'Sluiten operatiekamers zou een ramp zijn' 21 zeeland Splijtingsafval van Dodewaard klaar voor transport naar Covra Borssele Tien voor twee PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! ZIEKENHUIS De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft het Admiraal De Ruyterziekenhuis twee maanden gegeven om de operatiekamers op orde te brengen. 'Rapport was een praatstuk, maar nog geen beleid' donderdag 11 maart 2010 door Willem van Dam Oorbelletjes wilde ze. Van die hele kleine, met iets glimmends er in. Haar vriendinne tje draagt die ook, vandaar. „Als je ze zo graag wilt, mag dat", zei haar moeder. „Maar", waar schuwde ze, „dan moeten er wel een paar gaatjes in de je oren wor den geprikt, en dat doet mis schien een beetje pijn." „Geeft niks", schudde onze kleindochter Fay het blonde hoofd - hoewel ze nog geen vier jaren telt, heeft ze het kennelijk al donders goed door: wie mooi wil zijn, moet pijn lijden. En zodoende wandelden wij be gin deze week met onze Fay een juwelierswinkel binnen. „Dus jij wilt oorknopjes?", vroeg de aardi ge mevrouw achter de toonbank. Ja, knikte Fay enthousiast en ze nam onbevreesd plaats in een stoel, wachtend op het moment dat de glimmertjes in haar oren zouden worden geschoten. Ik ben niet zo'n held; ik houd er niet van om toe te moeten zien hoe er gaatjes worden geboord in oorlelletjes van kleine meisjes. Dus wendde ik mij quasi noncha lant af en drentelde langs de uit stalkasten vol armbanden, halsket tingen, klokken en horloges. Is het u ook wel eens opgevallen, dat veel uurwerken in vitrines tien minuten voor twee aanwij zen? Da's een verkooptruc, legde de winkelmevrouw mij uit. Want klokken die op tien voor twee staan (tien over tien mag ook) lij ken te glimlachen en een vrolijk lachend horloge laat zich makke lijker verkopen dan een uurwerk je met een chagrijnige (vijf minu ten voor half zes) uitstraling. Echt waar? Echt waar! „Zo, klaar!", hoorde ik achter me. Met twee fraaie oorbelletjes èn een trillende onderlip sprong mijn kleindochter van de stoel. „Deed het pijn?", informeerde ik bezorgd. „Ja, het deed een heel klein beetje pijn", zei ze met een onderdrukte snik. Maar toen ze zichzelf in de spiegel bewonder de, klaarde zij geheel op. Huppe lend verliet ze de winkel. Met een gezichtje op tien minuten voor twee. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In het cololon treft u nadere informatie door Nadia Berkelder vlissingen - Het was een pittige brief die Pieter Vierhout, voorzit ter van de raad van bestuur, vorige maand aan de medisch specialis ten en de medewerkers van de operatiekamers stuurde. Vierhout is op zijn zachtst gezegd niet blij met het oordeel van de Inspectie voor de Gezondheidszorg over zijn ziekenhuizen. Voorzieningen in de operatieka mers in het Admiraal De Ruyter ziekenhuis zijn niet in orde, maar het gaat vooral om 'ernstige tekort komingen' op het gebied van 'disci pline en cultuur', schrijft Vierhout in zijn brief Wat dat is? „Dat je operatiekamerklompen niet bui ten de operatiekamer aanhoudt, dat je meteen andere kleren aan trekt als je de operatiekamer uit gaat en dat je bijvoorbeeld geen horloge en geen sieraden draagt tij dens een operatie", zegt Vierhout desgevraagd. Er worden nu gedragsregels door gevoerd. „En vergist u niet", zegt Vierhout in de brief aan zijn mede werkers. „Dat zijn regels die elders al jaren als normaal worden be schouwd." En: „We kunnen het ons niet veroorloven opnieuw een dergelijke beoordeling van de Inspectie te krijgen. Het sluiten van de operatiekamers zou een ramp zijn in een periode waar het al moeilijk is om het