zeeland 123 biogas Zeeland werkt Lintje voor raadsleden groene stroom Twee lintjes en twee weigeringen Sluis 'Op termijn willen we onze vrachtwagens laten rijden op ons eigen biogas' jan van Alphen Sluis opent Klanten Contact Centrum Dé hogeschool voor management Open dag 13 maart 2010 Notenboom Kastj'es aan N61 registreren duur van reistijden woensdag 10 maart 2010 Onmiskenbaar. In de verte steken drie grote, donkergroene koepels van Van Alphens biogasinstallatie boven het maaiveld uit. Ze vallen niet eens zo op. Alweer elf jaar geleden is het gezin Van Alphen op deze plek neerge streken, vanuit het Brabantse Haa- ren. Haaren ligt tussen Den Bosch en Tilburg. „We hadden daar een rundveebedrijf net in de bebouw de kom", vertelt Van Alphen, „We installatie te investeren. „We ko men met onze wagens vaak in Duitsland. Daar zijn veel biogasbe- drijven. Dat kunnen we ook, dach ten we." In 2008 kreeg Van Alphen al subsi die toegekend, een vergoeding per geleverde kilowattuur. Het Tukte ook met de bank rond te komen. Want het gaat wel om een investe ring van ruim twee miljoen euro. Van Alphen klopte voor de bouw wilden meer ruimte. Toen kwam dit bedrijf vrij. De eigenaar was naar de Verenigde Staten geëmi greerd." Van Alphen doet vooral in kalve ren die hij na twee jaar - als ze melk gaan geven - verkoopt. De kalveren leveren één van de grond stoffen voor zijn biogasinstallatie, mest. Hij heeft daarnaast een trans portbedrijf met vijf vrachtwagens. Via de transporttak is Van Alphen op het idee gekomen in een biogas van de installatie bij Biogas Nord aan, een Duits bedrijf met veel er varing. „In Duitsland staan heel wat meer van deze installaties. In Nederland wordt hard geroepen, maar Duitsland heeft - dankzij de groenen die in de regering zaten - een grote voorsprong met groene stroom." Biogas Nord heeft echt iets moois neergezet, een computergestuurd, technisch hoogstandje. Van Alp hen laat met gepaste trots zijn gloednieuwe 'fabriek' zien die elke dag moet worden gevoed met vijf tig ton mest, afvalpuntjes van bie ten, stoomschillen van aardappe len en maïs. „Vijftig procent mest, vijftig procent andere producten, dat is de beste verhouding. Zo ver sterken ze elkaar. Bacteriën breken het mengsel af, zetten het om in gas waarmee een motor wordt aan gedreven die is aangesloten op een stroomgenerator." Met zijn biogasinstallatie kan Van Alphen tweeduizend huishoudens van elektriciteit voorzien. Acht pro cent van de opgewekte energie is nodig om de installatie draaiende te houden. In de drie tanks moet het mengsel voortdurend in bewe ging blijven. Van Alphen gebruikt nog eens twee procent voor zijn ei gen bedrijf. „De rest, negentig pro cent van de productie, gaat op het openbare elektriciteitsnet." Green- Choice is het bedrijf waaraan Van Alpen levert. Delta had volgens hem geen interesse. „De stroom- prijs is nu niet zo hoog, maar de economie zal ooit wel weer aan trekken." SLUIS - De scheidende raadsleden Lia Flikweert (CDA, sinds 1995) en Bram Basting (Gemeentebelangen, sinds 1998) zijn gisteravond tijdens hun laat ste raadsvergadering verblijd met een koninklijke onderscheiding. Zij wer den lid in de Orde van Oranje Nassau. Joop Wielakker (PvdA) en Johan Pro voost (VVD) zagen af van een onderscheiding. foto Peter Nicolai terneuzen - De gemeente Temeu- zen heeft gisteravond afscheid ge nomen van bijna de helft van de zittende gemeenteraad. Van de 31 raadsleden komen er volgens de verkiezingsuitslag 14 niet meer te rug. Afhankelijk van hoe het nieu we college van Burgemeester en Wethouders er uit zal zien, keren enkele raadsleden straks alsnog te rug op het raadspluche. Behalve waarderende woorden van burgemeester Jan Lonink wa ren er gisteravond ook koninklijke onderscheidingen voor zes schei dende raadsleden die minstens drie periodes (twaalf jaar) in de ge meenteraad hebben gezeten. De nestor van de raad Fons Kesbeke (CDA) uit Axel heeft 24 jaar als volksvertegenwoordiger gefun geerd. Hij kwam in 1982 in de Axel- se gemeenteraad. Tussen 1994 en 1998 zat hij niet in de raad. De af gelopen raadsperiode was hij plaatsvervangend voorzitter. Piet Hamelink (SGP) uit Zaamslag neemt afscheid na 17 jaar raads werk. Hij was een periode wethou der en zat ook jaren in provinciale staten. Marnix van Oyen (PvdA) uit Axel is 20 jaar volksvertegen woordiger. Jan Dubbeldam (PvdA) uit Sluiskil zat 16 jaar in de raad, evenals Ron de Meyer (PvdA) uit Sas van Gent. Cor Leunis uit Ter- neuzen (Christenunie) tenslotte was twaalf jaar raadslid. OOSTBURG - De gemeente Sluis neemt vrijdag het nieuwe Klanten Contact Centrum (KCC) in het voormalige Rabobankgebouw in Oostburg officieel in gebruik. In dat KCC kan iedereen terecht voor diensten van de gemeente, Woongoed, UWV en het Cen trum voor Jeugd en Gezin. De bij eenkomst begint om 16.00 uur. WeGGNeR NieuwsMedia MEEST GELEZEN 1Overleg nieuw college Terneuzen 2. Mishandeling was zelfverdediging 3. Grootste in Hulst aan kant gezet DE STELLING Stem op Zeeuws-Vlaamse deel PZC-site op de stelling 'Jammer dat 3 maart de PW niet meedeed' STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.'nl/foto Business Marketing Hotel Travel Events met info sessies om 11:00 12:00 uur Meeloopdag 25 maart Eindhoven Hilversum Maastricht Business School HBO 3 jaar MBO 2 jaar www.notenboom.nl Zes vertrekkende Terneuzense raadsleden zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. foto Huib de Jonge terneuzen - Tien camera's die langs rijksweg N6i tussen de Trac- taatweg en Schoondijke hangen, registreren de reistijden van langs rijdende voertuigen. De camera's zijn niet voor verkeerstellingen en ook niet om via trajectcontrole ver keersboetes uit te delen, meldt ver keerskundige Marije Besuijen van Rijkswaterstaat. „De plaatsing van permanente camera's past in het landelijk beleid om eventuele ver keersopstoppingen beter in beeld te krijgen. Dergelijke camera's zijn onlangs ook langs de N57 en de N58 opgehangen. De camera's re gistreren nummerborden, maar de informatie wordt niet aan andere instanties doorgegeven." www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57