen als vroeger. In 1999 schreef ik zelfs de Zeeuwse crosscompetitie op m'n naam, ter wijl ik daar eerder nauwelijks be langstelling voor had. De Zwinste denloop is ook zo'n voorbeeld. Ze ker voor Zeeuwse begrippen is het in alle opzichten een topevene- ment. Toen ik in '97 werd geklopt, was ik er op gebrand om een jaar later wel te winnen. Ik leefde er echt naar toe." Trainen en hardlopen doet John Vermeule, wegens zijn tempoge- voel ook wel Mister Chrono ge noemd, al een jaar of negen niet meer. Achtereenvolgens een rug- en achillespeesblessure gooiden roet in het eten. „Vorig jaar heb ik het hier in Middelburg weer eens ge probeerd in de Singelloop. Het werd helemaal niks. Jammer, want het begon weer te kriebelen." Rabobank Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75