261 zeeland Molière opening festival Ze praat niet alleen, Kinderen kunnen zich gratis laten schminken op Koninginnedag brieven donderdag 11 maart 2010 Louis van Beek als Mathilde Willink. MUZIEKTHEATER Mathilde Theaterproductiehuis Zeelandia Tekst/spel: Louis van Beek Regie: Paula Bangels Gezien: di. 9 en wo. 10 maart, Scheldetheater, Terneuzen figuren tragische personages zijn. Tragisch was Mathilde Willink misschien wel. De onopgehelder de doodsoorzaak (in 1977, 39 jaar oud) wijst sterk in de richting van zelfmoord, ook al is het in de prak tijk nogal lastig om jezelf rechts- handig door je linkeroor te schie ten. Een week voor haar dood sprak ze over 'drastisch ingrijpen', maar niemand die iets vermoedde. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ziekenhuisfusie Geen enkele echte Walchenaar die achter deze fusie staat. Het is het gedram van de verzekeraar. Naar de stem van de Zeeuw wordt to taal niet geluisterd. Karla Peijs die na haar debacle met de Betuwelijn iets had kunnen betekenen voor de Zeeuw, laat het ook nu weer af weten. Of het nou gaat om een pol der of om een ziekenhuis, over het algemeen druipt de Zeeuw af als aangeschoten wild. Summier actie voeren sorteert geen enkel effect. Dit is de trieste realiteit en waar heid. Resteert ons nu enkel nog: of we gooien eensgezind Zeeland plat, of de spreuk Tk worstel en kom boven' verdwijnt voorgoed uit het Zeeuwse gedachtengoed. T.J. Witkowksi Beatrixlaan 145, Vlissingen Damherten In de krant van zaterdag stond dat de jacht op damherten is gesloten maar dat is onjuist. De jacht op damherten in de natuurgebieden is gesloten maar ten westen van de denkbeeldige lijn Scharendij- ke-Serooskerke mogen het hele jaar mannelijke damherten gescho ten worden. Ook zegt Ramondt dat het hun niet is te doen om zo veel mogelijk damherten te schie ten maar om de overlast te beper ken en de verkeersveiligheid te ver hogen. Dat is onzin. Volgens het door Alterra opgestelde rapport is er geen sprake van overlast en/of een verkeersveiligheidsprobleem. Anders zou de provincie eerst pre ventieve maatregelen nemen, dat doen ze niet, dus kun je conclude ren dat de provincie het rapport onderschrijft. Damherten zijn door de Flora- en faunawet beschermde dieren en er moeten zwaarwegende belangen zijn om deze af te mogen schieten en die zijn er niet. Daarom vindt de Partij voor de Dieren deze ont heffing in strijd met de wet. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Kilometerheffing No way volgens de heer van Woer- kom is kilometerheffing de oplos sing tegen het dichtslibben van Ne derland, dit noem ik nou echt pre ken voor eigen parochie. Neder land is al dichtgeslibd van organisa ties en instanties die welvaren van het melkkoetje, de enige en eerlij ke oplossing is het openbaar ver voer beter en betaalbaar te maken. Diegene die de auto niet noodzake lijkerwijze nodig hebben, gaan dan met de bus of trein. Auto's minder op de weg en de trein een veel voud daarvan en dat is nu precies wat deze heren niet willen. Want minder auto's is minder inkomen, beter voor ons, betekent slechter voor hen. Dus kilometerheffing<en ANWB weg er mee. G. de Ruiter Hogezoom 6, B. Haamstede Natuurlijk, natuurlijk Regelmatig als het over kruiden gaat, verschijnt er een brief van Ma rie P. Prins in de krant. Ze weet er duidelijk veel van; maar aan wiens kant staat ze nu eigenlijk? In ieder geval haalt ze dingen door elkaar: De betere supplementenleveran ciers produceren wel onder nor men die afkomstig zijn uit de far maceutische industrie, maar ze hebben juist