6 luit agenda donderdag 11 maart 2010 Nieuwe oude gitaar, gebouwd voor Dan Vickrey van de Counting Crows Een akoestische gitaar kost mini maal een half jaar werk. Paskal jakobsen van Blof speelt vrij wel standaard op een Zwiergitaar. Hout krijgt maanden de tijd om te drogen. Snaren in alle soorten en maten. DONDERDAG 11 MAART Terneuzen Ingrid Hoogervorst is te gast. Voordat ze in 2003 debuteerde met de roman Woe de schreef ze jarenlang literatuurrecen sies, eerst voor De Limburger, later voor De Telegraaf. Sinds 2008 verzorgt ze ook de boekenrubriek van Tros Nieuwsshow op radio 1. Bibliotheek, 19.30 uur. Heinkenszand Mady Lengkeek, dichter en kunstenares uit Heinkenszand, verzorgt lezing over de geschiedenis van de poëzie, vanaf het eer ste gedicht tot de poëzie van nu. Bibliotheek, 20.00 uur. Goes Stichting Landschapsbeheer Zeeland geeft informatieavond over weidevogels. Ravelijn de Groene Jager 5,19-21.30 uur. Middelburg Rewind gaat terug naar de jaren '80 met dansen op hits van Michael Jackson, Ma donna, David Bowie, The Cure en ande ren. Café't Schuttershof, 23.00 uur VRIJDAG 12 MAART Middelburg Lezing van de Amerikaanse auteur Francis- co-X. Stork. Hij schreef de young adultro- man Marcelo en de echte wereld. De Drukkerij, 13-14.00 uur. Goes Thomas Rosenboom wordt geïnterviewd door Manda Heddema. Ook kan het pu bliek vragen stellen. Onlangs kwam Ro- senbooms nieuwe roman uit: Zoete mond. De Koperen Tuin, 19.30 uur. Kattendijke Kleindierenopvang Zeeland in Kattendij ke houdt 12,13, 19 en 20 maart een voorjaarsmarkt. De opbrengst is bestemd voor opvang van de, overwegend, knaag dieren. Publiek is tussen 10 en 15 uur welkom aan de Monnikendijk 24. Zierikzee Start opruiming Dorcasdepot aan de Zandweg 30, vandaag geopend van 13 tot 15 uur. ZATERDAG 13 MAART 's-Heer Abtskerke Het Zeeuwse Landschap houdt voor haar donateurs een rondleiding bij Hoeve Van der Meulen. Meer informatie: Het Zeeuw se Landschap, Carolien van de Kreeke, tel. 0113-569110, c.van.de.kreeke@hetzeeuwselandschap.nl De aanvang is 10.00 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Vogelbeurs van 'de Vogelvrienden Goes'. Er is gelegenheid om kooi- en volièrevo gels te ruilen, te kopen en te verkopen. Info: www.vogelvriendengoes.nl Heerhendrikhuis, Te Werfstraat 18, 10.00-12.00 uur. Scharendijke Straofeest met om 12.00 uur verzamelen en keuren van versierde paarden op het Zwarte Plein. Aansluitend activiteiten, waaronder ringsteken voor kinderen (13.00 uur) en te paard (16.00 uur). Prijs uitreiking om 17.00 uur. Vlissingen ArsenaalDisco: 30-plusavond met muziek uit de jaren zeventig en tachtig. Arsenaaltheater, aanvang 22.00 uur Sint-Maartensdijk Om mensen enthousiast te maken voor het groene vrijwilligerswerk hebben 26 Zeeuwse beroeps- en vrijwilligersorganisa ties een promotiedag georganiseerd. De activiteiten vinden plaats vanuit MIC MEC Walcheren in Vlissingen, MEC De Be- velanden in Goes, NME-centrum Schou wen- Duiveland in Renesse en Scaldis Na- turalis in Sint Maartensdijk. Tussen 13 en 16 uur. Dreischor Glitter en Glamour staat centraal tijdens een discoavond van D.A.C. Dreischor. De dansavond is gesplitst in twee groepen. Dorpshuis, 18.30 uur begint de jongste groep. Om 21.00 de oudere jongeren. Zierikzee Halve finale voorleeskampioenschap in bibliotheek De Stolpe, tussen 13.30 en 16.00 uur. Middelburg Doorlopende demonstratie van e-readers en het lezen en downloa den van e-books. Zeeuwse Bibliotheek, 10-16.00 uur. De Middelburgse auteur Floortje Zwigtman signeert Spiegeljongen, het derde deel van haar trilogie 'Een groe ne bloem'. De Drukkerij, 14-15 uur. Simon Blaas en Kees Wijker dragen voor uit Titaantjes van Nescio, muzi kaal omlijst door gitarist Igor Presnya- kov. De Drukkerij, 15.00 uur. ZONDAG 14 MAART Ellewoutsdijk Poëziemiddag met Wim Hofman, André van de Veeke, Jan J.B. Kuipers en Tom Schrijer. Het thema is 'Waar om schrijven wij?' Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Middelburg In Centrum Padma wordt een Arati Lichtceremonie gehouden. De Arati is een eeuwenoude ceremonie uit India, De elektrische gitaar Stemmechanieken Waarsnaren om gewonden worden. Hals Zit aan de body Body gelijmd of Hout uit één stuk, geschroefd, of meerdere op elkaar gelijmde delen. Kan solide, hol of gedeeltelijk hol zijn. Slagplaat Bescherming van de body. Brug Geleidt en hoog Tremolo-arm Beweegt de brug op neer waardoor geluid hoger of lager wordt. Niet alle gitaren hebben dit. Toets Snaar wordt hierop neergedrukt. Fret Metalen strip waarop de snaar wordt afgeklemd als deze op de toets wordt gedrukt. Hoe korter de snaar, des te hoger het geluid. Positiestip Hulp bij het spelen. Element/Pickup Elektromagnetische spoelen die snaartrilling omzetten in stroom. Er zijn enkele (single coils) en dubbele (humbuckers). Pickupschakelaar Bepaalt welke elementen zijn ingeschakeld. Volume- en toonknoppen Output Voor kabel naar versterker. Rolant Quist, Graphic News Kam Snaren lopen hierover naar de stemmechanieken. door Marcel Modde Luilekkerland voor gitaris ten ligt in hartje Vlissin gen. Aan het muurtje rechts achter de toon bank van de oude bakkerij: een bonte verzameling pakjes sna ren. Maar waar het werkelijk om draait, hangt aan de wand pal daar tegenover mooi te zijn. Lonkend als een dame van lich te zeden, klaar om bespeeld te worden. Stuk voor stuk voor zien van een ranke hals. De on derste rij akoestisch, met een ro buuste klankkast. De bovenste reeks elektrisch, voor spetteren de concerten. De echte pronkstukjes heeft gitaar bouwer Sjak Zwier een eigen plek je gegeven, veilig achter het glas van een vitrinekast. Op de kop prijkt de handtekening van Leo Fender. Zowel het model stratocas- ter als de telecaster zijn te koop. Daarvoor moet wel een dikke por temonnee worden meegebracht, vertelt Zwier enigszins besmuikt. Om de pijn te verzachten, doet hij er meteen maar een schepje boven op. „Dit zijn modellen uit de jaren zeventig. Als je de echte strats uit de jaren zestig hebt, praat je over een marktwaarde van tienduizend euro." De vraag naar de reden ach ter die hoge prijs, tovert een brede grijns op zijn gezicht. Het zit 'm niet in een uniek geluid. „Het is meer de zeldzaamheid. De bijzon dere postzegel onder de gitaren. En het hout is super uitgewerkt, dus veel minder gevoelig voor tem peratuurwisselingen." Oude gitaren zijn hot. Een beet je zure tijd dus voor een bou wer? Weer die grijns... Zwier trekt een zwart model tele caster tevoorschijn uit de rij. De brug vertoont duidelijk sporen van roest. En de lak van de kast is boven dien flink bescha digd. „Gebouwd voor Dan Vickrey van de Counting Crows. Splinternieuw! Met de looks van een oude gitaar. Ik moet nog een afspraak maken als ze in de buurt zijn. Ben de mannen vorige keer misgelopen. Ze konden mij niet vinden in Ahoy. Ik was mijn telefoon vergeten." Zwier hangt het instrument terug en pakt een blinkende tegenpool. „Het is maar net waar je van houdt. Andere gita risten geven weer hier de voorkeur Gitaarbouwer Sjak Zwier. aan." De kelder onder de winkel is ingericht als werk plaats. Toen Zwier vijftien jaar geleden zijn beroepsoplei ding aan het Centrum voor Mu ziekinstrumenten Bouw in het Bel gische Puurs voltooide en van een hobby zijn beroep maakte, rolden twee tot drie gitaren per jaar van de werkbank. Nu zijn dat er zo'n tien, op bestelling, in basisprijs va riërend van 1200 tot 4000 euro. Een akoestische gitaar kost de meeste tijd. „Daar wil ik minimaal een halfjaar voor hebben, om het hout goed te laten drogen. Een elektrische gitaar gaat veel sneller; een dag of vier." Tussendoor repa reert Zwier exemplaren die in het vuur van concerten zijn afgeragd of'een ongelukje' hebben gehad. De klantenkring van de Vlissinger imponeert. Paskal Jakobsen van Blof speelt vrijwel standaard op één van de vier Zwiergitaren in zijn collectie. En ook het geluid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46