Het recht kan moord niet voorkomen Gek, een raad zonder Trix zeeland 125 Rijksinstituut: Kans op ongeval kerncentrale eens in tien miljoen jaar Vlissingen doet mee Extra ambulancepost aan wereldfietsrecord wordt geopend Harmonie Voorwaarts speelt in Couburg donderdag 11 maart 2010 W rnnmrnnmmr-TnriTTr',*T"J'T~"'"'rrrrr VLISSINGEN WISSENKERKE In heel Nederland zijn initiatieven geboren om op woensdag 31 maart het wereldfietsrecord te verbete ren. Ook Vlissingen doet mee. Palla dium en Stichting Werkt voor Ouderen hebben een tocht van tien kilometer uitgezet. Die rit ver trekt om 12.00 uur vanaf het Stad huisplein in Vlissingen. De stichtin gen hopen bij te dragen aan de po ging een miljoen mensen tegelijk op de fiets te krijgen. Aanmelden bij Palladium (0118-420470) of SW- vó (0118-448452). De ambulancepost op bedrijventer rein Gruijckelcreke in Wissenkerke wordt volgende week donderdag in gebruik genomen. Met de nieu we post op Noord-Beveland wil Connexxion Ambulance Zorg voor betere spreiding zorgen. Het gaat om een extra team. Vooral tijdens de zomermaanden is een post op Noord- Beveland van groot belang. Vanuit Noord-Beveland is de storm vloedkering snel te bedienen. Bo vendien kan het team assisteren op de Zeelandbrug en de Veerse Dam. KOUDEKERKE In de Couburg in Koudekerke vindt zaterdag 20 maart de jaarlijk se uitvoering plaats van Harmonie Voorwaarts uit Koudekerke. Het is de eerste uitvoering met dirigent Eric Provoost die sinds mei vorijg jaar voor het orkest staat. Het the ma van dit jaar is de vier elemen ten; vuur, aarde, lucht en water. Op het programma staan onder andere Music for the Royal Fireworks ge componeerd door George Frideric Handel. De uitvoering begint om 19.30 uur. ■ffmra'HjWBiiriiMiiinirfirrfïiiwniiiMiiiriiiiiiii ii inr n rnn; door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Op authentieke Wira Dijkstra-wijze heeft de burgemees ter van Vlissingen gisteravond der tien raadsleden uitgezwaaid: met bezieling, warmte, veel grapjes en nog veel meer woorden. Iedereen kreeg een kunstwerk van Loek Grootjans, bedenker van de dichterlijke tekst op de Arsenaalto ren. Op zijn 'ergens ben ik anders ben ik nergens' borduurde hij voor de volksvertegenwoordigers voort met nieuwe vocabulaire. Overal ben ik stof werd toegewezen aan Rinie de Jonge, volgens Dijk stra een échte PvdA'er, een échte sociaal-democraat die 'opkwam voor de arbeider'. Ergens ben ik ner gens kreeg Trix de Roos, wiens af scheid haar SP-fractie tot tranen roerde. Ook Dijkstra zei het: gek dat Trix hier straks niet meer is. Overal ben ik anders was voor Gerard Aarden van de POV, de par tij waarvan Dijkstra zei terugkeer in de raad 'een verrassing' te vin den, met een verlate knipoog naar Aardens opvolger Henk de Haas. Overal ben ik ergens was, toepasse lijk genoeg, voor Ellie Walrave van de PvdA die zei het als raadslid niet gemakkelijk te hebben gehad na haar wethouderschap en die be loofde terug te zullen blikken op Formeel-juridisch regels, ei gen aan een rechtsstaat, voorkwamen dat de Zierik- zeese schutter, ondanks het risico van eerwraak, langer is vastgehouden. Het gezinsdrama in Zie- rikzee maakt duidelijk dat het Nederlands rechtssysteem niet inge richt is om een aangekondigde moord te voorkomen. In het geval van de Zierikzeese schutter pro beerde het Openbaar Ministerie de man te laten opsluiten, door te wijzen op het risico van eerwraak. Het besefte weldegelijk dat de man een gevaar vormde voor de samenleving. Tegelijkertijd ging het tot tweemaal toe akkoord met schorsing van het voorarrest van de in Irak geboren man. De eerste keer was op 25 novem ber, toen de politierechter de straf zaak tegen de man te gecompli ceerd vond en staande de zitting doorverwees naar de Meervoudige Kamer. De man zat op dat