21 zeeland 'Ik denk dat ik 'm maar in mijn jaszak stop' Tijd nodig voor bezuinigingen Titaantjes PZC De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag Jodiumpillen halen en hopen op het beste woensdag 10 maart 2010 Bij een kernongeval kunnen radioactieve stoffen vrijkomen. Een voorbeeld van zo'n radioactieve stof is radioactief jodium. Ik heb het album met trouw foto's er nog eens bijgepakt. Daar staan ze, Wiek en Wim, mijn beste vrienden, die der tig jaar geleden gelijk met mij in Amsterdam Nederlands gingen studeren. Hun nette broeken heb ben ze tot onder de knie opge stroopt, om hun hals een sjaal ge bonden en op hun hoofden staan, een beetje scheef, ouderwets aan doende petten. Hun bruilofts- sketch begon met een citaat van de door ons alledrie bewonderde schrijver Nescio: „Jongens waren we - maar aardige jongens." Het is de beroemde eerste zin van het verhaal 'Titaantjes'. Die titel keert terug in het motto van de Boekenweek Titaantjes - Opgroeien in de letterendie vandaag begint Tussen de stortvloed aan boeken die dezer dagen de winkels over spoelt, zit een juweeltje met tot dusver onuitgegeven teksten van Nescio: Brieven uit Veere. Frits Grönloh (zijn pseudoniem Nescio betekent: ik weet het niet) schreef ze in de zomer van 1908 en ze be vatten interessante informatie over 'De uitvreter', het prachtige verhaal waarmee hij drie jaar la ter debuteerde. In zijn brieven he kelt hij aanvankelijk zijn vakantie omgeving. Noord-Beveland en Vlïssingen vindt hij 'nix an', hij er gert zich aan het 'aanhoudende klokkenspel' van de Lange Jan, het diner in zijn Middelburgse ho tel noemt hij 'criant vervelend' ('De domme mensen hielden hun domme smoelen.') en hij verlangt terug naar de Amsterdamse IJpont en 't Rokin. Bij het lezen moest ik terugden ken aan mijn als Titaantjes verkle de Amsterdamse studievrienden die nog jaren nadat ik naar Zee land was verhuisd vroegen of ze hun paspoort moesten meene men als ze op bezoek kwamen. Arrogante randstedelingen. Als Grönloh Veere ontdekt, veran dert hij totaal van mening. Ner gens voelt hij zich beter op zijn plek. 'Soms springen mij vanzelf de tranen in de oogen', schrijft hij, 'zoo maar zonder dat ik er gens aan denk, enkel van de wel- behagelijkheid.' Af en toe, als ik in de tuin sta en naar de Zeeuwse luchten kijk, heb ik dat ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670- E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E:. teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 99 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zoigvuldlg om met peisoonsgegevem In het colofon liett u nadere inloimalie Een kernramp, dat lijkt wel het laatste waar inwoners van Bors- sele zich druk om maken. En mócht er ooit iets misgaan met de centrale, dan helpt een jo diumpil toch niks. „Dan zijn wij de eersten die doodgaan", rede neert een inwoonster nuchter. door Cornelieke Blok Wij wonen in het vei ligste dorp van Ne derland", zegt Jan van den Burg vol overtuiging. De inwoner van het dorp Borssele piekert er niet over om een jodiumpil te gaan halen, ook al woont hij bijna letterlijk on der de rook van de kerncentrale. „Er gaat niks mis met de kerncen trale. En als-ie een keer de lucht in vliegt, dan ligt half Nederland plat. Wij zijn dan als eerste aan de beurt. Zo'n pil maakt dan echt geen verschil. Het is paniek zaaien voor niks. Inwoners van Borssele maken zich niet druk om de kern centrale, maar mensen die hier wil len komen wonen, denken straks misschien wel drie keer na." Onzinnig, vindt Wilma van den Heuvel het uitdelen van de jo diumpillen. Ze is zeven weken ge leden verhuisd van Biggekerke naar Borssele. „Als de centrale ont ploft, zijn wij de eerste die dood gaan. Die pillen zijn daarom over bodig voor dit dorp: hoe verder je weg