Brandweer trekt alles uit kast 241 zeeland Geld voor rol in de Oranjeroute Koninklijke onderscheidingen bij sober en ingetogen afscheid raad De brandweer Schouwen-Duiveland zoekt minstens zeventien nieuwe leden. Met open oefenavonden en een directe benade ring worden mensen geprikkeld een kijkje te komen nemen. Kijkje achter schermen van ziekenhuis woensdag 10 maart 2010 S OPEN OEFENAVONDEN door Maurits Sep veere - Na Middelburg hebben nu ook de gemeenten Veere en Vlis- singen geld gekregen van de pro vincie Zeeland voor deelname aan de internationale Oranjeroute. El ke gemeente krijgt duizend euro. De Oranjeroute verbindt diverse plaatsen in Duitsland en Neder land die een rol spelen in de ge schiedenis van het Huis van Oran je. Ook Middelburg, Veere en Vlis- singen zijn historisch verbonden aan het Nederlandse koninghuis. De drie Walcherse gemeenten heb ben zich op het laatste nippertje aangemeld voor opname in de Oranjeroute. Middelburg, Veere en Vlissingen moeten daarvoor ook actief meewerken aan promotie van deze toeristische route. Een deel van de kosten moeten de ge meenten zelf betalen, maar de pro vincie steunt ze daar ook bij. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland geeft elke gemeen te duizend euro. Dit omdat de pro vincie de Oranjeroute beschouwt als een belangrijk middel om het toerisme in Zeeland te bevorde ren. Als mensen de Oranjeroute volgen, komen ze ook naar Zee land. Vooral bij Duitsers is de rou te populair. www.pzc.nl/oranjeboven terneuzen - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen kunnen zater dag 20 maart tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje nemen achter de schermen in de ziekenhuizen van Terneuzen en Oostburg. Er zijn dan allerlei demonstraties van het zorgaanbod van ZorgSaam. Ook is er in Terneuzen 'een unie ke kans' om het cardiologisch in terventiecentrum te bezoeken. Als het centrum in gebruik is, is het niet meer vrij toegankelijk. door Esme Soesman Meer dan 6000 brieven zijn de deur uit. En zo'n 120 posters ge plakt. De brandweer Schouwen-Duiveland voert actief campagne om nieuwe vrijwilligers binnen te halen. Eilandbreed - ver spreid over 9 posten - moeten 17 vacatures worden vervuld. Al een paar jaar haalt de brand weer alles uit de kast om mannen en vrouwen warm te krijgen voor de brandweerorganisatië. Dat is hard nodig, legt brandweer commandant Dirk-Jan Bestman uit. „Voor een aantal locaties is de grens al bereikt. Daar draaien we met een minimale bezetting", wijst hij op de kernen Dreischor, Scharendijke en (tijdelijk, tot een brandweerman-in-spe alle oplei dingen heeft afgerond) Renesse. In deze dorpen kan er overdag we gens een tekort aan menskracht niet worden uitgerukt en worden - in geval van nood - twee andere posten gealarmeerd. Dat is frustre rend, weet brandweerman Johan van de Velde uit Dreischor uit er varing. Hij. pleit voor het ruimhar tig omgaan met woon/werkeisen. „Dat kan een manier zijn om het op te lossen", meent hij. Want het Op maandag 15, dinsdag 16 en woensdag 17 maart houdt de brandweer open oefendagen. Belangstellenden zijn maandag wel kom bij de posten Brouwersha ven, Kerkwerve, Scharendijke (19 uur) en Dreischor (om 19.30 uur). Op dinsdag kunnen mensen te recht bij de blusgroepen in Zierik- zee, Oosterland, Renesse en Haamstede (alle 19 uur). Woensdag is een open oefenavond is niet zozeer dat de interesse voor de brandweer er niet is. Veel heeft te maken met de leegloop overdag in kleine kernen in verband met werkzaamheden elders. „En dan raak je een jongen kwijt die stik fa natiek is. Dat is doodzonde, vind ik." Intern zijn er voorzichtig aan al bij de kazerne in Bruinisse (om 19.30 uur). Vorig jaar zijn er informatieavon den gehouden bij alle brandweer posten. De open oefendagen laten meer van de echte praktijk zien. Brieven (1500 stuks) zijn toen al leen verstuurd binnen Bruinisse en Renesse. Dat leverde in Bru 5 be langstellenden en uiteindelijk 2 nieuwe brandweermannen op. In Renesse namen 4 mensen een kijk je, maar bleven sollicitaties uit. wat verschuivingen op dat gebied gaande. Ook wordt