Bouw nieuwe woningen in Ellemeet Groene vrijwilligers in B 22 and Van uilenballen pluizen tot snoeicursus Sierduif hoort bij levend erfgoed van Nederland 3 DORPSVISIE Plan sluit aan op droomtraject INFORMATIEMARKT Belangrijk onderdeel van de promotiedag voor de groene vrijwilliger is de Groene Informatiemarkt bij natuuractiviteiten- centrum Ecoscope. Zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Powerpeak Elliptical donderdag 11 maart 2010 door Piet Kleemans ellemeet - Woningbouwvereni ging Zeeuwland gaat veertien nieu we huizen bouwen in Ellemeet. Het gaat om tien eengezinswonin gen en vier zogeheten levensloop- bestendige woningen aan Kuijer- damseweg en Burgemeester de Bruijnstraat. Voor de bouw begint, moeten de bestaande veertien woningen wor den afgebroken. Hard nodig vol gens directeur Antoine de Ceuster van Zeeuwland. „De huizen in kwestie zijn van net na de ramp en ze zijn gewoon op. Te klein en slecht geïsoleerd." Bij de nieuwbouwplannen is geko zen voor een mix van woningty pes die aansluit bij de wensen van de dorpsbewoners. Vorig jaar is sa men met de inwoners van Elle meet het project 'Dromen in Elle meet' gestart. In dat leefbaarheids project konden de dorpelingen aangeven hoe een ideaal Ellemeet er in hun visie uit zou moeten zien. Een van de dingen die naar voren kwamen was de roep om nieuwe gezinswoningen. Dit om kansen te creëren voor het voort bestaan van de basisschool in het dorp. Ook willen de inwoners van Elle meet graag woningen die geschikt zijn voor ouderen die graag in het dorp willen blijven wonen. Zeeuw land sluit met het nieuwe bouw plan aan op de uit het droompro- ject voortgekomen dorpsvisie. De vier levensloopbestendige hui zen komen aan de Burgemeester de Bruijnstraat. Het complete 'woonprogramma' bevindt zich in die huizen op de begane grond: woonkamer, keuken, badkamer en slaapkamer. Op de zolder - bereik baar met een vaste trap - kan des gewenst nog een slaapkamer wor den gemaakt. De tien gezinswoningen worden verdeeld over Kuijerdamseweg (4) en Burgemeester de Bruijnstraat (6). Bij vier huizen komt een gara ge, de andere zes hebben elk een aan de woning vastgebouwde ber ging. De eengezinswoningen wor den ruim van opzet. De bouw begint volgend jaar en wordt verdeeld over twee fases. middelburg - Ze behoren tot het Nederlandse erfgoed: de Neder landse hoogvlieger, de Voorburgse schildkropper en de Nederlandse schoonheidssportduif, die Gerard Adriaanse van de Nederlandse Bond voor Sierduivenliefhebbers heeft meegenomen naar de Klep perhoeve in Middelburg. De hoeve is een van de zes kinder boerderijen in Nederland die mee doen aan het pilotproject 'Leren van Levend erfgoed'. Doel van het project is om kinderen van tien tot twaalf jaar enthousiast te ma ken voor het fokken van Oudhol landse sierduivenrassen. Het pro- door Piet Kleemans Een warm hart voor de na tuur. Dat is eigenlijk alles wat nodig is om een 'groe ne vrijwilliger' te worden. Het Zeeuws Platform Groene Vrij willigers zet de groene vrijwilliger zaterdag in de schijnwerper tijdens een promotiedag in Natuuractivi- teitencentrum Ecoscope in Renes- se. Je hoeft geen bioloog te zijn om je in te kunnen zetten voor de na tuur, beaamt directeur Jos Cats- man van Ecoscope. In het dagelijks reilen en zeilen van Ecoscope zelf spelen vrijwilligers (nog) geen be langrijke rol. Voor wat betreft het natuur- en milieu-educatief werk dat een plaatsje heeft gekregen in Ecoscope is het een heel ander ver haal. „Voor het NME - vroeger de werkgroep schoolbiologie - zijn 150 natuurouders in touw. Ze gaan met leskisten op pad en doen ex cursies voor scholen. Heel belang rijk werk. Zonder die natuur ouders zou dat werk heel lastig zijn", weet Catsman. In de toekomst ziet zij ook in Eco scope een rol voor vrijwilligers. „Ik zou me voor kunnen stellen dat vrijwilligers gastheer of gast vrouw zijn in Ecoscope", aldus Catsman. Zij voegt er aan toe dat voor het onderhoud van de - om vangrijke - tuin bij Ecoscope vrij willigers eveneens welkom zijn. En wie geen groene vingers heeft maar wel bestuurlijke ervaring: ook op dat vlak zijn vrijwilligers welkom. De promotiedag zaterdag in Ecoscope dient meerdere doe len. Allereerst is de dag bedoeld om te laten zien wat 'groene vrij willigers' zoal doen. Geen overbo dige luxe volgens Catsman: „Want het is een beetje een