hoofd boven water te houden." De Inspectie heeft het ziekenhuis twee maanden de tijd gegeven om orde op zaken te stellen. Volgens Vierhout is men daar inmiddels bijna mee klaar. „Er wordt hard aan gewerkt, er worden nu nog wat cursussen gegeven. Ik ben er van overtuigd dat het gaat lukken. Het moet honderd procent goed zijn. Er moet maximale veiligheid zijn in een ziekenhuis." foto Robin Utrecht/ANP Dat vindt de Inspectie voor de Ge zondheidszorg ook. Die is inmid dels al een paar jaar bezig met een programma om de veiligheid rond operaties te verbeteren. In 2008 concludeerde de Inspectie na een groot landelijk onderzoek dat er veel mis was in operatiekamers. 'Het ontbreekt aan discipline op bijvoorbeeld het gebied van han den wassen en kledingvoorschrif ten', was de conclusie. Zo werd vastgesteld dat medewerkers te veel in en uit liepen bij operaties. „Er is in Nederland de laatste jaren wel wat veranderd in de opvattin gen over operatiekamers en veilig heid", zegt Vierhput. „Dat komt onder meer door de Almelo-affai- re." In het Twenteborgziekenhuis in Almelo overleed in september 2006 een patiënte toen er brand uitbrak in de operatiekamer. De brand was onder meer veroor zaakt door slecht onderhoud aan de apparatuur. Het Admiraal De Ruyterzieken huis heeft wél haast met het sa menvoegen van afdelingen, maar dat er straks geen ambulances naar Vlissingen rijden, dat is achter haald. Dat zegt het ziekenhuis in reactie op berichtgeving in deze krant. In een vertrouwelijk rap port uit het ziekenhuis staat dat er na dit jaar geen acute zorg meer in Vlissingen wordt verleend. „Dat was een praatstuk", zegt Vierhout nu. „Dat is geen beleid, er staan geen handtekeningen onder." De raad van bestuur heeft gisteren ver gaderd over de toekomst van het ADRZ. Vandaag wordt daar infor matie over gegeven. VLISSINGEN-OOST - Het afval van de opgewerkte splijtstofelementen uit de stilgelegde proef-kernener- giecentrale Dodewaard, komt bin nenkort naar de Centrale Organisa tie voor Radioactief AlVal (Covra) in Vlissingen-Oost. Het betreft een overzichtelijke hoe veelheid: 28 stalen cilinders met in totaal 5 kubieke meter in glas gego ten hoogradioactieve splijtingspro ducten. Er is maar één transport voor nodig. In tegenstelling tot de gebruikte splijtstof uit de kerncentrale Bors sele is die van Dodewaard niet bij Areva in La Hague in Frankrijk op gewerkt, maar bij Sellafield in Sea- scale aan de Ierse Zee in Engeland. Daar zijn de nog bruikbare ura nium en plutonium door middel van een chemisch proces geschei den van nucleaire afvalproducten. Het uranium is verkocht aan de Duitse energiereus Eon, het pluto nium aan Areva. Beide maken er nieuwe splijtstof van. De kerncentrale Dodewaard had een capaciteit van 58 megawatt. Ter vergelijking: het vermogen van de kerncentrale Borssele bedraagt 485 megawatt. Dodewaard is in 1997 stilgelegd na een bedrijfstijd van 29 jaar. De laatste splijtstofele menten zijn nadat ze enigszins wa ren afgekoeld, in 2003 naar Sella field getransporteerd. De bijgebou wen en de schoorsteen van Dode waard zijn gesloopt en vervolgens is de centrale in 2005 dichtge maakt. Pas in 2045 is de radioacti viteit in het gebouw zover afgeno men dat het kan worden gesloopt. De gedemonteerde installaties en het puin zullen als laag radioactief afval bij de Covra worden behan deld en opgeslagen. Het splijtingsafval uit Engeland gaat om te beginnen honderd jaar de oranje bunker van de Covra in. De datum waarop het Dode- waard-afval in Vlissingen-Oost ar riveert, blijft geheim om veilig heidsredenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2