niets op met het gege ven dat deze industrie de natuur in het laboratorium probeert na te bootsen, zodat ze op 'hun' midde len patent aan kunnen vragen! Sint lanskruid heeft al honderddui zenden geholpen tegen hun depres sieve klachten; zoveel dat het de farmaceutische industrie een doorn in het oog werd. Onder lei ding van voormalig minister Borst werd er een campagne opgezet. Een andere mooie eigenschap van dit kruid, moest worden zwartge maakt: Doordat de lever beter z'n werk gaat doen, kunnen 'medicij nen' als de Pil sneller afgebroken worden. Met het gebruik van krui den hoeft niets mis te zijn, alleen moet je je door de juiste mensen la ten voorlichten. Wim Francke Natuurdrogist De Waaihoek Gasthuisstraat 9, Goes Ontpolderen De Provinciale Staten moeten bij minister Verburg een advies uit brengen over het ontpolderen van de Hedwigepolder. Maar uit recent onderzoek van dokter Scheele bleek dat vervuiling van het Schel- dewater onvolledig in het mi lieu-onderzoek is meegenomen. Door het getij komt water perio diek naar binnen en vloeit weer af Als gevolg wordt slib op de bodem afgezet. De Schelde is bij de Hedwi gepolder vervuild met zware meta len, PCB's en PAK's. Die verontrei nigingen blijven achter in het slib. Bij droogvaUen en door weer en wind komt zogenaamd fijnstofin de lucht. Vervuilde fijnstof kan ernstige ver giftiging betekenen voor alles wat leeft in die polder inclusief men sen. Het onderzoek van Scheele toont aan dat deze vervuiling een serieus risico betekent. Maar daar is tot nu toe geen aandacht aan be steed. Het zou alsnog serieus beke ken moeten worden voordat de provinciale staten instemmen met het nu onmiddellijk ontpolderen van de Hedwigepolder. J. Schijve Markt 18, Retranchement Kiezersbedrog 2 Naar aanleiding van het artikel over bedrog bij de gemeenteraads verkiezingen (6 maart) wil ik het volgende aanvullen. Het komt voor dat er geen procedure voor de kandidaatstelling voor leden van de gemeenteraad is. Ook komt het voor dat een lokale partij geen le den kent. Kort voor de verkiezing worden dan namen op een lijst ge plaatst van personen die gekozen willen worden. Omdat er maar en kele leden binnen die partij func tioneren kiezen de leden zichzelf. Er worden geen voorwaarden ge steld aan de persoon, kennis, vaar digheden, referenties, aantoonbare politieke en bestuurlijke kwalitei ten. De kandidaten moeten elkaar stemmen en er voor zorgen dat het kleine clubje vrienden in de raad komt dat is alles. Jammer dat kie zers voor de gek worden gehou den. Op deze wijze gaat het er al leen om om op persoonlijke titel in de raad te komen. Dat lijkt inder daad ook op kiezersbedrog. J. Verbrugge Sperwerhof 12, Heinkenszand ZNF Programma MIDDELBURG - De tiende editie van het Zeeland Nazomerfestival be gint op 24 augustus met de kome die De Misantroop van Molière. Het stuk wordt gespeeld op land goed Overduin in Oostkapelle, on der regie van Antoine Uitdehaag. Zoals gebruikelijk kent het festival, georganiseerd door Theaterproduc tiehuis Zeelandia, vier locatievoor stellingen. In de voormalige zware plaatslagerij op het Scheldeterrein in Vlissingen wordt de moderne klassieker Eindspel van Samuel Beckett opgevoerd. Regisseur is Al- bert Lubbers. In het centrum van Middelburg zal Vlammenstad te zien zijn, een tweeluik over het bombardement op de stad in 1940. Het wordt ook opgevoerd tijdens de herdenking van het bombardement (18-22 mei). Het stuk, geschreven en gere gisseerd door Judith de Rijke, wordt gespeeld door Bram Kwek- keboom en Adri Overbeeke. De vierde