woont, hoe beter het helpt. Ook al zou je die pil in willen ne men, dan ben je toch te laat. Mis- Trudy Mieras met haar dochtertje Sanne. foto Willem Mieras schien loop ik op dat moment net buiten." En ook Claudia Beyerlein, die in de plaatselijke snackbar werkt, reageert broodnuchter. „Ik zou niet weten waarom ik zo'n pil zou moeten halen. Hoe lang staat die kerncentrale er nou al? Er is toch nog nooit wat gebeurd? Ze kij ken 'm regelmatig na, heb ik ge hoord. Natuurlijk, niks is too pro cent zeker, maar als er een ongeluk is, dan ben je toch te laat met het innemen van die pil. Stel dat het 's nachts gebeurt! Dan ligt iedereen te slapen." Een dorpsgenote vertrouwt liever op een hogere macht, dan op een tabletje. „Zo'n voorzorgsmaatregel kan nooit kwaad, maar ik krijg geen veilig gevoel door een jo diumpil, wel door mijn geloof in God." Baat het niet, dan schaadt het niet, is de mening van Trudy Mieras, die met haar dochters Sanne en Tessa een wandeling maakt. „Vol gens mij is de centrale redelijk vei lig, maar ik ga wel zo'n jodiumpil halen. Als je daarmee voorkomt dat je ziek wordt..." Ze heeft wel praktische bezwaren. „Moet je die pil dan altijd bij je hebben?Ik denk dat ik 'm maar in mijn jaszak of in 't ritsvakje van de kinderwagen stop." Hanny Walhout (26) vindt het uit delen van de pillen zelfs 'een hele goede actie'. „Zo'n pil kan toch nooit kwaad? Ik wist niet dat je iets kon doen tegen die ra dioactieve straling. Ik heb het mor gen heel druk, maar anders ging ik meteen een jodiumpil halen." middelburg - De provincie moet instellingen als de Zeeuwse Biblio theek, het Zeeuws Orkest en Kla verblad Zeeland meer tijd geven. De instituten en organisaties die meer dan een ton subsidie van de provincie ontvangen en in het ka der van de bezuinigingen 20 pro cent moeten inleveren, willen sa men met de provincie en de ge meenten nagaan hoe ze deze in spanning kunnen leveren. Dick van den Bout van het insti tuut voor sociale en culturele ont wikkeling Scoop meent dat de dis cussie over het gewenste basisni veau van voorzieningen op het ge bied van cultuur, natuur, sport, zorg en economische stimulering ook door de bevolking moet wor den gevoerd. „Dat betekent dus de batteren in wijken, buurten en ker nen. Want het gaat uiteindelijk om de inwoners van Zeeland." Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek, ziet mogelijkheden voor de gesubsieerde instellingen om beter, efficiënter en goedkoper te werken en zo in elk geval een deel van de bezuinigingen op te vangen. Hij denkt aan samenwer king op het gebied van huisves ting, personeelszaken, administra tie, inkoop, iet en drukwerk. „Daar waren we al naar aan het kijken. Onder de druk van de omstandig heden moeten we daar meer vaart achter zetten." Brandenbarg is zich ervan bewust dat instellingen als zijn Zeeuwse Bibliotheek een bijdrage moeten leveren in de forse bezuinigingen van 16 a 20 miljoen euro die de provincie de komende jaren te wachten staan. „Maar als wij 1,2 miljoen moeten bezuinigen, leidt dat tot minder aankopen voor on ze collecties, beperkingen van ope ningstijden en minder inspannin gen op het gebied van educatie." Ontwikkelingsbedrijf Economi sche Impuls Zeeland gebruikt de provinciale subsidie deels als hef boom om in Den Haag en Brussel geld los te krijgen. Directeur Ger- bert van der Wal: „Minder subsi die betekent dat we de economie minder kunnen aanjagen." Vrijdag praten de Staten van Zee land over de bezuinigingen. door Ernst Jan Rozendaal De zeven gemeentes zijn: •Borsele •Goes •Hulst •Reimerswaal •Sluis •Terneuzen •Vlissingen Jodiumpillen kunnen vanaf maandag in zeven Zeeuwse gemeentes afgehaald worden. Informeer op het gemeentehuis waar de pillen af te halen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2