Alle zintuigen aan bod in De 241 zeeland Nieuwe gemeenteraad Middelburg moet vijf miljoen euro bezuinigen KNRM in actie voor visboot en viskotter Nieuwe regisseur voor Historische Spelen Informatieavond over Koninginnedag 2010 Kinderboerderij na lammertijd weer open Klok stadhuismuseum tijdelijk uitgeschakeld HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. De Vijf Zinnen Ondernemers trainen hun goede manieren donderdag 11 maart 2010 STELLENDAM Reddingboot Antoinette van het KNRM-station Stellendam heeft dinsdagmiddag een vier meter lang visbootje naar de haven ge sleept Het lag met twee man aan boord op zee tegen de Hinderplaat, nadat het roer kapot was gegaan. Op weg naar Stellendam kwam de Antoinette langs de beroepsviskot- ter SL18. Die was op een zandbank voor de haven aan de grond gelo pen. Na het visbootje te hebben afgezet, keerde de reddingboot terug naar de SL18 en trok het schip naar die per water. ZIERIKZEE Lia van der Schalk is de nieuwe re gisseur van de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee. Zij volgt met ingang van het seizoen 2010-1011 Cees Möhlmann op. Van der Schalk woont sinds oktober op de Schouwse Hoeve bij Kerkwerve. Zij heeft een rijke ervaring binnen het amateurtheater. Zij was 17 jaar vaste regisseur bij de Toneel- en Letterlievende vereniging Varia in Vlaardingen. Ook was zij betrok ken bij het jeugdtheater hier. Cees Möhlmann blijft wel tekstschrijver van de Historische Spelen. WEMELDINGE In het dorpshuis van Wemeldinge wordt woensdag 31 maart de derde informatiebijeenkomst gehouden over Koninginnedag. Burgemeester Siebe Kramer van de gemeente Ka- pelle zal er het definitieve program ma bekendmaken. Eerder op de dag wordt de pers bijgepraat in het Voetbalmuseum in Middelburg. „We willen niet dat mensen uit de krant het programma moeten le zen", zegt een gemeentewoordvoer ster. Het programma verschijnt die woensdag in de loop van de dag op www.pzc.nl/blog/oranj eboven. GOES De kinderboerderij in het Holland- sche Hoeve-gebied in Goes is weer open. Drie weken terug werd de kinderboerderij gesloten omdat de geiten moesten lammeren en dan is het gevaar van verspreiding van Q;koorts groot. Er heerste overi gens geen Q_-koorts. De voorzorgs maatregel gold tot het moment dat de lammeren zijn ingeënt. Inmid dels zijn alle lammetjes geboren en ingeënt, zodat de kinderboerderij aan de Kattendijksedijk weer pu bliek kan ontvangen. ZIERIKZEE De klok van het Stadhuismuseum in Zierikzee is gisterochtend tijde lijk stilgezet. Dat is gebeurd uit vei ligheidsoverwegingen omdat mo menteel steigerbouwers aan het werk zijn rond de toren. Hoe lang de klok stil blijft, is niet bekend maar het zal in ieder geval een paar dagen duren. Het Stadhuismuseum wordt mo menteel ingrijpend gerestaureerd en verbouwd. Joost van den Vondel schreef het reeds in 1643: 't Misbruik der zinnen werkt in 't einde pijn en smart Doch 't redelijk gebruik vergenoegt des mensen hart. Het zeventiende-eeuwse woord 'zinnen' betekent tegenwoordig zintuigen. door Marijke Vael Het is een naam die in je hoofd blijft hangen. 'De vijf zinnen' staat op het pand aan de Ooststraat 19 in Dreischor. Zin nen? Worden taalregels bedoeld, (ge)zinnen of de aanduiding van zintuigen, zoals Joost van den Von del anno 1643 gebruikte: 't Mis bruik der zinnen werkt in 't einde pijn en smart. Doch 't redelijk ge bruik vergenoegt des mensen hart.' Andy van den Broek (45) en Inge van den Broek-Bruggeman (41), die sinds 2001 in het pand wonen, vroegen het aan oudere dorpsbe woners. „Niemand wist het pre cies. Het zou kunnen gaan om Vijf geZinnen omdat huisschilder Ja cob J. Verjaal, die hier begin vorige eeuw woonde, een aantal pandjes bezat, een straat verder. Door ver huur van die huisjes, huisvestte hij een aantal gezinnen. Misschien in spireerde hem dat om zijn eigen huis, dat in 1910 werd gebouwd, de Vijf (ge)Zinnen te noemen." Meer waarschijnlijk is dat de huis naam de ïyeeeuwse spelling is van 'de vijf zintuigen'. Andy en Inge