consument 133 Powerpeak Elliptical donderdag 11 maart 2010 een professionelere aanpak kiezen. „Daarom zijn we verhuisd naar een industrieterrein in IJsselstein. Daar bakken we nu precies hetzelf de brood wat ik tien jaar geleden in Rotterdam in dat kleine bakke- rijtje maakte. Zelfde biologische in grediënten, zelfde lange rijstijden, alles ambachtelijk. Maar door be paalde handelingen door machi nes te laten doen, kan ik nu wel meer leveren. Het meel komt nu bijvoorbeeld computergestuurd precies in de goede verhouding uit de silo's in de mengbak. Dat schep te ik vroeger met de hand uit een zak. Een machine schuift de bro den in de oven, dat deed ik vroe ger met de hand. Het gaat sneller, maar het doet geen enkele conces sie aan de smaak. Zo snijden we de stokbroden nog altijd met de hand schuin in met de punt van een scheermesje. Dan krijg je die mooie opengebarsten korst. Geen machine kan dat zo mooi, dus dat blijven we met de hand doen. En de stokbroden rusten hier op vlas doek, net zoals in kleine Franse bakkerijtjes." Ooit was de droom van 't Hoen net zulk lekker brood te bakken als hij vroeger op vakantie at. Om te kijken of dat gelukt was, sprong hij een tijd geleden in de Thalys met een paar verse broden en ging naar een Franse bakkersbeurs. „Daar stonden onder andere men sen van die strenge bakkersschool en van heel goede bakkerijen. Ze vonden m'n brood geweldig. Dat was echt een proef Ook van consu menten hoor ik dat ze helemaal om zijn. Het is ongeveer anderhalf keer duurder dan fabrieksbrood maar steeds meer mensen hebben dat er wel voor over. Vooral als ze het verhaal erachter horen. Brood uit een supermarkt is goedkoop, maar als je weet welke grondstof fen er in zitten en hoe het is opge jaagd vind ik het nog wel een pit tig bedrag." Voorverkoopadressen zie: www.van- menno.nl Op de site staan nog niet de Twentse streekmarkt in Delden (el ke eerste zaterdag van de maand) en de zaterdagse warenmarkt in Henge lo (Ov) vermeld. Vraag naar het brood van menno op uw eigen streek markt. reageren? consument@wegener.nl Panzanella, Italiaanse broodsalade, voor vier personen benodigdheden: 4 paprika's; 600 gram oud brood (bv stokbrood, ciabatta of witte boule); 1 kilo to maten; blikje ansjovisfilets; 3 el kappertjes; 1 rode ui; bosje basili cum; 2 eetlepels balsamicoazijn; 10 eetlepels olijfolie; teentje knof look. bereidingswijze: Blaker de paprika's onder de grill of in een gasvlam. Doe ze in een pan en sluit het deksel. Laat zo een kwartier staan, de paprika's worden een beetje gaar en het vel gaat er makkelijk af. Scheur het brood in stukken. Hak de tomaten in stuk jes, doe ze in een vergiet en vang in een kom het lekvocht op. Be strooi ze met wat (zee)zout en laat half uur staan. Snijd de ui in dunne ringetjes. Ontvel de papri ka's en verwijder de zaadjes. Doe in een kom: brood, ui, kappertjes, stukken paprika en de uitgelekte tomaten (nog even goed aandu wen in het vergiet om meeste sap eruit te persen). Maak een dres sing van het tomatensap aange vuld met balsamicoazijn en olijfo lie en het geperste teentje knof look. Schenk dit over de salade en hussel voorzichtig. Garneer met de ansjovisfilets en in stukjes gescheurde basilicumblaadjes. Lekker bij gegrild vlees of vis, aan kleden met wat tonijn en eieren tot een maaltijdsalade kan ook. siast. Mensen die bij hen aten, vroegen ook waar ze dat brood konden kopen. Eerst ben ik naar een groter pand in Rotterdam ge gaan, waar een Franse bakker bij mij kwam werken. Toen dat ook te klein werd, heb ik besloten om door het hele land te leveren." 