Recht kan met Dorpsraad in Cadzand alles voorkomen r 241 zeeland durea Fortis sluit drie filialen in Zeeuws-Vlaanderen Niemand klopte ooit tevergeefs aan Het voorjaarsgevoel van comfortabel loopplezier donderdag 11 maart 2010 NIEUWE STICHTING Deel werkzaamheden van Cadzand Cultureel valt Verkrijgbaar in de kleuren: blauw en beige Voor deskundig advies naar: Berkhout schoenmodes Zuidstraat 6, 4551 BL Sas van Gent, Tel. 0115-45 15 62 Formeel-juridisch regels, ei gen aan een rechtsstaat, voorkwamen dat de Zierik- zeese schutter, ondanks het risico van eerwraak, langer is vastgehouden. Het gezinsdrama in Zie- rikzee maakt duidelijk dat het Nederlandse rechtssysteem niet inge richt is om een aangekondigde moord te voorkomen. In het geval van de Zierikzeese schutter pro beerde het Openbaar Ministerie de man op te laten sluiten, door te wijzen op het risico van eerwraak. Het besefte wel degelijk dat de man een gevaar vormde. Tegelijker tijd ging het twee keer akkoord met schorsing van het voorarrest van de in Irak geboren man. De eerste keer was 25 november. De man zat toen al 77 dagen vast. De politierechter verwees zijn zaak door naar de Meervoudige Ka mer, omdat de kwestie te ingewik keld zou zijp. De man kwam vrij met een contact- en straatverbod. Drie weken later, tijdens de behan deling van de zaak door de Meer voudige Kamer, vroeg het OM toch om aanhouding. De drie rech ters van de Meervoudige Kamer veroordeelden hem 30 december tot een celstraf van zes maanden waarvan twee voorwaardelijk. Die straf was één maand hoger dan de eis. Ook legde de rechtbank een door Sheila van Doorsselaer terneuzen - De drie Fortisfilialen in Zeeuws-Vlaanderen (Terneu zen, Sluis en Hulst) sluiten alle maal vóór 1 augustus de deuren. De maatregel is het gevolg van het samengaan van ABN Amro en For tis. Bij deze operatie gaan landelijk 2200 banen verloren. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zullen door het samenvoegen van de banken ontslagen vallen. „Hoeveel dat er zijn, valt nu echter nog niet te zeg gen, zegt Brigitte Seegers, voorlich ter van ABN Amro. „We zijn nu nog bezig met inventariseren en het opstellen van functie-profie len. Dat de filialen van Fortis wor den opgedoekt, wil niet zeggen dat het enkel werknemers zijn van Fortis die hun baan verliezen. Er wordt gekeken wie het best ge schikt is voor de functies in de nieuwe organisatie." De vestiging in Sluis gaat volgens de locatiedi recteur eind juni dicht. Ook de ves tiging aan de Markt in Terneuzen sluit de komende maanden. In Hulst verdwijnt de portacabin van ABN Amro aan het Havenfort. De bank verhuist naar het For- tis-pand aan de Grote Markt De dorpsraad Cadzand (vlnr) Koen Schot, Thirza Klaver, Maatje van de Luyster en Jan Voerman. Op de foto door Wilma Valk AARDENBURG - De honderdjarige Louis de Clerck uit Aardenburg is er heilig van overtuigd: „Als er meer mensen zouden zijn als ik, dan hadden we een betere we reld." Hij vierde gisteren zijn ver jaardag. Louis werd geboren in Schoondij- ke: „In de woonkamer van opa en oma. M'n vader was geëmigreerd naar Amerika en m'n moeder bleef achter omdat ze in verwach ting was. Direct na mijn geboorte kwam hij terug. Het jaar daarop werd m'n broertje al geboren." Op jonge leeftijd ging Louis aan de slag bij een boer in Draaibrug: „Maar m'n vader wilde weer weg en we emigreerden naar Frankrijk. TVvee jaar later waren we alweer te rug. Ik kon opnieuw terecht bij de boer." Louis werd