41 binnenland Gehandicaptenzorg verdubbeld Spoeddebat in Kamer over fusie ziekenhuizen Goes en Vlissingen Uitlevering Somaliër aan VS uitgesteld F Glossy Gerda valt verkeerd in politiek Brand verwoest deel flatgebouw woensdag 10 maart 2010 door Jeffrey Kutterink den haag - De Tweede Kamer houdt een spoeddebat over het ver plaatsen van de acute en ingewik kelde zorg naar het ziekenhuis in Goes. Het debat is gistermiddag aange vraagd door SP-Kamerlid Henk van Gerven. „Op Walcheren wordt het ziekenhuis gesloopt door de raad van bestuur", zei hij in de Kamer. De PW en GroenLinks steunden het verzoek voor een spoeddebat. „De spoedeisende hulp moet op Walcheren blijven", zei Fleur Age- ma (PW). Andere partijen zijn eveneens be zorgd, maar willen dat minister Ab Klink (Volksgezondheid, CDA) eerst in een brief toelichting geeft over wat er precies aan de hand is. „Ik heb begrepen dat de spoedei sende hulp in het ziekenhuis in Vlissingen niet dichtgaat", zei Eel- ke van der Veen (PvdA). Ook SGP-Kamerlid Bas van der Vlies heeft 'twijfel over wat er aan de hand is'. Ook hij heeft tegen strijdige berichten gehoord. CDA, WD en Christenunie vroegen mi nister Ab Klink eveneens om de si tuatie in Zeeland uit de doeken te doen. Na 2010 rijden geen ambulances meer naar het ziekenhuis in Vlis singen, meldde deze krant zater dag op basis van vertrouwelijke stukken. De raad van bestuur van het Admiraal De Ruyterziekenhuis wil de fusie tussen de ziekenhui zen in Vlissingen en Goes versneld doorvoeren. Alle acute en ingewik kelde zorg wordt volgens de plan nen voortaan in Goes geleverd, zorg die is in te roosteren of die minder ingewikkeld is, blijft in Vlissingen. Volgens SP-Kamerlid Van Gerven is de ontmanteling van de spoed- zorg in strijd met een Kamerbreed aangenomen motie. „Daarin is uit gesproken dat er sprake moet zijn van een volwaardig ziekenhuis op Walcheren", aldus het Kamerlid. De SP wil dat de fusie wordt terug gedraaid. Wanneet het spoeddebat wordt ge houden, is nog niet bekend. rotterdam - De rechtbank in Rot terdam wil meer duidelijkheid van de Amerikaanse autoriteiten over hun uitleveringsverzoek aan Ne derland voor de vermeende terro rist Mahamud S.O. uit Somalië. Daarom hebben de rechters hun besluit over de omstreden over dracht uitgesteld. De Somaliër werd in november 2009 in het asielzoekerscentrum in Dronten gearresteerd. Volgens de Amerikanen is S.O. lid van een Somalische terroristische groepering, Al-Shabaab genoemd. In die hoedanigheid heeft hij zich schuldig gemaakt aan samenspan ning met het doel om mensen te doden, te kidnappen of te vermin ken. Ook gaf hij essentiële steun aan terroristen. Hij zou zich hieraan schuldig hebben gemaakt in de Verenigde Staten en Somalië, me nen de Amerikanen. Üt8g8aS8BB88MSaw8S3RSaBSg83S8i PAUL KUSTERS OPHEF OVER SLOSSY MINISTER SERtsA VERBURS EINÖEUJK OUIDELUKE STAKI6PUNTEM, IS HET WÉÉR NIET OOEQ. 6AT IS t>E PLAYBOY, HENK ösiHeNtC# S4L- BRUNSSUM - Een felle uitslaande Brunssum verwoest. De ongeveer brand heeft gisteren een deel van tweehonderd bewoners moesten een dertien verdiepingen tellend geëvacueerd worden, flatgebouw aan de Europalaan in De brand woedde in een trapportaal en sloeg van beneden naar boven door, waarbij de aan de trappen ge legen appartementen werden aange tast door vuur, roet en water. Deze De Nederlandse advocaat van de Somaliër, Bart Stapert, stelt dat S.O. geen terroristische handelin gen heeft gepleegd. Althans, dat blijkt niet uit de Amerikaanse do cumenten die het uitleveringsver zoek moeten onderbouwen. De rechters zijn het met Stapert eens dat de autoriteiten in de VS hun verzoek nog niet voldoende heb ben gemotiveerd. Ze willen meer inzicht krijgen of de strafbare handelingen die S.O. ten laste