voorstelling, Autopsie van een gebroken hart, is een copro ductie met het Vlaamse gezel schap LOD. Het stuk wordt aange past voor het festival, waar het te zien zal zijn in de Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven. Dat drie van de vier producties dit jaar op Walcheren zijn, is volgens directeur Henk Schoute van Zee landia voornamelijk toeval. „We zijn afhankelijk van de locaties die beschikbaar zijn en die bij de voor stelling passen." Bovendien, zo zegt hij, doen de reisvoorstellingen buiten het festival (zoals Mathilde dat gisteren in Terneuzen in pre mière ging, wel andere regio's aan. Zeelandia wil tijdens het festival experimenteren met een gratis bus van Terneuzen naar Middelburg. Het Nazomerfestival duurt van 24 augustus tot en met 4 september. Het programma van het festival- hart, het Abdijplein in Middel burg, wordt later bekendgemaakt. door Maurits Sep Alle kinderen die op 30 april naar Middelburg komen om de koningin te zien, kunnen zich gratis laten schminken. Vrijwilli gers van de stichting Wijk Dau- wendaele zijn al twee weken bezig met schminklessen. TVvee keer per week, op woensdag avond en vrijdagavond, komen zo'n vijftien vrijwilligers bij elkaar. Grimedocent is Rob Dreessens, één van de drijvende krachten ach ter de stichting. Hij heeft zeer rui me ervaring in het schminken. „Op het muziekfestival South Park in Middelburg doen we dat al ja ren, zo'n 200 kinderen per dag." Op 30 april is de uitdaging aanzien lijk groter. Dreessens schat op het tienvoudige. „Hoe ik aan die in schatting van 1500 tot 2000 kinde door Willem Nijssen Mathilde Willink (gebo ren De Doelder, uit Terneuzen) was als - derde - echtgenoot van de 40 jaar oudere kunstschil der Carel Willink een tijdlang de bekendste Nederlandse societyfi- guur. Dat lijken mij vreselijk saaie (want oervoorspelbare) mensen en de voorstelling Mathilde van Theaterproductiehuis Zeelandia doet ook geen moeite om je van iets anders te overtuigen. Wat in dit muziektheaterstuk over haar leven wordt verteld, lees je (completer dan nog) binnen drie minuten op Wikipedia. Dus daar zit de focus al evenmin. Wat de voorstelling wel probeert over te brengen, is dat sommige society- Koninginnedag in Zeeland ren kom? Nou, er worden zo'n 45.000 bezoekers verwacht in Mid delburg op Koninginnedag. We denken dat vijf procent van hen kinderen zijn." Grimeurs van stichting Wijk Dau- wendaele beginnen rond tien uur in de ochtend met hun schmink- werk. Koningin Beatrix wordt met haar familie om 12.00 uur in de stad verwacht. Ook als zij om 13.00 uur weer weggaat, gaat het schminken gewoon door. „We ge bruiken heel goede schmink. Die is makkelijk uit de kleren te krij gen én hypoallergeen, dus je krijgt er geen pukkels van." Stichting Wijk Dauwendaele staat ergens in het centrum van Middel burg met de eigen bus opgesteld om de kinderen mooi op te ma ken. De exacte plek kan Dreessens nog niet onthullen, omdat daar over het definitieve oordeel nog niet is gevallen. „Maar we staan in ieder geval pal aan de route." Het koninklijk gezelschap maakt een wandeling van een uur door het centrum van de stad, van de Abdij naar het stadhuis aan de Markt. Lopen er die dag dus vele honder den prinsjes en prinsesjes meer rond in Middelburg? Nou nee, ver wacht Dreessens. „We hebben wel nagedacht over het thema prinsen en prinsessen. Maar we denken dat dat niet zo werkt. Kinderen hebben toch een eigen idee over schmink. Die denken aan spider- man en dieren: tijgers, leeuwen." www.pzc.nl/oranjeboven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28