zeeland 125 Vijf Zinnen Dubieuze schoonmakers van daken en terrassen Burgemeester Goes wil stemcomputers terug Zorg Vlissingen om Zeevaartschool onnodig In de bedstee Fietspad als compensatie recreatiepark Voormalige bewoners van de Vijf Zinnen Een eettafel van drie meter lang Dertig maanden voor verkrachten van medeverslaafde in Rotterdam donderdag 11 maart 2010 De dertienjarige Eva van den Broek slaapt in de originele bedstede die in de Vijf Zinnen bewaard bleef. Alleen de kleur is eigentijds. De bedstede van Eva werd hemelsblauw geschilderd. „We reageerden onmiddellijk en boden de vraagprijs toen bleek dat er nog twee gegadigden wa ren. We waren heel erg blij toen we het konden kopen. Het voelde alsof het zo moest zijn, alsof het huis op ons wachtte." Voor Andy, die Zeeuws accountmanager is voor Friesland Campina, maakt het niet uit waar in de provincie het gezin woont en Inge verzorgt de administratie van Coen Honig Optiek in Zierikzee. Het stel woont in de Vijf Zinnen met dochter Eva (13), zoon David (7), de honden Kixx en Skai en de kat ten Sterre en Suus. Met heel veel plezier. foto Dirk-Jan Gjeltema nieuwvliet - De bouw van een re creatiepark bij Nieuwvliet door projectontwikkelaar Ballast Ne- dam legt West-Zeeuws-Vlaande- ren geen windeieren. Als compensatie investeert het be drijf miljoenen in het fietspad Groede-Oostburg en recreatiena- tuur in de 's Gravenpolder bij Groede. De bouw van het park ten noorden van Nieuwvliet werd twee jaar geleden aangekondigd. De gemeente Slitis heeft het ont- werpbestemmingsplan nu klaar. Het park heeft veel weg van pro ject Cavelot bij Cadzand. In het 16 hectare grote gebied komen 165 recreatiewoningen, een zwem bad, een winkel en een restaurant. NIEUWERKERK - Een groepje man nen dat zich voorstelt als Ierse schoonmakers is deze week op Schouwen-Duiveland actief met het aanbod tegen contante beta ling daken en terrassen schoon te maken. Diverse mensen, die op dit aanbod zijn ingegaan, laten weten gedupeerd te zijn. Hun ervaring is dat het werk niet goed wordt uitge voerd en dat er veel rommel wordt achtergelaten. Een bewoner van de Kievitlaan in Nieuwerkerk gaf gisterochtend te kennen niet tevre den te zijn met de wijze waarop de mannen zijn dak en terras had den schoongemaakt. „Zij gingen wat dreigend om mij heen staan In 1813 woonde reeds een Ver- jaal aan de Ooststraat 19 in Dreischor, zo blijkt in het gemeen tearchief Schouwen-Duiveland. Het was Antonij Pieters Verjaal, metselaar van beroep. Zijn huis en schuur waren anders dan het hui dige pand, dat in 1910 werd ge bouwd. Wellicht zijn het varkens kot en de koeienstal, die Andy en Inge van den Broek in de tuin aan troffen, nog wel uit de tijd van de familie Verjaal. Leden daarvan woonden begin twintigste eeuw nog steeds in het pand. Zo runde huisschilder lacob J. Verjaal, wiens broer Jacob aan de ring een smede rij had, tussen 1930 en 1950 een Shell-benzinepomp aan de voorzij de van de Vijf Zinnen. Na vele ge neraties Verjaal woonden achter eenvolgens de families Van Don gen, Verstraten, Nooteboom, Schipper en tegenwoordig Van den Broek in het pand. De Vijf Zinnen is een groot huis, met name de woonka mer is met een vloeroppervlakte van zestig vierkante meter enorm. Inge en Andy van den Broek vul den die ruimte onder andere met een eettafel van drie meter lengte, een enorme loungebank en een gi gantische servieskast, afkomstig uit een Frans café. „Bij feestjes zit iedereen hier op zijn Italiaans aan tafel. In dit huis kun je echt Bourgondisch leven." Het stel ge niet ook van de grote garage naast het huis, de ruime tuin en het uit zicht op het polderlandschap. „De polder is onze achtertuin en bin nenkort wordt aan de Grevelingen nabij Dreischor een strandje gerea liseerd. Maar het is vooral leuk om hier te wonen vanwege de veilige omgeving. Je kunt je kinderen rus tig de deur uit laten gaan om in het dorp te spelen." door Frank Balkenende goes - Goes sluit zich aan bij het pleidooi van twee Gelderse ge meenten voor terugkeer van (ver beterde) stemcomputers. Die wer den na 2006 verboden omdat ze fraudegevoelig zouden zijn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken weigert vooralsnog verbeter de stemmachines in te zetten bij komende verkiezingen voor de Tweede Kamer, waterschappen en provincies. Volgens de Goese burgemeester én hoofd van een stembureau Dick van der Zaag is stemmen met het rode potloodje en het vervolgens met de hand tellen van deze stem men evenmin een waterdicht sys teem. Ook daarmee valt volgens hem de verkiezingsuitslag te mani puleren. „Angst dat er met stemmachines wordt gefraudeerd? Ik moet erom