81 buitenland Angela Merkel bezoekt 'grote vriend' Japan bevestigt geheim Israëliërs en Palestijnen doen stap kernwapenpact met VS terug in de tijd bij nieuw overleg Eiland heeft na drie maanden weer licht Aardbeving verzette stad in Chili 3 meter Drie arrestaties na lijkroof Cyprus Elke Britse hond krijgt microchip Branden teisteren Filipijnen woensdag 10 maart 2010 ZANZIBAR Na drie maanden zonder stroom gezeten te hebben, konden de in woners van het eiland Zanzibar ten oosten van Afrika maandaga vond de stekker weer in de stop contacten steken. Dat heeft de di recteur van de Kamer van Koop handel gezegd. Sinds 10 december had het eiland geen stroom, omdat de stroomkabel die vanaf het vaste land naar het Tanzaniaanse eiland loopt, beschadigd was. CONCEPCIÓN De aardbeving van vorige maand heeft de Chileense stad Concep- ción meer dan drie meter naar het westen verplaatst. Dat blijkt uit me tingen met gps-apparatuur. De op een na grootste stad van Chili ligt nu 3,04 meter westelijker. De hoofdstad Santiago is 27,7 centime ter naar het westen opgeschoven, de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires bijna 4 centimeter. NICOSIA De Cypriotische politie heeft in verband met de roof van het stoffe lijk overschot van de vroegere pre sident Tasos Papadopoulos drie mannen opgepakt. Het lijk van Pa padopoulos werd maandag terugge vonden, drie maanden nadat het uit zijn graf was ontvreemd. Vol gens justitie wilden de dieven los geld, iets wat de nabestaanden van Papadopoulos tegenspreken. LONDEN Elke hond in het Verenigd Konink rijk krijgt een microchip geïmplan teerd die het mogelijk maakt om de eigenaar op te sporen. Dit staat in een plan van Britse regering over gevaarlijke honden. Ook wor den hondeneigenaren verplicht een WA-verzekering af te sluiten voor schade die de dieren toebren gen aan derden. MANILLA - Buurtbewoners proberen een brand in gelopen weekeinde toonde een zesjarig meisje Rojo en haar broertje Joren lagen te slapen toen de sloppenwijken van Manilla te blussen. De Fili- ware heldenmoed door haar broertje van vier er brand uitbrak. Jezus zei mij wakker te wor- pijnse hoofdstad wordt deze zomer geteisterd maanden uit een brandende woning te redden, den en mijn babybroertje te redden", aldus Virgi- door branden. Gisteren werden er zes gemeld. Af- Zij liep daarbij zware brandwonden op. Virginia nia. foto Rolex dela Pena/EPA door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - 'Een grote vriend'. Zo noemde de Duitse Bondskanselier Angela Merkel (55) haar politieke geestverwant premier Balkenende (53) tijdens haar vorige bezoek aan Nederland. Morgen komt ze op nieuw. Graag benadrukt ze dat de Duits-Nederlandse politieke sa menwerking gesmeerd loopt. Misschien wel iets te gesmeerd, vreest oud-staatssecretaris van Eu ropese Zaken, Frans Timmermans (48, PvdA). De politieke en econo mische betrekkingen tussen Neder land en Duitsland zijn zo goed dat ze 'te vanzelfsprekend' zijn gewor den. Daardoor dreigt 'een te routi neuze benadering'. Nederland moet zich in de ogen van Timmer mans de vraag stellen 'op welke ge bieden zijn wij relevant voor Duits land en waar is Duitsland relevant voor ons?' Peter Altmaier (51, CDU), Bonds daglid en Nederland-kenner, deelt de zorg van Timmermans. De in tensiteit van de Nederlands-Duit se samenwerking is voor verbete ring vatbaar, meent hij. Volgens Altmaier is de Haagse politieke klasse sinds het referendum over de Europese Grondwet in 2005 meer naar binnen gekeerd dan ooit. „Nederland houdt zich niet meer zo intensief bezig met buiten lands beleid", meent Altmaier. Traditioneel kijkt Den Haag met argusogen naar de relatie tussen Duitsland en Frankrijk, die onder Merkel steeds sterker is geworden, tot gezamenlijke kabinetszittingen aan toe. Nederland vreest dat de twee grootmachten onderling de dienst willen uitmaken in Europa. Maar Altmaier ziet die dreiging pas als ook de Britten tot de club toetreden. „Dat zou tot gevolg heb ben dat met de kleine en middel grote landen minder rekening wordt gehouden." Morgen komt de Bondskanselier opnieuw op bezoek in Den Haag. Bij haar eerste bezoek dook ze