221 zeeland Stevig smal of wankel breed Ritthem moet blijven 3 Mogelijk lagere straf voor Vlissinger Rithemmers zijn erg tevreden over hun dorp. Zozeer zelfs, dat ze er het liefst blijven wonen. Daarom moeten er wel meer wo ningen komen voor ouderen én jongeren. 50,- korting Powerpeak Elliptical donderdag 11 maart 2010 '8&8Z8BCUSetnBi%le»SVtBKZS888g%M&&8&fi& Informateur Aty Harwijne heeft haar advies over de vorming van een nieuw col lege publiek gemaakt. Van avond praat de nieuwe ge meenteraad er over. Belang rijkste vraag: hoe nieuw wordt het nieuwe college? Feit: Middelburg is de afgelo pen vier jaar bestuurd door een coalitie van PvdA (7 ze tels), CDA (5), WD (3) en SGP (3). Samen goed voor 18 van de 29 zetels in de raad. De kiezers waren afgelopen woensdag voor twee van die partijen, PvdA en CDA, minder gul dan in 2006. De PvdA verloor twee zetels, het CDA één. Daardoor houdt de oude coali tie een meerderheid van één zetel. Verder zijn de verhoudingen bin nen de coalitie niet gewijzigd. Wet houder Albert de Vries (PvdA) kan steunen op de grootste fractie, Hannie Kool-Blokland vertegen woordigt de nummer twee CDA, de WD van Frank Streng en de SGP van Huub van Klinken blij ven de nummer drie en vier. Bo vendien is, zeker in vergelijking met buurman Vlissingen, de posi tie van de PvdA en het CDA nog altijd stevig. Feit: de oude coalitie heeft zonder problemen de eindstreep gehaald en de stekken voor de toekomst zijn gestoken in de zogeheten 'Her ijkte Kwaliteitsatlas' die een beeld schetst tot 2030. Feit: Middelburg staat net als elke andere gemeente in Nederland voor forse bezuinigingen. Nie mand weet nog exact hoeveel, maar dat het om vele miljoenen gaat is zeker. Er zullen stevige keu zes gemaakt worden en dat vereist een solide bestuur. De informa teur heeft de eerste tegenvaller van i,S miljoen al onder de aandacht gebracht. Is de conclusie dan dat de huidige coalitie moet blijven zitten? Dat is wat al te eenvoudig. De SGP, in de verkiezingsuitslag de nummer zes. door Theo Ciele staat van de huidige coalitiepar tijen het zwakst bij het claimen van een wethouderszetel. De WD heeft ook drie zetels. Het scheelde slechts zeven stemmen of het wa ren er vier geweest. Die vierde ze tel is naar de LPM gegaan. Louter getalsmatig geredeneerd ligt een wethouderspost voor die groepe ring voor de hand. De LPM is ech ter de zoveelste vlag waaronder Wim Steketee en Piet Kraan va ren. Hun wethouderskandidaat, de bouwkundige Ed de Graaf heeft geen enkele politiek-bestuurlijke ervaring. Bovendien is het de vraag of de heren er zelf gelukkig van worden om in een harnas van coalitieafspraken door het politie ke leven te gaan. Steketee en Kraan maken doorgaans van hun hart geen moordkuil. Deze gege vens zullen bij PvdA en CDA - want dat De Vries en Kool door gaan is een zekerheid - meewegen bij de partnerkeuze. En GroenLinks? Die partij wacht met het vooruitschuiven van een kandidaat-wethouder tot bekend is welke taken hij/zij krijgt toebe deeld. De partij heeft zich in de af gelopen periode kritisch, maar con structief opgesteld. In tegenstelling tot de Christenunie, de SP en de LPM stemde GroenLinks in met de Herijkte Kwaliteitsatlas. De frac tie liet daarbij het geheel zwaarder wegen dan de kritiek die ook GroenLinks had op paragrafen in de toekomstvisie. D66 heeft zich uitgesproken voor een coalitie van een minder christelijke signatuur. Hun voorkeur: PvdA, CDA, LPM en GroenLinks. Wellicht dat inruil van de SGP voor -GroenLinks de democraten kan verleiden tot steun aan het nieuwe college, zo dat het fundament wat steviger wordt dan een meerderheid van één zetel. DORPSONDERZOEK door Wendy van den Hurk en Jens Pauw Met vriendelijke groe ten uit het fijnste dorp van Vlissingen.' Het dorpscomité van Ritthem heeft inderdaad alle re den om zijn brief aan het gemeen tebestuur zo vrolijk af te sluiten. De inhoud van de brief, de uitslag van de dorpsenquète over woonbe leving, is daar namelijk naar. Niet alleen heeft een grote meerder heid van de inwoners de moeite genomen te reageren op het dorps plan, ze waren nog heel positief ook. Als Ritthemmers, van wie eender de al meer dan een kwart eeuw in het dorp woont, wordt gevraagd naar eventuele verhuisplannen, zegt slechts achttien procent die te hebben. Dat zijn dan meestal jon geren die het ouderlijk huis uit gaan. Waar zij heen