lachen. We zijn een beetje doorge schoten. Alles doen we anno 2010 digitaal, alleen stemmen we nog met een potlood." Ook Paul Colijn van de Goese SGP/ChristenUnie wil zo snel mo gelijk weer stemmen per compu ter, maakte hij deze week in de raad duidelijk tijdens een terug blik op de gemeenteraadsverkiezin gen. Volgens Colijn zijn er mogelijk fou ten gemaakt bij het tellen van stemmen. Computers rekenen wel nauwkeurig. Colijn: „Er zijn ver schillende cijfers in omloop. Daar tussen zit een ruimte van 103 stem men. Ik denk dat het op de feitelij ke uitslag geen invloed heeft, maar het is wel zorgelijk." Burgemeester Van der Zaag heeft geen weet van verschillende cijfer lijsten. „Daarvan is me niets geble ken uit het officiële proces-ver- baal." Feit is dat in een aantal gemeenten na onrechtmatigheden de stem men opnieuw moesten worden ge teld. Stemcomputers zijn efficiënter, maar in 2006 werden de machines van Sdu in vijfendertig Nederland se gemeenten afgekeurd. Het stem gedrag op deze machines zou mak kelijk te registreren zijn, waardoor het stemgeheim niet meer gewaar borgd kon worden.. Overigens hingen 3 maart op een aantal Goese stembureaus geen gordijnen voor de stemhokjes, dus zo goed wordt het stemgeheim niet bewaakt. Inmiddels heeft de firma Nedap verbeterde stemcomputers ontwik keld. Verschil met oudere exempla ren is dat het om een apparaat met printer gaat, zodat de uitslag naderhand te verifiëren is. Overigens zijn er in andere ge meenten nauwelijks tot geen klach ten te horen over het traditionele stemmen met het rode potlood. en eisten contante betaling van de 1100 euro die wij voor het verrich ten van het karwei hadden afge sproken", zegt de man. Hij heeft uit angst voor geweld het bedrag uiteindelijk maar betaald. Volgens hem werd zijn oudere overbuur vrouw, die de mannen niet goed begreep, min of meer gedwongen het schoonmaakwerk te laten ver richten. De mannen beweerden dat de vrouw opdracht daartoe had gegeven en dat zij daarvoor al de materialen hadden aangeschaft. Ook deze vrouw heeft betaald. Het groepje schoonmakers rijdt rond in een witte bestelbus en een Suzuki van het type Shogun. vlissingen - Alle zorgen van de ge meente om de panden van de Zee vaartschool op de Boulevard van Vlissingen, zijn volgens het HZ-be- stuur overbodig. Het had allang toegezegd de gebouwen, bij even tuele verkoop, de gemeente aan te bieden. Bovendien: het bestuur wil de locatie niet eens kwijt. Toch handhaaft de gemeente haar Vestiging van voorkeursrecht' op Boulevard Bankert 130, 154 en 156. Ze wil namelijk regie blijven hou den over deze 'belangrijke beeldbe palende panden'. „Zodat, als er wat mee gebeurt", zegt voorlichter Mirjam Jongejan, „wij de zaak kun nen sturen. We willen gewoon op safe spelen. De panden mogen niet in handen komen van elke willekeurige marktpartij." Daar was de gemeente Vlissingen wel bang voor, nadat zij een ge rucht had opgevangen dat de Ho geschool Zeeland en het ROC heb ben overlegd met een potentiële koper. Het zou gaan om Mon driaan Vastgoed, die ook zegt te willen investeren in de Vlissingse cruiseterminal. Dat klopt, laat di recteur Arnold Joosten desge vraagd weten, al zegt hij verder niet op vragen te kunnen ingaan. De HZ weet van niets. „Wij heb ben met geen koper overlegd", ont kent directeur Adrie de Buck, „met de hand op mijn hart. Al be grijp ik heel goed dat de gemeente de regie wil houden. Daarom heb ben we jaren geleden al gezegd dat Vlissingen onze eerste gespreks partner zal zijn, mochten we de ge bouwen willen verkopen." Het vestigen van een voorkeurs recht - het eerste recht om het ge bouw te mogen kopen - is dus he lemaal niet nodig, vindt De Buck. Zeker niet, omdat zowel hij als zijn ROC-collega niet van plan zijn de boulevardpanden af te sto ten. Er moet wel groot onderhoud aan gebeuren. vlissingen - Een 29-jarige drugsverslaafde Vlissinger is conform de eis door de rechter in Rotterdam veroordeeld tot dertig maanden cel. Hij krijgt die straf voor het verkrachten van een vrouwelijke medeverslaafde in Rotterdam en voor de mishandeling van zijn ex-vriendin in Rheden. De rechter vond niet bewezen dat de man de kennis uit de Rotterdamse drugsscene heeft opgesloten in een huis en bedreigd tijdens de drie da gen durende 'stappartij' in maart vorig jaar. De man zou de vrouw bij dealers hebben aangeboden in rüil voor harddrugs, maar daarvoor ziet de rechter ook onvoldoende bewijs. Nadat de verslaafde was aangehou den bracht justitie hem onder in Vlissingen. Maar hij nam na een maand de benen. De politie pakte hem in september opnieuw op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63