't Hoen maakt drie soorten brood: met gist, met zuurdesem en met een zogeheten poolish. Vooral het maken van brood met zuurdesem is een techniek die al eeuwen be staat. „Tien jaar geleden heb ik zelf het moederdeeg gemaakt. Dat doe je door een papje te maken van water en volkorenmeel. Daar hang je een doek in met een tros gek neusde biologische druiven. Op die druiven zitten wilde gisten die als een gek gaan delen. Daar doe je weer nieuw meel met water bij, zo dat de gisten nog verder kunnen groeien. Zo krijg je een moedercul tuur die sterk genoeg is om deeg te laten rijzen." Het voordeel van zuurdesembrood is de volle smaak. „Het rijzen gaat maar heel langzaam, waardoor aro ma's volop de tijd krijgen zich te ontwikkelen. Het brood ziet er heel mooi uit, de kruim is niet zo regelmatig als bij een gewoon gist- brood, het is wat wilder. De smaak is een klein beetje zuur. Veel men sen hebben dan meteen associa ties met van dat akelig zure Duitse roggebrood, maar dit is veel mil der." 't Hoen maakt met zuurde semdeeg volkoren en lichtere bro den, meergranenbrood en no ten-rozijnenbrood. Veel mensen geven de voorkeur aan gistbrood, dat niet dat licht-zu- rige smaakje heeft. Dat wordt ge maakt met gewone gist, maar wel met veel minder dan een brood uit de fabriek. „We gebruiken hier acht keer minder gist. Dat bete kent dat het minder snel rijst en de smaak zich kan ontwikkelen. In een fabriek kunnen ze in twee uur van meel een brood maken, bij ons duurt het kortste proces acht uur en het langste wel 24 uur. Dat verschil proefje. Een goed brood maken is steeds een afwisse ling van actie, bijvoorbeeld men gen en kneden, en rust. Die rust krijgt het meeste Nederlandse brood niet. De rijping wordt kunst matig versneld met verbetermidde len. Daardoor verlies je smaak en die wordt dan later weer kunstma tig toegevoegd." Op die manier wil hij geen brood bakken, ook al zou het een stuk goedkoper en sneller gaan. „Het vak van bakker is in Nederland he lemaal uitgehold. Nederlanders willen een zacht, makkelijk eet baar broodje, vooral een belegdra- ger eigenlijk. Dat is helemaal door geslagen. Het lijkt bijna meer op cake dan op brood, het heeft geen karakter. De kruim wordt zachter en droogt minder snel uit als je er veststoffen en enzymen aan toe voegt. Veel bakkers in Nederland gebruiken daarom kant-en-klare mixen van de fabriek. Altijd het zelfde van smaak, lukt altijd, gaat lekker snel. Maar ik vind dat een enorme uitholling van het vak." Een variant op gistbrood is het brood dat gebakken wordt met een voordeegje, een poolish. De dag voor het eigenlijke deeg wordt gemaakt, voegt 't Hoen meel, wa ter en een piepklein beetje gist bij elkaar. Dat papje wordt de volgen de dag toegevoegd aan het gewone broodrecept. Door de lange rijping is de smaak extra bloemig en aro matisch en dat proefje onder ande re in het landbrood van volkoren roggemeel. Omdat restaurateurs en particulie ren 't Hoens brood zo lekker von den, moest hij kiezen. Of het aan bod beperkt houden voor een paar vaste klanten, of het brood breed toegankelijk maken en dan Bakker Menno 't Hoen laat zijn stokbroden rusten op vlasdoek, 'net zoals in kleine Franse bakkerijtjes'. foto's Menno 't Hoen Wilt u op conditie komen, gewichtsverlies realiseren of gewoon lekker bewegen om de gezondheid te ver beteren? Train in huis met de Elliptical trainer! Uitgerust met computer met scanfunctie om o.a. de tijd, afstand en hartslag te meten, handpulse en de mogelijkheid te trainen met swing- of vaste armfunctie. Belastbaar tot 100 kg Eenvoudig zelf te monteren Normaal 170,00 Lezersprljs C 129,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen S00-!?00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 35