vergeten groep vrijwilligers." De promotie dag is tevens bedoeld om vrijwilli- Boswachter swingt De promotiedag voor Groene Vrij willigers wordt zaterdag om 13.00 uur geopend door wethouder Gil les Houtekamer De Swingende Boswachter is pre sent om de natuurkennis van de bezoekers te testen. De entree voor Ecoscope is voor deze gelegenheid gratis en hetzelf de geldt voor de veldwerkopdrach ten voor kinderen. Ook bij het MEC Walcheren, in Vlis- singen, MEC De Bevelanden in Goes en Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk is zaterdag een promotiedag. gers te werven. De dag is een initia tief van het Zeeuws Platform, in het leven geroepen door het Insti tuut voor Natuurstudie (IVN). De doelstelling van het IVN: bijdra gen aan een duurzame samenle ving door mensen te betrekken bij natuur, milieu en landschap. Mid delen die daarbij ingezet worden zijn onder meer natuur- en mi lieu-educatie. Op initiatief van het IVN staken via het platform elf groene be roepsorganisaties de koppen bij el kaar en is een gezamenlijk vrijwilli- gersbeleid ontwikkeld. Doel: geza menlijk afstemmen, plannen en ac tiviteiten ter bevordering en waar borging van de kwaliteit en conti nuïteit van vrijwilligerswerk. Werving van nieuwe vrijwilligers hoort daar bij, maar ook opleiding en bijscholing van de vrijwilligers. Bij opleiding en bijscholing is het IVN nauw betrokken. Mede om dat deze organisatie landelijk ver takt is, kan het IVN beschikken over een breed aanbod aan cursus pakketten en educatieve materia len. De promotiedag voor groene vrijwil ligers wordt zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur gehouden bij natuuractivi- teitencentrum Ecoscope, te vinden aan het voetpad bij het Transferium in Renesse. ezoekers van de promotiedag, zaterdag in Eco scope, krijgen een uitgebreid programma voor geschoteld. Het Instituut voor Natuurstudie (IVN) is present met een lentetakken-doe-hoek en in het bijen-demonstra tiehuis wordt informatie over de bijenhouderij gege ven. De werkgroep Actief Terreinbeheer van de Na- tuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland verzorgt een fotopresentatie. Ook aanwezig is de 'Tip-kar' van Natuurmonumenten. Vanaf 13.30 uur verzorgen leden van de Jeugd Na tuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland uileballen pluizen en uilenmaskers kleuren voor kinderen. Tege lijkertijd is er een Powerpointpresentatie over natuur beheer door weekendvrijwilligers met aansluitend een wandeling door de tuin van Ecoscope. In de film zaal wordt tussen 13.30 en 14.30 uur een, door een gids van Staatsbosbeheer gemaakte, film over de na tuur op Schouwen-Duiveland vertoond. In de educatieve tuin verzorgen mensen van Stich ting Landschapsbeheer Zeeland een workshop snoeien hoogstamfruit. Om 14.30 uur wordt de Po werpointpresentatie over natuurbeheer en de aanslui tende wandeling herhaald. Om 15.00 uur gaat vanaf Ecoscope een vogelexcursie, geleid door leden van de Vogelwerkgroep, van start. Voor de 'thuisblijvers' wordt de film over de Schouwse natuur herhaald en voor wie de eerste snoeicursus heeft gemist, volgt om 15.15 uur een herkansing. Nellie de Bokx (links) is een van de kinderen die meedoen aan het project 'Leren van levend erfgoed'. foto Ruben Oreel ject wordt uitgevoerd in samenwer king met de Stichting Zeldzaam Huisdier en de Nederlandse Bond voor Sierduivenliefhebbers. Gistermiddag maakten Nellie de Bokx, Joey Irvine, Jennefer van Bockel en Judith Vaneveld kennis met de duiven, van een klein piep kuiken tot een makke 'knuffel- duif. Zij mogen uitkiezen welk duivenras op de Klepperhoeve ge kweekt zal worden. De Klepper hoeve zoekt nog enthousiaste jon gens en meisjes die mee willen hel pen. De bedoeling is dat na het pi lotproject meer kinderboerderijen mee zullen doen. Wilt u op conditie komen, gewichtsverlies realiseren of gewoon lekker bewegen om de gezondheid te ver beteren? Train in huis met de Elliptical trainer! Uitgerust met computer met scanfunctie om o.a. de tijd, afstand en hartslag te meten, handpulse en de mogelijkheid te trainen met swing- of vaste armfunctie. Belastbaar tot 100 kg Eenvoudig zelf te monteren Normaal 170,05 Lezersprijs 129,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 900-1700 www.pzc.nl/gezondheidswinkel GEZONDHEIDSWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60