redden Bayern Lars Boom blijft overeind sport 29 Doto-spits Doeland fietst zaterdag naar uitwedstrijd in Barendrecht woensdag 10 maart 2010 Coach Louis van Gaal IMBWMBKMMMBWasaMMaBBBaaBBKMMBaHaMMBBMBgWWaBMBBaaHagaBaBMMMmi'lllll'IMIWMil1 1 "HMIHHIIll'IMMimiHIIIIIIl ihK.—iSgsgBaBBMBS» door Wilber Hack DEN HAAG - Louis van Gaal baart dit seizoen opzien bij Bayern Mün- chen door jonge talenten uit de ei gen opleiding te laten debuteren. Gisteravond bij de return in de Champions League stonden er drie binnen de lijnen. Maar het was het Hollandse duo Van Bommel/Robben dat Bayern naar de kwartfinale loodste. Bayern verloor met 3-2, maar gaat na de 2-1 thuisoverwinning verder op basis van de uit-doelpunten. In de selectie van Bayern wemelt het van de zelf opgeleide jeugdspelers. Dat is deels een uitvloeisel van de verplichting van de Duitse voetbal bond om minimaal twaalf Duitse spelers onder contract te hebben. De voetballers van de eigen acade mie zijn ook relatief goedkoop. En sinds technisch directeur Christian Nerlinger de opleiding een kwali teitsimpuls gaf, zitten er ook grote talenten bij. Met Louis van Gaal zit er een trai ner op de bank die daar oog voor heeft. Thomas Müller bleef vorig seizoen steken op vier wedstrij den, maar is tegenwoordig een vas te kracht. En Van Gaal was zo moe dig om zijn eigen aankoop Edson Braafheid te laten vallen omdat Holger Badstuber zich zo goed als linksback ontwikkelde. Ook die maakte de overstap van Bayern II, het 'filiaal' dat in de derde liga uit komt. Door de absentie van Martin De- michelis schoof Badstuber naar het centrum op. Met Diego Con- tento posteerde Van Gaal in het competitieduel tegen FC Köln een ander talent op de linkerflank. Die werd in de winterstop noodge dwongen aan de selectie toege voegd omdat Bayern na het ver trek van de Duitsers Otti en Baumjohann niet meer aan de re glementen van de bond voldeed. Contento raakte echter gebles seerd en werd gisteravond door David Alaba opgevolgd. Deze pas 17-jarige Oostenrijker maakte zijn Europese debuut. Een kleurrijke voetballer, geboren uit een Nigeri- aanse vader en een Filippijnse moeder. Hij baarde al direct op zien door bij zijn overstap van Au stria Wien naar Bayern te roepen dat hij eigenlijk van Arsenal droomde. Maar het waren in Florence niet die jonge talenten die zich in de kijker speelden. Ze lieten zich na drukkelijk bij de hand nemen door de twee Nederlanders, Mark van Bommel en Arjen Robben. Bayern probeerde aanvankelijk de 2-1-voorsprong uit de thuiswed strijd te verdedigen. Door een fout van doelman Butt vervaagde dat perspectief. Juan Vargas werkte de bal, die de Duitse doelman na een afstandsschot voor zijn voeten bok ste, in de verre hoek. Na rust leek het beoogde minima le doel - een plaats in de kwartfina le voor het 'Bayern in opleiding' - tweemaal heel ver weg. In een tijdsbestek van twaalf minuten ver anderde steeds het perspectief Ste- van Jovetic legde tweemaal de zwakte van Bayern - de statische centrale verdediging - bloot. Mark van Bommel had tussen de bedrijven door Bayern weer uit zicht gegeven op een verlenging. Na een actie van Ribery op de lin kerflank schoof hij de bal met ui terste precieuze van grote afstand in de hoek. Arjen Robben zorgde ervoor dat Bayern voor het eerst weer een geweldig uitzicht kreeg op de kwartfinale. Met een fantas tische actie, naar binnen snijdend vanaf de rechterflank. De solo ein digde met een vlammend afstands schot in de kruising: 3-2. door Barry van der Hooft pernis - Het voortbestaan van voetbalclub Doto hangt aan een zijden draadje. Twaalf spelers van de