met Balkenende spontaan de kroeg in voor een biertje en noemde hem 'een grote vriend'. Maar toen die vriend vorig jaar in de race was voor het voorzitterschap van de Europese Raad, bleek hij in Berlijn geen vriendin te hebben. Wellicht heeft Merkel wat goed te maken? TOKIO - De Japanse regering heeft gisteren het bestaan bevestigd van geheime verdragen tussen Japan en de Verenigde Staten in het tijd perk van de Koude Oorlog over on der andere kernwapens. Hiermee komt een einde aan jarenlang offi cieel ontkennen door Tokio. In de jaren zestig was overigens uit Ame rikaanse documenten al gebleken dat dergelijke pacten waren geslo ten. Een regeringscommissie heeft nu de zaak in de openbaarheid ge bracht. De commissie werd inge steld in het kader van een campag ne van premier Yukio Hatoyama om zijn regering transparanter te maken dan in de voorgaande re geerperiode van de conservatieven het geval was. De conservatieven ontkenden altijd het bestaan van de geheime verdragen met de VS. „Het is spijtig dat zulke feiten zo'n lange tijd niet openbaar zijn ge maakt, zelfs niet na het einde van de Koude Oorlog", aldus de Japan se minister van Buitenlandse Za ken Katsuya Okada. Een van de verdragen behelsde het stilzwijgend toelaten van Ameri kaanse schepen met kernwapens in de havens van Japan. Hiermee schond Japan de belofte om geen kernwapens te maken, te bezitten of toegang tot het land te geven. „De regering gaf oneerlijke verkla ringen, loog, vanaf het begin tot het eind. Dergelijk gedrag was on aanvaardbaar op grond van demo cratische beginselen", aldus de commissie. In Japan bestaat een sterke aversie tegen kernwapens. Het land is het enige ter wereld dat getroffen is door atoombommen. In 1945 gooi den de Amerikanen atoombom men op Hiroshima en Nagasaki. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Na een pauze van veer tien maanden gaan Israël en de Pa lestijnen weer praten over vrede, zij het via een Amerikaanse bemid delaar. Niemand houdt de adem in. Er was ook weinig gejuich te horen toen dit nieuws bekend werd gemaakt, tegelijk met de aan komst van de Amerikaanse vice- president Joseph Biden in Tel Aviv. Het indirecte karakter van de besprekingen betekent een stap te rug in de tijd, en de kloof lijkt ono verbrugbaar. De partijen koesteren dan ook weinig hoop. De Amerikaanse president Barack Obama begon zijn regeerperiode ambitieus met de wens het vastzit tende Israëlisch-Palestijnse overleg vlot te trekken. Maar de partijen dienden dan wel eerst hun be staande verplichtingen na te ko men. Obama's eis dat Israël de bouw in bezet gebied moest sta ken was principieel juist, maar tac tisch een blunder. Netanyahu kon er niet aan voldoen, zelfs niet als hij zou willen. Uiteindelijk namen de Amerikanen genoegen met een tijdelijke en beperkte bouwstop, en brachten daarmee Machmoud Abbas in een onmogelijke positie. De Palestijnse president hield vast aan een volledige stop en klom hoog in de boom. Het kostte de Amerikaanse bemiddelaar George Mitchell veel tijd en moeite hem eruit te krijgen. Pas recent ging Ab bas akkoord met indirect overleg, een werkwijze die de partijen eer der toepasten voor de Vredesconfe rentie van Madrid (1991). Mitchell zal heen en weer gaan reizen tus sen Ramallah en Jeruzalem. Hij is een zeer ervaren bemiddelaar en zijn bijdrage is cruciaal, maar hij kan niet toveren. De Amerikanen geven het overleg vier maanden. Als er in juli niets is bereikt, zal Washington volgens een bron bij het overleg een eigen vredesplan ontvouwen. Niet alleen de wijze van onderhan delen betekent een stap terug. De laatste serieuze besprekingen date ren van eind 2008. De regering van Ehud Olmert deed toen infor meel het aanbod 94 procent van de Westelijke Jordaanoever op te geven, plus Israëlisch grondgebied voor de resterende 6 procent. Een klein, symbolisch aantal Palestijn se vluchtelingen zou mogen terug keren en de heilige plaatsen in Jeruzalem zouden onder interna tionaal toezicht komen. De huidi ge Israëlische regering kan slechts een fractie beloven van wat Ol mert toen in de aanbieding had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8