willen? Zestig pro cent zou het liefst 'op' Ritthem blij ven. Maar dan. Dan komt het pijnpunt van Ritthem: er zijn onvoldoende starterswoningen, geeft een grote groep inwoners aan. Ook senioren woningen mogen er wel wat meer komen, zeggen anderen. Liefst aan de Zandweg of een nieuwe straat. Want, vindt vijfenzestig procent, er is nog plek zat voor nieuw bouw. En als die jongeren dan eenmaal een huis hebben bemachtigd, dan willen ze wel dat er wat meer te doen is. Wat? Een solexrace wordt het meest genoemd, gevolgd door een bonte avond, een muziekfesti val en een filmavond. Het idee van een muziekfestival staat de oudere generaties ook wel aan. Verder blijken ze in Ritthem gek te zijn op streekproducten: ze wil len niet alleen het allerliefst een streekproductenmarkt, nee, als wordt gevraagd welke economi sche activiteiten stimulans moeten krijgen, dan is dat boerderijver koop. Streekproducten dus. Maar ook uitbouw van toerisme en akkerbouw of biologische land bouw staan hoog op het wensen- lijstje. Net als sport- en speelvoor- zieningen. Een supermarkt en een pinautomaat zouden de meesten ook wel in hun dorp willen. Al moeten ze toegeven er hooguit één keer in de week gebruik van te maken. Ach, de meeste Ritthemmers hou den hun dorp het liefst zoals het is: lekker rustig. Want ook gevaar lijke verkeerssituaties kent het dorp amper. En onveilig voelen ze zich er al helemaal niet. Of het moet de Zeedijk zijn, waar 'ver dachte bewegingen' zijn gesigna leerd. Het dorpscomité is tevreden. Vast ook over de reacties op de vraag of het comité van belang is. Maar liefst 92 procent antwoordt vol mondig ja. Marleen Koppejan (41) woont voor de rust in Ritthem. „Overigens wordt er genoeg gedaan. De korfbal en de oranjeverening zijn heel ac tief. Een winkel op het dorp mis ik niet, voor de grote boodschappen ga ik toch wel naar Vlissingen. Een terrasje in de zomer zou het dorp wel levendiger maken. En een ruiter pad, dat mis ik ook." Joard Janse (15) verhuisde op zijn derde van Vlissingen naar Ritthem. „Ik vind het hier heerlijk, zo rustig. Er gebeurt nooit wat vervelends en ik ken iedereen op het dorp." Joard mist wel een supermarkt, maar hij begrijpt dat dit niet rendabel is. Een terrasje op het dorpsplein lijkt hem een goed idee. „Als het mogelijk is, wil ik hier later blijven wonen." Max Janse (65) - geen familie van Joard - kwam elf jaar geleden naar Ritthem. „Er is hier genoeg te doen. Zelf zit, ik bij de muziekvereniging. Een supermarkt zou ideaal zijn, maar ik haal mijn groenten bij de boer." De sociale controle in het dorp vindt hij positief. „Als ik op va kantie ben en het licht brandt, wordt er direct actie ondernomen." DEN HAAG - Een voor mishande ling en huisvredebreuk veroordeel de Vlissinger (50) kreeg gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof steun uit onverwachte hoek. De man zag op tegen de vier maanden cel die hij moest uitzit ten en kwam om een werkstraf vragen. Hofaanklager C. Strack bleek bereid hem die kans te ge ven: 120 uur werkstraf en agressie- regulatie-training, zo luidde de nieuwe eis. De Vlissinger had erop losgelagen met een honkbalknuppel toen hij op 17 september 2008 beschonken thuiskwam. Hij was boos gewor den omdat de drugsverslaafde die hij in huis had genomen, zelf nog twee andere verslaafden had uitge nodigd. Daar was de Vlissinger niet van gediend. De gevangenisstraf die de Middel burgse rechter hem had opgelegd gold ook een huisvredebreuk in de relationele sfeer op 23 juli 2008 te Vlissingen. De Vlissinger zette toen een woning aan de Bone- dijkstraat op stelten. Hij vertelde de rechters van het hof gisteren dat hij - anders dan eerst - nu wel inziet dat drank mogelijk de oor zaak kan zijn geweest van zijn agressieve handelingen. Het hof doet op 24 maart uit spraak. www.pzc.nl/gezondheidswinkel Wilt u op conditie komen, gewichtsverlies realiseren of gewoon lekker bewegen om de gezondheid te ver beteren? Train in huis met de Elliptical trainer! Uitgerust met computer met scanfunctie om o.a. de tijd, afstand en hartslag te meten, handpulse en de mogelijkheid te trainen met swing- of vaste armfunctie. Belastbaar tot 100 kg Eenvoudig zelf te monteren Normaal 170,05 Lezersprijs 129,95* exclusief verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 900-1700 GEZONDHEIDSWINKEl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24