eerste selectie, onder wie Onno Doeland, proberen als 'Doto's Dui ven' op korte termijn duizenden euro's binnen te halen. Doeland, oud-speler van onder meer RCS, Hoek en Kloetinge, weet daardoor nu al dat hij zaterdag op de fiets naar de uitwedstrijd tegen Barend recht gaat. „We laten ons zo spon soren om meer geld binnen te ha len voor de club", zegt de spits. „De warming-up hebben we dan ook al achter de rug...." Hij vertelt het met een knipoog, maar is vooral serieus bezig. Doto maakt een turbulent seizoen door, vooral omdat het een flinke nahef- fmg van - naar verluidt - 45.000 euro van de belastingdienst heeft ontvangen. Oud-prof Nico Jalink, de tweede trainer al dit seizoen, vertrok vorige week bij de zater dag-hoofdklasser uit Pernis. Zijn voorganger Gijs Zwaan liep in ok tober al de deur uit. Het voorlopi ge dieptepunt was de staking van anderhalve week geleden. Twaalf spelers weigerden in actie te ko men tegen Noordwijk, dat in Per- nis met 6-0 won. Ook Doeland speelde die zaterdag niet „We hadden op de donder dag voor het duel met Noordwijk een gesprek waarin we duidelijk heid eisten. Zolang we dat niet kre gen, zouden we niet voetballen. Ni co Jalink ging vervolgens gewoon met een aantal spelers naar buiten om te trainen. Hij steunde ons niet, heeft geen open kaart ge speeld. Volgens mij wist Jalink al veel langer wat er aan de hand was. Hij noemde de twaalf spelers geen liefhebbers en speelde ons de zwartepiet toe. Maar vervolgens stapte hij op maandag zelf op." De stakende spelers waren volgens Jalink niet meer welkom, want het was 'geen duiventil'. „Toen heb ben we met z'n twaalven besloten het seizoen gratis af te maken", legt Doeland uit. „We hoeven dus geen vergoedingen meer." De Drie keer Destorme De laatste Zeeuwse tegenstander van Doto was Hoek, in de hoofd klasse A. Op 6 mei 2006 won de ploeg uit Pernis in Zeeuws-Vlaande- ren met 2-3. Jeroen van de Broeke (1 -1en Da vid Destorme (de 2-2) scoorden voor Hoek. In de uitwedstrijd was Destorme - nu onder contract bij KV Meche- len - de grote man. De Belg scoor de drie keer, waardoor Hoek met 1 -3 won. Destorme miste in blessu retijd ook nog een strafschop. Onno Doeland twaalf spelers richtten vervolgens ook meteen 'Doto's Duiven' op, met een knipoog richting Jalink. Via een nieuwe website kunnen de voetballers geboekt worden. Voor een oefenwedstrijd ('50 euro voorrijkosten, 100 euro buiten Zuid-Holland, 50 euro per gescoor de goal'), een avondje karaoke, ver jaardagen, bruiloften en andere aangelegenheden. „Door onze actie blijkt nu dat er heel veel mensen en bedrijven zijn die Doto willen helpen", weet Doeland. „Maar veel mensen wil len wel eerst weten of het bij die 45.000 euro blijft. Of er dus niet een nog grotere schuld is. Als die 45.000 euro de enige schuld is gaan we het redden, dat weet ik ze ker." Van het bestuur van Doto is niet veel meer over, vertelt de aan valler. „Morgen is er een grote ver gadering waarbij alles duidelijk moet worden. De naheffing moet blijkbaar voor 1 april worden be taald. Tot die tijd zetten wij alles op alles om zoveel mogelijk geld binnen te halen. Het gaat om de club, die mag niet verloren gaan. Er lopen mensen rond die al vijf tig jaar lid zijn. Voor hen is Doto een deel van hun leven." Over voetbal gaat het eigenlijk niet meer bij de nummer dertien van de hoofdklasse A. „Daar kunnen we ons niet echt op focussen", be kent Doeland. „Eigenlijk kent deze situatie alleen maar verliezers. We proberen nu te voorkomen dat de stekker eruit gaat. Vooral voor de mensen met een echt Doto-hart." En dus stapt Doeland (33) zaterdag