Akkoord over nieuw college in Terneuzen Miljoenenjacht land PZC Terneuzen is met Meridiaan weer vertegenwoordigd op wereldzeeën 22 Familie De schuldenlast van Sluis steeg van 11 miljoei euro in 1999 naar dik boven de 60 miljoen in 2010, blijkt uit onderzoek van deze krant. Bluesband Tiny Legs Tim in De Perk almanak Powerpeak Elliptical donderdag 11 maart 2010 sasssisisasffia? TERNEUZEN Zetelverdeling: TOP (2), PvdA (2), CDA (1) door Wout Bareman TERNEUZEN - Na nauwelijks twee dagen onderhandelen heeft Ter- neuzen een nieuw college. Gister middag rondden vertegenwoordi gers van TOP/Gemeentebelangen, PvdA en CDA het overleg af. Ver kiezingswinnaar TOP en de PvdA krijgen twee wethouderszetels, ver liezer CDA één. Met 22 zetels is er sprake van een brede coalitie. „Die hebben we no dig om de bezuinigingen straks het hoofd te kunnen bieden", zegt 'formateur' en TOP-wethouder Frank van Hulle. Hij keert terug in het college en krijgt gezelschap van nieuwkomer en partijgenoot Pim Broekhuysen. Ook de twee PvdA-wethouders Co van Schaik en Cees Liefting keren terug, net als CDA'er Jaap Bos. Zijn partij moet, na het onverwachte zetelver lies in de raad, één wethoudersze tel inleveren. „Dat verlies is stevig gecompenseerd, met behoud van mijn vorige portefeuille met kunst en cultuur, aangevuld met econo mie." Veel verschuivingen in de portefeuilles zijn er niet. Van Hul le doet ruimte, stads-en dorpsver nieuwing, natuur, milieu, wijkbe heer en vastgoed. Van Schaik krijgt opnieuw financiën, verkeer en vervoer en sociale zaken. Lief ting houdt welzijn, onderwijs, jeugd, wonen en volksgezondheid. Broekhuysen krijgt midden- en kleinbedrijf, marktzaken, recreatie en toerisme, sport en communica tie in zijn portefeuille. De komen de dagen wordt een coalitieak koord op papier gezet. Van Schaik: „In juni moeten we met de per- spectievennota de richting al aan geven. College en raad zullen be langrijke keuzes moeten maken." Bos: „Deze coalitie heeft de afgelo pen vier jaar goed gepresteerd. We moeten zorgen dat het huishoud boekje van Terneuzen op orde blijft. En dat heeft consequenties." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Op de wereldzeeën vaart weer een schip met de naam Terneuzen op de achterplecht, de kustvaarder Meridiaan van scheep vaartbedrijf Schot. Trijn Booms- ma, partner van reder Cees Schot, doopte de coaster gistermiddag in de Zevenaarhaven. Cees Schot heeft ruim 4,5 jaar op de plechtigheid moeten wachten. Juni 2005 tekende hij bij de Bul gaarse werf Rousse het contract voor de bouw van de Meridiaan. Het schip zou in november 2007 klaar zijn. De werf kwam echter in proble men onder meer door vertrek van vaklui die in West-Europa meer konden verdienen. Tientallen genodigden woonden de doop bij. 'Eindelijk' was het woord dat het vaakst viel. Schot heeft door de vertraagde bouw twee jaar gemist. „Een gouden jaar 2008 en een heel slecht 2009. Dat maakt nul. De markt wordt geluk kig al levendiger." De Meridiaan is een flinke, ijsver- sterkte coaster; 128,5 meter lang, 15,9 meter breed en 8045 ton laad vermogen. Schot vaart met Filip pijnse matrozen en - vanwege de kwaliteit - met Nederlandse officie- MILJOENENSCHULD SLUIS Mevrouw Trijntje Boonsma doopt de Meridiaan en wenst het schip een be houden vaart. foto Peter Nicolai ren. Hij had eerder twee zeesche pen, de Buizerd (1986-1996) en Re- gulus (1996-2006). Wijnne Ba- rends uit Delfzijl treedt op als be vrachter van de Meridiaan. door Frank van Cooten Lijsttrekker Liber Baar- ends van Dorpsbelangen en Toerisme (D8cT) bood tijdens het verkie zingsdebat van deze krant zijn excuses aan voor het ja renlange financiële wanbeleid in de gemeente Sluis. Er is echter veel meer nodig dan excuses. Van de nieuwe gemeenteraad wordt veel discipline verwacht om het financiële gat te dichten dat vooral na de herindeling in 2003 steeds dieper werd gegraven. Uit een financieel overzicht van 1997 tot en met 2007 blijkt dat Sluis hard achteruit is geboerd. De voormalige gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg hadden in 1999 nog een gezamenlijk eigen vermogen van bijna 24 miljoen en een schuldenlast van bijna 11 mil joen euro. Elf jaar later is het eigen vermogen