vinden die betekenis perfect bij hun huis passen. „We kunnen hier al onze zintuigen op timaal benutten." Niet alleen om dat Andy gitaar speelt en Inge graag kookt. Ook de authentieke glas-in-loodramen in woonkamer en trapgat, de bedstede waarin dochter Eva slaapt en de ruim 3,80 meter hoge dubbele toegangs deuren naar de ouderslaapkamer zijn een lust voor het oog. „In het voormalige varkenskot in de tuin vonden we, onder een sta pel hout, nog twee van die deu ren, maar dan met glas er in." Het is de charme van een oud pand vinden Andy en Inge, en speciaal van dit huis. Het stel was reeds gecharmeerd van de Vijf Zinnen toen ze er, on geveer 15 jaar geleden, tegenover woonden in een klein pand. „Het is een prachtige gevel om tegenaan zierikzee - Ondernemers op Schouwen-Duiveland kunnen een training klantvriendelijkheid en klantgerichtheid volgen. De cursus is opgesteld door de Recron in sa menwerking met Croné Interma- nagement. De training is niet al leen voor recreatieondernemers, maar voor alle ondernemers die met toeristen te maken hebben. De gemeente draagt financieel bij aan de cursus omdat toename van toerisme en verhoging van kwali teit een van de speerpunten is van het toeristisch beleid. De cursus bestaat uit een theore tisch en een praktisch deel. Opge ven kan bij Ed Troost, camping Julianahoeve in Renesse. te kijken en toen de familie Noote- boom, die hier toen woonde, ons op de koffie nodigde waren we er weg van. In vergelijking met ons huisje was het alsof we in een groot paleis kwamen. Maar het was toen niet te koop en zelfs dan, zou het indertijd financieel niet binnen ons bereik hebben gele gen." Toen het jonge stel een kind kreeg verhuisden ze vanwege ruimtegebrek naar een monumen taal pand in de Zierikzeese Post- straat. Groter, maar in de praktijk niet praktisch. „We hadden geen achteruitgang en Eva kon niet op straat spelen." Daarom verkochten ze het pand in augustus 2001 om op zoek te gaan naar wat anders. „We kon den maar niets naar onze zin vin den, terwijl we 1 december uit het huis moesten zijn." Tot de dag waarop een mailing van de make laar in de bus viel waaruit bleek dat Ooststraat 19 in Dreischor te koop was. Andy en Inge van den Broek: „Onder de overstek zit een nest waarin twee keer per jaar zwaluwen broeden." door Theo Giele middelburg - De nieuwe gemeen teraad van Middelburg wordt bij zijn aantreden vanavond al direct gewaarschuwd voor zwaar weer. De ambtelijke top heeft een aantal 'financiële aandachtspunten' opge somd. Dit jaar al zal de raad geld moeten vinden om tegenvallers ter grootte van anderhalf miljoen op te van gen. Die zijn zichtbaar geworden bij het opmaken van de jaarreke ning over 2009. Door toename van het aantal uitkeringsgerechtigden wordt zes ton meer uitgegeven. En het minimabeleid kost drie ton meer dan begroot. Parkeergelden leverden in 2009 800.000 euro minder op. De directie zegt dat er 'zeer waarschijnlijk' rekening mee moet worden gehouden dat in 2010 en volgende jaren tenminste een half miljoen minder aan par keergelden in het laatje komt. Ten slotte dient een ton meer gestort te worden in de reserve woonservi- cezones. Voor de komende jaren liggen nog meer tegenvallers op de loer. Onze ker is hoeveel Delta na 2012 aan de gemeente uitkeert. Tot en met vol gend jaar bedraagt het dividend nog 2,9 miljoen euro. Er zijn 'enkele tonnen' meer nodig om de computertechnologie aan te passen. Voorts voorspelt het Rijk bezuinigingen op de AWBZ en nog een aantal andere ombui gingen. Over de hoogte van die al gemene bezuinigingen is nog geen helderheid en door de val van het kabinet zal het nog langer duren voordat die helderheid er is. „Dat zou kunnen leiden tot een jaar vertraging en daarom wordt voorgesteld de activiteiten ten aan zien van de bezuinigingen in Mid delburg al wel in gang te zetten", luidt het advies van de directie. Voor de komende periode is de lat voor bezuinigingen al op vijf mil joen euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62