consument 17 Het sociale netwerk als O O O donderdag 11 maart 2010 ;s vqggstamisggmaaaaMaa» .B^jvenOfrs, Kijk a Ca!nw3t»> po«!9ft Ku< j»fcf0ïl«t A'K«rt<h!>f Hérestói ICafóRestawSWj iHuhi ÓfcÖét^- il(^i»iMWkhiiyn sép&VafW UOOKfrf - j^'Örpninyr-'' Rcf.UiVflM, d<- Apwfons game door Laurens Lammers illustratie Jos Diender In de Verenigde Staten is Four square al zo populair dat be drijven als Pepsi het inzetten als marketinginstrument. Ook in Nederland lijkt het nieuwe sociale netwerk steeds meer fans te krijgen. Van Groningen tot Maastricht: in heel Nederland roe pen gebruikers van Foursquare zich uit tot virtuele burgemeester. Niet van een stad of dorp, maar van publieke plaatsen als cafés, winkels, bioscopen en zelfs van treinstations. Foursquare lijkt op Hyves, maar dan een lichte versie ervan. Om te zien waar vrienden uithangen, kan het online netwerk worden in gezet door er via de mobiele tele foon op in te loggen. Gebruikers houden zo contact met vrienden. En door elkaar kroegen, restau rants en winkels aan te bevelen en uitgaanstips te sturen, ontstaat er een soort online reisgids. Het aantrekkelijke aan het netwerk is echter vooral dat het ook een game is. Wie vaak op stap is, kan op elke openba re plek punten ver dienen door op die plek in te checken op Foursquare. Hoe meer punten, hoe hoger je opklimt in de game. Het ultie me doel daarbij is 'mayor' oftewel bur gemeester van een locatie te worden. Degene die de plek door en door kent. Een zoekopdracht naar specifieke locaties op de website van Four square leert al gauw wie de virtue le burgemeesters van Nederland zijn. Ene 'Klaas K.' is burgemeester van dertien locaties, waaronder het Centraal Station en de Hema in Amsterdam en de Albert Heijn in Rotterdam. Op Amsterdam CS checkte hij al ruim vijfhonderd keer in, zo blijkt uit statistieken. Tim van Letht (25) werd een half jaar geleden lid van Foursquare. Sindsdien is hij al van tien locaties de burgemeester. „Het zijn voorna melijk wat horecazaken in Tilburg, waar ik vaak kom", zegt hij. „Four square is echter handig om aan vrienden te laten weten waar je bent of om erachter te komen wat er allemaal te doen is in een be paalde plaats. Zo kun je op een lo catie snel zien waar een goed res taurant zit of welke bar je vrien den aanbevelen. Het spelelement is veruit het leukst. Dat betekent punten scoren en op zondagavond kijken of je het vaakst op pad bent geweest." Punten scoren in Foursquare kan op verschillende manie ren. Bijvoorbeeld door op één dag meerdere locaties te bezoeken of nieuwe locaties te ontdekken die nog onbekend zijn bij andere Four- squaregebruikers. Zo zijn er ook medailles Nederland telt steeds meer virtuele burgemeesters. Met dank aan Foursquare, een nieuw mobiel sociaal netwerk waarin gebruikers de speciale titel van 'mayor' in de wacht kunnen slepen. Door het spelelement in het netwerk is de titel echter ook weer snel te verliezen. te verkrijgen door in één nacht vier kroegen te bezoeken, ergens karaoke te zingen of een bezoekje te brengen aan het fitnesscentrum. Als burgemeester van een kroeg zijn zelfs gratis biertjes te verdie nen. Van Letht: „Het aantal pun ten en medailles dat je kunt verdie nen, is redelijk eindeloos. Je raakt dus eigenlijk nooit uitgespeeld." Nieuwe vrienden maakte hij nog niet via Foursquare. Volgens Van Letht is het aantal Nederlandse ge bruikers daarvoor te klein. Internetspecialist Henk-Jan van der Klis (39) is nog maar net be gonnen met het gebruik van Four square. Toch is hij nu al enthou