lid van de katho lieke vakbond: „Maar niet lang, ik had geen behoefte aan een bond die me de les las, naar de kerk en ter communie wilde sturen. In 1930 heb ik de afdeling Aarden burg van de FNV opgericht. Ik ben nog steeds lid, nu tachtig jaar." De Clerck was in de voormalige ge meente Aardenburg een kleurrijk figuur. Eerst als vakbondsbestuur der en vanaf 1964 als raadslid voor de PvdA kon hij voor veel mensen iets betekenen: „Niemand heeft ooit tevergeefs bij mij aangeklopt. Ik heb jammer genoeg niet kun nen studeren voor advocaat of zo, maar dat was volgens een toenma lige minister van Binnenlandse Za ken ook niet nodig. Tijdens een be zoek aan Den Haag met de illuste re burgemeester Willy Lockefeer kreeg ik te horen: Gaat u gewoon zo door De Clerck!" Louis ging door, ook nadat hij zijn lidmaat schap van de PvdA had beëindigd: 3ij het stemmen voor een raads voorstel kwamen mijn eigen frac tieleden vooraf gemaakte afspra ken niet na." Hij maakt zich nog steeds kwaad over die affaire. „Zo iets doe je niet! De volgende ver kiezingen kwam ik met een eigen lijst. Met succes." Uiteindelijk zat hij 22 jaar in de raad. Tegenwoor dig doet hij het rustig aan. Hij loopt wat moeilijk en is doof, maar zijn standpunten verdedigt hij nog steeds fanatiek. foto Peter Nicolai punt en zoekt de publiciteit. Re den: de oprichting van de Stich ting Cadzand Cultureel. Bewoners van het dorp kwamen vorige maand in het nieuws met het opstarten van de nieuwe stich ting. Die zet het werk voort van een voormalige adviesgroep en gaat onder meer evenementen als jaarmarkten en kunstmarkten op poten zetten in het dorp. Als ad viesgroep deed ze dat al eerder een paar keer. „Dat juichen we als dorpsraad toe", stelt Voerman. „Wij doen dat immers zelf niet. Wat de stichting tot nu toe deed, was prima georganiseerd. Niets dan lof daarvoor." Maar dat de nieuwe groep ook van plan is zich in te zetten voor de in richting van de openbare ruimte én - gevraagd en ongevraagd - ad viezen en meningen over zaken die in en rond het dorp spelen ken- door Emile Calon straat- en contactverbod op. Aan gezien de man in hoger beroep ging, waren die verboden niet van kracht. Na zijn vrijlating op 17 ja nuari is de man op 10 februari weer opgepakt wegens misbruik - in het verleden - van zijn dochter. Ook was toen duidelijk geworden dat hij het serieuze plan had om in België een wapen te kopen. En er zou sprake zijn van het inhuren van een huurmoordenaar. De rech- ter-commissaris vond, evenals het OM, dat er genoeg redenen waren de man langer vast te houden. De Raadkamer van de rechtbank schorste een week later het voorar rest ondanks de waarschuwing van de officier voor het risico van eerwraak. Volgens de rechtbank kan een Raadkamer alleen een be sluit nemen op basis van rappor ten. Een rapport waarin die eer wraak was uitgewerkt, ontbrak. Het OM verzette zich tegen de schorsing, maar ging niet in be roep uit vrees dat een hogere rech ter het straat- en contactverbod, opgelegd door de Raadkamer, ter zijde zou schuiven. Het vond dat verbod zo belangrijk dat het koos voor deze maatregel. door Martijn de Koning ee, het is niet de stijl 1^^ I van de dorpsraad I I Cadzand om zichzelf op de borst te klop- ■A. 1 pen. Of om naar bui ten te treden en uit te leggen wat het bestuur allemaal doet: vóór, maar met name achter de scher men. Voorzitter Jan Voerman wijkt nu even af van dat stand-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72