io I duits-nederlands das Herz hart taut: die sü6 schatti Sprechen S der See Meer de zee 'Geen oersaaie riedeltjes en rijtjes' das Rind rund rond Bondskanselier An gela Merkel bezoekt dezer dagen Neder land. Duitsland is al jaren onze belang rijkste handelspart ner. Tegelijk is de kennis van de Duit se taal en cultuur onder Nederlanders flink afgenomen. „Nederland heeft een probleem." donderdag 11 maart 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl mahlen malen die Forderung Eis De dertigjarige Koen Gerrits is le raar Duits op het Jan van Brabant College in Helmond. „Ik ben de jongste van de vijf leraren Duits op mijn school. Het was voor mij heel logisch om Duits te gaan studeren. Ik ben ermee opgegroeid. Toen we in ons dorp nog geen kabel had den, keken we thuis veel Duitse te levisie. De leukste zenders waren Duits. Ook gingen we veel in Duits land op vakantie. Ik sprak eerder Duits dan Engels." Omdat hij graag leraar wilde wor den, koos hij voor de lerarenoplei ding Duits. Met dertien anderen be gon Gerrits in 1998 aan de Hoge school van Arnhem en Nijmegen (HAN). „De helft daarvan is afgestu deerd, de rest is gestopt." De jonge leraar kiest voor een ande re benadering dan zijn vroegere do centen. „De leraren die ik had, von den grammatica het belangrijkst. Ik denk daar anders over. Je moet Afgestudeerden Duitse taai niet aankomen met oersaaie riedel tjes en rijtjes die leerlingen in hun hoofd moeten stampen. Wanneer hebben ze die' grammatica nodig? Het spreken vind ik belangrijker." Veel mensen vinden Duits een moeilijke en lelijke taal. Dat merkt Gerrits ook in zijn lessen. „Dat is jammer, want Duits is een prachti ge taal. De literatuur is niet te eve naren. En zo moeilijk is de taal ei genlijk ook niet. Duits is heel sche matisch. Als je de regels kent, red je je. Het Nederlands kent veel meer uitzonderingen." Ook het imago van Duitsland als land is niet erg goed. „Dat Duitsers niet goed Engels praten, stoort mijn leerlingen erg. En met voet bal is het helemaal oorlog. Ik leg dan uit dat we erg op elkaar lijken en dat onze talen verwant zijn. 'Was sich liebt, das neckt sich', zeg gen de Duitsers heel mooi. Wie van elkaar houdt, plaagt elkaar." I HBO WO Bachelor (gelijk aan HBO) WO Master (doctoraal) 200 150 100 50 Jlllj III In [tv ili 'De rode '97/'98 '98/'99 '99/'00 '00/'01 '01 [02 '02-'03 '03-'04 '04-'05 '05-'06 '06-'07 '07-'08 infographic: AA/bron: CBS door Joost Bosman en Dewi Cigengack illustratie Anke Arts Als premier Balken de en de Duitse bondskanselier Merkel elkaar ont moeten, welke taal spreken ze dan? „Duits!", zegt professor Duit se taal en cultuur Paul Sars beslist. „Ik heb de premier een keer ge hoord en hij beheerst de taal vrij goed. Al moet hij het wel voorbe reiden, hij heeft een goede uit spraak." Merkel bevestigde dat afgelopen herfst nog, toen de Nederlandse premier in de race was voor het 'presidentschap' van Europa. „De heer Balkenende spreekt zo goed Duits", vleide Merkel hem, daar mee de hoop voedende dat ze Balkenendes kandidatuur zou steu nen. Hoewel het de laatste paar jaren weer wat aantrekt, kunnen niet veel Nederlanders over zichzelf be weren dat ze het Duits echt be heersen. En dat is een slechte zaak, vindt Sars. „Nederland heeft echt een probleem. Na de val van De Muur en de hereniging van Duits land hadden we ineens een buur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10