verdampt tot een dikke tien mil joen en is de schuld maar liefst op gelopen tot ver boven de zestig miljoen euro. Vooral de jaren 2003 tot en met 2007 zijn opvallend, blijkt uit het overzicht dat in het bezit is van de ze krant. De schuld steeg van 23 miljoen naar 56 miljoen euro en het eigen vermogen daalde van 24 naar 10,5 miljoen euro. „We hadden dollartekens in onze ogen door alle Europese subsidies Schuldenlast Sluis Vooral in 2004 is de schuld van Sluis enorm gestegen. Dat kwam enerzijds door het nog niet halen van een aantal bezuini gingen en het investeren in een groot aantal projecten. Zo werd tien miljoen geleend voor onder meer riolering, brand weermateriaal, reconstructie Markt Aardenburg, project Breskens, kust- fietspad, Duurzaam Veilig, Groede Podium en project Cadzand-Bad. voor projecten, zoals de Euregiotui- nen, Groede Podium, diverse fiets paden en de parkeeronthaalkamer bij Nieuwvliet. Wij moesten ech ter bij elke euro Europees geld zelf een euro leggen. We zaten midden in dat proces en waren ons er niet zo van bewust dat hierdoor de schuldenlast enorm zou toene men", geeft Rein Leentfaar, wet houder financiën van 1998 tot 2006, toe. „Ik zal best fouten heb- j ben gemaakt, maar het was een collectieve verantwoordelijkheid j van college en gemeenteraad." j Het zat Sluis ook niet mee. De ge- i meente betaalde tonnen voor aller- lei mooie projecten die niet van de grond kwamen in bijvoorbeeld Cadzand en Breskens. „Er waren prachtige plannen voor apparte menten, mooie duinen, herenhui zen en een jachthaven bij het veer- plein in Breskens. Dit zou ons mil joenen opleveren. Voor Cadzand geldt een soortgelijk verhaal. De facelift van de badplaats zou ons in 2006 zeven miljoen opleveren. Door allerlei oorzaken zijn de plan nen nog steeds niet gerealiseerd. We hebben ons wellicht laten in pakken door de projectontwikke laars", zegt Leentfaar. „En het j echec van de Euregiotuinen is een ongelukkige samenloop van om standigheden geweest. Het park is na twee jaar geforceerd geopend, en dat was de doodsteek. De ge plande 125.000 bezoekers per jaar zijn nooit gehaald." Ongelukkige omstandigheden dus. Feit is dat de nieuwe gemeente raad Sluis de komende jaren finan cieel streng zal moeten besturen. 4,Sprongen in het duister kunnen we ons niet meer permitteren", zei huidig financieel wethouder Ben Hennekam eind vorig jaar bij presentatie van de begroting 2010. Sluis pakt dus pas projecten aan als voor de volle honderd procent zeker is dat ze direct rendement opleveren. College en gemeenteraad moeten bewijzen te hebben geleerd van de vele fouten in het verleden. De toe komst zal het uitwijzen. WALSOORDEN - In Paviljoen de Perk achter de dijk bij Perkpolder staat zondag de bluesband Tiny Legs Tim uit Gent op het podium. Het Belgische optreden is er één in een hele reeks van concerten op zondagmiddag in het paviljoen. Het optreden begint om 14.00 uur. De entree is traditiegetrouw gratis. Tip? redactie@pzc.nl Het is best lastig, als je nog maar vijf bent, om uit te vissen hoe je fami lie eigenlijk in elkaar zit. Want het zijn er best veel, al die ooms en tan tes en neefjes en nichtjes. De kleine Sofie heeft het er maar moeilijk mee. Want hoe kan het eigenlijk dat haar tante, die in haar ogen best oud is, de dochter is van de oma van Sofie? Oma besloot het tijdens het eten nog maar eens uit te leggen aan haar kleindochter. „Je pappa en je tante zijn onze zoon en dochter. Maar weet je dan misschien ook wat jouw mamma precies van ons is?" Sofie moest daar even een poosje ern stig over nadenken. Toch kwam al snel het antwoord: „Als pappa jullie zoon is, dan is mamma jullie schoon- maakdochter." Wilt u op conditie komen, gewichtsverlies realiseren of gewoon lekker bewegen om de gezondheid te ver beteren? Train in huis met de Elliptical trainer! Uitgerust met computer met scanfunctie om o.a. de tijd, afstand en hartslag te meten, handpulse en de mogelijkheid te trainen met swing- of vaste armfunctie. Belastbaar tot 100 kg Eenvoudig zelf te monteren Normaal 170,05 Lezersprijs 129,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 900-1700 www.pzc.ni/gezondheidswinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70