ze is, in een schitterend gewaad ALADDIN Heel Zeeland vandaag op Google View te zien zeeland 127 Hedwigepolder moet controversieel worden zc vanaf nü verkrijgbaar Spookrijder EIGENHUIS HERBOUWEN JAARBEURS UTRECHT foto Lex de Meester Allemaal zaken overigens waar de voorstelling geen woord aan vuil maakt. Ook niet aan de vooraf gaande luidruchtige scheiding, compleet met aan flarden gesne den schilderijen. Mathilde praat. Over zichzelf Vervuld van zichzelf uiteraard. En dat is alles. Staccato. Verwaand. Ordinair. Jaloers. Geaf fecteerd. Ik denk dat je dat echt wel knap mag noemen, wanneer een tekst je het besef van tragiek kan geven zonder aandacht te besteden aan wat wij - zoals hierboven omschre ven - doorgaans 'tragisch' noe men. Misschien is de trom iets te roffelig als ik zeg dat alleen de aller- besten dat kunnen, maar toch. Ik vind het wel een verdienste, dat je hier uit de zich opstapelende zin nen met soms heel banale inhoud goes - De politie heeft gisteren een spookrijder aangehouden bij de McDonald's in Goes. De Goese- naar (86) keerde zo nu en dan op de weg en was onoplettend. De man was op weg naar het CBR in Goes voor een rijvaardigheids- test. Zijn rijbewijs is ingenomen. 19,20 EN 21 MAART EIGENHUIS 1 (y INRICHTEN i ga naar de nationalebouwbeurs.nl Rabobank en realiseer ie droomhuis! (misschien juist daarom?) lang zaam een besef van tragiek in je voelt groeien. Twee bladen vol met quotes uit de voorstelling heb ik ijverig neergepend in het don ker. De verleiding om te citeren is groot. Het heeft geen zin. Alleen het totaalverhaal geeft je de sensa tie van tragiek, niet die éne zin. Ze praat niet alleen. Ze is. In een schitterend Fong Leng-gewaad, dramatisch in kleur (heftig rood overheerst) en in vorm. Ze kan er zich mee omvormen tot een prach tige pauw-mens. En zo ijdel was ze. De spiegelwanden van het de cor... (vooruit, tóch een citaat: "Ik zou liefst in mijn eigen mauso leum wonen, met al dat glimmend marmer, of in een spiegelzaal.")... de spiegelwanden van het decor weerkaatsen haar twee-, drie-, vier door René Schrier middelburg - Vanaf vandaag is heel Zeeland op de computer te zien via Google View. Met Google View is het mogelijk op straatni veau een panoramisch beeld op het scherm te halen. Google heeft op een paar kernen na heel Nederland nu aan Street View toegevoegd. Tot vandaag stonden alleen enkele doorgaande Zeeuwse routes op Street View. Naast Zeeland is ook een aantal po pulaire toeristische trekpleisters aan Google View toegevoegd, waaronder de Efteling, de Zaanse Schans, de boulevard van Scheven- ingen, het Binnenhof, Nationaal Park de Hoge Veluwe en bijvoor beeld de Apenheul. Volgens een woordvoerster van Google is het sterke punt van Street View dat je een straat of een voudig. Ze straalt zonder te stra len. Ze regisseert haar overdachte poses geraffineerd. Ze is overal. Dat Louis van Beek zijn personage in travestie vertolkt - en hij doet dat heel sterk en overtuigend - ver hoogt het gevoel van tragiek aan zienlijk. En dan is er natuurlijk de muziek (van David Cantens), de liederen. Eindelijk eens een keer organisch in het geheel opgeno men. De muziek vaak op de achter grond aanwezig als stemmings beeld (zoals meestal in films) en dan - een keer of zes - bijna spon taan overgaand in een sober, maar goed lied. Mooi, functioneel, tref fend. 'Mathilde' toert nog tot eind april, on der meer op elf plaatsen in Zeeland. Speellijst op www.theaterzeelandia.nl ■mmmeksssnamhkmmnmbas&mhmnmmmmm buurt kunt bekijken alsof je er doorheen loop. Street View maakt een panorama van 360 graden mo gelijk. Zo is het heel bruikbaar voor mensen die op een bepaalde locatie een huis willen kopen, om te zien of dat huis misschien naast een discotheek staat en of er par keerruimte in de buurt is. Mensen kunnen ook kijken hoe de omge ving van hun gehuurde vakantie huisje er uit ziet en zo alvast vakan tie voorpret beleven. De Zeeuwse foto's voor Street View zijn in 2009 gemaakt. In som mige gevallen is dat