er op dit mo ment - Zeelandbreed - onderzoek gedaan naar mogelijkheden om (via automatisering) sneller zicht te krijgen op de actuele bezetting. Bestman wijst daarbij op mogelijk heden om binnen het korps flexi beler te werken. Maar ook onder de huidige om standigheden is er nog een doel groep te winnen, verwacht Best man. „We zouden mensen bijvoor beeld via werkgevers op Schou wen-Duiveland kunnen benade ren." Tussen werkgevers en brandweer organisatie kan sprake zijn van een sterke wisselwerking, ver wacht hij. Ondernemers hebben BHV-ers (bedrijfshulpverleners) nodig. De brandweer levert goed opgeleide („Uiteindelijk zelfs tot mbo-niveau") mensen. „Die zijn in staat relativerend op te treden en anders naar calamiteiten kij ken. Voor een bedrijf is dat winst." Als brandweerman is wijnboer Johan van de Velde uit Dreischor (Wijnhoe ve de Kleine Schorre) vrijgesteld van bepaalde BHV-opleidingseisen (be drijfshulpverlening) voor zijn bedrijf. Dat is een voordeel van de combinatie zelfstandig ondernemer én brandweervrijwilliger zijn. Zoals ook het (veilig- heids)inzicht dat je via de brandweeropleiding vergaart je onderneming ten goede kan komen, meent Van de Velde. „En we hebben weieens iemand ge had die hier onwel werd tijdens een rondleiding. In plaats van een paar mi nuten rond te stuiteren, weet je dan meteen wat je moet doen. Dat is wel belangrijk. Die eerste minuten kunnen alles uitmaken." foto Dirk-Jan Cjeltema Pieter Haeck van de gelijknamige fietsenwinkel in Bruinisse is 9 jaar zelf standig ondernemer en 22 jaar brandweerman. Een combinatie die volgens hem goed te doen is 'omdat het meestal gunstig valt'. Bovendien wonen zijn ouders naast de zaak. „Dus gaat de pieper als er mensen in de winkel staan, dan geef ik een grote brul. En dan komt het goed." Of de brandweer tijd kost? Valt wat randverschijnselen betreft wel mee, vindt Haeck. Naast de vaste oefenavond moet er worden gestudeerd. „Maar het meeste heb ik al gehad. Herhalen is nu de hoofdmoot, om het niveau goed te houden". Anderzijds: aan een beetje ongeval ben je uren kwijt. „Maar ik vind het be langrijk om te helpen. Daar doe je het voor." foto Dirk-Jan Gjeltema Open oefenavonden geven kijkje achter schermen door Melita Lanting CDA-raadslid Nico de Danschutter (links) en WD-collega Henk Coomans zijn bij hun afscheid koninklijk onderscheiden. foto Dirk-Jan Gjeltema zierikzee - Met een minuut stilte begon gistermiddag de afscheids- raad van Zierikzee. De raadsleden en het publiek stonden stil bij de slachtoffers van het familiedrama, afgelopen weekend in Zierikzee. De bijeenkomst kreeg een sober en ingetogen karakter. Tien raadsleden keren na de ver kiezingen niet terug, al zal Erik van den Bos (SGP) mogelijk al weer snel zijn rentree maken als zijn partijgenoot Gilles Houteka mer opnieuw in het college van burgemeester en wethouders komt. Voor hun jarenlange inzet voor de gemeenschap zijn Henk Coomans (WD) en Nico de Dan schutter (CDA) koninklijk onder scheiden. Henk Coomans heeft van 1994 tot de herindeling in 1996 in de raad van Middenschou- wen gezeten. Na een jaar keerde hij terug. Hij wordt door vriend en vijand geroemd om zijn enor me dossierkennis. Coomans ver laat de raad teleurgesteld omdat zijn partij hem laag op de kieslijst wilde plaatsen. Nico de Danschutter heeft 12,5 jaar in de raad van Bruinisse gezeten en daarna nog eens 13 jaar in de nieuwe raad. Als Bruënaar in hart en nieren heeft hij zich ook inge zet voor de voetbalvereniging en atletiekvereniging Deltasport. Hij vertrekt omdat de reglementen van zijn partij dat voorschrijven. Voor de raadsleden Margot de Pag- ter (CU), Joost van Felius (Alert!), Huug Winfield (PvdA), Wim Ju- melet (WD) is het vertrek een persoonlijke keuze geweest. Dat kan niet gezegd worden van Ada Overwater (door haar partij CDA laag op de lijst geplaatst), Floor Fonteijne (PvdA en te laag op de lijst om herkozen te worden) maar het meest onverwacht kwam het afscheid voor Albert de Vos. Door het forse verlies van zijn partij (PvdA) keert hij niet meer terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72