siast. „Foursquare gebruikt de plaatsbepaling op je mobiele tele foon en een draadloze internetver binding. Optioneel daarbij is het verzenden van een bericht naar TWitter en Facebook, wat natuur lijk handig is. Tijdens woon-werk- verkeer is het leuk om het reisver- loop bij te houden. Bijzondere of nieuwe plekken, zoals een mu seum-of een snackbar, zijn weer te introduceren bij je vrienden." Van der Klis ziet echter ook een zwak element van de game in de naamgeving van bepaalde plekken. „Neem het treinstation in Zwolle. Dat staat in Foursquare bekend als Station Zwolle, Treinstation Zwol le en NS Station Zwolle. Zo kun nen er dus meerdere burgemees ters zijn van een plek. Al hebben zogenaamde 'super-users', die va ker dan dertig keer per maand in checken, wel de mogelijkheid om die duplicaten te verwijderen." Dat internetgebruikers via Four square ook weer een deel van hun privacy inleveren, baart Van der Klis verder geen zorgen. „Je be paalt toch zelf wanneer en op wel ke plek je incheckt? Dat doet Four square niet voor je", zegt hij. „Als je graag wilt roepen dat je op je va kantieadres in Spanje bent aange komen en er drie weken gaat ge nieten, moet je dat zelf weten, ook als je daarmee inbrekers een sig naal geeft. Je telecomaanbieder of mailprovider weet echter meer van jou dan Foursquare." www.foursquare.com reageren? consument@wegener.nl Leuke, lollige, bizarre en onvoorstelbare lijstjes Als je van vreemde lijstjes houdt, dan moet je naar Oddee.com. Je vindt er de gekste lijstjes. Bijvoor beeld: de 12 vreemdste oorbellen, de 13 grappige slipjes met een boodschap of de 15 coolste foto's waarvan je niet kunt geloven dat ze niet zijn gephotoshopt. Meest bizar: de 12 lelijkste tattoeages van bekende mensen (een kale Brit ney Spears op je rug). www.oddee.com Alles over hamsters, gerbils, chinchilla's en konijnen Heb je thuis een cavia, een ham ster of een konijn? Of ben je ge woon een konijnen- en knaagdie renliefhebber en wil je alles over deze dieren weten? Dan is Knaag.nl jouw website. Want hier vind je alles over knaagdieren. Van het laatste nieuws over knaag dieren tot knaagdiergadgets en verzorgtips. En tientallen foto's van de schattigste pluizenbollen. www.knaag.nl Kijk mee in de kraamkamer van acht vogels Na deze winter, met de meeste sneeuw sinds 1979, is bijna ieder een hard toe aan de lente. Op Be- leefdelente.nl kun je alvast in de stemming komen. Op deze site van de Vogelbescherming kun je via de webcam meekijken in de nesten van acht vogels: steenuil, torenvalk, oehoe, koolmees, ooie vaar, boerenzwaluw, kerkuil en boomklever. www.beleefdelente.nl Plaatjes kijken van nostalgische advertenties Een site voor de liefhebber. Op Vintageadbrowser.com doe je bijna niets anders dan plaatjes kij ken van oude (voornamelijk Ame rikaanse) reclameposters. De ad vertenties zijn overzichtelijk inge deeld in categorieën (dieren, par fum, sigaretten, et cetera). Surf end door de plaatjes zie je zo een mooi tijdsbeeld in de (adverten tiewereld van 1768 tot nu. www.vintageadbrowser.com Indrukwekkend document over Tweede Wereldoorlog De online tentoonstelling 'Achter de feestvreugde, verloren verha len van vrijheid' is een waardevol le aanvulling op de overvloedige hoeveelheid informatie over de Tweede Wereldoorlog op inter net. Met foto's, geluidsfragmenten en filmpjes worden de oorlogsja ren bijzonder toegankelijk en in zichtelijk gemaakt. Echt een site om in je favorieten op te slaan. www.tweedewereldoorlog.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17