gebeurd met een speciale driewieler, de zoge naamde Google Trike. Die is inge zet op plekken waar de auto, die de foto's nam, niet kon komen. O Vanaf 9.00 uur is het nieuwe Street View op www.pzc.nl te zien. donderdag 11 maart 2010 door Ben Jansen middelburg - De Tweede Kamer moet de ontpoldering van de Her togin Hedwigepolder en de plan nen voor de inrichting van het ge bied controversieel verklaren. De WD en de PvZ in de Staten van Zeeland komen morgen met een motie, waarin ze de Kamer vragen het onderwerp over de verkiezin gen en de vorming van een nieuw kabinet heen te tillen. Daar is alle aanleiding voor, vin den Kees Bierens (WD) en lohan Robesin (PvZ). Het besluit om van de Hedwigepolder een gebied voor estuariene natuur te maken, is immers onder grote druk geno men, omdat Vlaanderen de derde verdieping van de Westerschelde in het gedrang zag komen. Nu het baggerwerk vorige maand is begon nen, is die druk weg en is het vol gens de twee Statenleden gelegen heid het alternatieve plan van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen be ter tot zijn recht te laten komen. De Staten praten morgen over het rijksinpassingsplan voor de Hedwi gepolder, de planologische voorbe reiding voor de herinrichting van het gebied. De Staten en het dage lijks provinciebestuur zijn door het ministerie van LNV in de gele genheid gesteld hun mening te ge ven over het voorontwerp van dat plan. De gang van zaken rond die in breng heeft bij Bierens en Robesin een nare smaak achtergelaten. Ze beschuldigen het college van GS er van dat het zijn eigen reactie en de aanzet voor die van de Staten ach ter de kiezen hebben gehouden tot na de gemeenteraadsverkiezin gen. Robesin: „De brief van GS aan LNV is al vóór de verkiezin gen verzonden en wij mogen er morgen pas iets van vinden. Dat getuigt van weinig respect voor de Staten." Bierens voegt eraan toe dat de kans bestaat dat Zeeland een slecht figuur in Den Haag maakt. „In de reactie van GS is sprake van verblijfsrecreatie in de Hedwigepol der. Verblijfsrecreatie daar? Dat is het laatste stukje Zeeland dat je daarvoor zou bedenken. En welke vorm moet dat krijgen? Tenten, ca ravans, chalets, zomerwoningen? Daar vallen nog wel wat vragen mij te stellen, maar intussen ligt bij minister Gerda Verburg een brief op het bureau met specula ties over verblijfsrecreatie." Het dagelijks provinciebestuur wil dat de ontpolderde en als natuur gebied ingerichte Hedwigepolder economische impulsen voor de streek oplevert door er - in samen hang met het Land van Saeftinghe en de Prosperpolder - een grens overschrijdend nationaal park van te maken. Bierens, smalend: „Waarom zou je de huidige econo mische betekenis van de Hedwige polder als landbouwgebied ruilen voor een andere?" Robesin: „De Staten van Zeeland hebben zich steeds tegen gedwongen ontpolde ring uitgesproken. Het zou me ver rassen als een meerderheid nu zou zeggen: ok, dan moet het maar, want we krijgen er zoveel voor te rug." Daarom komen de twee fracties ook met een eigen voorstel voor de Statenreactie. Daarin is hele maal geen sprake van een natio naal park met een toeristische en educatieve nevenfunctie. Bierens en Robesin willen wijzen op de kans dat de Hedwigepolder zich in ontpolderde staat vult met ver vuild slib. Als de Tweede Kamer het rijksin passingsplan Hedwigepolder con troversieel verklaart, ontstaat vol gens Bierens en Robesin een situa tie waarin kan worden bekeken of het mogelijk is de ontpoldering als nog uit de verdragen met Vlaande ren te halen. Ze verwachten van de Vlamingen geen ernstige tegen werpingen. „Die hebben altijd ge zegd dat ze het natuurherstel in de Westerschelde als een Nederland se zaak beschouwen. Nu ze hun verdieping hebben binnengehaald, zullen ze daar echt geen punt meer van gaan maken." Of de motie het haalt? Bierens en Robesin: „Dat hangt voor een be langrijk deel van het CDA af Die partij heeft wel iets goed te maken na het gepruts in Den Haag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29