mo ment al 77 dagen vast. De volgen de dag mocht hij zonder bezwaren van het OM de gevangenis verla ten. Wel kreeg hij een contact- en straatverbod opgelegd. Drie weken later, tijdens de behan deling van de zaak door die Meer voudige Kamer, vroeg het OM wel om aanhouding. Op dat moment wist het dat de man op zoek was naar een wapen om te gebruiken tegen zijn familie. Het OM wilde dat een psychiater zou kijken hoe serieus die moordplannen waren. De rechtbank wees dat verzoek tot aanhouding af, omdat er volgens haar voldoende informatie was over de psyche van de man. De drie rechters van de Meervoudige door Emile Calon Kamer veroordeelden hem op 30 december tot een celstraf van zes maanden waarvan twee voorwaar delijk. Die straf was één maand ho ger dan de eis van de officier. Daar mee liet de rechtbank wel zien dat ze deze zaak zeer serieus nam. Ook legde de rechtbank een straat- en contactverbod op. Aangezien de man in hoger beroep ging, wa ren die verboden niet van kracht. Na zijn vrijlating op 17 januari werd de man op 10 februari weer opgepakt wegens misbruik - in het verleden - van zijn dochter. Ook was toen duidelijk geworden dat hij het serieuze plan had om in België een wapen te kopen. En er zou sprake zijn van het inschake len van een huurmoordenaar. De rechter-commissaris vond, net als het OM, dat er voldoende redenen waren de man langer vast te hou den. De Raadkamer van de recht bank schorste een week later het voorarrest ondanks de waarschu wing van de officier voor het risi co van eerwraak. Volgens de recht bank kan een Raadkamer alleen een besluit nemen op basis van rapporten. Een rapport waarin die eerwraak was uitgewerkt, ontbrak. Het OM verzette zich wel tegen de schorsing maar ging niet in beroep uit vrees dat een hogere rechter het straat- en contactverbod, opge legd door die Raadkamer, terzijde zou schuiven. Het vond dat ver bod zo belangrijk dat het koos voor deze nauwelijks te controle ren maatregel. al die politieke jaren. „Maar ik ga geen boek schrijven, hoor." Alles ben ik hier ging over POV'er en ex-WD'er Tobias Meijers, on der wiens leiding iedereen het vol gens Dijkstra altijd prettig vergade ren vond. Dan was er nog het afscheid van Cock Kapaan én dat van zijn partij RPCU. Óver niemand anders dan Kapaan zei de burgemeester zo vaak te hebben gehoord dat het on terecht is dat die moet gaan. „De waardering is groot. Jij was het mo rele geweten van de raad." En daarom: ergens ben ik stof. Kapaan werd bovendien geridderd in de Orde van Oranje Nassau. door Raymond de Frel HEINKENSZANO - De kans dat er iets ernstigs in een kerncentrale ge beurt staat volgens stralingsdes kundige Harry Slaper van het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu gelijk aan eens in de tien miljoen jaar. Maar als er dan toch radioactieve straling vrijkomt, dan verlaagt het innemen van een jodiumtablet het risico op schildklierkanker. De kans op calamiteiten in de kern centrale mag dan misschien gering zijn, maar het kan ook zomaar morgen gebeuren, reageerde Ike Teuling van Greenpeace gisteren na de symbolische overhandiging van het eerste doosje tabletten aan de Borselse burgemeester Jaap Ge- lok. „De pil biedt slechts bescher ming tegen een van de vele schade lijke stoffen. Dit is zoethoudertje voor Zeeuwse bevolking", aldus Teuling. Inwoners van Zeeuwse gemeenten (de drie in Zeeuws-Vlaanderen, Bofsele, Goes, Reimerswaal en Vlissingen) in een straal van tien (Borssele) of twintig (Doel) kilo meter van een kerncentrale, kun nen vanaf maandag tabletten afha len bij de gemeentehuizen. In Mid delburg kan dat pas vanaf juni. Video op www.pzc.nl lang in de frisdrank te houden. „Slappe frisdrank is een grote ergenis voor de frisdrankliefhebber." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27