zijn gelegd, wel strafbaar zijn onder Nederlands recht. En of er meer concrete informatie is of de man daadwerkelijk deel uit maakte van een terroristische orga nisatie. Tenslotte willen de rech ters weten wat de maximale straf is die S.O. in de Verenigde Staten opgelegd kan krijgen. Nederland le vert namelijk geen verdachten uit die het risico lopen de doodstraf te krijgen. den haag - In tien jaar tijd is het aantal volwassen verstandelijk ge handicapten dat zorg nodig heeft verdubbeld. Het aantal hulpbehoe venden onder de 23 jaar is zelfs ver drievoudigd. Dat blijkt uit het rap port over de gehandicaptenzorg van het Sociaal, en Cultureel Plan bureau. Het SCP vergeleek het zorggebruik tussen 1998 en 2008 in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid. De vraag naar gehandicaptenzorg groeide sterk: van 63.000 mensen in 1998 tot 147.000 in 2008. Dit komt doordat mensen met lichtere verstandelijke handicaps werden toegelaten. Zwakbegaafden - met een Intus sen de 70 en 85 - kunnen sinds 2005 ook om verstandelijk gehan dicaptenzorg vragen. Daar hebben ze recht op als ze naast hun zwak begaafdheid ook gedragsstoornis sen of andere problemen hebben. De zorg, betaald uit de AWBZ, is tussen 1998 en 2008 verbeterd en uitgebreid. Er werden eerder en be tere diagnoses gesteld. Daarnaast bleken steeds meer ver standelijk gehandicapten hulp no dig te hebben om nog mee te kun nen komen in een maatschappij die veeleisender is geworden. Volgens het SCP is het totaal aan tal verstandelijk gehandicapten in ons land niet veel sneller gegroeid dan de hele bevolking. Maar ern stig verstandelijk gehandicapten le ven nu wel langer dan voorheen. De vraag naar verschillende vor- den haag - )e bent jarig, wordt zelfs 75 en wilt dus uitpakken. Zo moet de ambtelijke top van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer hebben gedacht. Verzin iets bijzonders, luidde de opdracht. Het werd...de Gerda. Een luxe glossy in het spoor van de eerste, de Linda. Genoemd naar de minister zelf, Gerda Verburg. Gisteren rolde het blad van de pers. Applaus? Allerminst. Een deel van de Tweede Kamer reageer de furieus. Deze Gerda had niet mogen verschijnen. Verschillende partijen zien in het 400.000 euro kostende magazine een onverho len pr-campagne voor CDA-minis- ter Gerda Verburg. Niet het minis terie maar het CDA zou volgens de kritikasters daarom de vier ton moeten betalen. De Partij voor de Dieren is laaiend en wil er een spoeddebat over hou den. SP en WD sluiten zich vol gaarne aan. Beide partijen vinden het prima dat het ministerie brede re bekendheid wil geven aan zijn beleid. Maar dat had niet zo na drukkelijk moeten worden opge hangen aan de persoon van Gerda Verburg. „Volgens ons is het gewoon een vermomde CDA-verkiezingsspot", zegt SP'er Krista van Velzen. „Het is een luxe vormgegeven campag neblaadje", meent WD'er Janne- ke Snijder. Het steekt de Kamerleden dat in een tijd van bezuinigingen zo veel geld aan het blad wordt uitgege ven. „Elk dubbeltje wordt omge draaid, en dan plotseling wel vier ton uitgeven om de minister in de schijnwerpers te zetten. Ik vind het echt niet kunnen", aldus Snij der. PvdA-Kamerlid Harm-Evert Waalkens: „Al die aandacht voor één persoon. Ik zou zeggen: 'een beetje dimmen'." Het ministerie zelf erkent enigszins geschrokken in een reactie dat 400.000 euro in derdaad wel veel geld is. „Maar ge zien het bereik van zo'n twee mil joen mensen vonden we die inves tering wel verantwoord", aldus een woordvoerder. De Gerda wordt verspreid met onder andere de Margriet en de Libelle. „Omgerekend is het twee kwartjes per huishouden. Een koopje voor iets dat zoveel mensen bereikt", meent Verburg, die ontkent dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4