op zijn fiets, voor een rit van een kleine twintig kilometer naar Barendrecht. „Volgende week za terdag zijn we vrij. Dan willen we een wedstrijd tegen een aanspre kende tegenstander zoals de oud-internationals spelen. Die dag gaan we ook shirts veilen. Alles op het sportpark staat dan in het te ken van het inzamelen van geld. Zaterdag hebben we als 'Doto's Duiven' al lopen flyeren in Pernis. Er komen veel verzoeken binnen." Zo is Doelands ploeggenoot en vriend Louis van Kleef uitgeno digd op de feestavond van ASWH, de club waar Van Kleef én Doe land in het verleden speelden. „Louis zou daar dan kunnen optre den. ASWH heeft er ook baat bij dat wij niet uit de competitie wor den genomen. Ze hebben twee keer van ons gewonnen, dat scheelt ze dan zes punten." Het mooiste verzoek kwam echter via de website binnen. Doeland: „Een man vroeg wanneer we tijd had den om zijn twintig meter lange tuin te betegelen.... Het was echt een serieuze vraag. Misschien gaan we dat dus ook nog wel doen. Het gaat nu om Doto, die club moet blijven bestaan." www.dotosduiven.nl door Marc van Veen LIMOGES - Lars Boom mag zich nog altijd leider noemen in de Franse rittenkoers Parijs - Nice. Zijn eerste plaats in het algemeen klassement kwam gisteren in de tweede etappe tussen Contres en Limoges niet echt in gevaar. De Fransman William Bonnet be haalde na 201 kilometer koers in een chaotische sprint het mooiste succes uit zijn wielerleven. Boom omzeilde een fikse valpartij in de laatste kilometer en trok opnieuw de leiderstrui aan. Johnny Hooger- land werd 42e. De renner uit Yerse- ke staat in het algemeen klasse ment op de 46e plaats, 57 secon den achter Boom. Bonnet was vroeger een knecht voor de Noorse sprinter Thor Hus- hovd bij Crédit Agricole. Inmid dels bij Bouygues Telecom in dienst won de 27-jarige Fransman nog weinig. „Ik krijg er meer vrij heid. Het is mijn eerste grote zege en ik hoop dat er meer volgen", zei hij na zijn zege. Bonnet troefde de Slowaak Peter Sagan en de Spanjaard Luis Leon Sanchez af Tom Veelers was de beste Neder lander op de zevende plaats. Op 600 meter van de streep werd het peloton opgeschrikt door een flinke valpartij. Sanchez zag zijn kans schoon, maar moest de eer aan Bonnet laten. „Ik heb dit sei zoen nog wat doelen", zei Bonnet. „Milaan-Sanremo en wat andere klassiekers, vooral Parijs - Rou- baix." De sprint volgde op een lange ont snapping van vier man, waarbij ook de Nederlanders Koen de Kort (Skil-Shimano) en lens Mou- ris (Vacansoleil) betrokken waren. Ze liepen uit naar zo'n vier minu ten voorsprong. Op tien kilometer van de streep greep het peloton, onder aanvoering van de Rabo's en Team Colombia, de laatste vluchter terug. „Geen waaiers en dus was het een redelijk gemakke lijke dag", zei Boom na afloop. De Rabo-coureur hield het geel, maar moest twee andere tricots af staan. De punten- en de bolletjes trui gingen na de tweede etappe over in andere handen. Van de klassementstoppers rukte Luis Leon Sanchez op naar de derde plaats door als nummer drie de sprint af te sluiten. Dat leverde hem bonificatieseconden op. De Duitser Jens Voigt staat nog steeds tweede op vijf seconden, Sanchez nu derde op tien tellen. Vandaag staan vijf hellingen op het programma. „Waarvan twee in de finale, dat wordt dus andere koek. Ik kan niets beloven, maar ik zal wel mijn uiterste best doen om het geel nog een dag langer te be houden", aldus Boom. Lars Boom (rechts) en Koos Moerenhout maken zich op voor de start van de derde etappe. foto Guillaume Horcajuelo/EPA p4<d)anli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31